Paměťové karty

Paměťové karty jsou jedním z nejvíce žádaného příslušenství. Paměťovou kartu můžete používat v kombinaci s mobilním telefonem, fotoaparátem, televizí, video kamerou a dalším zařízením. V současné době jsou nejžádanější SD nebo micro SD kartu.

Tyto karty lze používat v mnoha nejběžnějších zařízeních, tedy již zmiňovanému mobilním telefonu, fotoaparátu, videokameře atd. Stáhnout na můžete videa, fotografie i písničky.

Před nákupem paměťové karty je důležité přesně vědět, k čemu ji budete potřebovat. Před samotným výběrem karty se zaměřte na přístroj, do kterého budete potřebovat kartu vložit. Při výběru byste měli věnovat pozornost několika parametrům, které jsou na kartách uvedeny v podobě čísel, písmen i různých symbolů. Jedním z těchto značení je kapacita disku, dále se jedná o rychlost zápisu a čtení nebo třída aplikačního výkonu.

Porovnat ceny paměťových karet

Nejlepší paměťové karty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Kingston Select Plus microSDXC 128GB 97 % 369 Kč Zobrazit Smarty.cz
2. Samsung microSDHC 32GB UHS-I U1 96 % 199 Kč Zobrazit Onlineshop.cz
3. ADATA microSDHC 32GB Class 10 94 % 162 Kč Zobrazit Exasoft.cz
4. SanDisk microSDXC 64GB UHS-I U1 93 % 325 Kč Zobrazit nej-ceny.cz
5. Transcend SDHC 8GB Class 4 91 % 231 Kč Zobrazit Mironet.cz

Typy

V základu se paměťové karty dělí na SD a microSD. Micro paměťovou kartu lze s adaptérem použít i jako SD kartu. SD karta se však do microSD slotu nevejde.

 • SD karta – tyto klasické karty mívají zpravidla kapacitu od 8 MB – 2 GB. Velikost 8 MB je opravdu malá, na takovou kartu budete moci nahrát jen několik fotografií.
 • SDHC karta – tyto karty patří mezi modernější a velkoplošnou verzi paměťové karty. Tyto karty nabízí prostor od 4 GB – 32 GB. Na kartu s velikostí 32 GB můžete nahrát stovky fotografií, písniček i několik filmů. Tyto karty jsou díky své velikosti v současnosti těmi nejoblíbenějšími.
 • SDXC karta – opět se jedná o kartu vyšší třídy. Tyto karty mají kapacitu 64 GB – 512 GB. Běžnému uživateli obvykle postačí karta s kapacitou 128 GB. Tato karta nabízí velký úložný prostor a vede si dobře i v souvislosti s cenovou dostupností.
 • Stejná označení se používají i pro microSD karty, koupit tak můžete Micro SDHC i Micro SDXC. Tyt karty pak nabízí ještě vyšší kapacitu paměti.
 • CF karta – paměťová karta Compact Flash se používá do kamery nebo fotoaparátu. Rychlost čtení je až 150 MB/s. Karty mají kapacitu do 256 GB. Tyto karty nejsou kompaktní s mobilním telefonem.
 • XQD karta – je nejnovějším typem CF karty. Rychlost karty do 440 MB/s, kapacita až 128 GB. Jedná se o menší a méně používané karty do počítače, které podporují rozhraní PCI – Express. Jejich předností je cenová dostupnost.
 • Macbook karta – karta je určená pro počítače značky Apple. Každý Macbook však zpravidla podporuje jiný typ karty. Před nákupem si tak dopředu ověřte, jakou Macbook kartu budete moci do počítače vložit.
 • NM karta – karta Huawei/Honor di mobilního telefonu. Vložit ji můžete pouze do nanoSIM slotů.

Kapacita

Jednotlivé typy karet už znáte a víte i, jakou kapacitou paměťové karty disponují. Jak tedy vybrat tu správnou kapacitu, která splní veškerá vaše očekávání. To, jakou kapacitu budete muset zvolit, záleží především na tom, co vše budete na kartu ukládat.

Pochopitelně se vyplatí připlatit si za kartu s větší kapacitou, než pořídit levnější kartu, jejíž kapacita pro vás bude brzy nedostačující. Před nákupem si však ověřte, zda zařízení, pro které je karta určena, velkou kapacitu podporuje.

 • 4 GB – v současnosti se jedná o nejmenší kartu, která je k dostání jako micro SDHC.
 • 8 GB – na kartu s touto kapacito budete moci nahrát cca 2 6 000 fotek nebo až 2 000 písní.
 • 16 GB – uložíte na ni cca 5 200 fotek nebo až 4 000 písní.
 • 32 GB – může pojmout více než 10 000 fotografií nebo cca 8 000 písní.
 • 64 GB – jedná se typ karty SDXC, jedná se o karty velké kapacity. U této karty si však ověřte, že ji váš mobilní telefon podporuje.

Rychlost zápisu a čtení

Paměťové karty se rozdělují do několika rychlostních tříd v závislosti na tom, jak rychle mohou jednotlivé informace přehrát nebo zapsat. Rychlostní třídy jsou označeny jako Class. Kromě tohoto označení najdete i číslo třídy, které udává minimální zaručenou rychlost zápisu.

Rychlost čtení a zápis jsou vzájemně propojeny, přičemž platí, že rychlost čtení může být stejná nebo vyšší než rychlost zápisu. Rychlost čtení se vždy odvíjí od toho, co chcete na kartu ukládat.

Zápis je velmi důležitý a určuje, zda je paměťová karta schopná data, zpracovat, pojmout a zapsat. Pokud si tedy koupíte pomalejší kartu, pravděpodobně se stane, že nebude vůbec fungovat nebo se bude velmi často vypínat.

Třída

Třída je na kartě vyznačena písmenem C. Dříve bylo možné koupit karty s různou třídou, v současné době narazíte zpravidla na třídu Class 10, na kartě je tato třída vyznačena logem C, které má uprostřed číslo 10. Tyto karty čtou rychlostí větší než 10 MB/s.

 • Třída 2 – nejpomalejší karty, na které můžete nahrát SD video
 • Třída 4 a 6 – lze používat k nahrávání HD videa
 • Třída 10 – umožnuje nahrávat videa ve FULL HD kvalitě

Častěji než na označení Class narazíte na označení UHS. Takto se značí vysokorychlostní karty. K dostání jsou karty UHS 1 – 3. Na samotné kartě je UHS rychlost označena písmenem U a římskou číslicí I, II nebo III.

 • UHS – 1 – na tuto kartu lze nahrávat dlouhá videa v HD kvalitě. Rychlost čtení je 10 MB/s.
 • UHS ¬¬¬– 3 – pořizovat můžete videa v 4K kvalitě. Rychlost čtení je 30 MB/s.

Videokarta

Karty do videokamery nebo karty, na které budete chtít nahrávat videa, jsou označeny písmenem V. Za ním pak najdete dvě čísla, která jsou v rozmezí 6 – 90. Tyto karty pracují mnohem větší rychlostí.

Karta s označením V10 odpovídá svojí rychlostí kartě třídy Class 10 nebo U1. Nejkvalitnější karta označená V90, pracuje rychlostí 90 MB/s.

Třída aplikačního výkonu

Tento údaj nenaleznete na každé kartě. Třída aplikačního výkonu měří výkon při náhodném zápisu nebo čtení. Jednotkou tohoto parametru je IOPS, což je v překladu vstupní a výstupní operace/sekundu.

 • A1 – rychlost zápisu 500 IOPS, rychlost čtení 1 500 IOPS.
 • A2 – rychlost zápisu 2 000 IOPS, rychlost čtení 4 000 IOPS.

Značka

Paměťové karty nabízí mnoho výrobců. V případě tohoto výrobku není bohužel nijak neobvyklé narazit na levný padělek, jehož kvalita bude spíše tragická. Proto se vždy zaměřte na paměťové karty předních výrobců. Mezi jedny z nejlepších patří karty značky Transcend, Kingston, GoodRAM, SanDisk, Hama, Sony, Toshiba nebo Samsung.

Cena

Cenu karty určuje především kapacita. Mezi nejlevnější patří karty s kapacitou 32 GB – 64 GB. Tyto karty koupíte za cenu od 300 – 600 Kč. Za kartu s kapacitou 128 GB zaplatíte 400 – 900 Kč. Karta s kapacitou 256 GB vyjde na 800 – 1 200 Kč, nejdražší karty vyjdou na 2 – 4 000 Kč. Tyto karty mají obvykle kapacitu 128 nebo 512 GB.

Porovnat ceny paměťových karet

Otázky a odpovědi

Vyplatí se koupit micro SD kartu s adaptérem?

Tuto variantu využívá velké množství uživatelů. Malou micro kartu například použijí v novějším telefonu, kartu s adaptérem mohou pak umístit například do fotoaparátu. Používat kartu s adaptérem se však spíše nedoporučuje, protože nemusí fungovat správně nebo dostatečně rychle. Častým vkládáním karty do adaptéru pak můžete paměťovou kartu rychleji poškodit.

Na co dát při výběru paměťové karty pozor?

Pozor dejte především na nekvalitní výrobce, kteří nabízí podezřele levné karty, které se však pyšní velkou kapacitou nebo velkou rychlostí zápisu. Ve většině případů se jedná o nekvalitní čínské výrobky. Jestliže chcete kvalitní kartu, měli byste si vždy připlatit za certifikovaný výrobek známého výrobce.

Co vše mohou karty nabídnout?

Koupit můžete kartu s vysokou odolností. Tyto karty nesou označení Endurance nebo High Endurance. Ve většině případů bývají součástí bezpečnostních kamer. A k dostání jsou i karty, které jsou velmi odolné vůči teplotám. Vydržet mohou teploty od -40 °C do 85 °C.

Závěr

Paměťových karet je opravdu hodně a dá se předpokládat, že na trh budou přicházet stále nové typy. V současné době najdete 3 základní typy. Do mobilního telefonu, kamery, digitálního fotoaparátu nebo tabletu můžete použít karty typu SD.

Do dražších videokamer a fotoaparátu lze koupit karty typu CF. Pro Macbooky jsou k dostání karty typu JetDrive. Dále jsou na trhu i speciální NM karty vhodné pro mobilní telefony Huawei/Honor.

Paměťové karty můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.megapixel.cz, www.fotoskoda.czwww.comfor.cz, www.alza.cz, www.okay.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (44 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dobry den muzete my poradit, mam mobilni telefon samsung galaxy s5 mini a nevím jaky typ sim karty se do nej pouziva, a jaky typ + kapacite v gb+rychlost zapisu se do tohoto mobilniho telefonu pouziva.

 2. Paměťové karty používám odjakživa a držím se značek Kingston a Samsung. Zatím se mi nestalo, že by některá z karet zklamala nebo snad nefungovala. Rozhodně mohu obě tyto značky doporučit a je úplně jedno, jakou si vyberete kapacitu.

 3. Reply
  Hodačová Věra 26.4.2023 v 17:48

  Mam fotoaparat SONY Cyber-shot 830 kde jsem používala pamět.kartu Kingston 32GB 80MBs,nyní je v prodeji jen karta 100MB,která v tomto fotoaparatu nefunguje. Je nějaká jiná varianta karty,kterou by bylo možno kartu 32GB 80MBs nahradit? Problém je také asi v tom,že SONY 830 se již nevyrábí,asi. Děkuji za odpověd‘.

Přidat komentář

Recenzer
Logo