Granule pro alergické psy

Granule patří k nejoblíbenějšímu typy krmiva pro psa. Ve chvíli, kdy si přinesete psa domů, již musíte vědět, jakým krmivem ho budete chtít krmit. Ve většině případů se začíná s podáváním běžných granulí, na ty hypoalergenní se přechází ve chvíli, kdy se u psa objeví zažívací obtíže nebo nějaká potravinová intolerance. Podávat je však můžete i jako prevenci, abyste mohli zmíněným obtížím předcházet.

Granule pro alergické psy obsahují veškeré potřebné živiny, které jsou v krmivu přítomny v mnohem šetrnější formě. Hypoalergenní granule jsou díky svému výjimečnému složení schopny tlumit alergické projevy a tak dostanou vašeho psa zpátky do formy. Na trhu jsou granule pro alergické psy zastoupeny v poměrně velkém počtu, koupit je můžete v různých příchutích i velikostech. Jedinou nevýhodou těchto šetrných granulí je vyšší pořizovací cena.

Granule pro alergické psy je třeba vybírat stejným způsobem, jako kterékoliv jiné granule. I zde je důležité věnovat hlavní pozornost složení krmiva. To by mělo odpovídat zdravotním požadavkům vašeho psa. Zohlednit byste dále měli věk, velikost a aktivitu psa.

Porovnat ceny granulí

Složení

Granule pro alergické psy se od těch běžných liší svým složením. V hypoalergenních granulích nenajdete umělá dochucovadla, barviva ani konzervanty. Právě tyto složky mohou psům s citlivým zažíváním škodit. Hypoalergenní granule se obecně vyznačují vyšší kvalitou a spadají mezi prémiová, častěji však mezi superprémiová krmiva, která jsou vyráběna šetrným způsobem. Kvalitnější krmiva jsou lisována za studena, což je proces, při kterém je zachováni více vitamínů, minerálů, stopových i bioaktivních látek.

Granule pro alergické psy obvykle obsahují méně surovin, obvykle se jedná o jediný zdroj bílkovin a sacharidů. U granulí pro alergické psy platí jednoduché pravidlo, čím je složek méně, tím je krmivo kvalitnější. Důležité však je, aby byly jednotlivé složky snadno stravitelné, což je základ, který jedinci s citlivým zažíváním vyžadují.

Základem je, aby granule obsahovaly vysoký podíl masa přesného původu. Nekvalitní granule mívají ve složení velmi často uvedeno, že krmivo obsahuje vedlejší produkty živočišného nebo rostlinného původu. Takovým to granulím byste se měli raději vyhnout.

Věk

Granule pro alergické psy jsou na trhu standardně rozděleny podle stáří psa. Koupit tak můžete granule určené štěňatům, dospělým i psům seniorům. Věk určuje složení granulí, protože v každém období potřebuje pes trochu jiný podíl jednotlivých složek.

  • Štěňata – granule pro štěňata musí podporovat přirozený vývoj. V krmivu by měl být obsažen především vyšší obsah bílkovin a jiných prospěšných živin. Granulemi pro štěňata byste měli krmit po dobu 1 – 2 let, vše se odvíjí od velikosti plemene.
  • Dospělý pes – v dospělém věku potřebují psi energeticky vyváženou stravu. Při výběru konkrétních granulí je však třeba přihlédnout i k aktivitě či konkrétnímu zdravotnímu stavu. Své potřeby mají nejen aktivní psi, ale i březí nebo kojící feny.
  • Senior – v seniorském věku jsou psi méně aktivní a granule tak musí mít nižší energetickou hodnotu. Díky tomu zabráníte nezdravému přibývání na váze. V seniorském věku je velmi důležitou složkou kloubní výživa. Podíl látek se pak opět mění v závislosti na velikost plemene.

Velikost

Dále je granule třeba vybírat s ohledem na velikost plemene. Koupit můžete granule pro malá, střední i velká plemena. I v tomto případě se konkrétní granule liší svým složením, protože každá velikost má svoje vlastní potřeby na potřebný obsah minerálních látek. V závislosti na nich se pak mohou správně vyvíjet kosti, klouby i svaly.

Aktivita

Při výběru nezapomeňte zohlednit ani aktivitu svého psa. Aktivní psi budou potřebovat granule s vyšší energetickou hodnotou a větším množstvím živin. Pokud byste takovými granulemi krmili i méně aktivní psy, může se poměrně brzy projevit nežádoucí přibývání na váze.

Značka

Granule pro alergické psy jsou k dostání v celé škále příchutí. Koupit tak můžete granule s příchutí kuřecího, králičího, jehněčího, hovězího či kachního masa. Váš pes však může rovněž ochutnat zvěřinu, ryby či křepelku. K dostání jsou však i granule s koňským nebo dokonce hmyzím složením. Granule pro alergické psy můžete koupit od značky Calibra, Brit, Fitmin, Royal Canin, Platinum Natural, Marp, Yoggies a mnoha jiných.

Ne vždy se vám podaří vybrat to správné krmivo hned napoprvé. V tomto případě není na vině výrobce, ale celá řada potravinových alergenů. Pakliže vyzkoušíte více typů hypoalergenních granulí a nenajdete ty, které vašemu psovi opravdu sednou, bude vhodné navštívit veterináře. Ten obvykle provede krevní testy, které spouštěče alergie snadno odhalí a proces výběru vhodného krmiva velmi urychlí.

Cena

Granule pro alergické psy jsou výjimečné svým složením. Za vyšší kvalitu krmiva si však budete muset připlatit. Ve srovnání s běžným krmivem jsou tyto granule o něco dražší, avšak díky správné výživě budete moci ušetřit za návštěvy lékaře nebo drahé medikamenty. 1 kilogram hypoalergenních granulí můžete koupit od 110 – 250 Kč.

Při výběru granulí pro alergické psy by však neměla stát na prvním místě cena, mnohem důležitější je složení granulí. Vyšší cena ani známá značka není v případě krmiva pro psy tou jedinou zárukou kvality.

Porovnat ceny granulí

Otázky a odpovědi

Které složky v krmivu mohou být spouštěčem potravinových alergií?

Mezi nejběžnější alergen patří lepek, který najdete v obilninách. Alergie však mohou způsobovat i některé druhy živočišných nebo rostlinných bílkovin. Do této skupiny patří například mléčné produkty, vejce, kukuřice nebo sója. Alergenu je však mnohem víc, někteří psi mohou být například alergičtí na rybí, hovězí či kuřecí maso, zeleninu atd.

Vědět tak musíte přesně, které potraviny vašemu psovi vadí a které naopak nevadí. Pakliže se vám podaří správný alergen najít, musíte počítat s tím, že alergie začnou ustupovat pozvolna. Uváděná doba se pohybuje v rozmezí 6 – 8 týdnů, v některých případech však může být ještě delší.

S čím mohou granule pro alergické psy pomoci?

Granule pro alergické psy neobsahují škodlivé složky, které mohou způsobovat nadýmání, průjem, zvracení, vyrážku či jiné potíže s kůží. Právě tyto obtíže mohou granule pro alergické psy pomoci odstranit, nebo jim můžete podáváním šetrnějších granulí předcházet.

Je možné s granulemi podávat i jiné hypoalergenní krmivo?

Na trhu lze koupit nejen hypoalergenní granule, ale také konzervy nebo různé pamlsky, kterými můžete jídelníček vašeho miláčka zpestřit. Pamlsky nebo konzervy se však nedoporučuje podávat v několika prvních týdnech po zavedení hypoalergenních granulí. Nejdůležitější je přesně vědět, na co přesně je váš pes alergický, teprve poté je možné pamlsky se správným složením podávat.

Závěr

Granule pro alergické psy bystě měli vybírat podle aktuálních potřeb vašeho psa. Vědět byste měli, které složky psovi způsobují zdravotní obtíže nebo na které je přecitlivělý. Většinou postačí vyzkoušet kvalitní bezobilné granule. V případě, kdy si však nebude zcela jistí, měli byste složení krmiva raději konzultovat s veterinářem. Poté budete postupovat stejně jako u běžných granulí. Ty správné hypoalergenní granule vyberete podle věku, velikosti plemene a aktivitě psa.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.granulebardog.cz, www.super-granule.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (121 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo