Digitální fotorámečky

Digitální fotorámeček můžete vnímat jako moderní doplněk do bytu i praktickou pomůcku, která vám umožní ukazovat fotografie na rodinných oslavách nebo tam, kde by bylo obtížné nosit fotoalba nebo fotoknihy. Digitální fotorámeček vám umožní mít všechny fotografie vždy po ruce, pečlivě roztříděné a bezpečně zálohované.

Princip fotorámečku je velmi podobný jako způsob ukládání fotografií na počítač či tablet. Do rámečku fotografie jednoduše nahrajete, každý rámeček má různě velkou paměť a mnohé navíc umožňují používat paměťovou kartu nebo připojit USB flash disk. Fotografie pak budete prohlížet přímo na displeji. Nejdražší fotorámečky umožňují i bezdrátový přenos pomocí bluetooth. Rámeček doplněný o reproduktory je navíc schopen přehrávat i videa nebo hudbu.

Při výběru elektronického fotorámečku by vás měla zajímat velikost úhlopříčky. Některé rámečky jsou skladné, uložené mohou být na poličce, velké rámečky můžete pověsit na zeď. O kvalitu obrazu se i zde stará rozlišení, parametr udávaný v pixelech.

Digitální fotorámeček musí být připojen do elektrické sítě, snadnější použití vám umožní akumulátorový rámeček. Jednotlivé fotorámečky se liší i nadstandardními funkcemi. Mezi ty nejoblíbenější patří prolínání fotografií, nebo možnost otáčení. Dražší elektronický fotorámeček toho ale umí mnohem víc.

Porovnat ceny fotorámečků

Nejlepší digitální fotorámečky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. GoGEN FRAME 20 100 % 2 379 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Sencor SDF 742 81 % 1 299 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Sencor SDF 1371 B 70 % 2 989 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Při výběru digitálního zařízení vhodného k prohlížení fotografií narazíte na dva různé výrobky.

Digitální fotorámeček

Je zařízení, které pro svůj chod potřebuje neustálé připojení k elektrické energii. Součástí některých fotorámečků může být zabudovaný akumulátor, který vám umožní fotorámeček přenášet. Fotorámeček je zařízení, které plní zároveň dekorativní funkci, fotografie jsou zde zobrazeny neustále.

Digitální fotoalbum

Digitální fotoalbum je vzhledově totožné jako fotorámeček, disponuje však vlastní baterií a nemusí být tedy zapojeno do elektrické sítě. Fotoalbum je v bytě běžně uložené ve skříni, zapnete ho až ve chvíli, kdy si budete chtít fotografie prohlédnout.

Úhlopříčka

Digitální fotorámečky jsou dostupné v několika velikostech. Před výběrem si ujasněte, kde bude fotorámeček umístěn.

Nejmenší modely mají úhlopříčku pouze 2″ a 3,5″, nejoblíbenější je velikost 6,5″- 9″. Největší fotorámečky mají úhlopříčku 10,4″- 17,3″.

Rozlišení

U rozlišení obecně platí pravidlo, čím je rozlišení větší, tím kvalitnější je i obraz. Na rozlišení má vliv i velikost displeje. Jestliže pořizujete menší fotorámeček, může být rozlišení menší. U většího rámečku musí být naopak rozlišení větší. U klasického rámečku se doporučuje rozlišení alespoň 800 x 600, v případě rámečku širokoúhlého by to mělo být 800 x 480.

Formáty

Fotografie či videa mohou být uložena v různých formátech. U digitálního fotorámečku si ověřte, které formáty podporuje. Prakticky všechny fotorámečky podporují formáty JPG, což je formát pro přehrávání fotografií. Pro audio přenos je to formát MP3 a videa můžete přehrávat díky formátu MPEG.

Kromě těchto formátů podporují mnohé fotorámečky také formáty:

 • Fotografie – kromě již zmíněného formátu JPG, to mohou být formáty PNG, GIF, BMP a další
 • Zvuk – podporované formáty zvuku jsou MP3, OGG nebo WMA
 • Video – pokud je fotorámeček schopen přehrávat videa, může podporovat formáty AVI, MPEG1 a 2 nebo MOV

Kontrast a jas

Parametr určující maximální svítivost fotorámečku.

Kontrast

Parametr udávaný číselným značením xxx: 1. Aby byl obraz v nejvyšší kvalitě, je vhodné vybírat co největší kontrast. Za optimální hodnotu se považuje kontrast 300 : 1, u dražších fotorámečků to může být i 500 : 1.

Jas

Jas by měl být zvolen podle umístění digitálního fotorámečku. Pokud na něj nebude dopadat příliš světla, může být jas nižší, jestliže bude osvětlen více, měl by být vyšší i jas. Jas bývá nejčastěji od 200 – 500 cd/m2. Kvalitní fotorámečky umožňují jas podle potřeby upravovat, nejkvalitnější elektronický fotorámeček upravuje jas podle denních podmínek zcela samostatně.

Pozorovací úhel

Důležitý je i pozorovací úhel. Ten by vám měl umožnit vidět fotografii z každého místa. U foorámečku by měl být pozorovací úhel co možná nejširší. Díky tomu uvidíte na obrazovku i z boku.

Ovládání

Levnější elektronický fotorámeč lze ovládat pomocí tlačítek nebo šipek. Dražší fotorámečky mohou být ovládány také pomoci dálkového ovládání nebo prostřednictvím WiFi. U mnoha výrobků můžete využívat také menu v češtině.

 • Napájení – důležitý může být i způsob napájení. Většina fotorámečků musí být neustále připojena k elektrické síti. Jiné mají zabudovaný akumulátor, který vám umožní fotorámeček použít na různých místech, kde možnost připojení k síti není.

Funkce

Každý fotorámečej disponuje několika základními funkcemi, u dražších modelů pak narazíte i na větší množství funkcí nadstandardních. U každého výrobku si jednotlivé funkce ověřte a zvažte, zda je opravdu využijete, nebo jsou pro vás spíše nadbytečné. Není třeba připlácet za něco, co nakonec nevyužijete.

K nejběžnějším funkcím patří:

 • Automatické otáčení
 • Prolínání fotografií
 • Korekce červených očí
 • Automatické tlumení jasu
 • Propojení s TV
 • Vyhlazení pleti
 • Hodiny i budík
 • Kalendář
 • Automatické vypnutí a časovač

Značka

Mezi oblíbené značky digitálních fotorámečků patří například Sencor, Hama, Braun, Denver, Aligator, GoGen nebo Prime.

Cena

Nejlevnější digitální fotorámečky je možné koupit do 2 000 Kč. Nejlevnější fotorámečky mají zpravidla úhlopříčku do 8″. Větší fotorámeček je možné koupit od 2 – 4 000 Kč. Největší digitální fotorámečky, které podporují přehrávání videa, mohou vyjít i na více než 6 000 Kč.

Porovnat ceny fotorámečků

Otázky a odpovědi

Kam digitální fotorámeček umístit?

Rámeček může být umístěn v místech, kde může být i běžný rámeček s fotografií. Položit ho můžete na poličku, stůl nebo jiný nábytek. Fotorámeček však můžete také zavěsit na zeď. Většina fotorámečků je doplněna o opěrnou nožku i montážní úchyty. Doporučuje se vybírat místo, na které nebude během dne dopadat příliš mnoho slunečních paprsků. Přímé sluneční světlo neovlivňuje funkčnost fotorámečku, má však vliv na viditelnost fotografie.

Jaký poměr stran může fotorámeček mít?

S ohledem na poměr stran můžete zvolit klasický fotorámeček, jehož poměr stran je 4:3. Tento typ je vhodný spíš pro zobrazování portrétů. Druhou možností je širokoúhlý fotorámeček s poměrem stran 16:9. Tento poměr je vhodnější pro zobrazování krajiny.

Jak se fotografie a videa nahrávají?

Přehrát fotografie z fotoaparátu nebo mobilního telefonu můžete pomocí USB kabelu nebo bezdrátově díky bluetooth. Kromě toho mohou být fotorámečky doplněny o slot na paměťovou kartu nebo vstup pro USB flash disk.

Závěr

Díky fotorámečku budete mít všechny zásadní okamžiky vašeho života neustále na očích. Na fotorámečku můžete nechat nastavenou pouze jednu fotografii, nebo můžete využít možnost prolínání fotografií. Na trhu jsou zastoupeny různě velké digitální fotorámečky s úhlopříčkou od 3,5″-17,3″.

Nejoblíbenější je velikost 7″ a 8″. Fotorámečky jsou vyrobeny z různých materiálů, odolnější jsou kovové fotorámečky. Mnoho výrobků umožňuje měnit přední kryt, díky tomu můžete vzhled rámečku častěji měnit.

Digitální fotorámečky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dlouho jsem přemýšlela, co udělat jako dárek pro spolužáky mého syna, když se v posledním ročníku loučil. Nakonec mě napadlo pořídit digitální fotorámečky a každému z nich do ní umístit poslední společnou fotku jejich třídy. Moc se to líbilo a syn měl radost, že budou mít všichni spolužáci hezkou vzpomínku.

 2. Koupil jsem digitální fotorámeček manželce k narozeninám, aby si tam mohla dát fotky našich dětí. Má Aligatora a je nadšená.

 3. Pořídila jsem digitální fotorámeček pro všechny členy rodiny jako dárek a super. Každý si tak vyrobil takové foto, které mu nejvíce vyhovovalo.

 4. Úžasná věc, mám rámeček na poličce a líbí se mi jak se tam mění fotky.

Přidat komentář

Recenzer
Logo