Vodní filtry

Voda je životně důležitou tekutinou a společně s kyslíkem vytváří základní podmínky pro život na Zemi. Bez vody a vzduchu se neobejde žádný živý organismus. V současné době je voda velmi diskutované téma, hodně se mluví o jejím množství i kvalitě. Ve vyspělých zemích vytéká pitná voda z vodovodního kohoutku a je zde samozřejmostí. Na co se však nemůžete vždy spolehnout je její kvalita. Ne vždy je pitná voda dokonale čirá a velmi často je pro ni typický zápach chloru. Pitnou vodu však můžete dodatečně upravit díky vodním filtrům.

Vodní filtry lze používat v různých situacích, proto se rozdělují do několika skupin. V první skupině najdete filtry, které filtrují vodu z domácí studny. Ve druhé skupině najdete vodovodní filtry, které se nejčastěji montují pod kuchyňský dřez. Nejméně nákladné jsou filtry, které jsou součástí filtrační konvice. Před tím než budete filtry na vodu vybírat, je vhodné nechat provést odborný rozbor vody. Z výsledků budete přesně vědět, jaké látky voda obsahuje a jakou filtraci bude vaše domácnost potřebovat.

Porovnat ceny vodních filtrů

Nejlepší vodní filtry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Brita Maxtra Plus 6 ks 98 % 594 Kč Zobrazit Mironet.cz
2. Sawyer Micro Squeeze 96 % 1 290 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Sawyer SP128 MINI Filter 94 % 935 Kč Zobrazit insportline.cz
4. Aquaphor Modern 91 % 711 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Brita On Tap 85 % 1 599 Kč Zobrazit Datart.cz

Typy

Vodní filtry jsou rozděleny do několika skupin, podle toho, v jakém místě budou přesně umístěny.

Vodní filtr na vstupu

Tyto vodní filtry lze umístit na vstupu do domu, podle čehož dostaly i svoje označení. Vodní filtry na vstupu jsou vhodné pro majitele domácí studny. Úkolem vodních filtrů na vstupu je odstranit veškeré mechanické nečistoty a zajistit tak kompletní úpravu vody. Tato soustava filtrů by měla být navrhována podle přesných rozborů vody. Podle provedeného rozboru budete vědět, zda je možné vodu ve studni vyčistit a používat jako pitnou vodu.

Vodovodní filtr

Vodovodní filtr se umísťuje pod dřez nebo ho můžete instalovat všude tam, kde chcete tuto filtrovanou vodu mít. Vodovodní filtry mohou mít samostatný vývod nebo je můžete nainstalovat na konec vodovodního kohoutku. Na vodovodním filtru musí být vždy uvedeno množství, které je jedna filtrační patrona schopna přefiltrovat.

  • Bateriový filtr – instaluje se na konec vodovodního kohoutku a jeho výhodou je velmi snadná montáž.
  • Filtr se samostatným vývodem – je znám jako filtr třetího kohoutku a jeho montáž je o něco složitější. V tomto případě je nutné filtr umístit pod dřez, na což musíte přizpůsobit kuchyňskou linku.

Filtry do filtrační konvice

K filtrování malého množství vody můžete použít filtrační konvici. Jedná se o speciální nádoby s objemem nejčastěji 2 litry. Vodní filtr je umístěn v horní části konvice a voda je filtrována samospádem přes tuto filtrační patronu. Životnost filtrační patrony je závislá na výrobci, obvykle však vydrží cca 3 měsíce. Výhodou tohoto řešení je především nízká cena a nulová montáž. Filtrační konvice jsou k dostání v mnoha podobách a plnit mohou i dekorační funkci. Konvici nebo karafu navíc můžete snadno přenášet a čistou vodu tak můžete pít kdekoliv.

Cestovní filtr

Malé cestovní filtry se budou hodit turistům a cestovatelům. Jedná se o malé nádoby se sítkem, které jsou schopny přefiltrovat malé množství vody. Díky cestovnímu filtru budete moci pít vodu z přírodních zdrojů.

Princip úpravy

Způsob úpravy vody je u každého typu filtru odlišný. Podle toho, jak přesně filtr funguje, se litry dělí na mechanické, uhlíkové, filtry na principu reverzní osmózy a změkčovače vody.

Mechanický filtr

Mechanické filtry odfiltrují mechanické nečistoty, například písek, jiné větší částice, rez i některé chemikálie. Mechanické filtry fungují na velmi jednoduchém principu, kdy voda protéká přes velmi jemné síto. To je schopno zachytit částice s velikostí několika micronů.

Velikost síta se odvíjí od provedeného rozboru vody, ten odhalí, jak velké částice se ve vodě vyskytují. Mechanické filtry mohou filtrovat teplou i studenou vodu a umístit je můžete samostatně nebo současně s jinými filtry. Mechanické filtry jsou vhodné pro čištění vody ze studny.

Uhlíkový filtr

Uhlíkové filtry fungují na principu aktivního uhlí. To z vody odstraní zákal, chlór, zápach i další sloučeniny. Uhlíkový filtr navíc zlepší chuť vody a je tedy vhodný pro úpravu vody na vaření i pití. Výhodou těchto filtrů je i nenáročná údržba, tyto filtry navíc vodu neochudí o potřebné minerální látky. Uhlíkové filtry jsou součástí filtračních konvic i některých vodovodních filtrů.

Reverzní osmóza

Tyto filtry jsou nejefektivnější a pokročilé řešení, jak mít doma opravdu čistou vodu. Tyto filtry z vody odstraní až 99,96% nežádoucích látek. Z vody jsou schopny odstranit těžké kovy, dusitany, dusičnany, chlor, zbytkové léky, chemické látky atd. Po takové právě je voda srovnatelná s vodou destilovanou a není určena k dlouhodobému pití. Proto je součástí filtrace zpětná mineralizace, která do vody doplní potřebné minerály. Reverzní osmóza je filtr, který se umísťuje většinou pod dřez.

Změkčovač vody

Mnoho domácností bojuje s tvrdou vodou. Tvrdá voda obsahuje mnoho látek, které se usazují v podobě vodního kamene. Vodní kámen ničí nejen spotřebiče, ale poškodit mohou i vodovodní baterie, sprchu či topná tělesa. Pro člověka však není tvrdá voda nijak škodlivá, protože obsahuje poměrně velké množství minerálů.

Změkčovač vody se tak montuje spíše na zařízení, které může tvrdá voda poškodit. To se týká především pračky, myčky nebo třeba bojleru. Podle toho, na jakém principu fungují, se dělí na změkčovače na bázi soli a bez soli.

Značka

Vodní filtry mají mnoho podob a na trhu jsou zastoupeny velkým množstvím výrobců. Filtry do filtrační konvice koupíte od značky Brita nebo Laica. K domácí vodárně můžete naistalovat filtry značky ECO power, Prodo, Growmax, SWISS AQUA Technologies nebo Aquatopshop. Mezi další výrobce vodních filtrů patří AQUA, Heneywell, Uprav vodu nebo Waterfilter.

Cena

Také cenu určuje typ a umístění filtru. Nejlevnější jsou filtry s pořizovací cenou do 1 000 Kč. Za tuto cenu koupíte vodní filtry do filtračních konvic. K dostání jsou však i první filtry k vodovodnímu kohoutku. A k dostání jsou i malé cestovní filtry.

Další filtry ke konvicím a vodovodním kohoutkům lze koupit také za cenu od 1 – 2 000 Kč. Také za tuto cenu lze koupit kvalitnější cestovní filtry. Sadu filtrů k domácí vodárně koupíte za cca 3 000 Kč. Cena těchto filtrů však může přesáhnout i 7 000 Kč.

Porovnat ceny vodních filtrů

Otázky a odpovědi

Proč je voda upravována chlórem?

Přírodní voda se získává z různých zdrojů a shromažďuje se ve vodárnách. Zde se upravuje menším množstvím chlóru. Chlór je schopen zničit bakterie a viry. Podle různých studií však může desinfekce chlorem vytvořit nežádoucí složky, které mohou být pro zdraví člověka nebezpečné. V upravené vodě najdete nejen chlor, ale i dusičnany a fluorid.

Co jsou ionizátory?

Ionizátory vodu čistí a zároveň upravují její pH podle toho, jaká hodnota vám vyhovuje. Ionizátory jsou k dostání v několika podobách. Nejčastěji se jedná o ionizátor pod dřez, tyto varianty je nutné připojit k elektrické síti. Pokud nechcete vrtat do kuchyňské linky, můžete koupit ionizátor na zeď nebo na linku. Také v tomto případě je nutné zařízení připojit do sítě.

K čemu jsou sprchové filtry?

Sprchové filtry zbaví vody zápachu chlóru a jsou vhodné i pro osoby s citlivou pokožkou. Filtr můžete namontovat na sprchovou hlavice nebo mezi hadici a baterii. Sprchový filtr je schopen omezit i tvorbu vodního kamene.

Závěr

Voda ošetřená vodním filtrem chutná mnohem lépe než běžná kohoutková voda. Na trhu najdete několik typů vodních filtrů. Nejméně náročné a velmi oblíbené jsou filtry do filtrační konvice. Tyto filtry z vody odstraní těžké kovy a redukují množství vodního kamene. Vodní filtr však můžete instalovat pod dřez, kdy budete upravovat kohoutkovou vodu. Majitelé studny mohou filtr umístit na vstupu a k pití používat vodu z domácí studny.

Vodní filtry můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.4camping.cz, www.hanibal.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Používáme Brita Maxtra Plus 6 ks a spokojenost. Zatím jsme neměli žádný problém.

Přidat komentář

Recenzer
Logo