Podsedáky do auta

Jestliže vaše dítě vyrostlo z dětské autosedačky, nebo je pro něj její používání méně komfortní, můžete uvažovat o koupi podsedáku do auta. Ten lze stejně jako autosedačku při přepravě dětí používat. Dětský podsedák má však svoje specifika a před jeho koupí byste si o něm měli zjistit alespoň několik základních informací.

Dítě v podsedáku lze poutat běžným bezpečnostním systémem. Dětské podsedáky spadají do té stejné skupiny jako autosedačky, tedy ECE II a III, a lze je tedy použít pro děti s hmotností 15 – 36 kg. Stejně jako autosedačku ho budete upevňovat po směru jízdy, pro větší bezpečnost lze podsedák pojistit systémem ISOFIX.

Největší výhodou podsedáku je jeho menší rozměr a hmotnost. S tím je spojené komfortní přenášení a používání podsedáku. Potěší vás i jeho cena, která je na rozdíl od autosedaček výrazně nižší. Na rozdíl od autosedačky však chybí opěrka hlavy a bočnice. Při nehodě také hrozí, že dítě z pod pásu vyklouzne. Větší je také riziko, že se dítě bezpečnostním pásem poradí.

Porovnat ceny podsedáků

Nejlepší podsedáky do auta

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Caretero Puma Isofix 2017 green 98 % 1 449 Kč Zobrazit Megaknihy.cz
2. Compass JUNIOR PLUS 2019 modrá 96 % 316 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Caretero Puma Isofix 2017 navy 94 % 1 449 Kč Zobrazit Babymall.cz
4. Caretero Puma Isofix 2017 graphite 90 % 1 449 Kč Zobrazit Pilulka.cz
5. Caretero Puma Isofix 2017 cherry 80 % 1 449 Kč Zobrazit Alza.cz

Hmotnost dítěte

Podsedáky se rozdělují podle hmotnosti dítěte na dva základní typy. Dětské autosedačky jsou dle hmotnosti rozděleny do 5 skupin. Podsedáky spadají do II a III skupiny. U každého podsedáku by měla být váhová kategorie vždy uvedena.

  • Skupina II – první varianta je určena dětem s hmotností od 15 – 25 kg. Podle toho tak mohou podsedák používat i relativně malé děti ve věku okolo 3 let.
  • Skupina III – druhou skupinu tvoří podsedáky vhodné pro děti s hmotností v rozmezí 22 – 36 kg, což je věk cca 6 – 12 let.

Uchycení

Podsedák nebo autosedačka je povinná výbava, bez které nesmí děti do výšky 150 cm a hmotnosti 36 kilogramů cestovat. Pro každého rodiče by měla být při jeho výběru prvořadá bezpečnost. Tu z velké míry určuje způsob uchycení v automobilu. Nejbezpečnější jsou podsedáky, které lze uchytit pomocí systému isofix. Tento způsob umožňuje uchycení přímo ke karoserii vozidla.

ISOFIX

Pokud uvažujete o tomto způsobu uchycení, měli byste ve voze na zadním sedadle najít speciální kovové úchyty, do kterých lze autosedačku nebo podsedák zacvaknout. Tento systém se postará o to, aby byl podsedák za všech okolností na svém místě. Systém isofix však nenajdete ve starších vozech, zde se budete muset spolehnout na uchycení pomocí bezpečnostního pásu.

Bezpečnostní pás

Jedná se o méně bezpečný způsob uchycení. V tomto případě není podsedák uchycen na pevno. Podsedák pouze položíte na sedadlo, posadíte na něj dítě a připoutáte je stejně jako dospělého cestujícího. Bezpečnostní pás je však v mnoha případech možné zachytit alespoň pomocí područek. Pokud chcete pro své dítě větší bezpečí, měli byste podsedáky a područkami při výběru preferovat.

Parametry

Podsedák je poměrně jednoduchý výrobek, který toho příliš nenabízí. Přesto byste i v tomto případě měli zohlednit několik parametrů.

  • Ergonomie – moderní podsedáky bývají často ergonomicky tvarované. To ocení zejména menší děti, pro které může být používání podsedáků bez ergonomického tvarování nepohodlné.
  • Materiál – nejlevnější podsedáky se vyrábí z plastu. Jejich používání je nebezpečné a počítat nelze ani s velkou životností. Vhodné nejsou ani pro občasné použití. Doporučuje se koupit dražší podsedáky vyrobené z kvalitnějších a odolnějších materiálů, které splňují alespoň nějaké nároky na bezpečnost.
  • Potah – je část, která na první pohled zaujme malé i velké. Dnešní podsedáky lze koupit v mnoha barvách i designech. Vzhled je důležitý spíše pro dítě, vy byste se měli zaměřit také na praktické používání. Každý rodič jistě ocení, pokud bude moci špinavý potah sundat a vyprat. Drobnější znečištění by mělo být možné vyčistit pouze pomocí mokrého hadru.
  • Polstrování – v závislosti na pořizovací ceně se liší i tloušťka polstrování. Vždy se vyplatí něco málo připlatit a pořídit dostatečně polstrovaný sedák, jehož používání bude mnohem více pohodlné.
  • Další možnosti – drtivá většina podsedáků nenabízí žádné další specifické doplňky. Pouze v menším zastoupení jsou podsedáky s výškově nastavitelnou sponou. Ta se stará o větší bezpečí i pohodlí během cestování. Dalším prvkem, který lze během cesty využít bude držák na pití.

Značka

Podsedák je specifický výrobek, který prodává mnoho známých značek. Od předních výrobců autosedaček však podsedák nekoupíte. Tito věhlasní výrobci se totiž od tohoto výrobku zcela distancují. Ale ani v tomto případě není možné volbu výrobce podcenit. Mezi ty kvalitnější patří podsedáky Caretero, Compass, Nania, Lionelo, Chicco nebo Peg Pérego.

Cena

Cena podsedáků není na rozdíl od autosedačky nijak vysoká. Nejlevnější podsedáky nestojí ani 200 Kč. Z hlediska bezpečí však není jejich koupě nijak rozumná, uchytit ji můžete pouze pomocí bezpečnostního pásu. Za podsedák, který lze uchytit pomocí systému Isofix zaplatíte více než 1 000 Kč. Právě tyto výrobky lze alespoň částečně považovat za bezpečné.

Porovnat ceny podsedáků

Otázky a odpovědi

Jaká je největší nevýhoda podsedáku?

V porovnání s běžnými autosedačkami jsou podsedáky mnohem méně bezpečné. Žádný podsedák nenabízí oporu zad ani hlavy. Největší škodu může napáchat boční náraz, který může vést k úrazu hlavy, krku a páteře. Na vině je právě absence polstrovaných bočnic.

Kdy se může podsedák hodit?

Podsedáky se doporučuje používat pouze pro krátké cestování. Hodit se může při přepravování do školy, cesty po městě atd. Podsedák je obecně menší a v autě tak zabírá méně místa než autosedačka, což je výhodné pro rodiče více dětí. Podsedáky preferují také starší děti, kterým jeho používání přináší o něco více prostoru. Pokud však vaše dítě nemá s použitím autosedačky žádný problém, měli byste ji před podsedákem vždy preferovat.

Co určuje zákon?

Podlé zákona §6 zákona č. 361/2000 Sb, musí být dětská autosedačka použita u dětí, jejichž výška je méně než 150 cm a hmotnost nepřesáhla 36 kg. Není možné řídit se pouze jedním parametrem, splněny musí být vždy obě tyto podmínky.

Teprve ve chvíli, kdy dítě překročí hmotnost 36 kg i výšku 150 cm, lze s používáním autosedačky přestat. Rozdíl mezi autosedačkou a podsedákem v zákoně rozlišen není, obě varianty tak lze používat naprosto legálně. Trochu jiný pohled na tyto výrobky však mohou mít v zahraničí. Proto se vždy před vycestováním ujistěte, co v které zemi ohledně cestování platí.

Závěr

Podsedáky do auta není možné chápat jako bezpečnou pomůcku, která může dítě při dopravní nehodě plnohodnotně ochránit. I při nárazu v nízké rychlosti může dojít k řadě vážných zranění. Podsedák nechrání krk ani břicho dítěte, avšak právě tyto části těla jsou životně důležité.

Doporučení odborníku je v tomto případě jednoznačné. Mnohem bezpečnější než podsedák je klasická sedačka do auta. Tu je vhodné používat po celou dobu, než se bude dítě moci poutat pouze bezpečnostním pásem.

Podsedáky do auta můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.czMall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.emimino.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (44 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Máme podsedák od značky Compass a je dobrý. Já jsem ho původně kupovat ani nechtěla, ale manžel mi řekl, že bude mít syn větší pohodlí a uvidí lépe ven z auta.

Přidat komentář

Recenzer
Logo