Golfové vozíky

Žádný hráč golfu se při hře neobejde bez základního vybavení. Nepostradatelnou výbavou jsou při golfu golfové hole, které musíte mít při sobě po celou dobu hry- V tomto okamžiku přichází dilema, jakým způsobem budete chtít svoje hole po hřišti přemísťovat. Rozhodovat se budete mezi klasickým buggem nebo golfovým vozíkem.

Golfové vozíky mají ve srovnání s buggy několik výhod. Díky tomu, že nebudete hole nosit na zádech, ale vozit na vozíku ušetříte síly, které se vám budou na hřišti jistě hodit. Toto je tou největší výhodou, proč se staly vozíky velmi populární nejen u starším, ale i mladších golfistů.

Golfové vozíky lze koupit jako manuální nebo elektrické. Před výběrem konkrétního typu byste měli vědět, jak často budete vozík využívat a kolik do něho budete chtít investovat. Jakmile budete mít jasno, které variantě dáte přednost, mělo by vás zajímat i několik konkrétních parametrů, které souvisí s ovládáním, používáním, odolností či skladností vozíku.

Porovnat ceny vozíků

Typy

Nejdříve je nutné rozdělit golfové vozíky do dvou hlavních skupin. V první skupině najdete manuální vozíky, v té druhé vozíky elektrické.

Manuální golfové vozíky

Největší předností manuálních vozíků je nižší hmotnost a pořizovací cena. Manuální vozíky mohou využívat 2, 3 nebo 4 kolečka. Počet koleček určuje, jakým způsobem bude možné s vozíkem manipulovat. Některé můžete tlačit před sebou, jiné táhnout za sebou.

Dvoukolové vozíky

Dvoukolové vozíky jsou určené k táhnutí za sebou. Vozíky se 2 koly jsou tou nejlínější variantou, jejich používání však nebude komfortní na členitém terénu. Dobře sloužit budou spíše na rovnějších golfových hřištích. Největší nevýhodou dvoukolových vozíků je však velmi nízká stabilita. Na nerovném terénu může velmi snadno dojít k překlopení vozíku.

Tříkolové vozíky

Tento ty manuálních vozíků je v současnosti tím nejoblíbenějším. Vozíky se 3 koly již budete moci tlačit před sebou. Díky tomu je pohyb po hřišti snadnější a ocenit můžete i vyšší stabilitu vozíku. Součástí vozíků bývá zpravidla nožní nebo ruční brzda. U dražších variant můžete využívat držák na deštník nebo scorekartu, do které si budete zapisovat svoje úspěchy.

Čtyřkolové vozíky

Nejnovější verzí jsou vozíky se 4 kolečky. Vlastnosti těchto vozíků jsou prakticky totožné s vlastnostmi vozíků 3 kolových. Výhodou dalšího kolečka je pouze větší stabilita. Nevýhodou vyšší cena.

Elektrické vozíky

U elektrického vozíku nejvíce oceníte pohodlí při jejich ovládání. Díky této nesporné výhodě jsou elektrické vozíky oblíbené u všech věkových kategoriích golfistů. Elektrický vozík je poháněn baterií, která se liší svojí podobou i kapacitou. Elektrické vozíky mohou využívat olověné nebo lithiové baterie, jejichž kapacita obvykle bývá od 18 – 36 jamek.

U elektrických vozíků můžete nastavit vzdálenost dojezdu a to v rozmezí 10 – 45 metrů. Možnosti nastavení se mění s podobou vozíku. Poté, co vozík nastavenou vzdálenost ujede, zastaví se a počká na další pokyny. Kromě dojezdu je možné nastavit rychlost pohybu. Dražší vozíky mohou nabídnout systém Downhill Control DHC. Ten umožní automatické nastavování rychlosti v závislosti na terénu, při jízdě z kopce se sepne automatické brždění.

Materiál

O kvalitě golfového vozíku toho mnohé napoví použitý materiál.

  • Hliník – hliníkové vozíky se vyznačují lehkou konstrukcí. Pohyb po hřišti tak bude opravdu snadný. Nevýhodu hliníku je nižší odolnost vůči poškrábání. Tato skutečnost však nijak neovlivňuje jeho další funkčnost.
  • Titan – lepší vlastnosti nabídnou vozíky s titanovou konstrukcí. Ty jsou lehké a zároveň velmi odolní vůči škrábancům. Nevýhodou je však vysoká pořizovací cena.
  • Ocel – vozíky s ocelovou konstrukcí jsou těžké a manipulace s nimi nebude tolik jednoduchá. Výhodou oceli je však dobrá odolnost a příznivá pořizovací cena.

Velikost

Golfové vozíky při jízdě využívají různě velká kolečka. Velikost koleček souvisí se stabilitou a ovladatelností vozíku. Menší kolečka jsou určena pro jízdu rovným terénem, ve složitějším terénu však spíše neobstojí. Velká kolečka si poradí v každém terénu, díky nim však bude vozík méně skladný a v některých případech i hůře ovladatelný. Ovladatelnost mohou usnadnit otočná pření kolečka, která se budou hodit při zatáčení.

Rukojeť

Rukojeť golfových vozíků se může lišit svým umístěním. Vhodné je tedy zkontrolovat, zda vám bude vozík výškově vyhovovat. Výhodou jsou v tomto ohledu vozíky s nastavitelnou rukojetí. Zaměřit se můžete i na samotnou podobu držadla. Důležité je, aby bylo ovládání vozíku snadné a komfortní za každé situace.

Kromě výšky rukojeti se zaměřte na kompatibilitu a způsob připevnění golfového bagu. Některé vozíky se mohou velikosti bagu přizpůsobit, jiné tuto možnost mít nemusí.

Příslušenství

Ke golfovému vozíku se vám může hodit i nějaké příslušenství. Většinou se jedná o různé držáky, které umožňují používat deštník, scorekartu nebo různá zařízení. Golfové vozíky mohou být doplněny i o USB porty. S jejich pomocí budete moci nabíjet mobilní telefon atd.

Značka

Pro golfový vozík musíte zajít do specializovaných kamenných prodejen, nebo ho lze kopit prostřednictvím internetových obchodů. Při výběru byste měli dát přednost kvalitním značkovým vozíkům před těmi levnými a méně odolnými variantami. Za kvalitní lze označit vozíky značek Mizuno, PGA Tour, MGI, Motocaddy, Clicgear, JuCad nebo Big Max.

Cena

Cenové rozpětí je v tomto případě poměrně velké. Za nejlevnější dvoukolové vozíky zaplatíte okolo 2 000 Kč. Tříkolový vozík vás zpravidla vyjde na 3 – 5 000 Kč, ale koupit lze i vozíky dražší. Cena čtyřkolových vozíků bývá v rozmezí 4 500 – 8 000 Kč. Pořizovací cena elektrických vozíků je okolo 20 000 Kč. I v této kategorii však najdete vozíky levnější a pochopitelně i dražší.

Porovnat ceny vozíků

Otázky a odpovědi

Jaké funkce může nabídnout elektrický vozík?

Možnosti vozíku souvisí s cenou a výrobcem. Kromě niž zmíněných základních funkcí, mezi které patří možnost nastavit rychlost a dojezd, můžete využívat i funkce doplňkové. Mezi ně spadá například krokoměr, který vám změří ušlou vzdálenost. Praktickou záležitostí je indikátor stavu baterie. Golfové vozíky můžete ovládat i prostřednictvím dálkového ovládání. Někteří z výrobců pak ke konkrétním modelům nabízí i kompatibilní bag, který k vozíku připevníte pomocí šroubů.

Na co dalšího se při výběru vozíku zaměřit?

Z hlediska komfortního používání by vás měla zajímat i hmotnost vozíku. Nejtěžší jsou elektrické vozíky s olověnou baterií. Nižší hmotnost mají vozíky s baterií lithiovou. Hmotnost dále souvisí s výrobním materiálem.

Jak jsou golfové vozíky skladné?

Složit můžete každý vozík, ty nejlevnější využívají alespoň základná způsob. S cenou rostou i možnosti v této problematice. Dražší vozíky lze označit na velmi skladné a jejich převoz nebude nijak komplikovaný. Součástí vozíku mohou být i odnímatelná kolečka.

Závěr

Podobu vozíku by měla určovat četnost používání, hráčská úroveň i podoba terénu. Začínajícím nebo rekreačním golfistům mohou stačit manuální dvoukolové vozíky. U nich nejvíce oceníte nízkou cenu a hmotnost. Tento vozík se však hodí na rovné hřiště, v kopcovitém terénu nebude používání vozíku, z důvodu nízké stability, komfortní.

Pravidelní hráči golfu budou spokojenější se stabilnějším manuálním tříkolovým vozíkem, který je v současnosti tím nejoblíbenějším. Komfort používání určuje velikost koleček. Méně práce budete mít s vozíkem s většími koly. Větší stabilitu a odolnost nabídnou čtyřkolové manuální vozíky. Jejich výhodou zpravidla bývá, že umožňují složení do extrémně malého rozměru.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.bestgolf.cz, www.golfstores.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo