Hadicové vodováhy

Hadicová vodováha je konstrukčně velmi jednoduchý, přesto však neocenitelný přístroj, který můžete použít všude tam, kde je třeba přesně určit vodorovnou rovinu. Pokud máte s hadicovou vodováhou nějaké zkušenosti, můžete si být jistí její vysokou přesností, díky které je dokonce srovnávána s optickými přístroji. Ty k přesnému měření používají profesionální geodeti.

Hadicovou vodováhu tvoří pouze dvě malé nádoby, které jsou spojeny hadicí. Hadice vodováhy je naplněna vodou. Shodnou výšku určíte tak, že budete pozorovat hladinu uvnitř obou nádob. Za nevýhodou se pak považuje skutečnost, že hadicové vodováhy musí obsluhovat dvě osoby. Hadicové vodováhy jsou známé i jako vodní vodováhy nebo šlaufky. Při jejím výběru stačí pouze vědět, jak dlouhou vodováhu budete potřebovat. Hadicové vodováhy jsou k dostání pouze v různých délkách, konstrukcí nebo materiálem se pak nijak významně neliší.

Porovnat ceny bezdrátových nabíječek

Materiál

Při výběru vodováhy se vyplatí sledovat výrobní materiál nádob i hadice.

  • Nádoby – nádoby vodováhy mohou být vyrobeny ze skla nebo umělé hmoty. Průměr nádob bývá většinou 1,5 – 2 cm, obvyklá výška nádob je 25 cm. Na nádobách musí být dobře čitelná stupnice v centimetrech. Horní část nádob je opatřena zátkou, díky které ji můžete dle potřeby plnit vodou. Spodním koncem je nádoba připojena k hadici.
  • Hadice – hadice vodováhy je nejčastěji vyrobena z PVC materiálu. Běžnější je hadice černé barvy, ale koupit můžete i vodováhu s průhlednou hadicí.

Délka

Hadicové vodováhy jsou k dostání v několika délkách. Nejčastěji používané jsou vodováhy s délkou 10 a 15 metrů. S touto délkou si obvykle vystačíte při používání na stavbách. Při měření v terénu se vám pak může hodit i vodováha s délkou 20 a více metrů. Před výběrem si tak nejprve ujasněte, kde všude budete chtít vodováhu používat.

Jak se používá hadicová vodováha?

K obsluze vodováhy je třeba 2 osob. Každá z nich drží jednu nádobu a to kolmo vzhůru. Před samotným měřením je třeba vodováhu naplnit vodou, přiložit trubice vodováhy k sobě. Dále je nutné povolit hodní zátky a zkontrolovat, že je hladina vody ve stejné výšce. Pakliže je hladina ve stejné výšce, zátky se uzavřou. Při měření by měla být otevřená horní zátka.

Značka

Ačkoliv jsou hadicové vodováhy pro mnohé neocenitelnými pomocníky, jejich obliba pomalu klesá a nahrazují je moderní laserové měřicí přístroje. Z tohoto důvodu je nabídka hadicových vodováh poměrně mizivá. Tento tradiční měřící přístroj můžete koupit od značky Lobster, Festa, Valmon, XTline nebo Magg.

Cena

Hadicové vodováhy jsou v porovnání s jiným typem měřicího přístroje poměrně dostupné. Vzhledem k tomu, že v jejich případě nebudete mít k dispozici žádné funkce či možnosti, se cena v závislosti na značce nijak výrazně neliší. Na konečnou cenu má tak vliv pouze celková délka vodováhy. Za kratší vodováhu zaplatíte okolo 250 Kč, delší vodováha pak může stát od 300 – 500 Kč.

Porovnat ceny bezdrátových nabíječek

Otázky a odpovědi

Kdy se může hadicová vodováha hodit?

Hadicová vodováha je užitečný pomocník při zednických i zemních pracích. Využít ji můžete při vyrovnávání oken či parapetů nebo určování větších vzdáleností.

Co je digitální hadicová vodováha?

Jedná se o hadicovou vodováhu s elektronickým měřením. Použít ji můžete při měření nivelace výškových bodů nebo rovinnosti. Na rozdíl od klasické hadicové vodováhy zvládne její obsluhu pouze jeden pracovník. Součástí vodováhy je měřící modul doplněný o digitální displej. O provoz přístroje se starají klasické baterie. Tuto vodováhu ke své práci potřebují spíše profesionální řemeslníci nebo stavitelé. Její nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena.

Je možné k vodováze přikoupit nějaké příslušenství?

Hadicovou vodováhu tvoří pouze dvě části, nádoba a hadice. Přestože se na výrobu nádob používají odolné materiály, může se stát, že dojde k jejich poškození. Většina výrobců vám tak umožní koupit nádoby nové.

Závěr

Stavební hadicové vodováhy jsou ideálními měřicími přístroji pro všechny, kdo potřebují vyměřit rovinu na stavbě nebo v terénu. Konstrukce vodováh je velmi jednoduchá, přesto se však jedná o velmi efektivní a přesný nástroj, se kterým můžete dosáhnout stejnou přesnost jako by terén vyměřovat profesionální geodet používající optický přístroj. Na rozdíl od něho je však hadicová vodováha velmi lehká, skladná a její velkou výhodou je i příznivá pořizovací cena.

Nevýhodou je pak skutečnost, že používat ji budou muset 2 osoby, které mají s tímto přístrojem již nějaké zkušenosti. Hadicové vodováhy se mírně odlišují výrobním materiálem a barvou. Tím nejdůležitějším parametrem je však jejich délka. Na běžné stavbě si můžete vystačit s vodováhou s délkou do 15 metrů, v terénu se může hodit i delší varianta.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (130 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo