Grafické tablety

Grafické tablety lze přirovnat k digitální verzi klasického papíru a tužky. To, co na grafický tablet nakreslíte, se ihned převede po grafického programu, který musí být nahraný v počítači. Grafické tablety mají stejně jako tablety klasické dotykovou obrazovku a jejich součástí je i pero tzv. stylus.

K počítači nebo jinému zařízení budete moci tablet připojit pomocí USB kabelu, nebo lze využít připojení bezdrátové. Součástí tabletu jsou i programovatelná tlačítka, kterými budete moci obraz oddalovat, přibližovat. S jejich pomocí můžete měnit velikosti kreslícího štětce, přecházet mezi vrstvami nebo je využijete k rotaci obrazu.

Výběr grafického tabletu se odvíjí od způsobu, kterých chcete tablet používat. Tablety jsou vhodné pro domácí kreslení, které zabaví dospělé i děti. Ti, kteří se grafikou živí pak ocení tablet využívající 3D grafiku. Dražší profesionální tablety mívají integrovaný zobrazovací displej, díky kterému budete svoje dílo vidět přímo na tabletu.

Levnější tablety pak nakreslenou skicu promítají na obrazovku počítače. Velmi důležité je zvolit správnou velikost. Na výběr máte hned několik možností. Velikost je parametr, který poměrně zásadně ovlivňuje pořizovací cenu tabletu.

Porovnat ceny grafických tabletů

Nejlepší grafické tablety

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Wacom One M 94 % 1 390 Kč Zobrazit Alza.cz
2. XP-PEN Artist 12 Pro A12P 93 % 6 989 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. Wacom One S 92 % 989 Kč Zobrazit Alza.cz
4. XP-PEN Deco mini4 DCM4 85 % 659 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Genius MousePen i608x 84 % 1 090 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Při rozhodování, která tablet pořídit, narazíte na dva odlišné typy. Vybírat budete mezi tablety, které je nutné propojit s počítačem. V tomto případě uvidíte výsledek své práce na obrazovce počítače. Druhou možností je tablet s monitorem, který vám vaši tvorbu rovnou zobrazí.

Grafický tablet bez displeje

Tato podoba grafických tabletů patří k nejprodávanějším a tudíž i nejpoužívanějším. Tablet disponuje jen snímací a kreslící plochou. Po ní se budete pohybovat pomocí stylusu. Tablet je nutné připojit k dalšímu zařízení, nejčastěji je to notebook nebo stolní počítač. Grafický tablet bez displeje však nemůžete používat samostatně, protože neobsahuje software ani hardware.

Tato podoba tabletu je nicméně oblíbená u začátečníků i profesionálů. Největší předností je nižší pořizovací cena a velká přesnost. Nevýhodou je však nepřirozené kreslení. Malbu nebudete vidět pod rukou, zobrazovat se bude pouze na monitoru, což může být pro někoho v začátku značně nepřirozené.

Grafický tablet s displejem

Dražší verzí jsou tablety s displejem, které vám umožní kreslit přirozeně. Výslednou kresbu budete vidět přímo pod rukou stejně, jako kdybyste kreslili na papír. Levnější varianty nemají hardware ani software a fungují pouze jako příslušenství k počítači nebo notebooku. Dražší verze však můžete používat i samostatně.

Kreslící pero

Součástí grafického tabletu je i pero, které je známé pod označením stylus. Kvalitní stylus by měl mít vyměnitelný hrot a měl by simulovat používání štětce nebo tření tužky. Na konci stylusu bývá často gumová plocha, která je citlivá na tlak a funguje stejně jako klasická guma. Touto plochou budete moci vymazat nepovedenou digitální stopu. Na kreslícím peru bývají rovněž ovládací tlačítka s funkcí pravého kliku a dvojkliku. Pero je schopno rozpoznat intenzitu tlaku nebo velikost a směr náklonu.

Používání pera se od počítačové myši liší v několika bodech:

  • Způsob úchopu – pero budete držet zcela odlišným způsobem než myš. Jednotlivé tahy budou díky tomu plynulejší a přirozenější. Tuto vlastnost nejvíce ocení kreslíři nebo malíři. Naopak méně důležitý bude pro ty, kteří tablet využívají spíše k retušování fotografií.
  • Citlivost na tlak – na rozdíl od myši reaguje tablet na sílu, kterou tlačíte pero k podložce.
  • Rozlišování náklonu – tablet dokáže rozpoznat, pod jakým úhlem pero používáte. Díky tomu máte nad štětcem lepší kontrolu.

Velikost

Grafické tablety se poměrně značně liší svojí velikostí. Koupit můžete malý cestovní tablet, který lze propojit s mobilním telefonem. Větší podobu mají displejové a bezdisplejové stolní tablety. Největší tablety pak mají úhlopříčku 24 palců.

Cestovní grafické tablety se používají pro retuše fotek a umožní vám kreslit jednoduché náčrtky. Nevětší tablety jsou určeny spíše profesionálům. Začátečníkům se doporučuje vybírat mezi tablety střední velikosti, které jim umožní tvořit složitější kresby.

Velikost grafických tabletů se udává písmeny S, M a L.

  • Tablety velikosti S – jedná se o malé cestovní tablety. Jejich největší předností je skladnost. Jsou vhodné spíše pro občasné a nenáročné používání.
  • Tablety velikosti M – velikost M je v současné době tou nejoblíbenější. V této velikosti koupíte tablety bez přídavného monitoru.
  • Tablety velikosti L – tato velikost je vhodná pro uživatele, kteří používají přídavný monitor s úhlopříčkou větší než 27 palců.

Citlivost přítlaku

Tento parametr určuje, jak citlivě bude tablet reagovat na tlačení kreslícího pera. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je citlivost vyšší, tím preciznější bude i odezva. Méně nároční uživatelé si vystačí s citlivostí 4096 stupňů. Dražší tablety však mají citlivost až 8192 stupňů. Tablety s nižší citlivostí lze považovat za méně kvalitní.

Rozlišení

Stejně jako běžné tablety jsou i ty grafické k dostání v různé kvalitě. Kvalitu tabletu určuje i rozlišení obrazovky.

Nejběžnějšími jsou tablety s rozlišením:

  • Full HD 1920 x 1080
  • QHD 2560 x 1440
  • 4K UHD 3840 x 2160

Napájení

Grafické tablety lze napájet drátově nebo bezdrátově. Bezdrátové jsou tablety, které mají vlastní obrazovku, hardware a software. Součástí těchto výrobků je vlastní akumulátor. Výhodou je velký variabilita, tablet můžete používat prakticky kdekoliv.

Modely fungující jako příslušenství k počítači je nutné připojit pomocí USB kabelu, ale i v této kategorii najdete několik bezdrátových variant. Bezdrátové tablety mají omezenou životnost baterie a dobíjet je budete stejně jako třeba bezdrátovou počítačovou myš.

Značka

Mezi nejoblíbenější patří v současné době grafické tablety Wacom. Tento výrobce nabízí tablety ve všech cenových kategoriích a těší se stále větší oblibě. Grafické tablety však nabízí i několik dalších výrobců. Spolehnout se můžete na modely značky Tactical, XP-PEN nebo Silversrest.

Cena

Cenové rozpětí grafických tabletů je poměrně velké. Základní verzi lze pořídit za cenu okolo 1 500 Kč. Tyto varianty budou vyhovovat těm, kdo chtějí tablet vyzkoušet a nemají na něho žádné přehnané nároky. Pořizovací cena však může být mnohem vyšší, profesionálové mohou za grafický tablet utratit více než 20 000 Kč. Nejdražší tablety stojí bezmála 100 000 Kč.

Porovnat ceny grafických tabletů

Otázky a odpovědi

Jaká je největší výhoda grafických tabletů?

Grafické tablety vám nabízí moderní způsob kreslení. Na rozdíl od klasické tužky a papíru vám tablet umožní vaše kroky a tahy vracet zpátky. Výsledná kresba tak bude splňovat veškerá vaše očekávání. Plátno můžete dle potřeby přibližovat a otáčet. Nakreslená díla či další soubory jedním tlačítkem uložíte. Grafické tablety vám však nabídnou mnohem více.

Je třeba řešit kompatibilitu?

Grafické tablety bývají většinou kompatibilní s běžně používanými operačními systémy. Grafický tablet díky tomu připojíte k laptopu, stolnímu počítači i mobilnímu telefonu. Přesto je vhodné raději kompatibilitu tabletu před nákupem ověřit.

Jaké jsou nevýhody grafických tabletů?

Používání grafického tabletu není úplně jednoduché. Používání tabletu se budete muset jednoduše naučit, a první neúspěchy mohou některé uživatele dříve či později odradit. Pokud bude i pro vás používání grafického tabletu náročné, je vhodné absolvovat kurz, kde vás naučí vše podstatné. Toto vynaložené úsilí se vám však zaručeně vyplatí.

Závěr

Grafický tablet je zařízení, které by vám mělo poskytnout mnohem větší zážitek z kreslení než klasická tužka a papír. Jedná se spíše o subjektivní pocit, protože někomu nemusí vyhovovat složitější ovládání tabletu.

Investice do grafického tabletu není plně malá a je proto vhodné si tablet před zakoupením raději vyzkoušet. Pokud tuto možnost nemáte, pročtěte si alespoň některé uživatelské recenze, které vám práci s tabletem alespoň trochu přiblíží. Nejen v recenzích se nejvíce zaměřte na kvalitu povrchu a citlivost přítlaku.

Podobný článek, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.megapixel.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (39 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo