Konzervy pro kočky

Kočka je nádherné zvíře s jedinečnými smysly i anatomií těla. V domácnostech je kočka velmi oblíbená a v domácnostech se chová od nepaměti. Ke svému spokojenému životu potřebuje kočka láskyplnou náruč, pohodlné místo na spaní a především kvalitní a vyváženou stravu.

Vybrat správnou konzervu pro kočku nemusí být úplně jednoduché. Nabídka různých produktů je velká a vybírat můžete z mnoha různých příchutí. Jestliže chcete přesně vědět, že vámi zvolený produkt bude pro kočku prospěšný, měli byste se zaměřit zejména na její složení. Důležitou složkou je maso, protože kočka patří mezi výlučné masožravce. Ke svému životu tedy potřebuje pouze živočišné bílkoviny. Příjem rostlinných bílkovin nemá pro kočku žádný pozitivní vliv. Proto by mělo být maso v konzervě zastoupeno v co nejvyšším poměru.

Kočičí konzervu můžete vybírat i dle kvality. Podle ní jsou konzervy rozděleny na ekonomické, prémiové, super a ultra prémiové. Dalším důležitým parametrem je i věk a zdravotní stav kočky. Koupit můžete konzervu vhodnou pro kočky s citlivým zažíváním, kastrované kočky i kočky trpící jinými potížemi. Pakliže budete mít jasno, jaká konzerva bude pro kočku tou nejlepší, můžete doufat, že bude vaší kočce chutnat. Známý je fakt, že kočka má mlsný jazýček a ne vždy se jí trefíte do chuti. Velmi často se stane, že budete muset vyzkoušet více různých příchutí.

Porovnat ceny konzerv

Stáří kočky

Při výběru konzervy je třeba zohlednit věk kočky. Věk rozhoduje o složení konzervy. Kotě jednoduše potřebuje jinou potravu než dospělá nebo starší kočka. Největší výrobci tyto potřeby respektují a pro každou věkovou skupiny vyrábí specifickou stravu.

Koťata

Konzervy obsahují menší kousky masa. Vyšší je podíl vitamínů, živin a tuků.

Nejlepší konzervy pro koťata

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Carnilove White Muscle Meat Turkey & Salmon 100 g 100 % 36 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz
2. Applaws Kitten Tuňák 70 g 99 % 27 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Brit Care Kitten Tuna Fillets 70 g 98 % 35 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz
4. Carny Kitten kuře & králík 200 g 94 % 39 Kč Zobrazit Profizoo.cz
5. Nuevo kotě kuře 400 g 94 % 42 Kč Zobrazit Alza.cz
6. Calibra Life Kitten Chicken 0,2 kg 93 % 35 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz
7. Royal Canin BabyCat Instinctive 195 g 90 % 69 Kč Zobrazit Petcenter.cz

Dospělé kočky

Kousky masa jsou větší a v konzervě najdete vyšší obsah bílkovin.

Nejlepší konzervy pro dospělé kočky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Carny Adult mas.koktejl 400 g 95 % 45 Kč Zobrazit Superzoo.cz
2. Carny Adult hovězí & jehněčí 400 g 95 % 45 Kč Zobrazit Superzoo.cz
3. Nuevo Cat Adult Hovězí 400 g 94 % 42 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Purina VD Feline UR Struvite Oxalate Urinary Turkey 195 g 93 % 51 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz
5. Gourmet Gold Cat s tuňákem 85 g 91 % 11 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz
6. Yoggies pro kočky Losos a divoká kachna 185 g 90 % 44 Kč Zobrazit eshop.yoggies.cz
7. Purina Feline NF Renal Failure 195 g 89 % 51 Kč Zobrazit Propejska.cz
8. Hill’s Prescription Diet Y/D 156 g 89 % 55 Kč Zobrazit Lekarna.cz

Senioři

Tyto konzervy jsou nejvíce bohaté na bílkoviny a vitamíny. Konzervy jsou opět jemnější, což je dáno horší kvalitou zubů.

Nejlepší konzervy pro kočičí seniory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Nuevo Cat Senior Jehněčí s brusinkami 400 g 98 % 37 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Athena kachna krocan 100 g 95 % 13 Kč Zobrazit Superzoo.cz
3. Carny Senior kuře & sýr 200 g 95 % 33 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz
4. Carny Senior hovězí & krůtí srdce 200 g 92 % 33 Kč Zobrazit Petcenter.cz
5. Athena Saturn jehněčí 100 g 89 % 13 Kč Zobrazit Superzoo.cz
6. Hill’s Feline C/D Multicare Minced Chicken 156 g 84 % 59 Kč Zobrazit Lekarna.cz

Zdravotní stav

Při výběru krmiva je vhodné zohlednit i zdravotní stav zvířete. Speciální potřeby mají například kastrované kočky nebo kočky se zažívacími potížemi.

Kastrovaná kočka

Kastrace je zásah, který kočce velmi často způsobuje změny v metabolismu, ale i chuti k jídlu. Krmivo pro kastrované kočky bývají bohatší na bílkoviny, naopak obsahují menší množství minerálů. Díky speciálnímu složení jsou konzervy lehce stravitelné a pomáhají chránit ledviny před možným přetížením. Tyto konzervy mohou vyhovovat i kočkám s citlivějším trávícím systémem.

Speciální konzervy

K dostání jsou i konzervy, které mají pomoci řešit různé zdravotní potíže. Například potíže s trávením, nebo třeba kvalitou srsti. V těchto konzervách najdete velké množství bílkovin i živočišných tuků. Velmi často krmivo obsahuje omega-3 mastné kyseliny a vitamín E. Tyto složky jsou důležité i pro kočičí seniory.

Alergické kočky

Dražší krmiva budou vyhovovat i alergickým nebo citlivým kočkám. V konzervách najdete velké množství masa nebo ryb ve vývaru.

Složení

Nejdůležitějším kritériem je složení konzervy. Kvalitní konzerva by měla obsahovat především maso, ale i další masové produkty v podobě orgánů atd. Naopak na méně kvalitních konzervách můžete najít pojem živočišné deriváty popřípadě výrobky živočišného původu. V tomto případě se výrobce pravděpodobně bojí uvést, co přesně můžete v konzervě najít. Kočkám nebude vyhovovat ani větší podíl rostlinných složek, za nevhodné se tak považují i konzervy s obsahem 10 a více% rostlinných složek.

V kočičích konzervách bývá nejčastěji obsaženo drůbeží, hovězí nebo rybí maso. Koupit můžete variantu s lososem a zdraví pomůže kočce udržet i tuk z morku. Kromě masa může kočičí konzerva obsahovat ovesné vločky, pohanku nebo rýži.

Přidané látky

Kromě hlavních složek musí vlhká krmiva obsahovat i přidané látky. Důležitou složkou je taurin, který se stará o potřebnou kvalitu zraku. Taurin je esenciální aminokyselina, která se tvoří v játrech a kočka ji sama neumí vyrobit dostatečné množství. V případě, kdy taurin v krmivu chybí, bude docházet k degradaci sítnice, což povede k potížím s viděním. Ty mohou v krajním případě skončit i slepotou. Nejvíce taurinu obsahuje červené maso, ryby a vnitřnosti.

V kvalitních konzervách byste naopak neměli najít žádná dochucovadla. Naopak obsaženy mohou být vitamíny, minerály a voda. Kvalitní kočičí konzerva nemusí obsahovat obilniny ani sacharidy. Tyto složky kočka ke svému zdraví nepotřebuje.

Značka

Kočičí konzervy nabízí mnoho výrobců. Znalci doporučují například krmivo značky Carnilove. Tento výrobce nabízí vyvážené složení konzerv, avšak za kvalitu si budete muset připlatit. Vysokou kvalitu lze očekávat i od konzerv Gourmet, Applaws, Nuevo nebo N&D. Jednotlivých výrobců je pochopitelně mnohem víc a každý z nich nabízí konzervy mnoha příchutí.

Díky tomu najdete ty, které budou kočce vyhovovat nejvíce. Chovatelé navíc doporučují příchutě čas od času obměňovat, aby se jedna příchuť kočce nezajedla.

Cena

Konzervy pro kočku ani jiné krmivo byste neměli vybírat podle ceny. V tomto případě je důležitější kvalita. Levné kapsičky se svým složením nemohou dražším variantám rovnat. A nekvalitní strava může způsobovat různé zdravotní potíže, které vás ve výsledku mohou stát více než kvalitní krmivo.

Nejlevnější je konzervy v ekonomické kvalitě. Kvalitnější je prémiové krmivo, ještě výše si stojí superprémiové a nejlepším složením se může pyšnit ultraprémiové krmivo. Čím je kvalita konzervy lepší, tím snáze je kočka dokáže strávit. Prémiová krmiva velmi často obsahují suroviny v BIO kvalitě.

Na ceně se podepisuje i velikost balení. Za konzervu s hmotností 200 gramů můžete například zaplatit od cca 32 – 70 Kč.

Porovnat ceny konzerv

Otázky a odpovědi

V jakých hodnotách by se měla pohybovat vlhkost konzervy?

Za optimální se považuje vlhkost v rozmezí 67 – 76%. Pro kočky je stejně jako pro ostatní zvířata příjem vody velmi důležitý. Proto chovatelé doporučují krmit suchým i vlhkým krmivem. Vlhkost konzervy by však neměla být ani zbytečně vysoká. S vlhkostí pochopitelně roste i obsah vody.

Co vše by mělo být na kočičí konzervě uvedeno?

Dle zákona musí mít každé kočičí krmivo analýzu složek. Ta popisuje procenta vlákniny, bílkovin, tuků a minerálů. Dalším uvedeným parametrem je i vlhkost konzervy nebo kapsičky. Vědět byste měli, že uvedené hodnoty nebývají zcela přesné, přesto však díky nim budete mít lepší přehled o kvalitě daného produktu.

Jak velkou porci by měla kočka dostat?

Obecné doporučení říká, že kočka by měla dostat cca 30 kcal na 0,5 kg hmotnosti. Svou roli na dávkování má však i aktivita kočky a celkový zdravotní stav. Pokud chcete mít jistotu, že svého mazlíčka krmíte skutečně správně, měli byste se raději poradit s vaším veterinářem.

Závěr

Kvalita stravy má na život kočky zásadní vliv. Pokud se rozhodnete do stravy zařadit vlhké krmivo v podobě kočičích konzerv a kapsiček, měli byste vybírat také, které budou kočce nejvíce vyhovovat svým složením. Takovou konzervu poznáte na první pohled i podle popisku, na kterém jsou jasně definovány veškeré hlavní i vedlejší složky. O dostatečnou vlhkost se v těchto konzervách stará kvalitní vývar, nikoliv voda. V kvalitní konzervě najdete rovněž dostatek Taurinu, ale i minerálů a vitamínů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (80 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo