Filtrační konvice

Kvalita kohoutkové vody je na vysoké úrovni, ale není úplně dokonalá. Ve městě mohou být ve vodě obsaženy mikroplasty, vesnice pak bojuje s pesticidy. I ty můžete při rozboru ve vodě najít. Dalším problémem je příliš tvrdá nebo chlorovaná voda. A nevyhnete se ani možné kontaminaci viry nebo bakteriemi.

Chlor, vodní kámen a další nežádoucí látky jako olovo, měď a zinek z vody odstraníte pomocí filtrační konvice. Konvice zvládne vodu filtrovat snadno, rychle a v nejvyšší možné míře v závislosti na konkrétním filtru.

Porovnat ceny filtračních konvic

Princip

Součástí filtrační konvice je filtr, přes který voda protéká a tím se čistí a zbavuje mnoha nežádoucích látek. Filtry jsou vyrobené na principu aktivního uhlíku, díky tomu ve vodě zůstanou pro tělo potřebné látky jako hořčík, vápník i jiné minerály. Vše, co musíte udělat vy, je čas od času dokupovat a měnit filtry.

zpět k obsahu ↑

Typy

K dostání jsou dvě podoby nádob určených k filtraci vody. První je filtrační konvice a druhá filtrační láhev. Do obou se nalije voda, která je následně v nádobě přefiltrovaná.

Filtrační konvice

Konvice má větší rozměr a přefiltruje tak větší množství vody. Do konvice nalejete vodu, která se následně přefiltruje a je tedy přefiltrovaná již před naléváním. Voda přechází přes filtr, který je schopen přefiltrovat více než 150 litrů vody. Pomocí filtru vodu zbavíte nepříjemné chuti i zápachu, vodního kamene, chloru, pesticidů i těžkých kovů.

Filtrační láhev

Filtrační láhev má menší objem, díky čemuž ji lze lehce přenášet. Do láhve se naleje voda, která se filtruje teprve ve chvíli, kdy ji naléváte do sklenice. Filtr v láhvi může přefiltrovat až 120 litrů vody. Nevýhodou lahví je menší výběr různých filtrů.

zpět k obsahu ↑

Materiál

V současné době jsou k dostání konvice vyrobené z kvalitního tvrdého plastu, nebo v kombinaci plast a sklo. K dostání jsou jednoduché bezbarvé konvice, ale také mnoho barevných výrobků, které se hodí do každé kuchyně.

zpět k obsahu ↑

Objem

K dostání jsou konvice v několika velikostech. Nejoblíbenější je velikost objemu v rozmezí 3 – 3,5 litru. Tato velikost vyhovuje potřebám klasické čtyřčlenné rodiny. Menší rodině postačí konvice s objemem 1,5 – 2 litry. Na cesty pak můžete pořídit filtrační láhev. Ty mají objem nejčastěji v rozmezí 0,5 – 0,75 l.

zpět k obsahu ↑

Filtry

Filtry jsou závislé na výrobci konvice. Ve většině případů není možné koupit konvici jednoho výrobce a spárovat ji s filtrem jiné značky. Některé značky jsou však kompatibilní s konvicemi jiných výrobků. Před výběrem konvice se tak zaměřte i na tuto skutečnost.

Filtry mají omezenou životnost, na výměnu vás upozorní ukazatel, kterým je každá konvice vybavená. Levnější konvice mají mechanický ukazatel. Ten funguje na principu počítadla. Druhým typem je elektronický ukazatel, který vás na výměnu upozorní po 30 dnech používání konvice. Životnost filtru se pohybuje v rozmezí 150 – 300 litrů v závislosti na značce.

Filtry obsahují uhlíkové a iontoměničové kuličky. Uhlíkové filtry z vody odstraní chlor i jeho sloučeniny. Dále vodu zbaví zápachu i kalu. Uhlíkové filtry jsou velmi šetrné a neochudí vodu o prospěšné látky.

Iontové filtry vodu změkčují a snižují množství mědi nebo olova.

Filtry s obsahem magnesia zbaví vodu veškerých nežádoucích látek a obohatí je o potřebné magnesium. Výhodou je ještě lepší vody, což oceníte i při přípravě kávy nebo čaje.

zpět k obsahu ↑

Značka

Co se týká filtračních konvic, není nabídka značek tak velká, jako je tomu v případě mnoha jiných výrobků. Nejoblíbenější konvice jsou k dostání od značky Brita, což je německá společnost, která se specializuje na filtraci vody. V současné době nabízí Brita 2 typy filtrů pro běžnou a velmi tvrdou vodu. Filtry mají životnost 100 – 150 litrů. Brita umožňuje také ekologickou likvidaci použitých filtrů.

Mezi další oblíbené značky konvic patří Laica. Laica je italská společnost, která se zabývá výrobou filtračních systémů. Tato značka nabízí také filtry s obsahem magnesia.

Dále jsou to konvice Aquaphor, které patří také dlouhodobě k oblíbeným. Ke konvicím je možné zakoupit několik různých typů filtrů. Některé z nich jsou kompatibilní také s konvicemi jiných značek.

K dalším výrobcům patří BWT, také tato značka umožňuje zakoupení několika filtrů, které je možné použít pouze v konvicích stejné značky. Filtrační konvice Orava umožňuje používat filtry značky Brita.

zpět k obsahu ↑

Cena

Nejlevnější konvice je možné zakoupit za cca 300 Kč. Jedná se o klasické tvary o objemu až 3 litry. I tyto konvice jsou kvalitní a v kombinaci s filtrem vám umožní jednoduchou filtraci vody.

Různé tvary a barvy konvic jsou k dostání za cenu, která se pohybuje kolem 500 Kč. Některé méně designově provedené konvice koupíte v kombinaci s několika filtry.

Nejdražší konvice je možné koupit za cenu kolem 1 000 Kč. Větší cenu má na svědomí opět design a více stupňové čištění vody.

Porovnat ceny filtračních konvic

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jak zjistit, že je voda tvrdá?

Tvrdost vody můžete otestovat pomocí speciálních testovacích papírků. Koupit je můžete v některých drogeriích nebo v obchodech, které se specializují na chov rybiček.

V čem se liší balená voda od filtrované?

Mezi hlavní výhody doma filtrované vody patří především cena, kterou za takto upravenou vodu investujete. 1 litr vás vyjde na cca 1 – 2 koruny. Cena litru balené vody je v rozmezí 10 – 15 Kč. V případě, že budete vodu filtrovat doma, bude voda kvalitnější, protože ji budete moci ihned používat.

Voda je v lahvích uskladněna delší dobu, což se logicky podepisuje na její kvalitě. A v poslední řadě je to ušetřená starost ohledně PET lahví, které budete muset v případě nákupu balené vody neustále řešit.

Je možné používat filtrovanou vodu na vaření?

Filtrovaná voda je velmi vhodná na vaření, a to zejména pro děti. Rozdíl oproti běžné kohoutkové vodě však poznáte i sami. Potraviny vařené v takto upravené vodě jsou chutnější, neztrácejí vůni ani barvu.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Filtrační konvice je výrobek, který má mnoho výhod pro zdraví. Kromě toho, že budete pít opravdu čistou vodu, nemusíte řešit nákup balené vody. Filtrovaná voda je určena také nejmenším dětem.

V případě, že budete takto upravenou vodu používat i na vaření a přípravu pokrmů, prodloužíte životnost mnoha spotřebičům. Vodu bez vodního kamene je možné používat také v napařovací žehličce, mopu atd. Filtrační konvice jsou velmi stylové a díky mnoha barevným kombinacím budou ladit v každé kuchyni.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

      Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


    Komentáře / diskuse / hodnocení

    GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz