Měřící lasery

Měřící lasery využijete zejména při stavbě domu, naprosto nezbytné jsou pro profesionální stavaře. Největší předností laserových měřidel je přesnost, kterou oceníte při stavbě obvodových zdí, ale i věšení poliček nebo třeba obrazů. Laserový měřič se může občas hodit naprosto každému.

Měřící lasery jsou k dostání v mnoha odlišných zařízeních. Před tím, než po nějakém měřidle šáhnete, ujasněte si, jak často a k čemu budete laser používat. Levnější měřidla, která jsou vyhovující pro občasné domácí použití, mohou mít odchylku okolo 5 mm na délku 10 metrů, dražší profesionální přístroje však mohou mít odchylku pouze 1 mm na 10 metrů.

Porovnat ceny měřících laserů

Typy

Měřící lasery mají různou podobu, do domácnosti se nejčastěji pořizují jednodušší křížové lasery, profesionálové budou potřebovat kvalitnější bodové či rotační lasery, nebo v současné době velmi oblíbené laserové dálkoměry.

Křížový laser

Za základní měřící laser je považován právě křížový laser. Křížovým laserovým zaměřovačem hravě nahradíte vodováhu. Křížový laser je schopen promítat vertikální i horizontální linku. Tyto linky poté promítnou na rovnou plochu kříž. Ačkoliv jsou křížové lasery považovány za jakýsi základ, najdete i zde vysoce přesná měřidla, jejichž odchylka může být +-2 mm na vzdálenost 10 metrů.

Nevýhodou tohoto typu je menší viditelnost, odhadovaná vzdálenost viditelnosti paprsku je přibližně 10 metrů. Křížový laser je tak ideální spíše pro použití ve vnitřních prostorech, kde nebude viditelnost snižovat sluneční záření.

Křížový laser využívá zelený nebo červený paprsek. Z hlediska viditelnosti je mnohem lepší zelený laser, jehož viditelnost je cca 4 x lepší než viditelnost červeného paprsku. Zelený laser je možné používat i při měření ve venkovním prostředí. Viditelnost paprsku zvýšíte pomocí speciálních brýlích.

Rotační laser

Také rotační laser promítá linky ve vertikální i horizontální rovině. Rotační laser je schopen využívat i sklon v osách a využít ho tak můžete i při práci v úhlech. Za největší přednost tohoto typu se však považuje přednost i výkon. Díky lepší viditelnosti světelného paprsku je možné rotační laser používat na stavbách i v exteriéru.

Potrubní laser

Přístroj určený instalatérům, topenářům i podlahářům. Tento speciální typ měřícího laseru využijete při pokládce potrubí, u potrubního laseru oceníte vysoký dosah světelného paprsku, nadstandardní výkon i vysokou přesnost. Nevýhodou tohoto měřidla je tak pouze vysoká pořizovací cena.

Laserový dálkoměr

Laserový dálkoměr nebo také laserový metr je velmi oblíbený stavební měřič, který je primárně určen na dálkové měření. Díky dálkoměru budete schopni měřit do velké dálky bez asistence druhé osoby.

Laserový měřič vzdálenosti je vhodný pro měření uvnitř objektů i pro venkovní měření. Laserový dálkoměr může měřit ve vzdálenosti 150 – 1 500 m, své využití má díky tomu také v lesnictví, při stavbě silnic, v myslivectví nebo zemědělství.

Laserové dálkoměry jsou doplněny o několik funkcí, které využijí zejména profesionálové. Typickou funkcí je autokalibrace, funkce pro malíře, měření pomocí Pythagorovy věty.

Laserová vodováha

Laserová vodováha je na rozdíl od klasické vodováhy doplněna o laserový paprsek. Ten je schopen promítnout rovinu na jakoukoliv rovnou plochu. Měření s laserovou vodováhou je velmi přesné. Odchylka měření je cca 0,5 mm/1 metr. To, zda je laserová vodováha kvalitní poznáte i podle frézovaných hran. Levné vodováhy nemají hrany frézované a jejich přesnost je díky tomu menší.

Laserové vodováhy jsou k dostání v různých délkách. Krátké vodováhy mají délku do 40 cm, jsou určeny spíše pro méně náročné měření. Za universální jsou považovány vodováhy s délkou do 60 cm. Nejnáročnější uživatelé mohou koupit vodováhu s délkou až 200 cm.

Napájení

Měřící lasery vyžadují pro svůj chod přísun energie. Podle toho, jakým způsobem je laser napájen, je lze rozdělit do 2 skupin.

Na baterie

Laserové měřiče, které umožňují vkládání baterií, jsou považovány za méně výkonné. Počítat tak musíte s menším dosahem. Přístroje jsou vhodné spíše pro běžné domácí používání.

Akumulátorové

Výkonnější přístroje jsou určeny profesionálům, ale využít ho můžete i při náročnějším domácím měření. U těchto měřících laserů si ohlídejte výdrž, za optimální je považována výdrž okolo 6 hodin. Pro neomezenou dobu používání je možné některé lasery používat i během nabíjení baterie.

Měření

U laserových měřičů vzdálenosti jsou nejpodstatnějšími parametry ty, které se zaměřují na přesnost měření, viditelnost a dosah světelného paprsku.

Přesnost měření – odchylky jsou udávány v mm/m. Levné přístroje mají odchylku měření okolo +-5mm/10 metrů, profesionální přístroje jsou výrazně přesnější. Udávaná odchylka je +- 0,5 mm/10 m.

Viditelnost

Aby bylo měření přesné, musí být světelný paprsek dobře vidět. S horší viditelností musíte počítat při venkovním použití za slunečného dne. Měřící lasery mají paprsek červené nebo zelené barvy. Jestliže potřebujete laser pro venkovní měření, bude pro vás vhodnější koupit měřič se zeleným světlem. Červený paprsek se vyznačuje až 3x menší viditelností.

Dosah

Dosah se určuje, do jaké vzdálenosti budete moci měřit. Pro domácí použití vám postačí laserový měřič s dosahem do 20 metrů, profesionálům jsou určeny přístroje, které mohou mít dosah více než 500 metrů.

Měrná jednotka

Měřit budete moci v metrech, centimetrech i milimetrech. Využívat však můžete v našich končinách méně obvyklé měrné jednotky jako stopy označené zkratkou ft, nebo palce označené zkratkou in. Měrnou jednotku můžete nastavit pomocí ovládacích tlačítek.

Výkon

Výkon má zcela zásadní vliv na viditelnost a dosah světelného paprsku. Tyto parametry spolu úzce souvisí. Zde logicky platí, že čím je výkon vyšší, tím lepší je i viditelnost a delší dosah.

Pro nejlevnější laserové měřiče je typický výkon od 1 – 5 mW, profesionální přístroje jsou výkonnější, výkon bývá v rozmezí 10 – 50 mW. Výkon však zpravidla nebývá u přístrojů uváděn, vycházet tak budete právě z informací o dosahu a viditelnosti.

Odolnost

Laserový měřič vzdálenosti je přístroj, který se běžně využívá ve stavebnictví, měl by tedy ustát i méně šetrné zacházení a odolat nepříznivému počasí. U těchto přístrojů tak oceníte vyšší stupeň krytí. Stupeň krytí je označen zkratkou IP, za ní se pak nachází 2 číslice. První číslo určuje odolnost vůči vodě, druhé pak odolnost vůči pevným i prachovým částicím. Zde platí, čím jsou čísla větší, tím více je přístroj chráněn.

U nejlevnějších přístrojů není odolnost mnohdy vyznačena, přístroje ve střední cenové kategorii mají obvykle stupeň krytí IP65, nejdražší přístroje mohou mít IP68.

 • Provozní teplota – u každého laseru byste se měli dozvědět, při jaké teplotě je budete moci používat. Ve většině případů však měřiče umožňují celoroční používání při teplotách od -10 °C do + 40 °C.

Funkce

Laserové měřiče vzdálenosti jsou doplněny o celou řadu různých funkcí. Některé funkce jsou velmi praktické, pro jiné nemusíte mít využití. S počtem funkcí roste i pořizovací cena, proto dobře zvažte, co vše u měřicího přístroje oceníte.

 • Displej – za standardní funkci je považován displej, který najdete prakticky na každém kvalitním měřiči. Volit můžete mezi barevným nebo černobílým displejem, mnohem důležitější je však viditelnost a tedy i čitelnost displeje. U dražších přístrojů můžete využít i podsvícení.
 • Samonivelace – praktická funkce, která se postará o přesné měření i tehdy, kdy dojde k odchýlení vlivem křivé plochy. Lasery jsou schopny vyrovnat odchylku v úhlu okolo 4 – 5°.
 • Výpočty – praktickou funkcí je i automatická možnost vypočítat objem nebo plochu měřeného prostoru. Tyto informace jsou praktické také pro měření uvnitř objektů, využívají je například malíři, podlaháři atd.
 • Měřící módy – laserové měřice mohou čáry nebo body promítnout body v různých formátech. Pomocí měřících módů budete moci čáry zobrazovat v úhlech.
 • Vodováha – koupit můžete i měřící laser s integrovanou vodováhou. Pomocí ní umístíte měřič do ideální roviny.
 • Magnet – pomocí magnetu budete moci měřič umístit na kovovou plochu.
 • Paměť – součástí měřičů je i paměť. Vyhledat tak můžete informace o předchozích měřeních. Přístroje, které umožňují bezdrátový přenos informací pomocí bluetooth, vám umožní výsledky měření přenést do počítače nebo jiného zařízení.
 • Automatické vypnutí – praktická funkce, která prodlouží životnost baterií. Na nízkou kapacitu baterie vás pak upozorní indikátor stavu baterie.

Značka

Kvalitní měřící lasery koupíte od známých výrobců pracovních nástrojů. K předním výrobcům patří DeWalt, Parkside, Extol, Bosch, SKIL a dalších. Kvalitou si budete jistí zejména v případě přístrojů opatřených certifikací ISO.

Cena

Před tím, než si měřící laser pořídíte, seznamte se i s tím, jakým způsobem jej budete moci ovládat. Nejlevnější měřiče je možné ovládat pomocí tlačítek, mnohdy umožňují pouze zapnutí a vypnutí. Součástí dražších přístrojů jsou mnohé funkce, přepínání mezi funkcemi by měly opět umožňovat jednoduchá tlačítka, se správným nastavením vám může pomoci také displej. U tlačítek oceníte odlišnost, díky tomu budete vědět, na které tlačítko zmáčknout i ve chvílích, kdy se nebudete moci na přístroj plně soustředit.

Jednoduché laserové měřiče lze koupit za cenu od 1 – 3 000 Kč. Pro domácí měření můžete využívat přístroje od 3 – 5 000 Kč. Náročnější uživatelé mohou sáhnout po přístrojích s cenou od 5 – 10 0000 Kč, za profesionální měřič můžete dát i více než 10 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co je zelený laser?

Zelený laser se vyznačuje lepší viditelností, světelný paprsek může být díky tomu promítán i na materiálech, na kterých by nebylo možné použít červený laser. U zeleného laseru věnujte pozornost i tomu, v jakých teplotách je možné laser používat. Levnější lasery měří v teplotách od – 10 °C do + 35 °C, dražší mají teplotní rozsah – 15 °C až + 45 °C.

Jaký rozdíl je mezi bodovým a čárovým laserem?

Bodové lasery promítají pouze světelné body, s jejich pomocí můžete určovat i středové body. Vhodné jsou i pro zaměřování konkrétních objektů. Čárové lasery promítají světelné čáry, pomocí kterých budete moci definovat přesné roviny. Tyto lasery jsou ideální při věšení poliček, obkládání stěn, malování a jiných stavebních pracích.

Jak důležitý je průměr laserového bodu?

Tento parametr souvisí s uživatelským komfortem a je závislí na tom v jaké vzdálenosti budete měřit. Obvykle se průměr pohybuje od 0,2 do 6 mm, přičemž je možné průměr nastavit.

Pokud budete měřit na mokré omítce, bude světelný paprsek hůř vidět, než při měření na suchém zdivu. Viditelnost paprsku můžete zlepšit s použitím speciálních brýlí, které bývají součástí balení některých přístrojů. Koupit je však můžete i samostatně.

Závěr

Vytyčit roviny budete moci s pomocí křížových nebo rotačních laserů. Rotační lasery mohou měřit do větší vzdálenosti a jsou považovány za přesnější. Cenově dostupné křížové lasery jsou ideální spíše na měření v interiérech.

Díky křížovým laserům budete moci zjistit přesné informace o množství materiálu. Skloněnou rovinu lze měřit díky rotačním sklonovým laserům, které se zcela automaticky nastaví do požadovaného sklonu i roviny. Koupit můžete i malý přenosný dálkoměr, který je doplněn výstupem pro USB kabel. K počítači nebo telefonu ho můžete připojit i bezdrátově díky Bluetooth.

Měřící lasery můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (55 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Kupovala jsem měřící laser pro naši společnost a vybrala značku DeWalt. Jsme velmi spokojeni, protože je kvalitní a pracuje přesně tak, jak se očekávalo. Není mu co vytknout, zatím nebyl ani jediný problém.

 2. Měřící laser potřebuji v práci den co den, takže jsem si pořídil Bosch GLM 40 Professional 0.601.072.900. Jsem velmi spokojený, má špičkovou kvalitu, přehledný displej a jednoduché ovládání.

 3. Bez měřícího laseru se v mojí profesi neobejdu, ale na začátku jsem neměla ani tušení, jaký vybrat. Naštěstí jsem objevila váš článek a s jeho pomocí hravě vybrala ten správný model, který teď používám každý den.

 4. Mám stavební firmu a měřící laser mám prakticky neustále po ruce. Jsem věrný značce Parkside, na kterou nedám dopustit.

 5. Pořídil jsem si laserový měřič když jsme plánovali stavbu rodinného domu, byl to opravu hodně důležitý pomocník.

  • Reply
   Janka Šrámková 8.10.2022 v 11:04

   Dobrý den,
   prosím o odpověď,zda může paprsek laseru proniknout zdí z popílkových tvárnic i thermo tvárnic,zda může za zdí způsobit bolest na těle člověka,příp.popálit kůži.
   Prosím info na m.773520348

 6. Suprový článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo