Granule pro kočky

Kočky patří mezi jedny z nejoblíbenějších domácích zvířat. Správně zvolené krmivo se postará o dobrou kondici i zdravotní stav vašeho miláčka. Při výběru krmiva pro kočku hraje důležitou roli především věk a zdravotní stav a životní styl kočky.

Přehlížet byste však neměli ani složení krmiva, kvalitní krmivo by mělo obsahovat informace o nutričních hodnotách i ingrediencích. Složení je velmi důležité zejména pro zvířata z různými trávícími potíži, alergiemi, nebo jinými neduhy.

Stále mnoho majitelů krmí i dospělou kočku mlékem, což je podle odborníků na tato zvířata velká chyba. Dospělá kočka není schopna strávit laktózu a mléko jí tak může i ublížit. Kočka patří mezi masožravce a potřebuje tak dostatečně kvalitní krmivo, které obsahuje zejména potřebné množství masa a dalších živočišných složek.

Porovnat ceny granulí pro kočky

Nejlepší granule pro kočky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hills Science Plan Feline Adult kuře 10 kg 96 % 1 456 Kč Zobrazit Superzoo.cz
2. Royal Canin British Shorthair Adult 10 kg 96 % 1 668 Kč Zobrazit Zoohit.cz
3. Whiskas Adult tuňák 14 kg 96 % 649 Kč Zobrazit Pytelgranuli.cz
4. Whiskas Adult hovězí 14 kg 93 % 649 Kč Zobrazit Zooroyal.cz
5. Brit cat kitten Premium 8 kg 93 % 649 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Krmivo pro kočku je možné rozdělit i podle konzistence. Nejoblíbenějším krmivem jsou právě kočičí granule. Většina majitelů krmí svou kočku výhradně granulemi, v případě, kdy jsou granule méně kvalitní, doporučuje se je kombinovat s mokrým krmivem.

Suché krmivo

Suché krmivo v podobě granulí prospívá chrupu a posiluje i čelist. Výhodou granulí je skutečnost, že vydrží déle čerstvé v misce. Nevýhodou je pak nízký obsah vody cca 20%, je tedy nutné zajistit kočce i větší množství čerstvé vody. Kočky jsou zvyklé vodu přijímat především z potravy. Kvalitní granule obsahují i další složky, na srst je vhodný například lososový olej.

Vlhké krmivo

Do této skupiny patří konzervy, paštiky a oblíbené kapsičky. Toto krmivo obsahuje až 80% vody. Nevýhodou vlhkého krmiva je nízká trvanlivost a vyšší pořizovací cena.

Mléko

Kočičí mléko má obdobné složení jako mateřské mléko. Toto krmivo je určeno malým koťatům, která nejsou z nějakého důvodu krmena matkou. Kotě by mělo být mlékem krmeno v prvních 8 týdnech života. V kočičím mléce se nachází veškeré potřebné vitamíny, kyselina listová a taurin.

Rozdělení podle věku

Granule pro kočku je nutné vybírat podle stáří zvířete. Vliv na výběr má však i životní styl a aktivita kočky. Podle stáří se granule dělí na:

Junior

Granule pro koťata se přizpůsobují citlivým bříškům. Tyto krmiva by měla obsahovat 28 – 30% proteinu. Na kvalitním krmivu by měla být uvedena i informace o stáří kotěte, protože některá plemena se vyznačují delší dobou růstu. Vliv má i to, zda se jedná o kotě kastrované či nikoliv.

Adult

Krmiva určená dospělým kočkám bez zdravotních obtíží. Granule pro dospělé kočky se dále dělí na několik typů. Své krmivo mají kočky kastrované, kočky žijící výhradně v bytě a aktivní kočky, které mají možnost pobytu venku.

Senior

Krmivo je vhodné pro starší kočky. Toto krmivo musí obsahovat vysoce stravitelné suroviny, nižší by však měl být podíl kalorií. Díky tomu nebudou kočky zbytečně přibývat na váze. Toto krmivo zpravidla mívá i větší podíl vitamínů a antioxidantů proti stárnutí.

Speciální

Jedná se o granule, která jsou zaměřena na konkrétní potřeby zvířat. Do této kategorie patří zejména březí a kojící kočky.

Kastrované kočky

Své granule mají kočky kastrované, toto krmivo se postará o to, aby kastrovaná kočka příliš nepřibírala. Kastrované kočky jsou však více náchylné k různým urologickým potížím. I těm můžete předejít správným výběrem granulí. Své speciální krmivo mají i nervózní kočky, zvířata, která trpí alergií, ty, která mají potíže se zažíváním ledvinami atd.

Bezlepkové krmivo

Označené jako gluten free nebo grain free. Jedná se o granule, které neobsahují obiloviny nebo lepek.

Složení

Kočka patří mezi šelmy a tedy masožravce. Správné granule by však měly kromě masa obsahovat i další prospěšné látky a vitamíny.

 • Bílkoviny – základním stavebním kamenem celého těla jsou právě bílkoviny. Podíl bílkovin v krmivu by měl být cca 30 – 35 %. Granule obsahují kuřecí, hovězí, jehněčí nebo rybí maso. Živočišné bílkoviny dokáže kočka na rozdíl od těch rostlinných lépe strávit. Bílkoviny jsou důležitým zdrojem aminokyselin, které řídí vše důležité.
 • Vláknina – tato složka podporuje správnou činnost střev. Vláknina by měla být v granulích zastoupena maximálně 3 %.
 • Sacharidy – tyto složky dodávají energii. Krmivo by jich však nemělo obsahovat velké množství, ideální je podíl do 25 %. Větší množství sacharidů má negativní vliv na trávení, v tomto případě mohou kočce způsobit průjem. Mezi sacharidy se řadí kukuřice, pšenice, rýže, oves a brambory.
 • Tuky – dodávají energii, a pomáhají produkovat důležité hormony. Lépe využitelné jsou pro kočky živočišné tuky.
 • Taurin – jedná o složku, která je obsažena v mase. Taurin se ničí tepelným zpracováním masa, z tohoto důvodu je do krmiva přidáván dodatečně.
 • Zelenina – je obsažena pouze v některých granulích nebo jiném kočičím krmivu. Zelenina je v tomto případě zdrojem vitamínů.
 • Popel – při zkoumáním složek granulí můžete narazit i na označení popel. Takto je označena směs minerálních látek v krmivu. Standardní množství popelovin je 5 – 8 %.

Značka

Hned na počátku hraje výrobce velmi důležitou roli. Ideální je používat pokud možno krmivo jednoho výrobce, protože častější změna krmiva může zažívání kočky negativně ovlivnit.

Kvalitní granule obsahují informaci o přesném složení, důležité je zejména maso, které by mělo být obsaženo alespoň 30%. Maso musí být označeno jako maso, ne jako třeba kuřecí moučka nebo tuk. Takto bývá označeno méně kvalitní krmivo. Kvalitní granule koupíte od značky Purina, Brit, Carnilove, Royal Canin, N&D a další.

Cena

Cena granulí je velmi důležitá. Kočku budete muset kvalitně krmit řadu let. Lze pochopitelně využívat různé akce, nebo množstevní slevy, vždy však myslete na to, že není vhodné značku krmiva často měnit.

Kočičí granule se liší zejména složením, čím jsou granule dražší, tím je jejich složení vyváženější a suroviny kvalitnější. Granule vysoké kvality však můžete najít i v nižší cenové kategorii, pokud si nebude výběrem jisti, obraťte se na svého veterináře, nebo přihlédněte k uživatelským recenzím. Velkou roli na cenu má i velikost balení.

Nejlevnější granule nabízí méně kvalitní ingredience. Mezi nekvalitní patří zejména různě barevné granule. Tyto granule obsahují barvivo, které kočce nijak neprospívá. Levné granule koupíte v závislosti na velikosti balení za 50 – 250 Kč.

Střední cenová kategorie nabízí vyvážené složení granulí. Granule však mohou obsahovat méně kvalitní rostlinné bílkoviny. Cena granulí je v rozmezí 200 – 500 Kč.

Nejdražší granule garantují vyváženým složením i zdravotní nezávadností. Kromě základních složek obsahují také potřebné nutriční doplňky, které se starají o dobrou kvalitu kůže, srsti, ale podporují například funkci kloubů. Nejdražší granule mohou stát 500 a více Kč.

Porovnat ceny granulí pro kočky

Otázky a odpovědi

Je nutné krmit kočku mlékem?

Mléko ke kočce patří od nepaměti. Nové výzkumy však ukazují, že dospělá kočka mléko nepotřebuje. Naopak stejně jako i další dospělí savci, kočky v dospělosti ztrácí schopnost trávit laktózu. Kočka by tak neměla být krmena kravským mlékem.

Čím kočce přilepšit?

Pokud chcete své kočce jídelníček nějak zpestřit, vsaďte na oblíbené pamlsky. Ty příznivě ovlivňují mikroflóru i zdravotní stav zubů. Příděl pamlsků by však neměl přesáhnout cca 10% krmné dávky. V opačném případě by kočka mohla rychle přibývat na váze.

Jak často kočku krmit?

Kočka je zvíře, které potřebuje častější krmení v menších dávkách. Koťata by měla menší dávku krmení dostávat 4x denně, větší kočka od cca 6. měsíců, můře být krmena 2x denně.

Pokud nebudete během dne příliš doma a kočku tak nebude mít kdo nakrmit, měli byste zvážit nákup tzv. interaktivních krmítek. Ty se podobají hračce, což kočku nejen v potřebném množství nakrmí, ale také zabaví.

Závěr

Aby byla kočka v dobré kondici, musí být po celý svůj život správně krmena. Na rozdíl od jiných živočichů není kočka schopná trávit rostlinné složky a v kočičích granulích je tak kladen velký důraz právě na maso a další živočišné složky.

Kvalitní granule musí obsahovat největší podíl masa. Nejlepší složení mají superprémiová krmiva. Tato krmiva patří k nejdražším, na druhou stranu však nebudete muset kočce podstrojovat dalšími pamlsky nebo jiným krmivem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mountfield.cz, www.krmeni.cz, www.alza.cz, www.spokojenakocka.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Tak u nás momentálně nejvíc letí Royal Canin British Shorthair Adult 10 kg balení a je super. Whiskas třeba Mourek vůbec nechtěl, ale tyhle miluje, jsem rád, že jsem konečně sehnal vhodné granule.

 2. Naše kočka je dost vybíravá, takže Whiskas jí vůbec nejede pod čumáček, značku Brit sní, když má dobrou náladu a jinak kupujeme pokaždé jinou značku i příchuť, aby něco snědla. Zatím jsem ještě nevychytal ani jednu značku, kterou by snědla opakovaně, takže jsem rád, je více druhů.

 3. U nás střídáme Royal Canin s Whiskasem a kocour je naprosto spokojený. Občas je to složité vybrat vhodné krmivo pro kočky, protože ta naše je pěkně zmlsaná.

 4. Super článek, hodně se mi líbí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo