Vodováhy

Nejoblíbenější typy vodováh

Vodováha není pouze nástroj, který využívají zedníci, hodit se bude všem, kdo se řadí mezi kutily, ale alespoň menší vodováhou by měla být vybavená každá domácnost. Využijete ji při věšení fotografií, obrazů, nebo polic. S jejich pomocí postavíte dům, plot nebo jiné stavby.

Nejběžnější a nejoblíbenější jsou bublinkové vodováhy, avšak tyto typy nejsou tím jediným, co dnešní trh nabízí. Vybrat musíte správnou velikost, zatímco někteří si vystačí s jednou délkou, jiní mohou svoji dílnu vybavit různě dlouhými měřidly.

Zkontrolovat můžete informaci o přesnosti, avšak tento parametr je dán jak výrobním materiálem, tak samotným výrobcem. Kromě běžných vodováh se vám mohou hodit měřidla s různými doplňkovými funkcemi.

Porovnat ceny vodováh

Nejlepší vodováhy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Horizont 2 libely 2000mm 98 % 788 Kč Zobrazit Bauhaus.cz
2. Extol Craft 2000mm 3589A 93 % 406 Kč Zobrazit uni-max.cz
3. STANLEY 0-42-065 91 % 1 949 Kč Zobrazit Dek.cz
4. Stanley 1-43-558 90 % 799 Kč Zobrazit Elvin.cz
5. Bosch PLL 1P 0.603.663.320 83 % 726 Kč Zobrazit Kamody.cz

Typy

Dnešní trh nenabízí pouze vodováhu s typickou bublinkou, k dostání jsou digitální, hadicové, i laserové vodováhy.

Vodováha s libelou

Nejběžnější a nejlevnější vodováha, kterou zná prakticky každý. Rovina se určuje pomocí malé bublinky. Rovinu určujete pouhým okem na základě polohy bublinky. Ideální rovinu určuje bublina umístěná přímo ve středu úložiště. Vodováhou je možné měřit svislou i vodorovnou rovinu.

Laserová vodováha

Jednou z nejpřesnějších je laserová vodováha, která k měření využívá laserový paprsek. Ten je schopen promítnout rovinu na zeď nebo jakoukoliv další plochu. Tyto vodováhy v běžné domácnosti spíše nevyužijete, jedná se o profesionální měřidlo.

Digitální vodováha

Modernější variantou bublinkové vodováhy je právě tento typ. Součástí digitální vodováhy je také bublina, rovina je však zobrazena pomocí displeje, díky čemuž je měření přesnější.

Hadicová vodováha

Pro měření velkých vzdáleností se používá digitální vodováha. Tato vodováha se skládá ze dvou nádob a hadice, která je naplněna vodou. Nádoby jsou opatřeny centimetrovou stupnicí.

Při měření v těchto nádobách stoupá a klesá voda. Ideální roviny dosáhnete ve chvíli, kdy se hladina vody v obou nádobách dostane na stejnou úroveň. Nevýhodou hadicové vodováhy je horší obsluha, měření musí probíhat ve dvou osobách.

Také hadicovou vodováhu koupíte v digitální podobě. Tuto vodováhu již může obsluhovat pouze jedna osoba. Posledním typem hadicové vodováhy je akustická vodováha, která patří k nejpřesnějším. Tyto dva typy se využívají ve stavebnictví a v domácnosti je nevyužijete. Jejich výhodou je vysoká přesnost, nevýhodou pak vysoká cena.

Délka

Vodováhy se liší svojí délkou. Kratší vodováhy kopírují lépe povrch, ty delší se zase snadněji vyrovnají s malými nerovnostmi měřených ploch.

Do běžné domácnosti si vystačíte s malou vodováhou, jejichž délka je do 40 cm. Vodováhy, které měří do 100 cm, využijí kutilové a hodit se mohou i na stavbách. Profesionálové běžně využívají vodováhu s délkou do 2 m. Za universální je považována vodováha s délkou 1 metr. Domácnost kutilů je však často vybavena hned několika různě dlouhými vodováhami.

Samostatnou kapitolou jsou hadicové vodováhy, které jsou určené pro měření větších vzdáleností. Pro vyměřování místnosti si vystačíte s vodováhou s délkou 10 m. Pro práci v terénu je možné používat délku 15, 18 a 20 metrů.

Přesnost

Každá vodováha by měla měřit přesně, ne vždy je to však pravidlem. Potíže mohou nastat v případě velmi levných měřidel. V případě přesnosti se však můžete spolehnout na kvalitního výrobce, který si cení dobrého jména a přesnost měření je u jeho výrobků prioritou.

Přesnost měření by měla být na vodováze vyznačena, udávána je v milimetrech. Pro běžné používání vybírejte vodováhy s přesností 1 mm/1m. Profesionální vodováhy měří s přesností 0,5mm/1m.

Materiál

Nejlevnější vodováhy jsou vyrobeny z plastu. Přestože jsou zastoupeny poměrně velkým počtem výrobků, jejich koupě se nedoporučuje. Tyto vodováhy jsou nejméně přesné, uložení bubliny není ideální a nevýhodou je i nižší životnost. K výhodám patří nižší hmotnost a určitá šetrnost při používání na citlivějších površích.

Kovové vodováhy jsou vyrobeny z hliníku nebo různých slitin. Využijete je v domácnosti i stavebnictví. Předností je jejich přesnost i odolnost.

Funkce a možnosti

Vodováhy jsou poměrně jednoduchá měřidla, přesto u nich můžete nějaké možnosti využit.

  • Pravítko – velké množství měřidel lze použít i jako klasický metr a to díky vyznačené stupnici.
  • Úhloměr – při instalaci trubek nebo spádování odtoku se může hodit vodováha s úhloměrem
  • Podsvícení – při zhoršených podmínkách se může hodit i vodováha, která je doplněna o světlo.
  • Kryt – proti poškození v případě pádu mají vodováhy gumový nebo plastový konec.
  • Stahovací lať – tato vodováha má zpravidla délku 1 – 2 metry a je ideálním pomocníkem při pokládání dlažby, montáži stropů atd.
  • Magnety – vodováha může být vybavena také magnety. Pomocí magnetů můžete vodováhu uchytit na kovovou zárubeň. Bude tak vždy po ruce připravena k dalšímu použití.

Značka

Kvalitní vodováhu koupíte od značky Bosch, Horizont, Tline, Geko, Yato, Stanley, DeWalt, Stabila, Sola a mnoho dalších.

Cena

Cena jednoduché bublinkové vodováhy začíná na cca 200 Kč, cena se mění s délkou vodováhy. Poměrně levně koupíte i obyčejnou hadicovou vodováhu. Oba tyto typy je možné koupit ve vysoké kvalitě do 500 Kč.

Laserová vodováha vyjde na 600 a více Kč. Digitální vodováhy stojí okolo 1 000 Kč. K dražším patří i vodováhy s různými funkcemi. Nejdražší vodováhy stojí do 3 000 Kč. Jedná se zejména o digitální modely.

Porovnat ceny vodováh

Otázky a odpovědi

Jak poznám přesnou vodováhu?

Spolehnout se můžete na kvalitního výrobce, uživatelské recenze či jiné doporučení, nebo si vodováhu otestujete přímo na prodejně. Dle doporučení profesionálů je nutné vodováhu přiložit na jakoukoliv plochu.

Poté zkontrolujte polohu bubliny a vodováhu otočte o 180° a opět přiložte na původní místo. Jestliže se bublina nachází ve stejné pozici, je vámi vybraná vodováha kvalitní. V případě, že se bublina nachází pokaždé na jiném místě, je nutné vybrat jiný výrobek.

Co je krabicová libela?

Jedná se o speciální typ vodováhy, která má kruhový tvar. Bublina je umístěna vprostřed nádoby. Tato vodováha ukazuje nerovnosti ve všech směrech. Použít ji můžete při vyrovnání ledničky, pračky fotoaparátů, stativů, ale také skříní či jiného nábytku.

Jaké možnosti nabízí digitální vodováha?

Mnoho těchto vodováh umožňuje převracení naměřených údajů na displeji, vždy tak budete ihned vědět výsledky měření.

Vybírat můžete u měřící jednotku kromě mm, cm, m to jsou informace v % nebo °. Častou funkcí je i paměť, vodováha si může zapamatovat hned několik předchozích výsledků. Další funkcí je indikátor baterií či zvuková signalizace. LCD displeje jsou pak podsvícené a vodováha umožňuje i kalibraci.

Závěr

Vodováha je pro stavaře stejná samozřejmost jako lopata, stavební kolečko a další typické nářadí. Bez tohoto pomocníka se neobejde žádná stavba, avšak své využití má snad v každé domácnosti.

Kvalitní vodováhu koupíte za několik stokorun, preferujte kovové výrobky známějších značek. Pro lepší čitelnost pak vybírejte modely se zelenou tekutinou. Pro častější používání můžete zainvestovat do laserové či digitální vodováhy. Pokud je měřidlo používáno správně, vydrží vám mnoho let.

Vodováhy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.stanley-works.cz, www.na-mereni.cz, www.promistry.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás doma jsem kutil já, protože manžel na takové práce prostě není. Nedávno jsem potřebovala umístit několik poliček, ale nechtěla jsem je mít nakřivo, tak jsem si pořídila vodováhu Extol Craft 2000mm 3589A. Dobře se s ní pracuje, nebyla drahá a přestože už mi několikrát upadla, tak kupodivu přežila, takže je i kvalitně udělaná.

  2. Manželovi jsem rozbila jeho oblíbenou starou vodováhu, takže jsem sháněla novou, která by aspoň trochu odpovídala té, kterou jsem zničila. Nakonec jsem koupila Stanley FatMax(R) XL(TM) 0-43-672 a je docela spokojený. No ono také při té ceně skoro 1 200 korun aby nebyl.

  3. Minule jsem potřeboval vodováhu, tak jsem si skočil do kamenné prodejny a vzal Extol Premium. Jsem s ní spokojený.

  4. Vodováhu mám od značky Parkside a jsem nesmírně spokojený, neměnil bych!

Přidat komentář

Recenzer
Logo