Gely na vlasy

Stylingových přípravků na vlasy je více, než jste si možná mysleli. Kvalitní gely nelepí a obsahují navíc hydratační složky pro zdravý lesk vlasů u mužů i žen. Pro jejich správný výběr byste měli zvážit několik parametrů, mezi které patří například váš typ vlasů, konzistence produktu i stupeň fixace, který očekáváte. Poradíme vám, jak na to.

Porovnat ceny gelů

Typy

Některé produkty fixují lépe, ale vlasy více zatěžují. Rozhodněte se tedy podle toho, co požadujete a jaká máte očekávání. Existuje mnohem více stylingových přípravků na vlasy, tady jsou některé z nich.

Stylingový lak

Tento produkt je určen k fixaci účesu a prodloužení jeho životnosti. Kromě toho dodává také lesk, v některých případech je dokonce vybaven i SPF ochranou. Hodí se i pro jemné vlasy. Pro aplikaci stačí nastříkat z dostatečné vzdálenosti a nechat zaschnout. Pokud lak nanesete moc zblízka, můžou se prameny vlasů slepit dohromady.

Gel na vlasy

Gel na vlasy využívají především muži, protože je skvělý na krátké vlasy. Na trhu najdete různou hustotu a míru fixace na vlhké i suché vlasy. Nehodí se pro jemné vlasy, za to husté si ho zamilují. Nanášejte pouze takové množství, které doporučuje výrobce na obalu, jinak vám vlasy zplihnou.

Tužidlo

Slouží k vytvoření objemu a tvarování účesu. Seženete ho i s vyživujícími látkami, což je pro vlasy vzhledem k zátěži nejrůznějšími produkty vhodné. Dodá objem i lesk, chrání během stylingu, zvětší objem a uhladí vlasy. Opět platí, že při použití většího množství vlasy zplihnou, mohou být dokonce mastné.

Krém

Kromě fixace krém také vyživuje a hydratuje, a je tak velmi šetrný k vlasům. Poskytne sice nižší fixaci, za to ale chrání konečky před třepením a hodí se jak na suché, tak na mokré vlasy.

Pomáda

Ideální pro dodání objemu i na uhlazení neposedných kudrlinek. Dělí se na dva druhy:

 • Na vodní bázi – není mastná, dodává přirozený lesk, nižší účinek,
 • Vazelínová – lesklá a dobře fixuje, za to se z vlasů hůře vymývá.

Hlína na vlasy

Speciální kategorii činí hlína na vlasy, která je vhodná pro osoby s citlivou pokožkou, jelikož má přírodní složení. Namísto mokrého efektu se dočkáte zmatňujícího, čímž docílíte přirozeného vzhledu. Hodí se pro všechny typy vlasů všech délek. Po nanesení hlíny vlasy netvrdnou, takže účes můžete různě upravovat i během dne.

Typy vlasů

Abyste věděli, po jakém výsledku byste měli prahnout, pojďme si představit jednotlivé typy vlasů a problémy, se kterými se musí potýkat. Následně doporučíme vhodný produkt, který daný problém řeší.

 • Jemné a řídké – potřebují dodat objem, proto využijí tužidlo na vlasy
 • Normální – můžete vybírat podle sebe, záleží na délce vašich vlasů a požadovaném výsledku
 • Mastné – lehké přípravky dodávající objem, jako jsou laky na vlasy nebo pomády na vodní bázi
 • Vlnité a kudrnaté – uhladit poletující vlásky, definovat vlny, volte stylingový krém, tužidlo nebo sprej na vlasy na podporu vln
 • Rovné – důležité je uhlazení, zamezení krepatění a fixace, tudíž použijte stylingový krém na vlasy, sprej na vlasy a přípravky na ochranu před teplem
 • Suché – stylingové přípravky s hydratačními účinky, které ochrání před dalším vysušováním během tepelné úpravy – stylingový krém na vlasy, lesk ve spreji
 • Poškozené – je nutná výživa a hydratace, proto volte sérum na vlasy s keratinem a při fénování používejte tepelnou ochranu vlasů
 • Zplihlé – potřebují dodat objem a přirozený vzhled, hodí se lehký stylingový sprej na vlasy
 • Nepoddajné – zkrotí uhlazující stylingový krém na vlasy proti krepatění a silně fixační přípravky
 • Barvené – vyzkoušejte lak na vlasy, který zvýrazňuje a chrání barvu před vyblednutím

Vosky na vlasy pro muže

Stejně jako ženy fixují své vlasy, ve velké míře to dělají i muži, kterým jsou takové produkty přímo určeny. Pokud jste žena a oblíbila jste si jeden z nich, nic se neděje, složením se totiž neliší.

Rozdíl je pouze v parfemaci a balení, stejně jako tomu je u sprchových gelů. Pokud jste objevili, že mužské gely na vlasy působí lépe, je to značkou, nikoliv určením pro dané pohlaví. Jestliže vám tedy takový produkt vyhovuje, používejte ho bez ohledu na to, pro koho je určen.

Konzistence

Tady je to o preferencích. Podle toho, s čím se vám bude lépe pracovat, to volte. Někomu vyhovuje tekutá konzistence, někomu pěna, gel či krém, nebo pudr. Nepatrné rozdíly mezi nimi najdete, jde ale spíše o váš komfort.

Tekuté

Do této kategorie řadíme lak na vlasy, spreje na vlasy, vlasová mléka, olej na vlasy, sérum na vlasy či fluidy.

Pěnové

Snadnou aplikaci a rovnoměrné nanášení zajistí stylingové pěny a pěnová tužidla.

Gelové a krémové

Gel na vlasy, vosk na vlasy, stylingová pasta na vlasy, pomáda, stylingový krém na vlasy či guma na vlasy vám poskytnou pohodlné nanášení i krémovou konzistenci.

Pudrové

Nanášejí se do suchých vlasů, aby tak pohltily mastnotu. Kromě toho také zdrsňují jejich povrch a dodávají jim objem. Některé pudry mohou účes také lehce zafixovat či dodat lesk. Jsou dostupné ve spreji nebo v krabičce se sítkem.

Balení a objem

Balení se odráží zejménaod toho, s jakou konzistencí budete pracovat. Tekuté jsou většinou ve spreji, pěnové v pumpičce a pudrové v kelímku. Objem záleží na tom, jak často chcete gel na vlasy používat. Jestli ne tak často, bude vám stačit 150 – 200 ml, pro častější použití vybírejte balení od 250 ml.

Stupeň fixace

Jak silně potřebujete zafixovat účes? Myslete na to, že častým zatěžováním vlasů poškozujete jejich kvalitu, proto, pokud je to možné, nanášejte menší množství.

 • Lehká fixace – pro slabší a jemné vlasy
 • Střední až silná fixace – pro pevný účes
 • Silná až velmi silná fixace – normální i pevné vlasy, zpevní i složitější účes

Použití

Gel na vlasy aplikujte vždy v přiměřeném množství, které je uvedené na obalu. Můžete ho nanášet na suché i vlhké vlasy. Pokud to s gelem přeženete, vlasy ztratí objem a zplihnou. Večer zbytky gelu pořádně vyčešte nebo si vlasy umyjte.

Funkce

Chcete-li nosit účes, který bez fixace nevydrží, můžete na něj nanést gel na vlasy, a to jak na sucho, tak na mokro. Pokud je silnější, bude se hůře vymývat, nechá ale vlasy přesně tak, jak jste je udělali. Na krátké vlasy jsou o něco vhodnější, proto je často využívají muži.

Značka

Mezi oblíbené značky patří L’Oréal Professionnel, Syoss, got2b nebo Schwarzkopf Professional. Nabízejí různé úrovně fixace, balení i cenu.

Cena

Podle toho, jak kvalitní a účinný produkt je, se odlišuje cenová kategorie. Nejlevněji gely seženete do 200 Kč, jedná se o drogérkové značky s menším balením. O něco dražší jsou profesionální výrobci, u kterých se gel pohybuje od 200 Kč do 500 Kč. Nad 500 Kč se objevují značky jako je Paul Mitchell, kterou například seženete pouze ve vybraných kadeřnictvích. Kvalita zaručena.

Porovnat ceny gelů

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat gel na vlasy?

Zásadní je znát svůj typ vlasů (jemné, barvené, suché, poškozené), a na ten při výběru nejvíce hledět. Následně podle vašich preferencí vyberte konzistenci, velikost a stupeň fixace.

Jak správně nanést gel na vlasy?

Gel na vlasy aplikujte vždy v přiměřeném množství, které je uvedené na obalu. Můžete ho nanášet na suché i vlhké vlasy. Pokud to s gelem přeženete, vlasy ztratí objem a zplihnou. Večer zbytky gelu pořádně vyčešte nebo si vlasy umyjte.

Jak dlouho mi gel na vlasech vydrží?

Pokud zakoupíte kvalitní produkt, měl by v tom stejném stavu vydržet po celý den. Čím vyšší stupeň fixace, tím déle by měl zůstat na vlasech. Počítejte ale s tím, že vám půjde hůře smýt a pravděpodobně spíše uškodí vašim vlasům.

Závěr

Gely na vlasy využijí jak ženy, tak také muži, proto pokud nenecháváte vlasy tak, jak jsou, ale upravujete je, bude se vám určitě hodit. Vybírejte podle typu vašich vlasů a požadovaného stupně fixace. Pokud toužíte po jiném výsledku, než nabízí gel, máte na výběr i z dalších stylingových přípravků, které jsme si uvedli výše.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.gentlemanstore.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo