Stylusy

Pomocí dotykového pera neboli stylusu budete moci mnohem precizněji ovládat tablet, dotykový telefon a všechna další zařízení s kapacitním displejem. Stylus je tužka na tablet, kterou nemusíte nijak párovat, jednoduše ji zapnete a můžete začít ihned používat.

Fungovat bude s více různými zařízeními. Stylus lze dále používat při podepisování různých elektronických dokumentů. Hodit se bude všem, kteří pracují s grafikou a poslouží i při editaci fotografií.

Stylusy jsou k dostání ve dvou typech. Jednoduší jsou pasivní pera, složitější jsou pera aktivní. Ta nabízí i různé praktické funkce. Nejdůležitějším parametrem je právě typ pera, kromě něho můžete přihlédnout i k tvaru koncovky, celkové délce i hmotnosti pera.

Porovnat ceny stylusů

Nejlepší stylusy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Apple Pencil 2 MU8F2ZM/A 98 % 2 825 Kč Zobrazit Muziker.cz
2. Apple Pencil 1 MK0C2ZM/A 96 % 2 990 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Adonit Mini 4 ADM4DG 92 % 729 Kč Zobrazit Smarty.cz
4. Trust Stylus Pen 17741 89 % 229 Kč Zobrazit Okay.cz
5. FIXED Pin s pouzdrem FIXS-PINC-BK 81 % 764 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Stylusy je možné rozdělit na dva základní typy, a to aktivní a pasivní.

Aktivní

Aktivní tužka na tablet disponuje různými nadstandardními funkcemi. Ty můžete spouštět díky tlačítkům i senzorům. Aktivní stylusy umožňují například měnit tloušťku písma, měnit pásmo, zpustit fotoaparát atd. Další předností tohoto pera je mnohem lepší simulace reálných psacích potřeb. Nevýhodou aktivních stylusů je skutečnost, že je budete muset pravidelně nabíjet. Nevýhodou může být i vyšší pořizovací cena.

Pasivní

Méně náročným uživatelům může stačit i pasivní pero na tablet, které žádné přídavné funkce nenabízí. Pomocí pera však budete s dotykovou obrazovkou pracovat snadněji, než pouze pomocí prstu. Díky absenci funkcí nemusíte pasivní pero nabíjet a budete ho tak moci používat kdykoliv vás napadne. Velkou výhodou je i jeho nižší pořizovací cena.

Zařízení

Na trhu jsou stylusy rozděleny i podle toho, na které zařízení je budete chtít používat. Koupit tak můžete pero na tablet, notebook i mobilní telefon. Ve všech skupinách najdete aktivní i pasivní stylusy, které jsou vyrobeny z plastu. Mnoho dotykových per je však universálních a používat je můžete na více různých zařízeních. Výjimkou však mohou být stylusy Apple, které je kompatibilní pouze se zařízeními této značky.

 • Stylus na mobil – postará se o snadnější ovládání mobilního telefonu
 • Stylus na tablet – je ideální pro všechny, kdo se zabývají grafikou
 • Stylus na notebook – díky dotykovému peru budete moci notebook využívat i jako praktický digitální zápisník

Hrot

Tělo pera se vyrábí především z plastu, na výrobu hrotu se používají různé materiály, nejčastěji se jedná o plast, dále se používá hliník, guma nebo třeba polyacetal. V případě hrotu se mění i jeho šířka, která bývá v rozmezí 0,35 – 10 mm.

Funkce

Jak již bylo řečeno, aktivní dotyková pera nabízí různé funkce navíc. Velké množství modelů disponuje programovatelným tlačítkem.

 • Rozpoznávání přítlaku – tato oblíbená funkce umožňuje měnit tloušťku čar. Při lehkém stlačení bude pero kreslit tenké čáry. S vyšším tlakem můžete kreslit čáry silnější.
 • Bluetooth – pero můžete se zařízením spárovat drátově, dražší modely však umožňují pohodlné připojení díky technologii bleutooth.
 • Kuličkové pero – součástí stylusu může být i klasické kuličkové pero. Psát tak můžete nejen na obrazovku, ale i papír.
 • Programovatelné tlačítko – pomocí jednoho tlačítka můžete vybírat z více volitelných funkcí.
 • Stínování – u kreslícího pera můžete stínovat pouhým náklonem ruky.
 • Indikátor napájení – praktická funkce, která vás bude informovat o stavu baterie.
 • Spona – díky sponě můžete pero nosit na oblečení nebo třeba obalu telefonu či tabletu.

Příslušenství

Tím nejdůležitějším, co by vám měl stylus nabídnout je možnost měnit opotřebované hroty. Tuto možnost by mělo umožnit každé kvalitní pero. Kromě hrotů lze pořídit i speciální ochranné pouzdro.

Značka

Oblíbené je dotyková tužka na tablet od společnosti Apple. Pomocí stylusu můžete ovládat iPad a k dispozici máte i řadu praktických funkcí. Stylus můžete koupit také od značky Samsung, Lenovo, FIXED, Microsoft, XP – Pen či TECH-PROTECT. Výrobce určuje i kompatibilitu jednotlivých per. Proto je rozumné vybrat pero stejné značky, jako je i značka zařízení, které budete s jeho pomocí obsluhovat.

Cena

Pořizovací cenu určuje především typ pera. Levnější bývají stylusy pasivní, které se dají pořídit již za cenu okolo 350 Kč. Za kvalitnější lze považovat pera s cenou okolo 800 Kč. Za cenu okolo 800 Kč již pořídíte první aktivní pera. Při jejich výběru hrají hlavní roli vaše požadavky. Více možností nabízí pero s cenou okolo 1 500 Kč. Nejdražší a nejvíce vybavená pera mohou stát i více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny stylusů

Otázky a odpovědi

Co je rezistivní dotyková obrazovka?

Tento typ dotykových obrazovek bývá poměrně běžně k vidění na venkovních zařízeních, tedy platebních a parkovacích automatech, autonavigacích i průmyslových strojích. Odporový panel reaguje na snímání tlaku, na pero tak budete muset o něco více zatlačit. Rezistivní stylus lze použít na různé materiály, oproti prstu disponuje pero mnohem menším kontaktním bodem a ovládání tak bude snadnější.

Co je kapacitní stylus?

Tyto stylusy lze používat na běžnou elektroniku vybavenou dotykovým monitorem, tedy smartphony, tablety či notebooky. Stylusy jsou oblíbené zejména u těch, kteří používají stylus na kreslení. Přednosti tohoto pera však ocení mnozí především v zimě, kdy bývá ovládání obrazovky skutečně obtížné.

Na co se zaměřit u aktivního dotykového pera?

U aktivního pera jsou pro většinu podstatné různé doplňkové funkce. Ty sice určují způsob používání pera, ale nejsou tím jediným, co by vás mělo zajímat. Všímat byste si měli i kapacitě baterie. Ta určuje, jak dlouho na jedno použití bude pero fungovat.

Velmi praktická je v tomto případě funkce indikátoru stavu baterie. Zajímat by vás měl i způsob napájení. Některá pera lze nabíjet drátově pomocí USB konektoru, jiná lze nabíjet pomocí magnetu.

Závěr

Stylus je pero, které vám usnadní ovládání mobilního telefonu, tabletu nebo notebooku. Při výběru narazíte na stylusy, které jsou vhodné pro ovládání jednoho zařízení, nebo na universální pera, která využijete při používání všech typů těchto zařízení. Stylus určený pro jedno zařízení bude pracovat opravdu spolehlivě a precizně.

Universální stylus mívá často kulovitou koncovku a jeho používání je méně přesné. Přesto však postačí všem běžným uživatelům. Stylusy jsou pasivní nebo aktivní. Aktivní stylusy nabízí řadu praktických funkcí, starat se však budete muset o baterii. Oba typy jsou k dostání v provedení 2 v 1, kdy je součástí také klasické pero. Modely 3v1 jsou navíc doplněny o stojánek, který lze připevnit k tabletu i mobilnímu telefonu.

Stylusy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Pokračujte ve čtení: Jak vybrat tablet?, Monitory, Chytré hodinky

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (50 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

8 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dobrý večer,chtěl bych se zeptat jestli existuje stylus pen pro tablet Samsung galaxy a8.Děkuji moc.

 2. Reply
  Andrea Vorlíčková 5.2.2023 v 11:22

  Dobrý den funguje nějaký stylus na Lenovo tab m10 plus 2 generace? Popřípadě nějaký dobry levný doporučit? Předem dekuji za odpověď.

  • Zdravím. Našla jste nějaký? Sam hledám. Našel jsem toto: Tech-protect stylus pro Lenovo TB-X306X TB-X306F X306L, ale zatím jsem nekupoval. Máte už zkušenost?

 3. Dlouho jsem sháněla vhodné dotykové pero, až jsem nakonec zvolila Fixed Graphite Uni FixGra-un-gr a nebyla jsem nijak nadšená.

 4. Pořídila jsem stylus druhé generace od Apple a byla jsem mile překvapena. Funguje opravdu skvěle a moc dobře se s ním pracuje.

  • Já mohu vřele doporučit SES Dotykové pero Stylus 3 Pro 10668. Nedávno jsem tento stylus zakoupil a funguje skutečně na výbornou.

 5. Stylusy od Apple jsou pecka, úplně jsem si je zamilovala. Nedávno jsem ho dostala k narozeninám a jsem nadšená.

 6. Mám Apple Pencil 2nd generation a je to naprostá špička. Ovládání iPhonu nikdy nebylo tak pohodlné jako teď. Rozhodně doporučuji, protože to značně usnadní práci.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo