Golfové hole

Profesionální ale ani rekreační hráči se neobejdou bez golfových holí. Golfové hole lze běžně vypůjčit. Pro hráče, kteří s golfem teprve začínají, ale plánují se mu věnovat pravidelně, je však vhodnější pořídit si hole vlastní. Výběr nových holí je však poměrně komplikovaný, a zejména začátečníci mohou při pořizování velmi tápat. Proto je vhodné vědět o golfových holích alespoň to základní.

Golfové hole jsou na trhu rozděleny podle úrovně hráče. Při výběru je tedy vodné zohlednit svoje zkušenosti. Nejlevnější hole jsou určeny rekreačním hráčům. Tyto hole jsou k začátečníkům velmi shovívavé a dokáží odpustit mnohé nepřesnosti. Hůl míček nijak nenasměruje, ale dostane ho lehce do vzduchu a poté i bez zbytečných komplikací do golfové jamky. Další skupinu tvoří hole vhodné pro sportovní a výkonnostní hráče.

Porovnat ceny golfových holí

Stavba hole

Golfová hůl je složena ze 3 částí. Ke každé části je třeba při výběru přistupovat individuálně.

Hlava

Hlava je umístěna na konci hole, jedná se o úderovou část, která je v pravidelném kontaktu s golfovým míčkem. Při výběru budete volit mezi hlavou litou a kovanou.

  • Litá hlava – hlava je odlévána z oceli. Největší výhodou litých holí je posunutí těžiště do patky a obvodu hole. Takováto hůl má větší zónu pro ideální odpal – sweetpot. Litá hlava je vhodnější pro začátečníka, kterému dokáže částečně odpustit nepřesnost švihu.
  • Kovaná hlava – vyrábí se mačkáním ve speciálním lisu. Poté je hlava frézovaná, broušená a leštěná. Výsledkem je celistvý hlava, která má snížený sweet spot.

Hlavy golfových holí se liší také vzhledem:

  • Blade – žiletky – hlava se zúženou spodní částí je vhodná spíše pro zkušené hráče. Tato hlava má malý sweet spot, který je umístěn doprostřed hlavy.
  • Cavity back – tyto hlavy mají různé výklenky a dutinky, které se nachází v zadní části. Tyto výklenky rozloží váhu po celém obvodu a hlava vám odpustí více nepřesností. Tento tvar tak bude více vyhovovat začátečníkům.

Shaft

Je násada golfové hole. U shaftu je důležitý výrobní materiál a pružnost, neboli flex. Podle flexu se hole dělí na tuhé, standardní, dámské a seniorské. Poslední, co vás bude u shaftu zajímat je délka. Tu budete vybírat podle výšky postavy.

Shaft se vyrábí ze dvou materiálů

  • Ocel – tyto hole jsou odolné a silné. Jejich další předností je i nejnižší pořizovací cena. Při úderu se hůl nebude tolik prohýbat, úder bude tedy přesnější, avšak míček poletí do kratší vzdálenosti. Tento materiál je ideální pro hráče s rychlým švihem. Tento materiál se používá na výrobu holí typu putter, wedge a železa.
  • Grafit – dražší hole s nižší hmotností. Při úderu se hůl více kroutí a ohýbá, t má za důsledek horší přesnost, ale i vysokou švihovou rychlost. Grafitový shaft najdete nejčastěji u holí typu driver, hybrid nebo dřevo. Grafitový shaft mají také hole typu železa. Tyto hole jsou vhodné pro všechny hráče s nízkou švihovou rychlostí. Výhodou grafitu je lepší pohlcování vibrací. Tato vlastnost je vhodná pro každého, nejvíce ji však ocení ti, kdo mají potíže s bolestí zad.
  • Kompozit – kombinace grafitu, ocele i jiných materiálů. Díky této kombinaci mají hole všechny výhody výše zmíněných materiálů.

Grip

Za tuto část budete hůl držet. Ačkoliv se jedná o poměrně malou část, má grip při hře opravdu podstatný význam. Velmi důležité je vybrat správnou velikost a výrobní materiál. K dostání jsou gripy mnoha tvarů a barev, výrobním materiálem bývá ve většině případů guma.

Zvolit však můžete povrchovou úpravu. Narazit tak můžete na označení fullcord, wrapped, velvet nebo hallcord. Lze koupit i kombinové gripy a nejnovější jsou golf pride gripy vyrobené z tvrzené pryže. Tento materiál je velmi odolný a při hře vám nebude špinit ruce.

Typy holí

Golfové hole mají několik podob, v sadě můžete najít až 14 různých holí. Při hře se neobejdete bez driveru, což je hůl, kterou využijete při rozehrávání. Dokončovací práci vykoná putter. Ostatní hole jsou vhodné pro odehrávání větších i menších vzdáleností.

Drivery

Tyto hole mají velkou hlavu, která jim pomůže s rozehráním. Hůl je schopna míček odpálit do velké vzdálenosti a připraví vám tak výhodnou pozici pro další rány. Jednotlivé hole se liší nejvíce svým vyvážením a promíjivostí.

  • Rekreační hráči – by měli používat hole, vyvážené do draw. Tyto hole eliminují časté chyby, což je v případě začátečníků situace, kdy míč při odpalu letí nalevo, načeš se ostře stáčí doprava. V případě leváku je to přesně opačné. Díky správnému vyvážení však budou vaše první odpaly mnohem rovnější.
  • Sportovní hráči – pro tyto hráče jsou k dostání hole, které jim poskytnou lepší odezvu a snadné tvarování. Profesionální hráči však často sáhnou po holi se změnou vyváření a nastavitelným loftem. Driver hráči pomůže zvyšovat nebo naopak snižovat vzletový úhel, ale i spin golfového míčku.

Důležitou částí je shaft, který ovlivňuje švih. Jednotlivé shafty se značně liší tvrdostí a hmotností. Proto je vhodné znát před finálním výběrem švihovou rychlost i tempo hráče. Pokud si nebude jistí, jaký shaft zvolit, je vhodné navštívit fitting centrum, kde vám mohou švih změřit a ideální shaft následně doporučit.

Dřeva

Hole se původně vyráběly ze dřeva, díky čemuž získaly svoje označení. Nové hole jsou vyrobeny z kovu nebo jiných kompozitních materiálů, pojmenování však zůstalo stejné. Fairwayová dřeva jsou hole určené pro dlouhé odpaly, typický je pro ně dlouhý shaft a velká hlava. Také tyto hole se odlišují vyvážením a promíjivostí.

  • Rekreační hráči – mohou používat hole, jejichž vyvážení umožňuje maximální promíjivost a vysoký vzletový úhel. Hole mají plochu s nízkým impaktovým profilem. Hráč díky tomu dostane hůl snadno pod míček a dokáže je velmi dobře trefit.
  • Sportovní hráči – dřeva jsou velmi často vyvážena pro střední a pronikavější trajektorii. Také tyty hole umožňují nastavení loftu, čím je možné doladit poměr mezi celkovou a carry vzdáleností.

Hybridy

Jsou novějším typem golfových holí. Tato hůl je něco mezi železem a dřevem. Těžiště je položené nízko, patka hole je širší. Původně tyto hole používali spíše začínající hráči, pro které bylo obtížné hrát s dlouhým železem. V současné době jsou hole oblíbené i u zkušenějších hráčů.

Těchto holí najdete v sadě hned několik různých typů, díky tomu budete mít hůl pro všechny vzdálenosti. Tyto hole nesou také označení záchranné hole a často se dělí na hybridní železa a hybridní dřeva. Jednotlivé hole jsou pak očíslované od 3 – 7.

Železa

Dalším typem golfových holí jsou železa. Také tyto hole mají svoje číslování, a to od 1 – 9. Každé číslo má pak odlišnou délku shaftu a mění se i loft. V běžné sadě se většinou nachází 8 těchto různě očíslovaných holí. Začátečníci se neobejdou bez hole číslo 7, dále se běžně hraje s holí číslo 3 – 9. Hole s číslem 1 či 2 se již naopak téměř nepoužívají.

Hole se vyrábí z různých slitin, za nejméně kvalitní se považuje slitina hliníku a zinku. Kvalitnější hůl bude vyrobena z nerezy a na výrobu těch nejkvalitnějších se používá slitina wolframu.

Hole se dále liší typem hlavy. Začátečníkům se bude lépe hrát s holí, která má širší spodní hranu. Zkušenější hráči si vystačí s menší hlavou, známou též jako žiletka.

Wedge

Krátká hůl s kovanou nebo litou hlavou patří do kategorie želez. Tuto hůl oceníte při hře z obtížné pozice, například na písku či v blátě. V golfových sadách najdete hned několik těchto holí. Pro wedge hole je typické vysoké vyklenutí hlavy – bounce. Dále hůl vyniká velkým loftem.

Nejdůležitější částí hole je právě bounce, každý typ hole má toto vyklenutí trochu jiného tvaru. Pro hru na tvrdém povrchu bude nutné použít hůl s menším vyklenutím, na měkký povrch pak budete potřebovat vyklenutí větší.

Puttery

Úkolem dokončovací hole je dostat míč do jamky. Také tyto hole mají hned několik podob, jednotlivé modely se liší délkou a zahnutím shaftu, tvarem hlavy atd.

  • Blade – je hůl s užší spodní hranou a označuje se i jako kladívko nebo žiletka. Hůl nabízí poměrně málo místa k zasažení míčku, avšak lepší je kontrola síly úderu.
  • Mallet – hůl vhodná pro začátečníky. Hůl vám více odpustí méně přesný úder.
  • Half – mallet – nabízí výhody obou předešlých typů.

Délka hole

Drtivá většina hráčů používá hole standardní délky. Hráči s vyšší nebo naopak nižší postavou však budou potřebovat délku nestandardní. Zkrácení nebo naopak prodloužení je udáváno v palcích. 1 palec je 2,54 cm, což je poměrně velká hodnota.

Obecně lze říct, že délku golfové hole budete vybírat podle výšky postavy. Alespoň orientačně by vám mohla pomoci tabulka výrobců, je však dobré vědět, že každý z výrobců může mít trochu jiné údaje. Z tohoto důvodu je vhodné brát hodnoty v tabulce spíše jako orientační.

Flex

Označení pro pružnost a ohebnost shaftu. Tento parametr je u golfové hole velmi důležitý, ovlivňuje totiž přesnost a vzdálenost. Více se při švihu ohýbají grafitové shafty, méně shafty ocelové.

Hráči s pomalým švihem budou potřebovat více ohebné hole. Průměrná švihová rychlost je cca 100 km/hod. Hráči s rychlým švihem naopak hole méně ohebné. Zde lze švihnout rychlostí až 160 km/hod. Při nákupu se setkáte s následujícím označením. Ladies – L, Amateur – A, Senior – S, Regular – R, Firm – F, Stiff – S, Extra Stiff – XS. Hůl označená jako XS je tou nejtužší.

Značka

Při nákupu golfových holí narazíte na značku Ping, Honma, Mizuno, TaylorMade, Callaway, Titleist a další. Výběr je i v tomto případě obrovský a najdete tak hole mnoha různých barev a designů.

Cena

Vyčíslit pořízení golfové výbavy není jednoduché. Před výběrem si nejprve ujasněte, kolik jste ochotni do holí investovat. Mnohem výhodněji můžete koupit kompletní sady. Ty nejlevnější vyjdou na necelých 8 000 Kč, za nejdražší naopak utratíte více než 30 000 Kč. Také cenové rozdíly při nákupu jednotlivých holí jsou poměrně značné. Golfovou hůl můžete koupit za 3 000 Kč, ale také vás může vyjít na 40 000 Kč.

Porovnat ceny golfových holí

Otázky a odpovědi

Co je fitting?

Výběr golfových holí je opravdu velmi obtížný. Z tohoto důvodu můžete v každém větším obchodě, který golfové vybavení prodává projít tzv. fittingem. Zde s vámi zkušení pracovníci projdou všechny důležité parametry a změří také vaši rychlost švihu. Následně vám pomohou vybrat ty správné golfové hole pro vás. Celá tato služba zabere přibližně hodinu, a jestliže na základě nově získaných informací hole koupíte, budete mít fitting zdarma.

Je lepší koupit začátečnický set?

Golf má přesně daná pravidla, která mimo jiné říkají, že v golfovém bagu můžete mít maximálně holí. Takto velký počet holí však nebudou potřebovat ti, kdo s golfem začínají. Začátečníci si velmi dobře vystačí s půlsetem, kde najdou zpravidla 6 – 7 golfových holí. Tyto hole lze koupit v hotovém setu nebo je poskládat dle vlastního výběru jednotlivě. Druhou možnost využívají zkušenější hráči, kteří musí počítat s mnohem vyšší pořizovací cenou.

Set – Tato varianta vám nabídne všechny potřebné hole, které budete během hry využívat. Sety holí jsou nicméně vhodné pouze pro začátečníky, kteří nemají žádný herní styl a neznají ani golfovou strategii. V začátečnickém setu bývají obvykle maximálně 2 hole typu putter a wedge, dále pak 1 – 3 dřeva, a 3 – 6 holí typu železo. Pořízení setu je levnější.

Hraje nějakou roli pohlaví hráčů?

Pohlaví hráče ovlivňuje mnohé. Golfové hole určené ženám bývají lehčí, pružnější a kratší. Výrobci kladou větší důraz na pohodlí a toleranci. Hole pro muže jsou naopak tužší a je zde kladen důraz na razanci. Mnozí výrobci však nabízí i univerzální hole vhodné pro muže i ženy. Své hole mají pochopitelně i děti. Tyto hole opravdu hodně odpouští, protože hra golfu musí děti především bavit.

Závěr

Golfové hole jsou velmi specifickou záležitostí. Především ti, kdo nemají s tímto sportem žádné zkušenosti, nebudou schopni vybrat samostatně ty správné golfové hole. Jednotlivé hole mají svá specifika, která nejsou pro laika nijak srozumitelná. Proto hole vždy kupujte ve specializované prodejně, kde vám školení pracovníci vše podrobně vysvětlí, a kde si budete moci jednotlivé hole také vyzkoušet.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.bestgolf.cz, www.golfiq.czwww.amgolf.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (74 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Když mi manžel oznámil, že v sobotu jede hrát golf, nebyla jsem nijak nadšená, ovšem ve chvíli, kdy si dotáhl golfové hole za dvacet pět tisíc, neměla jsem daleko k mdlobám. Prohlásil, že je to dnes moderní a nemůže přeci na golfovém hřišti být za chudého příbuzného. Pořídil si TaylorMade RBZ Speedlite Mens Golf Set 11-Piece Graphite Ri a nehne se bez nich ani na krok.

Přidat komentář

Recenzer
Logo