Nejoblíbenější typy krmiv pro kočky
Zdraví vaší kočky začíná v misce. Pokud chcete, aby s vámi kočka prožila svůj život spokojeně, měli byste se tímto pravidlem řídit. Kočky patří do skupiny výhradních masožravců a patří mezi velmi vybíravá zvířata. Najít pro kočku to správné krmení tak nemusí být úplně jednoduché.
Krmivo pro kočky se rozděluje hned podle několika parametrů. Nejdůležitější je věk kočky. U koťat je správný výživa zárukou správného vývoje a menšího rizika možných zdravotních potíží v pozdějším věku. Krmivo pro dospělé kočky se dále dělí podle aktivity a celkového zdravotního stavu. Své speciální krmivo mají i kočičí senioři. Kvalitu krmiva určuje složení. V tomto ohledu je třeba vybírat krmivo s co nejvyšším obsahem masa. Kvalitní krmivo by však mělo obsahovat i další důležité složky v podobě vitamínů, tuků, proteinu a taurinu. Vyhnout byste se měli krmivu obsahující zvýrazňovače chuti, barviva či chemické konzervanty.
Typy
Krmivo pro kočky se obecně rozděluje na suché a vlhké. Suché krmivo je zastoupeno granulemi, vlhké najdete v podobě konzerv a kapsiček. Krmit můžete pouze jedním typem krmiva, nebo můžete obě varianty kombinovat.
- Suché krmivo – ve srovnání s vlhkým krmivem jsou granule až 4x kaloričtější a poskytují tedy až 4x více energie. Výhodou suchého krmiva je nižší cena, delší trvanlivost a snadnější dávkování. Suché krmivo je prospěšné pro zuby. Kočkám obvykle více chutnají suché křupavé granule, než granule rozmočené ve vodě.
- Vlhké krmivo – kapsičky a konzervy usnadní optimální hydrataci těla a zajistí kočce štíhlejší postavu. Toto krmivo je u koček oblíbené nejen pro svou chuť, ale naláká je i svojí vůní. Kočka je velmi vybíravé zvíře a věnuje zvýšenou pozornost struktuře krmiva.
Věk kočky
Krmivo pro kočky je dále rozděleno podle věku. Každá věková skupina má své speciální potřeby a tak i své speciální suché i vlhké krmivo.
Koťata
U nejmenších koček je nutné podporovat správný vývoj. Strava kotěte musí být vyvážená a bohatá na živiny. U koťat se růstová fáze rozděluje na dvě hlavní období. První je doba od narození do dovršení 4 měsíců věku. Druhá doba trvá od 4 do 12 měsíců věku.
Do 4. měsíce
Na začátku života potřebuje kotě mateřské mléko. To bude jeho hlavní potravou do 4 – 6 týdnů. V mléce jsou obsaženy veškeré potřebné živiny, které kotě pro správný vývoj vyžaduje. Pakliže kotě nemá přístup k mateřskému mléku, mělo by mu být podáváno mléko speciální, krmit byste je však neměli mlékem kravským.
Mezi 4 – 8 týdnem života můžete k mléku přidávat vlhké krmivo v podobě kapsiček. Nutné je pořídit kapsičky s jemnou konzistencí, které je lehce stravitelné. Kapsičky pomohou kotěti s přechodem od tekuté na pevnou stravu.
Od 4. měsíce
I toto období je dobou intenzivního růstu a kotě tak potřebuje přístup ke kvalitním tukům a bílkovinám. Podávat již můžete suché i vlhké krmivo řady Junior. Jeho podoba se může měnit s ohledem na plemeno a aktivitu kočky. I zde je však důležité, aby bylo krmivo lehce stravitelné.
Dospělé kočky
Od 12. měsíce vstupuje kočka do fáze dospělosti. V této době se mění její nutriční potřeby, což souvisí s nižší aktivitou a vyvinutějším metabolismem. I v tomto období musí kočka dostávat vyváženou a kompletní stravu v potřebném množství. Nedostatek, ale i nadbytek živin nemá pro zdraví kočky příznivý vliv.
Kočičí senioři
Do věku seniora vstoupí kočka po završení 7 let věku. V tomto období se mají kočky menší výdej energie a snižuje se i jejich imunita. Některé kočky mohou rovněž ztrácet chuť k jídlu. Krmivo tak mívá jemnější strukturu a výraznější chuť. Obohaceno je navíc o důležité vitamíny. Pro kočičí seniory je vhodná rozpustná vláknina, která jim usnadní trávení. V krmivu je dále obsaženo méně tuků a hořčíku.
Speciální potřeby
Na trhu nechybí ani vyváženo krmivo pro kočky se speciálními potřebami. Do této skupiny spadají kastrované nebo kočky se speciálními potížemi. To, zda vaše kočka speciální stravu potřebuje, byste měli nejprve konzultovat s veterinářem. Ten vám v případě potřeby poradí, jaké krmivo bude pro vaši kočku tím nejlepším.
- Nízkokalorické krmivo – je určeno kočkám, kteří svůj život tráví v bytě a jsou tudíž méně aktivní. Díky nízkokalorickému krmivu nebude kočka zbytečně přibývat na váze. Toto krmivo můžete podávat i kočkách trpící nadváhou nebo dokonce obezitou.
- Sterilizace – je větší zásah, který vede ke změně kalorické potřeby. Krmivo pro vykastrované kočky pomůže udržet i dobrý stav močového traktu.
- Březí a kojící kočka – v tomto období má kočka zvýšené nároky na obsah vitamínů a živin. Podávat byste jim tedy měli speciální krmivo, které tyto požadavky splňuje.
- Citlivé zažívání – u těchto koček můžete vyzkoušet hypoalergenní krmivo, které nebude zatěžovat jejich citlivé zažívání. V krmivu bývají často obsaženy probiotika a prebiotika, které zdravé trávení rovněž podporují.
- Citlivá kůže – své speciální potřeby mají i kočky s citlivou kůží. Může se jednat o potíže s nadměrným línáním, suchou pokožkou atd.
Složení
Kočka je výlučný masožravec a hlavní roli jejího jídelníčku tak tvoří maso. Kromě něho by však mělo krmivo obsahovat i další látky, které dodají vše, co kočka ke svému spokojenému životu potřebuje.
- Maso – je pro masožravé kočky naprostou samozřejmostí a v krmivu musí fungovat na prvním místě. V krmivu najdete sušené i čerstvé maso, které by mělo být na obale přesně definováno. Nevhodné krmivo často obsahuje vedlejší živočišné produkty. Místo masa tak můžete kočku krmit mletými kostmi, kopyty, kůží či rohy.
- Vitamíny – díky nim bude mít kočka správnou stavbu kostí a svalů. Vitamíny jsou potřebné i pro potřebnou kvalitu srsti, správné vidění, ale i správnou funkcí nervového a močového systému. Ve stravě by měly být zastoupeny vitamíny K, E, A, B a D.
- Minerály – tyto látky pomohou zajistit zdravé kosti a zuby. Minerály jsou látky, které podpoří metabolismus a v jídelníčku by měly být zastoupeny hořčíkem, draslíkem, vápníkem a fosforem. Dalšími důležitými látkami jsou zinek, měď, selen a železo. Tyto látky jsou obsaženy v mase, játrech i rybách.
- Tuky – tuky a esenciální mastné kyseliny EFA podporují zdraví srsti a kůže. Přispívají ke správnému metabolismu i reprodukčnímu systému. Tuky jsou rovněž hlavní zdroj energie a přenašečem vitamínů.
- Protein – zajistí zdravý růst a důležitý je i pro vývoj svalů. Protein je obsažen v produktech rostlinného a živočišného původu.
- Taurin – je pro kočky nezbytně důležitou aminokyselinou. Tato látka podporuje správnou činnost srdce a zajistí i správný chod nervové soustavy.
Značka
Výrobců kočičích krmiv je celá řada. Nejznámější značkou je pravděpodobně Whiskas a Purina. Kočce však můžete nabídnout i krmivo značky Royal Cannin, Brit, IAMS, Felix Solinfen, Farmina a mnoha jiných. Ne vždy je známá značka zárukou kvality. Ani v případě, kdy kupujete krmivo známého výrobce, neměli byste před nákupem opomenout nastudovat složení výrobku.
Cena
Cena je velmi důležitý parametr, který vypovídá o kvalitě produktu. V případě krmení pro zvířata by neměla být cena tím hlavním kritériem. Levné krmivo nebude příliš kvalitní a může kočce způsobit různé zdravotní potíže. Za případnou medikaci pak můžete utratit více než za kvalitní krmivo, které obsahuje vše, co kočka k životu potřebuje. Cena souvisí s typem krmiva i velikostí balení. Za kilo granulí můžete zaplatit 100 – 600 Kč. Za konzervu nebo kapsičku pak od 14 – 60 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak kočku krmit?
Kočka je od přírody nastavená tak, aby častěji přijímala menší dávky potravy. Proto bude kočka vyžadovat krmení několikrát denně. Ne každému to však jeho životní styl dovolí, v tomto případě byste měli potravu podávat alespoň 2x denně. Toto pravidlo platí pro suché i vlhké krmivo. Velikost denní dávky se mění v souvislostí s plemenem kočky a vyčíst ji můžete
Co by měla kočka pít?
Velmi důležité je, aby měla kočka po celý den přístup k čisté vodě. Mléko ke svému života kočka nepotřebuje, a to ani ve chvíli, kdy ji budete odstavovat od mateřského mléka. Pro kočky není mléko vhodné a mléčné cukry, které mléko obsahuje, může kočce dokonce způsobovat průjem.
Je třeba podávat i pamlsky?
Pakliže budete podávat vyváženou stravu, není třeba žádné pamlsky podávat. Na druhou stranu však nejsou pamlsky ani zakázané. Podávat byste je neměli pouze kočkám, u kterých to zakáže veterinář. Obvykle se toto pravidlo týká obézních koček nebo koček s různými zdravotními potížemi. U zdravých koček myslete na to, že pamlsky by měly tvořit nejvíce 15 % denního přísunu kalorií.
Závěr
Kočky jsou známé gurmánky, které si potrpí na kvalitní a voňavou stravu. Kočku musí krmivo zaujmout v tomto směru, pro vás jako majitele by mělo být nejdůležitější složení krmiva. Ať už budete krmit suchou nebo vlhkou stravou, mělo by být její hlavní složkou maso. Na balení by mělo být uvedeno konkrétní maso, které by nemělo být zaměněno s označením masové produkty. Kromě masa musí krmivo obsahovat další přídavné látky, které se liší v souvislosti s věkem, zdravotním stavem a aktivitou kočky.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.alza.cz, www.krmiva-pucalka.cz, www.svetkocicek.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?