Nivelační přístroje

Nivelační přístroje jsou určeny zejména profesionálům i amatérským stavařům, kteří pomocí tohoto přístroje měří výškové rozdíly. Měřit výšku budete moci v případě, kdy znáte hodnotu jedné výšky a druhou budete chtít změřit.

Pomocí nivelačního přístroje budete moci kromě výšky měřit také úhlové rozdíly nebo vzdálenosti. Při měření se přístroj aretuje do pevného podkladu, k tomuto účelu je nutné použít stativ, který má podobu pevné trojnožky. Na stavit se umístí přístroj, s jehož pomocí budete moci přesně odečíst hodnotu cílového bodu. Ten je označen speciální nivelační latí.

Nivelační přístroj je možné koupit samostatně, nebo v cenově výhodnějším setu. Ten kromě samostatného přístroje obsahuje také nivelační lať a stativ. Nivelační přístroj zvládne obsluhovat jediná osoba, přístroj se vyznačuje velkou přesností.

Porovnat ceny nivelačních přístrojů

Nejlepší nivelační přístroje

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. GeoFennel GFN 1 100 % 7 501 Kč Zobrazit Nivelo.cz
2. Bosch GOL 20 D 0 615 994 04R 91 % 5 278 Kč Zobrazit Dek.cz
3. Bosch GR 500 Professional 0.601.094.300 83 % 920 Kč Zobrazit Bauhaus.cz
4. TOPCON AT-B4 80 % 6 038 Kč Zobrazit Dalkomer.cz
5. Levior měřící tyč 1040-5000mm 70 % 1 378 Kč Zobrazit Garho.cz

Způsob měření

Pomocí nivelačního přístroje budete moci zvolit jednu ze dvou metod měření.

Nivelace kupředu

Pro toto měření budete potřebovat nivelační přístroj i nivelační lať. Nivelační přístroj je třeba umístit na místo, jehož výšku znáte. Nivelační lať umístíte na místo, jehož výšku budete chtít změřit. Jestliže budete měřit na velkou vzdálenost, nebo v případě, kdy se v terénu vyskytují různé překážky, je nutné úsek rozdělit na menší vzdálenosti a měření provádět po částech.

Nivelace ze středu

Nivelační přístroj se umístíte přibližně doprostřed dvou bodů. Jednu nivelační lať je nutné umístit na výchozí bod, druhá se umístí na dohled popřípadě druhý bod. Přístroj odečte hodnoty z obou latí, toto měření je považováno za přesnější.

Typy

Nivelační přístroje se dělí do dvou skupin. Koupit je můžete samostatně, cenově výhodnější jsou však nivelační sady. Co se týká přesnosti, jsou optické i digitální přístroje prakticky totožné, rozdíl je však v samostatném používání a pořizovací ceně.

Optické přístroje

Jsou jednoduché a přesné přístroje, které se vyznačují jednoduchou konstrukcí a vysokou odolností. Přístroje jsou opatřeny robustním ochranným krytem, který je ochrání před prachem, vlhkostí i vodou. Tyto přístroje jsou naprosto dostačující pro běžné měření na stavbách, vhodné jsou pro amatérské stavaře i profesionály. Výhodou je nižší pořizovací cena.

Digitální přístroje

Tyto přístroje jsou určeny profesionálům. Přístroj je schopen pracovat automaticky, měří výšky i vytyčuje roviny. Výhodou je vysoká přesnost i rychlost měření. Těmto přístrojům nechybí ani paměť, do které je možné naměřené údaje uložit a následně zpracovat na počítači. Nevýhodu digitálních nivelačních přístrojů je vysoká pořizovací cena.

Nivelační sada

Nivelační přístroj není možné používat samostatně, potřebovat budete i další příslušenství, tedy stativ a nivelační lať. Před nákupem přístroje tedy zvažte, zda nebude výhodnější zakoupit přímo celou nivelační sadu, která obsahuje vše, co budete k měření potřebovat.

Jestliže pořizujete druhý přístroj, volte takový, který budete moci umístit na stávající stativ. Výhodou nivelačních přístrojů je však kompatibilita, která vám umožní používat nový přístroj v kombinaci se starším stativem. Tuto možnost však pravděpodobně nebudete mít v případě, kdy je stativ starší více než 20 let.

Stativ

Stativ můžete koupit samostatně nebo společně s přístrojem. Stativ je nedílnou součástí přístroje. Aby bylo měření přesné, musí být stativ umístěn tak, aby byl přístroj v ideální rovině. Každý stativ vyrovnáte pomocí výškově nastavitelných nohou.

Stativy jsou vyrobeny z hliníku, což je velmi pevný, odolný a lehký materiál. Pokud budete na stativ umísťovat těžší nivelační přístroje nebo třeba rotační laser, je vhodné koupit středně těžký stativ. K dostání jsou i těžké stativy, které využijí spíše profesionálové. Každý model je doplněn o rychlosvěry, které umožňují aretaci nohou.

Zvětšení

U nivelačních přístrojů je důležitým parametrem zvětšení. Jestliže budete měřit na kratší vzdálenosti, vystačíte si s přístrojem se zvětšením 20x. Delší vzdálenost změříte s přístrojem, který je schopen zvětšení 24x, 30x či 32x.

Materiál

Kvalitní nivelační přístroje se vyrábí z lehkého hliníku. Tento materiál má vysokou odolnost, nevadí mu vlhkost, voda ani nízké teploty. Výhodou je i poměrně nízká hmotnost, což oceníte při manipulaci v terénu. U značkových přístrojů narazíte na kvalitní skleněnou čočku. Mnoho přístrojů je navíc plněno dusíkem, který účinně zabraňuje rosení čočky.

Méně kvalitní přístroje mají kovové tělo. Jsou díky tomu těžší a manipulace je obtížnější. Opatřeny bývají plastovou čočkou. Nevýhodu těchto čoček je velmi rychlé stárnutí, což způsobuje horší viditelnost během zaměřování.

Značka

Kvalitní nivelační přístroje lze koupit od značek Geomax, Nedo, Nivelo, Nestle, Theis, Leica, SOUTH, Lamigo. Kvalitní značkové přístroje mají skleněnou optiku, pokud se rozhodnete koupit levný přístroj neznámého výrobce, můžete narazit na přístroj s nekvalitní plastovou optikou. Po nějaké době používání se stane průzor přístroje nečitelným. Známý výrobci naopak zajistí potřebný servis či seřízení.

Cena

U nivelačních přístrojů platí pravidlo, čím přesnější tím dražší. Mezi levnější patří optické nivelační přístroje, nejlevnější jsou k dostání za méně než 3 000 Kč. Kvalitnější a přesnější optické přístroje koupíte do 6 000 Kč. Od 4 000 Kč lze koupit i nivelační sady. Levnější digitální přístroj můžete koupit za méně než 15 000 Kč, za opravdu kvalitní nivelák však zaplatíte i více než 100 000 Kč.

Porovnat ceny nivelačních přístrojů

Otázky a odpovědi

Jak stativ vyrovnat?

Stativ je možné umístit na pevné podloží, ale umístění je možné i na měkkém nerovném podlaží. Před umístěním nivelačního přístroje je nutné stativ vyrovnat do ideální roviny. K tomuto účelu se doporučuje použít vodováhu.

Nohy jsou na koncích opatřeny hroty, které je možné zapíchnout do terénu, díky tomu zvýšíte stabilitu stativu. Do ideální výšky stativ umístíte manipulací s jednotlivými stojkami. Každou nohu stativu je možné dle potřeby prodlužovat nebo zkracovat. Jakmile bude noha ve správné výšce, lze ji na pevno aretovat.

Jak rozložit nivelační lať?

Nivelační lať se rozkládá odspodu, čísla tak budou popořadě. Výška se vždy měří od paty latě. Lať je nutné umístit na místo, které budete potřebovat měřit. Také nivelační lať je třeba vyrovnat pomocí klasické vodováhy. Jakmile bude nivelační lať umístěna na svém místě a vyrovnána do roviny, budete moci začít s měřením.

K čemu je laser s přijímačem?

Jedná se o přístroj, který je možné použít k měření na stavbě. Venkovní laser může být rotační i křížový, využít ho můžete pro domácí měření, ale k dostání jsou i velmi kvalitní přístroje určené profesionálům. Výhodou je snadnější obsluha, kterou zvládne jediná osoba. Nevýhodou je obtížnější odečítání výškových rozdílů, v případě laseru budete muset hledat paprsek laseru. Venkovní lasery se dále vyznačují vyšší pořizovací cenou.

Závěr

Nivelační přístroje nejsou výhradně určeny pouze profesionálům, využít je mohou i amatérští stavaři, kteří staví rodinný dům či cokoliv jiného. Amatérům jsou určeny zejména optické přístroje, s jejichž pomocí budete moci zaměřovat základy či nivelovat výšku stěn.

Pro domácí měření si vystačíte s přístrojem, který disponuje zvětšením 20x, jehož přesnost je 2.0 mm/km. V případě, kdy budete měřit ve větších vzdálenostech, budete potřebovat přístroj se zvětšením 26x – 32x. Tyto přístroje se vyznačují ještě větší přesností.

Nivelační přístroje můžete nakoupit v e-shopu: Mall.cz


Zdroje: www.progeostav.cz, www.stanley-works.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (56 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objednal jsem Bosch GOL 26 D 0.615.994.00E, tak doufám, že bude správně fungovat, přece jen stojí více než 6 tisíc a nerad bych, aby to byly vyhozené peníze. Vybíral jsem podle pozitivních recenzí.

  2. Nivelační přístroj jsem potřeboval při stavbě domu, ale netušil jsem, který zvolit. Moc mi s tím pomohl váš článek, za což děkuji.

  3. Potřebovali jsme nivelačku k nám do firmy a zvolili jsme značku Bosch. Funguje perfektně a nebyla ani drahá.

  4. Vaše informace byli pro mě užitečný, děkuji vám.

Přidat komentář

Recenzer
Logo