Čajovary

Kolébkou čaje je podle legendy Čína, která je i v dnešní době přední zemí, kde se čaj pěstuje a zpracovává. Do Evropy přišla kultura pití čaje díky portugalským a holandským mořeplavcům. První zmínka o čaji je z roku 1644, což je rok, kdy byl čaj přivezen do Velké Británie. Z Británie byl pak čaj dovážen do dalších zemí.

Čaj je velmi oblíbený nápoj, která je běžný v sáčkové nebo sypané podobě. Oblíbený je nejen pro svoji chuť, zdravotní benefity, ale také snadnou přípravu. Na přípravu čaje obvykle stačí horká voda, kterou ohřejete v rychlovarné konvici nebo na varné desce. Mnohem lepší chuť má však čaj připravený v čajovaru.

Čajovar má podobu rychlovarné konvice. Uvnitř konvice je však malá nádobka, do které je možné vložit sáček s čajem, sypaný čaj nebo čajovou kapsli. Poté již nastavíte požadovanou teplotu nebo využijete přednastavenou funkci, která se postará o celou přípravu sama. Při výběru čajovaru budete postupovat stejně jako při výběru rychlovarné konvice. Zajímat vás bude velikost, příkon a množství dostupných funkcí.

Porovnat ceny čajovarů

Nejlepší čajovary

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ProfiCook TK 1165 100 % 1 308 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Profi Cook PC-TKS 1056 96 % 1 590 Kč Zobrazit Ivatofi.cz
3. Profi Cook PC-WKS 1020 92 % 1 794 Kč Zobrazit Datart.cz
4. Sage BTM800 87 % 5 990 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Sage STM700 85 % 3 716 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Čajovary mají hned několik podob. Konvici budete vybírat podle toho, jakým způsobem čaj běžně připravujete. Čajovar nemusí sloužit pouze k přípravě čaje, využít ho můžete také jako rychlovarnou konvici nebo můžete zakoupit kávovar, který disponuje také funkcí na přípravu čaje.

Konvice na čaj

Konvice na čaj má mnoho podob. Jedná se o skleněné, porcelánové nebo nerezové konvice, které jsou určené k ohřevu vody na varné desce. Jednoduché konvice vám poslouží pouze k ohřevu vodu a jejich funkce je spíše dekorativní. Koupit však můžete také konvice se sítkem, ve kterém se bude čaj louhovat. Využít je můžete pro přípravu sáčkového i sypaného čaje. Jejich velkou předností je nízká pořizovací cena.

Rychlovarné konvice na čaj

Tyto konvice využijete jako klasickou rychlovarnou konvici, ale i jako čajovar. Přípravu čaje vám opět umožní praktické sítko, které je v konvici umístěno. Sítko je možné ve většině případů snadno vyjmout. Výhodou konvic na čaj jsou funkce jako regulace teploty. Díky ní můžete připravit jakýkoliv druh čaje, ale i jiný nápoj nebo dětský příkrm.

Čajovar/kávovar

Na přípravu čaje můžete využít i elektrické kávovary nebo jednoduché french pressy. Dražší kávovary mají funkci na přípravu čaje. Jednodušší varianty jsou opět doplněny o sítko, do kterého je možné umístit kávu nebo čaj.

Kapslový čaj

Na přípravu čaje můžete použít také čajové kapsle. Na tuto přípravu je možné použít klasický kávovar na kapsle. Čajové kapsle jsou k dostání od značek, které znáte právě v souvislosti s kávou. Jednotlivé kapsle jsou kompatibilní s kávovary stejné značky.

Objem

Při výběru čajovaru by vás měl zajímat objem konvice. Velikost určuje počet členů domácnosti, kterým bude čajovar sloužit. Elektrické čajovary jsou nejčastěji k dostání v objemech od 1 – 1,8 litru. Klasické konvice, které je nutné ohřát na varné desce, mají objem od 0,5 – 2 litů.

Materiál

Čajovary se vyrábí z různých materiálů. Běžné je sklo, porcelán, plast, litina nebo nerez. Rychlovarné konvice, s jejichž pomocí je možné připravit čaj, jsou obvykle skleněné a nerezové. Běžné neelektrické konvice jsou vyrobeny také z keramiky.

To, jaký materiál vyberete, je otázkou vkusu, ale také finančními možnostmi. Nevýhodou litiny a neglazované keramiky je skutečnost, že jsou tyto materiály schopny nasát chuť čaje. Nejsou tedy vhodné pro ty, kdo připravují různé příchutě, protože mají vliv na chuť. Tyto materiály nejsou vhodné ani pro mytí v myčce.

Příkon

Klasický čajovar patří v drtivé většině mezi elektrické spotřebiče. Zajímat by vás měl i příkon, který určuje, jak rychle bude čaj připraven. Levnější čajovary mají příkon okolo 600 W, avšak z větší části jsou na trhu zastoupeny čajovary s příkonem v rozmezí 2 000 – 2 200 W, ty nejvýkonnější mohou mít až 3 000 W. Díky tomu bude příprava opravdu rychlá.

Funkce a možnosti

Také čajovary jsou přístroje, která vám umožní využívat několik funkcí. Některé funkce a možnosti jsou praktické a oceníte je u každého výrobku. Jiné je možné zařadit k nadstandardním. I v tomto případě platí, že čím víc toho čajovar umí, tím vyšší bude jeho pořizovací cena.

 • Odnímatelné sítko – součástí čajovaru zpravidla bývá sítko, popřípadě čajový filtr. Snadnější manipulaci a čištění vám umožní odnímatelný filtr.
 • Nastavení teploty – praktická je také možnost nastavit teplotu. Některé čajovary disponují několika teplotami, jiné umožňují teplotu nastavit v rozmezí 30 °C – 95 °C.
 • Udržování teplotu – nadstandardní funkce, která udrží nápoj v požadované teplotě od 30 minut – 2 hodin.
 • Dotykové ovládání – moderní čajovary jsou umístěny na podstavci, který disponuje moderním dotykovým ovládáním. Levnější přístroje je možné ovládat stejně jako rychlovarné konvice pomocí tlačítka nebo páčky.
 • LED displej – informuje vás o teplotě, čase přípravy nebo době, po kterou je udržována teplota nápoje. I tuto možnost lze považovat za nadstandardní.
 • Prostor na kabel – součástí čajovaru je pochopitelně přívodní kabel. Ten je v některých případech možné umístit do určeného prostoru.
 • Automatické zapnutí/ vypnutí – díky možnosti nastavit dobu přípravy, budete mít nápoj připraven v čase, který si sami určíte. Automatické vypnutí je bezpečnostní funkce, čajovar se vypne ve chvíli, kdy dosáhne požadované teploty.
 • Tepelná pojistka – bezpečnostní funkce, která zabrání možnému přehřívání čajovaru. Další bezpečnostní pojistka zabrání zapnutí prázdné konvice.

Značka

Čajovar koupíte od značky Severin, Proficook, Girmi, Beper, Clatronic, Gastroback a dalších.

Cena

Cena čajovarů je obdobná jako cena rychlovarných konvic. Menší a méně výkonné čajovary vyjdou na necelých 1 000 Kč. Nedisponují velkým množstvím funkcí, ovládají se zpravidla jedním přepínačem a jsou vhodné pro méně náročné uživatele.

Větší možnosti budete mít díky čajovarům s cenou od 1 200 – 2 000 Kč. Zde už máte k dispozici většinu funkcí, díky kterým bude příprava velmi jednoduchá. Čajovar můžete využít i jako běžnou rychlovarnou konvici.

Za nejdražší čajovary můžete zaplatit i více než 2 000 Kč. Zastoupeny jsou moderní elektrické spotřebiče i elegantní konvice vhodné na tradiční přípravu čaje.

Porovnat ceny čajovarů

Otázky a odpovědi

Na co dát při výběru čajovaru pozor?

Čajovar by měl být praktický a umožňovat musí pohodlnou a bezpečnou manipulaci. Informujte se i na způsob čištění či možnost odvápnění. Praktická je otočná základna či možnost udržování teploty.

Co je zhong nebo gaiwan?

Jedná se o tradiční čajovou nádobu. Je vhodná pro přípravu zelených a velkolistých čajů a má několik podob. Zpravidla se jedná o šálek, podšálek a víčko. Součástí zhongu není sítko, čaj se slévá pomocí malé mezery. Zhong je určen pouze pro přípravu jednoho šálku čaje a k vidění bývá v čajovnách.

Jaký čaj je možné připravit v čajovaru?

Čajovar je nejvhodnější pro přípravu sypaných čajů. Do sítka můžete pochopitelně vložit také čajový sáček nebo čajové lístky.

Závěr

Pod pojmem čajovar se ukrývá speciální konvice se sítkem s jejíchž pomocí připravíte větší množství čaje. Čajovar může být napájen pomocí přívodního kabelu, v této podobě se jedná o speciální rychlovarnou konvici, u které můžete využít různé funkce. Jednodušší čajovary je možné postavit na varnou desku. U těchto typů není možné žádné další funkce využít.

Čajovary můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.sporilek.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (33 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já koupil jako překvapení na chalupu čajovar Beem 06119 3 l a manželka málem odpadla. Nejdřív mi řekla, že jsem zešílel, ale pak po prvním použití si ho zcela zamilovala, takže to nakonec nejsou vyhozené peníze.

 2. Koupila jsem čajovar značky Proficook a jsem velice spokojená. Má velmi pěkný design a skvělé provedení.

 3. Už dlouhá léta jsem věrná značce SilverCrest a to téměř u všech kuchyňských spotřebičů. Takže na vaření čaje a kávy to byla jasná volba.

 4. Tak já dala přednost značce DeLonghi, protože od ní mám už jiné spotřebiče a šlapou jako hodinky. Mám v tuto značku velkou důvěru.

 5. Vzala jsem nový čajovar na chalupu, protože ten starý dosloužil. Nakonec jsem ho vybírala přes Heureku a dala na recenze zákazníků.

 6. Já zvolil značku Concept RK 4030, protože mě zaujal vzhled, ale jinak si na žádnou konkrétní značku nepotrpím. Hlavně když si mám jak udělat čaj.

 7. Naše rodina je na čaji závislá, takže pořízení nového čajovaru je vždy velkou událostí. Pravidelně vyměňujeme starý za nový zhruba jednou za dva roky, někdy i každý rok.

 8. Super článek!

Přidat komentář

Recenzer
Logo