Duolingo

Online výuková platforma cizích jazyků Duolingo byla veřejnosti oficiálně zpřístupněna v roce 2012 a za tu dobu si získala oblibu opravdu velkého množství uživatelů, globálně čítá již přes 300 milionů lidí a v České republice se s Duolingo učí denně nové jazyky již více než 1 milion uživatelů. Čím je výuková platforma Duolingo jiná, na jakém principu učení funguje, pro koho je vhodná a proč byste se třeba právě vy měli stát jejím uživatelem se dozvíte v následující recenzi.

Duolingo

Jak Duolingo funguje?

Duolingo je počítačem podporované studium jazyků, intuitivní platforma sází na učení hrou. Nejde tak příliš o kvantitu učiva, ale o pravidelnost v podobě krátkých lekcí, které denně nezaberou příliš mnoho času a v dlouhodobém měřítku mohou být daleko užitečnější, než například nárazové a obsáhlé učení.

Duolingo se jednoduše snaží zábavnou formou pomoci svým klientům učit se z více než 40 dostupných jazykových kurzů od nejpopulárnější angličtiny, španělštiny, němčiny až po arabštinu, čínštinu, ruštinu, nebo třeba klingonštinu jejíž kurzy vytváří nadšení fanoušci sci-fi seriálu Star Trek.

V současnosti je jediným kompletně přeloženým kurzem pro pouze česky mluvící studenty kurz angličtiny. Ten se v případě neznalosti jiného světového jazyka můžete učit zcela od základů bez jazykové bariéry. Pokud ovládáte alespoň základy angličtiny, otevírají se vám dveře pro výuku dalších 39 kurzů od holandštiny, řečtiny, španělštiny až třeba po navazštinu či zulštinu.

Princip učení Duolingo

Registrace k účtu Duolingo provedete zcela jednoduše na oficiálních webových stránkách, stačí vám k tomu například jen propojení Google účtu, nebo Facebooku. Poté sestavíte osobní profil, zvolíte svůj denní cíl a obtížnost výuky. Zvolený kurz obsahuje kromě praktické části i část teoretickou.

Praktická část je tou hlavní, na kterou se každý den budete zaměřovat, metoda praktické části je vedena jednoduše a zcela účelově. Každá lekce obsahuje mluvené slovo, čtení, psaní i poslech. Podmínka pro úspěšné dokončení lekce je její projití bez ztráty všech srdíček. Srdíčka představují možnost chybování a na každou lekci jsou k dispozici 3 srdíčka. V případě, kdy postupně všechna srdíčka ztratíte a chybujete, celou lekci opakujete. V opačném případě se posouváte dál o stupeň výš.

Pro větší motivaci můžete své úspěchy sdílet s přáteli na sociálních sítích, s přáteli můžete dokonce soupeřit. Duolingo všechny úspěchy oceňuje ve formě odměn a bonusů které vás mají motivovat ke každodennímu studiu a samozřejmě se vám Duolingo i každý den aktivně připomíná.

Kolik Duolingo stojí?

Webová verze studijní platformy Duolingo je stejně jako mobilní aplikace dostupná zcela zdarma, bezplatné prostředí vás ale může omezovat vyskakujícím okénkem reklamy. Pokud by vás reklama, která je přítomna vždy po splnění lekce znepokojovala, existuje samozřejmě i placená verze Super Duolingo.

Super Duolingo, dříve známé jako Duolingo Plus ovšem neznamená pouhé osvobození od reklamních sdělení, nabízí funkci testování vašeho pokroku, nárokovat si možnost neomezených chyb, ale i možnost studovat zcela offline bez připojení k internetu. V době zveřejnění této recenze (květen 2023) je navíc dostupná verze pro jednotlivce za 99 Kč na měsíc, nebo rodinné předplatné za 149 Kč ročně. Využít můžete bezplatných 14 dní na vyzkoušení, poté je poplatek za Duolingo Super účtován v roční výši. Členství Super Duolingo lze zrušit naprosto kdykoliv bez nutnosti jakéhokoliv kontaktu zákaznické podpory.

Výhody a nevýhody Duolingo

Výhodu vidíme zejména v ničím nerušeném, přehledném a intuitivním uživatelském prostředí ve kterém se zvládne pohybovat naprosto kdokoliv. Učení tak hravě zvládne Nejen student střední školy, matka na rodičovské dovolené, ale i každé malé dítě a každý další bez věkového omezení.

Velice kladně hodnotíme i diskuzi mezi uživateli a lektory u jednotlivých zadání do kterých můžete libovolně přispívat například v případě nejasností v zadání. Hlavní nevýhodou platformy Duolingo ovšem z našeho hlediska rozhodně nejsou otravné reklamy nýbrž omezené kurzy pouze pro česky mluvící klienty. Nevýhodou výukového portálu Duolingo může být i fakt, že celková výuka cizích jazyků končí u mírně až středně pokročilého stupně.

Shrnutí

Pokud se i vy domníváte, že kolik umíte řečí, tolikrát jste člověkem, může pro vás být výuková platforma Duolingo opravdovým přínosem, a to zejména tehdy, kdy již máte alespoň základní znalost angličtiny. Pokud vyhledáte Duolingo právě kvůli výuce zmiňované a nejpopulárnější angličtiny, můžete se dostat až na úroveň středně pokročilého mluvčího, a to jen díky několikaminutovým lekcím.

Platformu hodnotíme zcela kladně, kurzy jsou dostupné i bez nutnosti zakoupení členství, platforma se sama denně připomíná o pár minut vašeho času. Učení s Duolingo je zábavné, nevyžaduje rutinní biflování slovíček, a i přesto za sebou zanechává miliony spokojených studentů kteří se díky pravidelné výuce již naučili třeba více než jeden světový jazyk. Ať už se chystáte svou řeč zdokonalit, nebo se naučit alespoň základy nové, určitě vám z pozitivních zkušeností reálných uživatelů Duolingo můžeme platformu jen doporučit.

Přejít na Duolingo


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (78 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Srdíčka mě vyloženě štvou. Ve svých informacích píšete, že při ztrátě 3 srdíček na lekci, se můžete vrátit a celou lekci opakovat.
  Ale to není pravda, vrátila jsem se až k první lekci, ale ani na tu mě absence slavných srdíček nepustila. Asi tomu nerozumím.
  Prosdím o vysvětlení.

 2. Učím se podle Duolingo již třetí rok.Ted uvažuji o ukončení předplatného.Hlavni důvodem je že si nemohou zvolit téma.Je mi 60 let a opravdu mě nebaví lekce o studiu na vysoké škole.To k dalšímu životu potrebovat nebudu.Dalsi důvod je ten že že ve spodní části zmizely české překlady.Jako robot přepišu poslechové cvičení.A chci český překlad.Napsat výborně mi nestačí.Nektere slova a slovosledy nedávají v češtině smysl.Tak bych ráda překlad do češtiny

 3. Ta cena rodinného předplatného je za měsíc, ne za rok.
  V současnosti jsou bohužel diskuse k příkladům uzamčené, a zřejmě to tak už zůstane. Duolingo dělá vse proto, aby nemuselo moderovat uživatele. Takže třeba fotky nahrazují avatarem…

 4. Reply
  Jiří Drlík 1.8.2023 v 12:37

  Lze rodinné Super Duolingo za nabízenou cenu pro rodinu využivat na více Smart telefonech ? (Tři lidé v rodině, tři telefony)
  Když ano, jak to v praxi funguje.
  Děkuji za odpověď

  Jiří Drlík

Přidat komentář

Recenzer
Logo