Otočné autosedačky

V autosedačce by mělo dítě sedět do té doby, než dosáhne výšky 150 cm, popřípadě hmotnosti 36 kg. Za důležitější faktor se pak považuje výška dítěte, která přímo souvisí s vedením pásu přes krk. Na trhu najdete celou řadu různých autosedaček, které jsou rozděleny do několika skupin, podle věku a hmotnosti. Jedním z typů jsou i otočné autosedačky, které jsou v současné době stále oblíbenější.

Otočné sedačky jsou považovány za těmi nejbezpečnějšími a zároveň nejpohodlnějšími, protože umožňují vozit dítě proti směru jízdy až do věku 4 let. Tento způsob cestování je doporučován odborníky. Ti doporučují vozit děti proti směru jízdy do doby, než dosáhnou výšku 105 cm, což je věk okolo 3,5 let. Otočné autosedačky jsou praktické i pro rodiče, dítě se jim bude do sedačky mnohem snáze poutat. Samotná manipulace je i pohodlnější. Každá otočná autosedačka má stabilní isofixovou základnu, díky které můžete sedačku připoutat ke konstrukci auta.

Otočnou autosedačku budete vybírat stejně jako kteroukoliv jinou. Nejdůležitější je stáří dítěte, kterému bude sedačka určena. Z praktického hlediska se zaměřte na kvalitu materiálu a funkce, které můžete využívat. Nejdůležitější je však bezpečí dítěte, to určují bezpečnostní normy a především kvalitní výrobce.

Porovnat ceny autosedaček

Nejlepší otočné autosedačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Caretero Defender Plus Isofix 2016 grey 100 % 2 436 Kč Zobrazit Alza.cz
2. JOIE i-Spin Grow Signature 2022 Oyster 100 % 10 199 Kč Zobrazit Trendybaby.cz
3. Caretero Mokki 2019 SPS mint 98 % 3 236 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Caretero Mokki 2019 SPS navy 87 % 3 236 Kč Zobrazit Pilulka.cz
5. NUNA PRYM™ 2023 caviar 87 % 12 599 Kč Zobrazit Detskydum.cz

Typy

Otočné sedačky lze koupit v několika váhových kategoriích od narození do cca 4 let věku. Větší výběr nabízí kategorie pro menší děti, menší výběr můžete očekávat v případě, kdy chcete otočnou autosedačku pořídit batoleti.

Obecné dělení dětských autosedaček je následovné.

 • 0 – 13 kg – autosedačky vhodné pro novorozence a malé kojence. Jedná se o autosedačku typu vajíčka. Všechny tyto sedačky se používají pouze proti směru jízdy. Větší výběr budete mít v případě klasických modelů, ale lze koupit i sedačku se základnou. I ta vám umožní vajíčko přenášet nebo ji můžete umístit na kočárek.
 • 0 – 18 kg – autosedačky vhodné pro novorozené děti, kojence i batolata. Autosedačky již není možné přenášet, ale vydrží vám cca 1,5 – 2 roky.
 • 0 – 25 kg – autosedačka bude sloužit od narození po dobu cca 7 let. Novorozenci budou muset v začátcích využívat novorozeneckou vložku. Pokud budete volit tuto kategorii, zaměřte se zejména na kvalitu materiálu. Vzhledem k dlouhé době využívání totiž můžete čekat určité opotřebení materiálu.
 • 0 – 36 kg – jedná se o autosedačky, které mohou sloužit po celou dobu, kdy bude dítě sedačku potřebovat. Ačkoliv si vystačíte pouze s jednou variantou, můžete očekávat ještě větší opotřebení polstrování.
 • 9 – 18 kg – autosedačky již spadají do kategorie batolat a starších dětí. Autosedačka bude sloužit do věku cca 4 let, což je právě limitní věk pro otočnou variantu. V této kategorii proto najdete největší výběr.
 • 9 – 25 kg – je zřejmě poslední kategorií, ve které může být otočná autosedačka umístěna. Autosedačku lze využívat do věku cca 7 let.

Zabezpečení

Dětské autosedačky musí být především bezpečné. Z tohoto důvodu je nutné, aby splňovaly všechny bezpečnostní normy.

Základem je i bezpečnostní pás. U autosedaček najdete až 3 možné způsoby uchycení.

 • Pětibodový bezpečnostní pás – dítě je poutáno v 5 pevných bodech a je proto považován za vůbec nejbezpečnější. Pětibodový pás se používá u sedaček pro nejmenší děti až po malé předškoláky.
 • Tříbodový bezpečnostní pás – jedná se o poutání, které nabízí autosedačky pro starší děti. Pás je kotven ve 3 pevných bodech.
 • Autosedačky s pultem – poslední možností jsou sedačky s pultem. Bezpečnostní pás vede přes pult nikoliv přes dětské tělo.

Materiál

Při výběru se zaměřte i na výrobní materiál. Důležité je, aby byla sedačka nejen pohodlná, ale aby ji bylo možné jednoduše vyčistit. Z tohoto důvodu jsou oblíbené sedačky vyrobené ze syntetických materiálů. Sedačku vyčistíte pouze pomocí vlhké houbičky. Komfortněji se bude čistit sedačka vyrobená z bavlny nebo semiše. Povrch sedačky je velmi příjemný, ale větší práci budete mít s její údržbou.

Praktické tedy je, pokud bude možné špinavý potah sejmout a jednoduše vyprat. Jedná se o standart, který nabízí každá kvalitní autosedačka. Některé sedačky jsou dokonce vybaveny letním a zimním potahem, který můžete v průběhu roku měnit.

 • Konstrukce – konstrukci tvoří velice kvalitní plast. Ten zajišťuje potřebnou stabilitu a nijak výrazně neovlivňuje hmotnost autosedačky. Ačkoliv je bezpečnost prioritou každého seriózního výrobce, doporučuje se autosedačku v případě nehody vyměnit. I malá prasklina může být pro vaše dítě v případě dalšího nárazu fatální.

Možnosti

Otočné autosedačky nabízí stejné možnosti jako autosedačky klasické.

 • Polohování – autosedačku můžete v určitém rozsahu naklopit do lehu, což miminko ocení při delší cestě.
 • Boční opěrky – zvýší ochranu miminka při bočním nárazu.
 • Nastavitelná opěrka hlavy – opěrku budete moci nastavovat podle toho, jak dítě poroste. Důležité je, aby hlavička sedačku nepřevyšovala.
 • Nastavitelné pásy – délku pásu byste měli mít možnost v určitém rozsahu nastavit.

Značka

Otočnou autosedačku můžete koupit od celé řady předních výrobců. Vysokou kvalitou a velkou oblíbeností se mohou pyšnit autosedačky značky Britax Römer, které splňují veškeré bezpečnostní normy. Od Britax Römer koupíte autosedačku v každé věkové kategorii. Velmi oblíbené jsou i autosedačky Kinderkraft, které jsou oblíbené i díky své přijatelné pořizovací ceně. Otočnou autosedačku koupíte i od Maxi-Cosi, Zopa, Chicco, Joie, Nuna a dalších.

Cena

Otočné sedačky mají řadu výhod, ale i nějaké nevýhody. Těmi jsou vyšší pořizovací cena a vyšší hmotnost. Na cenu a hmotnost má vliv právě základna, která je nedílnou součástí sedačky.

Cena otočných autosedaček začíná na cca 3 000 Kč. Větší výběr však nabízí cena alespoň 4 500 Kč. U nejlevnějších sedaček věnujte pozornost zejména výrobci. Vždy se zaměřte pouze na sedačky, které splňují veškeré bezpečnostní normy. Více možností vám nabízí autosedačky v cenové skupině 5 – 8 000 Kč. Jedná se o velmi pohodlné modely s více možnostmi polohování. Za otočnou sedačku však můžete zaplatit i více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny autosedaček

Otázky a odpovědi

Proč je jízda proti směru jízdy bezpečnější?

Díky tomu, že budete dítě vozit proti směru jízdy, snížíte výrazně riziko možného poranění krční páteře při nárazu. Při čelním nárazu dokáže sedačka pohltit sílu, která směřuje dopředu. Žádné výrazné zranění nebude čekat ani nohy dítěte, které se opírají o zadní sedadlo.

Jak staré děti mohou otočnou autosedačku používat?

Otočnou autosedačku můžete používat od narození do doby, než vaše dítě vyroste do výšky 105 centimetrů. V případě, kdy budete chtít v autosedačce vozit novorozené dítě, ujistěte se, že autosedačka disponuje odnímatelnou novorozeneckou vložkou. V opačném případě, můžete do autosedačky umístit miminko ve věku 3. měsíců.

Jak se otočná sedačka liší od klasické autosedačky?

Tato sedačka je umístěna na robustní základně, která umožňuje otáčení autosedačky o 360°. Jakmile do základny sedačku zacvaknete, můžete s ní dle libosti otáčet. Nastavit ji tak můžete po směru i proti směru jízdy. Při poutání dítěte pak sedačku otočíte směrem ke dveřím. Dále pak sedačka nabízí vše, co ta klasická. Můžete ji výškově nastavovat, polohovat či měnit výšku opěrek jednotlivě.

Závěr

Na silnicích je stále větší provoz, proto je třeba myslet na bezpečí vašeho dítěte. Dle odborníků jsou těmi nejbezpečnějšími právě otočné autosedačky, které umožňují cestování proti směru jízdy dětem do věku necelých 4 let. Poté již budete moci sedačku používat stejně jako sedačku klasickou, nebo ji můžete vyměnit za vhodnější model. Při výběru otočné autosedačky je nutné zohlednit zejména věk a výšku miminka. Tento typ sedačky je určen dětem od narození nebo od věku 3 měsíců.

Otočné autosedačky můžete nakoupit v e-shopu: Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.funbaby.cz, www.malvik.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Když otočnou sedačku, tak jedině od značky Britax Römer, tam je kvalita skutečně zaručena. Osobně mám vyzkoušenu Dualfix 2 R 2022 Moonlight Blue a je perfektní.

Přidat komentář

Recenzer
Logo