Čtečky knih

Čtečka knih je zařízení, které svým vzhledem připomíná tablet. S pomocí čtečky budete mít svoji oblíbenou knihu stále po ruce, je jedno jestli čtete právě brožuru či obsáhlý román, váha knihy bude vždy stejná. Kromě toho můžete do čtečky nahrát velké více knih a používat ji tak může celá rodina.

Čtečku knih by měl vlastnit i každý začínající autor, díky ní máte jedinečnou příležitost, dostat poměrně snadno svoje dílo mezi čtenáře. Laiky pak zaujme především skutečnost, že oproti běžným knihám vás vyjde čtečka mnohem levněji.

Čtečka knih je často srovnávána s tablety. Čtečkám je často vyčítáno menší množství funkcí, v tomto případě nemá tablet konkurenci. Pokud například narazíte v knize na téma, o kterém se chcete dozvědět více, můžete si vše ihned na tabletu vyhledat, což vám některá čtečka sice také umožní, ale vyhledávání je mnohem pomalejší a pravděpodobně vás brzy odradí.

Na druhou stranu má však čtečka mnohem lépe čitelný displej, díky kterému ji můžete používat i za slunného počasí a díky elektronickému inkoustu vás nebudou ani po delším používání bolet unavené oči. Dalším kladem čtečky je delší výdrž baterie.

Porovnat ceny čteček knih

Nejlepší čtečky knih

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Amazon Kindle Oasis 3 99 % 6 326 Kč Zobrazit Alza.cz
2. PocketBook 632 Touch HD 3 92 % 3 689 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. Onyx Boox Poke 4 88 % 3 879 Kč Zobrazit Mall.cz

Typ panelu

Při výběru čtečky se budete zajímat především o provedení displeje, což je logicky ten nejzásadnější parametr. Dnešní čtečky mají dva odlišné panely, starší provedení je E-ink Pearl a novější verzí je E-ink Carta.

Novější E-ink Carta panel vám poskytne lepší kontrast, kdy je písmo tmavší a pozadí naopak světlejší. Samotný text se potom rychleji vykresluje.

Úhlopříčka

Velikost úhlopříčky je uvedena v palcích, velikost 1 palce je 2,54 cm. Koupit můžete velikost od 5 – 13 ´´, běžnému uživateli postačí velikost kolem 6 ´´, což je ostatně nejpoužívanější velikost. Výhodou je skladnost a nízká váha a přijatelná cena. Čím je displej větší, tím roste i cena čtečky.

Jestliže budete čtečku používat i pro čtení dokumentů, které obsahují grafy či tabulky, vyplatí se pořídit úhlopříčku o velikosti 7 nebo 8 palců.

Rozlišení

Neboli počet bodů na šířku i výšku displeji. Zde se můžete řídit pravidlem, čím je bodů více, tím bude písmo ostřejší a displej detailnější. Rozlišení jde ruku v ruce s velikostí displeje. Rozlišení nebo také jemnost je udávána jednotkou ppi, v překladu pixely na palec nebo dpi, což můžeme přeložit jako body na palec.

Kvalitní čtečka by měla mít 300 dpi, nejmenší hodnota je cca 220 dpi, čtečky s nižším rozlišením už není vhodné pořizovat. Písmo je již značně kostrbaté.

Nasvícení displeje

Čtečky mají zcela pasivní displej, což znamená, že neprodukuje žádné světlo. Díky tomu se šetří baterie zařízení, ale především oči uživatele nejsou tolik namáhané, jako je tomu u LCD displejů.

Pokud však budete chtít čtečku používat ve zhoršených podmínkách tedy ze šera nebo tmy, budete muset displej nasvítit. Nasvícení displeje je řešeno pomocí LED diod, které jsou umístěné přímo ve čtečkách. Nasvícení je možné kdykoliv zapnout nebo vypnout a měnit můžete i intenzitu světla.

Nasvícení displeje však není funkce, kterou by nabízely všechny čtečky, u těch nejlevnějších tuto možnost mít nemusíte a pokud budete chtít čtečku večer používat, neobejdete se bez běžného stropního světla nebo lampičky. Naopak dražší čtečky umožňují kromě nasvícení volit i barevný nádech, vyfiltrovat tak můžete nevhodné modré světlo, které může mít negativní vliv na kvalitu spánku.

Paměť RAM

Velikost paměti určuje, kolik knih můžete do čtečky nahrát. Co se týká paměti, jednotlivé modely mají paměť v rozmezí 4 000 – 16 000 MB. V tomto případě není nutné kupovat čtečku s příliš velkou pamětí i velikost 4 GB je zcela dostačující pro běžného čtenáře.

Větší kapacitu paměti oceníte spíše pro zobrazovaní PDF dokumentů. Koupit můžete i čtečku, která umožňuje používat paměťové karty, čímž můžete kapacitu zvýšit až na 32 GB. Ideálním řešením je koupit čtečku, která tuto možnost má, kartu můžete dokoupit až později, pokud ji vůbec budete potřebovat.

Formáty

E-knihy mají několik odlišných formátů. Abyste mohli stahovat odlišné formáty knih, budete potřebovat čtečku, která tyto formáty podporuje. V současné době se nejčastěji setkáte se dvěma formáty a to Mobi a ePub.

Kromě těchto dvou nejpoužívanějších jsou méně často zastoupen formát PDF. Tento formát není pro tato zařízení vzhledem k malé velikosti displeje vhodný. Jako ideální řešení je přeformátovaná verze PDF reflow. Čtečka s tímto formátem dokáže text zvětšit nebo zmenšit a můžete ho tak uzpůsobit velikosti obrazovky.

Další parametry

Ovládání – čtečku budete ovládat pomocí dotykového displeje. Součástí některých čteček jsou i tlačítka, kterými lze používat některé funkce. Čtečky, které mají toto kombinované ovládání, patří k velmi oblíbeným a mohou být tím pravým i pro vás.

 • Výdrž čtečky – výhodou čteček jsou již zmíněné pasivní displeje, ty budou energii spotřebovávat pouze při načítání knihy nebo otočení stránky. Proto se výdrž často uvádí počtem otočení stránek, což je parametr, který vám příliš neřekne.
 • Uváděná výdrž na základě zkušeností uživatelů se tak pohybuje kolem dvou týdnů. Samozřejmě záleží na tom, jak často budete čtečku používat. Výdrž čtečky je však výrazně nižší u modelů, které umožňují připojení Wi-Fi nebo podporují poslech MP3.
 • Jazyk – u čtečky si před nákupem ověřte i to, zda podporuje český jazyk. České menu není u všech výrobků samozřejmostí, častěji se setkáte s menu v angličtině.
 • Napájení – čtečky budete napájet pomocí USB kabelu. Většina výrobků je dodávána přímo s nabíječkou.
 • Připojení – některé čtečky je možné připojit k Wi-Fi nebo podporují Bluetooth.
 • Další funkce – jednotlivé modely mohou být doplněny o některé funkce. Jedná se o předčítání textu, přehrávání hudby z MP3 souborů, možnosti vpisovat poznámky nebo využívat slovníky.

Značka

Mezi výrobce čteček patří PocketBook, Amazon Kindle nebo Onyx International. Výrobců je pochopitelně více, vhodné je však upřednostnit tyto nejznámější.

Cena

Kvalitní čtečky jsou k dostání za 2 – 3 000 Kč. V tomto cenovém rozmezí máte na výběr z velkého množství výrobků. V menší míře jsou zastoupeny čtečky, jejichž cena nepřevyšuje 2 000 Kč, a koupit můžete i dražší výrobky s většími displeji.

Porovnat ceny čteček knih

Otázky a odpovědi

Je nutné dokoupit další příslušenství?

Jediné co budete opravdu potřebovat je kvalitní obal, který zvýší životnost čtečky. Nejvhodnější je obal zakoupit současně. Ani ten nejlepší obal však vaši čtečku neochrání před všemi nehodami, při častém přenášení nebo převážení je však nepostradatelný.

Co je DRM?

Jedná se o takzvanou ochranu před nedovoleným kopírováním e – knih. Knihy, které mají DRM ochranu je nutné před nahráním do čtečky prověřit přes vhodný program v počítači. Aby bylo možné chráněné knihy do čtečky nahrát, musí zařízení formát DRM podporovat.

Kde je možné koupit e-knihu?

E-knihy koupíte v každém větším knihkupectví nebo specializovaných e-shopech. V dnešní době je časté, že každá tištěná kniha má svoji elektronickou podobu.

Koupit můžete prakticky všechny žánry nejen v českém jazyce. E-knihy je také možné v některých knihovnách zadarmo vypůjčit. A jsou i knihovny, které vám kromě elektronické knihy zapůjčí i čtečku. Zařízení si tak můžete před samotným nákupem vyzkoušet.

Závěr

Čtečku knih ocení zejména častí čtenáři, kteří za tištěné knihy nebo časopisy utratí větší množství peněz. Díky čtečce budete mít v malém zařízení pohromadě celou knihovnu. Při výběru zvolte velikost formátu, jako nejuniversálnější je používána velikost úhlopříčky 6“.

Snadnější použití vám umožní čtečka, která kombinuje dotykové a tlačítkové ovládání. Chybět by neměla ani funkce osvícení a zaměřte se také na podporované formáty.

Čtečky knih můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

15 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Udělala jsem si před nedávnem radost pořízením čtečky elektronických knih PocketBook 700 ERA Stardust Silver PB700-U-16-WW a jsem velmi spokojená. Moc ráda čtu, a když pak sedím třeba ve vlaku nebo v čekárně u doktora, vytáhnu čtečku, kam jsem si přetáhla hromadu knih, a přečtu si to, na co mám zrovna náladu a nemusím tahat žádnou těžkou tištěnou knížku, i když na ty také nedám dopustit.

 2. Čtečku knih jsem kupoval pro naši babičku, protože čtení je její život, ale mnohé knihy už jsou na ní v dnešní době dost těžké. Pořídil jsem jí proto PocketBook 632 Touch HD 3 a nahrál jí tam všechny knihy, které miluje a ráda se k nim vrací. Je moc ráda, že si může i zvětšit písmo a nenamáhat tolik oči, podle mého názoru je to vynikající vynález a jako dárek to fakt potěší.

 3. Já mám čtečku knih PocketBook 700 Era Stardust Silver a jsem s ní moc spokojená. Zatím se ani jednou nezasekla a nebyl s ní ani žádný jiný problém.

 4. Nedoporučuji čtečku Pocketbook 628, jde o nespolehlivé zařízení, které bylo více času v záručním servisu, než používáno. Po pár hodinách používání se zasekne a nejde s ní nic. Nejhorší čtečka, jakou jsem kdy měla. Kdyby fungovala, byla by super,lehká do ruky, dlouhá výdrž baterie, na 32GB SD kartu se mi vešlo cca 20 knih ve formátu epub. Myslím, že tvrzení, že čtečky pojmou tisíce knih, je nesmysl. Nevyužila jsem cizojazyčné předinstalované slovníky, byla jsem maximálně spokojená s podsvícením displeje a příjemnou viditelností za jakychkoliv světelných podmínek (slunce, tma). Určitě se vyplatí prostudovat si recenze uživatelů před zakoupením čtečky, já jsem tomu, bohužel, dostatečnou pozornost nevěnovala.

 5. Dostala jsem čtečku knih a jsem nadšená. To je tak parádní vychytávka, když si člověk své oblíbené knihy může brát všude s sebou, aniž by tahal nějakou těžkou vazbu!

 6. Moje maminka ráda čte, ale některé knihy jsou na ní moc těžké. Proto jsem jí pořídil čtečku knih a nahrál jí do ní spoustu jejích oblíbených titulů.

 7. Super, že rozlišení uvádíte v DPI, když se všude uvádí pixely. To pak hodně pomůže

 8. Koupila jsem přítelovi k narozeninám čtečku, kterou mi poradila moje kamarádka. Ona jí používá a je s ní velmi spokojená, tak uvidím jestli mu bude vyhovovat.

 9. V tomhle článku jsem se hodně věcí dozvěděla a pomohli mi. Děkuji.

 10. Super článek! Moc se mi líbí.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo