Golfové rukavice

Golf je elegantní sport vyžadující preciznost a kontrolu prakticky nad každým pohybem. Abyste vyli schopni dosáhnout na golfovém hřišti větších úspěchů, neobejdete se při hře bez adekvátní výbavy. Mezi to základní patří i správně padnoucí golfová rukavice.

Golfová rukavice poskytne golfistům mnoho praktických výhod, které nemalou měrou přispějí k lepším úderům, ale během hry zajistí i potřebný komfort. Golfová rukavice je navržena tak, aby byla ruce schopna poskytnout ochranu před třením a možným otlakům, které mohou při dlouhém tréninku vznikat.

Klíčovou úlohou rukavice je však vylepšit úchop. A rukavice slouží pochopitelně i jako klimatická ochrana, což oceníte zejména v chladnějším počasí. Některé rukavice vás však ochrání i před slunečními paprsky, pomohou regulovat vlhkost a pot, díky čemuž bude její nošení příjemné i v letních měsících.

Vybrat správné golfové rukavice není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Při výběru by vás mělo zajímat více než jen vzhled a cena. Nejdůležitější je zvolit správnou velikost. Z hlediska odolnosti a praktičnosti byste měli přihlédnout i k výrobnímu materiálu. Rukavice na golf by měla být rovněž schopná přizpůsobit se vašemu osobnímu hráčskému stylu.

Porovnat ceny rukavic

Typy

Golfová rukavice se nosí pouze na levé nebo na pravé ruce. Rukavici budete potřebovat na ruku, která je při držení golfové hole nahoře. Praváci budou tedy většinou potřebovat rukavici na levou ruku, leváci musí do rukavice obléknout ruku pravou. Před výběrem si však raději vyzkoušejte, na jakou stranu hrajete.

Velikost

Pro dokonalý herní komfort je nejdůležitější zvolit správnou velikost rukavice. Pokud budete tento doplněk vybírat pomocí velikostních tabulek, budete muset znát přesný obvod zápěstí a dlaně. Při měření musí být dlaň rovná a metr ji musí obepínat ve výšce kloubů. Naměřené hodnoty poté porovnejte s velikostními tabulkami výrobců. Ty se mohou vzájemně mírně odlišovat.

Rukavice na golf by vám měla dokonale padnout. Příliš velká rukavice vám může při odpalu překážet, malá rukavice vás zase může nepříjemně škrtit. Proto je důležité při nákupu rukavici vyzkoušet, nebo ji alespoň nakupovat prostřednictvím internetových obchodů, které umožňují bezplatnou výměnu zboží.

Při výběru rukavice se zaměřte i na způsob zapínání. Nevhodné je především výrazně přečnívající zapínání.

Materiál

Na výrobu golfových rukavic se používají vysoce kvalitní a odolné syntetické i přírodní materiály. Ty jsou navíc flexibilní a ruce zajistí volný pohyb a větší kontrolu při úderech. Golfová rukavice má vnitřní stranu texturovanou. Tato úprava zvyšuje tření mezi golfovou holí a rukou. Úchop je tak stabilnější a pevnější.

Na výrobu golfových rukavic se zpravidla používá jemná kůže, nebo specifické umělé materiály, které mají pocit přírodní kůže imitovat. Každý z výrobců používá trochu jiné materiály. V závislosti na výrobci se mění i podoba vnitřní vložky a síťoviny.

Z ohledem na materiál se doporučuje pořídit více různých rukavic. Při tréninku nejvíce oceníte rukavici vyrobenou ze syntetické kůže. Vhodná může být i varianta s vyztuženými místy, které zabrání případným odřeninám při častých odpalech. Na turnaj pak můžete vyrazit v dokonale padnoucí rukavici vyrobené z pravé kůže.

Rukavice vyrobené z pravé kůže jsou pocitově měkčí, jsou prodyšnější a rychleji schnou. Nevýhodou tohoto materiálu je však kratší životnost. Výhodou syntetické kůže je naopak delší životnost, spokojit se však musíte s menší prodyšností i menším komfortem.

Syntetická kůže není vhodnou volbou pro hráče, kterým se při hře potí více ruce. Ze syntetických materiálů se dále vyrábí speciální rukavice do deště. Tyto rukavice jsou vyrobeny ze speciálních rychleschnoucích materiálů, které zajistí, že se ruka nebude při držení gripu hole smekat.

Barva

Golfové rukavice lze koupit v různém provedení. Standardem je stále rukavice bílé barvy. Nevýhodou této barvy je větší náchylnost k zašpinění. Proto se stále oblíbenějšími stávají rukavice v černé barvě. Na nich nebude případná špína tolik viditelná.

Koupit můžete i barevné rukavice. V jejich případě není výběr tak velký, dle odborníků používají barevné rukavice spíše hráči, kteří si přejí přitáhnout pozornost. Proto se doporučuje sáhnout spíše pro ověřené bílé nebo černé rukavici.

Značka

Každý výrobce golfových rukavic má ve svojí nabídce rukavice všech velikostí. Přesto není plně jedno, kterému výrobci dáte přednost, protože rozdíly mezi výrobci mohou být skutečně značné.

Nabídka jednotlivých značek je na trhu široká, což může být pro začínající hráče matoucí, proto se při výběru zaměřte pouze na léty prověřené značky. Mezi ty nejkvalitnější patří podle znalců rukavice značek Callaway, Titleist, FootJoy, Masters, Leadbetter nebo Under Armour.

Cena

Při výběru rukavice na golf byste neměli dělat žádné kompromisy. Aby byla hra skutečně efektivní, musí vám rukavice sedět, jako druhá kůže. Nejlevnější jsou rukavice z umělých materiálů, které koupíte již za cenu okolo 200 Kč. Cena výrobci doporučených rukavic se pohybuje v rozmezí 350 – 500 Kč. Za nejkvalitnější rukavice vyrobené z prvotřídních materiálů zaplatíte okolo 800 Kč.

Pravidelní golfisté by pak ve své výbavě měli mít rukavice vyrobené z pravé kůže, které využijí během turnajů. Na trénink je třeba vyztuženější rukavice vyrobená ze syntetických materiálů a hodit se vám může i speciální rukavice do deště.

Porovnat ceny rukavic

Údržba

Rukavice na golf mají omezenou životnost. Tu prodloužíte tím, že budete rukavice při hře točit. Díky tomu mají nepoužívané rukavice šanci lépe vyschnout, čímž si mohou výrazně delší dobu zachovat svoje herní vlastnosti.

Ušpiněné rukavice byste měli čistit podle pokynů výrobce. Ve chvíli, kdy máte pocit, že rukavice ztrácí svoje unikátní vlastnosti, měl by přijít čas na jejich výměnu. Méně nároční hráči by měli nové rukavice pořizovat každou sezónu, nadšení golfisté pak budou zpravidla potřebovat výměnu častější.

Otázky a odpovědi

Proč by neměly rukavice na golf v základní výbavě chybět?

Rukavice je velmi důležitou součástí výbavy. Tento malý doplněk vám může výrazně pomoci při správném držení golfové hole. Díky tomu budete mít nad hrou větší kontrolu a držení hole bude mnohem stabilnější. Díky kvalitním materiálům se vaše ruce nebudou při hře tolik potit, což je jen jejich další neocenitelnou výhodou.

Jak se golfové rukavice nosí?

Golfovou rukavici budete nosit pouze na jedné ruce a to na té, která hru vede. Proto se rukavice prodává většinou po jednom kuse a koupit ji můžete na levou i pravou ruku. Záleží pouze na vašem osobním herním stylu. Narazit můžete i na balení, které obsahuje rukavice 2. Zde je třeba vědět, že balení obsahuje dvě rukavice na tu stejnou dlaň.

Jak se golfové rukavice rozdělují?

Klasické dělení je podle určení. Rukavice na golf jsou dostupné v pánském, dámském i juniorském provedení. Dále se pak jednotlivé rukavice rozdělují do skupin podle ročního období. Teplejší rukavice ochrání ruku před chladem i větrem, tenčí pak před slunečními paprsky. Pokud hrajete golf pravidelně celý rok, měla by být ve vašem šatníku po ruce každá varianta.

Závěr

Golfové rukavice jsou neocenitelným doplňkem každého hráče golfu. Rukavice na golf poskytne vaším rukám ochranu a pohodlí a díky nim výrazným způsobem vylepšíte úchop hole. To vám při hře pomůže dosáhnout lepších výsledků. Nejdůležitější je, aby vám rukavice správně seděla.

S výběrem správné velikosti vám mohou pomoci velikostní tabulky, mnohem lepší je však rukavici na ruce přímo vyzkoušet. Při volbě konkrétního modelu se vám nevyplatí šetřit, protože na výrobu dražších variant se používají kvalitnější materiály. Ty vám mohou dopomoci ke stabilnějším a přesnějším úderům i tím, že se rukavice bude schopna lépe přizpůsobit vašemu vlastnímu hernímu stylu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.time-for-golf.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (110 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo