Misky pro kočky

Kočka je oblíbený domácí mazlíček, který se nechává velmi rád hýčkat. Ti, kdo se rozhodnou kočku chovat, budou muset zainvestovat do veškerého vybavení, které kočka pro svůj pohodlný život potřebuje. Na trhu je nepřeberné množství všeho možného, co budete moci svému mazlíčkovi pořídit. Mezi úplný základ patří miska na vodu a krmení.

Ačkoliv výběr misky pro většinu chovatelů nepřestavuje žádný problém, je až s podivem, co vše dnešní trh nabízí. Kromě klasických misek, které se vyrábí z různých materiálů a v mnoha velikostech, budete moci zakoupit fontánu na vodu i automatické krmítko na granule. Velkého jedlíka zpomalí miska na hltání a cestování hravě zvládnete díky cestovní misce.

Před tím, než se pro misku vydáte, tedy zvažte, jaké krmení a jak často budete kočce podávat. Podle velikosti kočky vyberte správnou velikost a dobré je poznat i vlastnosti jednotlivých materiálů. K misce pak můžete přikoupit i různé podložky, s jejichž pomocí se vám bude lépe udržovat pořádek.

Porovnat ceny misek pro kočky

Nejlepší misky pro kočky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Magic Cat Set se stojánkem 2×12,5 x 5 cm 100 % 239 Kč Zobrazit Superzoo.cz
2. Magic Cat miska keramická s oušky 13 cm 96 % 66 Kč Zobrazit Superzoo.cz
3. Magic Cat dvojmiska plastová 400 ml 95 % 77 Kč Zobrazit Superzoo.cz
4. Trixie miska keramická 0,3 l 11 cm 93 % 76 Kč Zobrazit Pemi.cz
5. Trixie keramická miska 200 ml/13 cm 91 % 53 Kč Zobrazit Happypet.cz

Typy

Miska pro kočku má mnoho různých podob. Kromě běžných kulatých misek, můžete pořídit misku rozdělenou na několik částí. Ta je vhodná pro majitele většího počtu mazlíčků. Kočičí granule bude možné dávkovat do automatického krmítka a vodu bude kočka moci pít z fontány. Kromě těchto základních můžete koupit misky speciální.

Miska

Tradiční misku není nutné dlouze představovat, protože ji zná každý. Vybírat můžete misky různých velikostí co se průměru i výšky týká. Jestliže budete kočce v misce podávat vodu a krmivo, bude třeba koupit misky dvě, přičemž ta na vodu by měla mít vyšší okraj. Před výběrem zvažte, kde bude miska umístěna. Kromě opravdu jednoduchých a levných misek lze koupit dražší protiskluzovou misku, která nebude ujíždět ani na hladkých dlaždicích.

Dvojité, trojité

Jedná se o set dvou nebo více misek. Do dvojmisky budete moci nalít vodu i nasypat krmivo. I zde je výběr poměrně velký a kromě jednoduchých můžete koupit misku se stojánkem. Stojánek se postará o lepší stabilitu misek. K dostání jsou i misky rozdělené na 3 nebo 4 části. Tyto misky nakrmí větší počet strávníků, nebo vám umožní nasypat do každé části jinou podobu krmiva.

Dávkovač nebo věž na granule

Dávkovač je složen z většího zásobníku, který můžete zaplnit granulemi. Ty poté automaticky padají do misky, která tvoří druhou část nádoby. Dávkovače jsou vhodné zejména pro ty, kteří tráví delší dobu mimo domov. Díky dávkovači bude ve vaší nepřítomnosti o kočku vždy dobře postaráno. Dávkovače granulí obvykle umožňují nastavit velikost jedné dávky. A nastavit můžete i počet dávek. Pro svůj chod však dávkovač potřebuje zdroj energie. Ve většině případů fungují automatická krmítka díky vloženým nebo dobíjecím baterií. Využívat je tak můžete kdekoliv, aniž by je bylo nutné připojit ke zdroji energie.

Druhou možností jsou pak speciální věže, jejichž úkolem není dávkování granulí. Tyto věže mají kočku především zabavit. Věže mají několik pater, v každém patře se nachází nízká miska, přístup k ní kočce znesnadňují různé překážky. Miska ve spodní části má pak již tradiční podobu a kočka k ní má neomezený přístup.

Cestovní miska

Cestovní misky jsou menších rozměrů, ve většině případů umožňují složení. Na výrobu se používá lehký materiál ať už plast nebo silikon. Kromě jednotlivých misek lze koupit i sady, nebo větší cestovní misku se zásobníkem na vodu.

Zpomalovací misky

Speciální jsou misky zabraňující hltání. Na rozdíl od klasických mají zpomalovací misky různě tvarované dno, které kočce znesnadní krmení. Díky tomu, že kočka nebude moci nijak rychle potravu sníst, bude krmení pomalejší a obejde se bez hltání.

Fontána na vodu

Poměrnou novinkou jsou fontány pro kočky a psy. Fontána plní funkci pítka a i zde lze vybírat z různých velikostí. Fontána se postará o nepřetržitý přístup k vodě. Tekoucí voda pak zvíře více motivuje k pití. Fontány jsou doplněny o filtry, které zbaví vodu zápachu i případných nečistot. Tyto fontány jsou i prevencí před možným vznikem ledvinových a močových obtížích a veterináři je obvykle doporučují jako součást léčby. Také fontány potřebují pro svůj chod zdroj energie, koupit lze kabelové i bateriové provedení.

Materiál

Misky pro kočky se vyrábí z různých materiálů. Oblíbené jsou misky keramické, plastové a nerezové. Cestovní misky se vyrábí také z gumy nebo silikonu. V menším zastoupení jsou misky betonové, skleněné nebo bambusové.

  • Keramika – keramické misky jsou oblíbené a díky robustní konstrukci mnohem odolnější než běžné kuchyňské nádobí, do kterého se krmení pro kočku také běžně servíruje. Výhodou keramické misky je i větší hmotnost, která se postará, aby miska zůstala na svém místě i po nájezdu malého hladovce. Keramiku by měli volit i ti, kteří chtějí těžit i z její elegantní podoby a výhodou je i jednoduchá údržba.
  • Nerez – výhodou tohoto materiálu je zejména dlouhá životnost a snadná údržba. Misku z nerezu můžete bez obav používat i při venkovním krmení. Nevýhodou je však nižší hmotnost a s ní spojené i častější cestování misky po podlaze. Z tohoto důvodu se nerezové misky často doplňují o protiskluzový kroužek.
  • Plast – nejlevnější misky jsou vyrobeny z plastu. U tohoto materiálu je nutné počítat s kratší životností a velmi nízkou hmotností. Také tyto misky mohou mít protiskluzovou úpravu. Dražší misky pro kočky jsou vyrobeny z melaminu, což je odolnější plast. Melamin má oproti klasickému plastu lesklejší povrch a vzhledově ho lze přirovnat k porcelánu.
  • Beton – pokud chcete opravdu stabilní misku, poohlédněte se po variantách vyrobených z betonu. Betonové nebo cementové misky patří mezi neodolnější a zároveň nejtěžší. Ani tento materiál pak není nijak náročný na údržbu.

Velikost

Miska pro kočku by měla mít optimální velikost. Před nákupem je dobré vědět, jak velké porce je možné kočce servírovat, aby dobře prospívala, ale zbytečně netloustla. Poté vyberete tu správnou velikost a nebudete se muset zdržovat vážením potravin.

V případě koček se za dostačující považují misky s objemem od 0,2 – 0,3 l. Větší misky jsou vhodné spíše pro psi. Malá psí plemena budou potřebovat misku s objemem od 0,2 – 0,5 l, ti největší pak mohou dostávat krmení do misky s objemem 1 – 2 litry. Kupovat takto velké misky pro kočku je ovšem naprosto zbytečné.

Značka

Misky pro kočky koupíte v každé prodejně se zvířecími potřebami nebo ji jednoduše objednáte prostřednictvím internetu. Výběr je opravdu velmi pestrý, mezi výrobci dominují značky Zolux, Trixie, Flamingo, Tommi, Nobby, Magic Cat, Sum Plast, Duvo + a mnoho dalších.

Cena

Pořizovací cena misky pro kočku není nijak závratná. Za nejlevnější misku neutratíte ani 50 Kč. Již za tuto cenu lze vybírat mezi miskami vyrobenými z plastu, keramiky nebo nerezu. Pokud od misky očekáváte i netradiční vzhled, budete se muset zaměřit na misky s cenou od 100 – 200 Kč.

Dražší než misky jsou fontány pro kočky nebo automatické dávkovače granulí. Cena fontán se pohybuje od cca 500 – 1 000 Kč. Za automatické krmítko zaplatíte 1 – 3 000 Kč.

Porovnat ceny misek pro kočky

Otázky a odpovědi

Jaký materiál se nejlépe udržuje?

Z hlediska údržby jsou dobrou volbou misky vyrobené z nerezové oceli. Z tohoto materiálu poměrně snadno omyjete veškerou špínu a mastnotu. Kromě toho je nerez materiál, který nepohlcuje pachy. Pokud chcete misku, která se bude dobře čistit a zároveň bude dostatečně stabilní, doporučuje se volit tu, která je vyrobena v kombinaci nerezu a betonu či cementu. Více stabilní jsou i misky umístěné ve stojanu.

Je lepší koupit jednu misku nebo raději set?

To, zda budete potřebovat jednu misku nebo set záleží na tom, čím chcete kočku krmit a zda bude jedna misky sloužit i k pití. Kočka, která bude krmena pouze granulemi a vody bude pít z fontány, si vystačí s jednou miskou. Dvě misky jsou lepší volbou pro ty, kteří krmí kromě granulí i mokrým krmivem, tedy konzervami nebo kapsičkami. Minimálně dvě misky budete potřebovat i v případě, kdy bude v jedné misce krmení a ve druhé voda.

Jaké příslušenství se může hodit?

Společně s miskou můžete koupit i speciální prostírání, na kterou misky umístíte. Díky podložce budete mít méně práce s úklidem okolo misek a můžete prodloužit i životnost některým typům podlah. Dalším praktickým příslušenstvím je stylový kontejner na granule.

Závěr

Vybrat správnou misku pro kočku není nijak obtížné, ale bude vhodné se při výběru řídit alespoň základními pravidly. Velmi dobře byste měli zvolit výrobní materiál a zbytečně byste neměli přehánět velikost misek. Velká miska může lákat ke zbytečnému zvyšování porcí, což kočku potěší, ale pro její zdraví není tato varianta nijak vhodná. Kromě krmiva bude kočka potřebovat přístup k vodě. V tomto ohledu je praktičtější pořídit místo misky moderní fontánu pro kočky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.temples.cz, www.petari.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová – autor článku

Alena Rajnochová – autor článku

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. My jsme pro naše kočičí miláčky koupili Magic Cat Set se stojánkem 2×12,5 x 5 cm a to hned tři vedle sebe, aby se nehádali o jeden. Je to velmi praktické, protože když nechcete dát do jedné misky vodu a do druhé krmení, máte v podstatě šest misek na jídlo pro šest koček, jako je tomu u nás. Vodu jim dáváme do jiných misek a tyto sety mají pouze na jídlo.

  2. U nás si nehrajeme moc na design, ale na praktickou stránku věci. To znamená, že vybíráme vždycky takovou misku, do které se vejde ta správná porce, není moc lehká, aby jí Míca nepřevrhla a vyhovuje jí. Nejlépe se nám zatím vždy osvědčila keramická miska, aktuálně od značky Trixie.

  3. Ve vašem článku mě zaujala Trixie keramická miska zvýšená, ergonomická 13 cm, 0,15 l, tak jsem ji naší kočičce hned objednala a vypadá spokojená. Je dobré, že se nemusí tolik ohýbat, naopak se v klidu posadí a vybírá granulky jednu za druhou.

  4. Já jsem po naši zlatou kočičku objednal Magic Cat Misku keramickou a vypadá skvěle. Má zajímavý odstín a dokonce i manželce se líbila. Byl jsem pochválen, že jsem dobře nakoupil.

  5. Naše kočka je likvidátor misek, takže každou chvilku kupujeme nějakou novou. Ovšem nedávno jsme jí pořídili od Trixie keramickou fontánu a je z ní nadšená. Já tedy tolik ne, protože jí baví cákat vodu kolem sebe.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo