Horkovzdušné pistole

Horkovzdušná pistole je pomocník, kterého využijete mnoha způsoby. Může plnit funkci podpalovače grilů, s její pomoci odmrazíte zamrzlé potrubí, použít ji můžete i jako vysoušeč nátěrů či vlhkosti na stěnách. Běžně se používá při práci s měkkými kovy, a k odstraňování starých nátěrů. Pomocí pistole můžete svařovat plasty, jako jsou trubky, hadice či desky.

Používá se i k zatavování fólie, odstraňování polepek, opravu lodí nebo stanu. Běžná je i v různých provozech, kde s její pomocí smršťují izolační bužírky či kabelové koncovky. O bezpečnou práci se postará tepelná pojistka, která v případě přehřívání pistole přístroj ihned vypne. Přesto byste si měli při práci s horkým vzduchem počínat obezřetně, vhodné jsou ochranné pomůcky a dodržování bezpečnostních pokynů. Přístroj by neměly bez dozoru používat děti.

Vybrat správnou pistoli není jen tak. V první řadě si ujasněte, jak často a jakým způsobem budete pistoli používat. Při občasném používání se nevyplatí investovat do pistole zbytečně moc peněz, ti kdo naopak budou pistoli používat pravidelně, ocení kvalitní a tím i dražší výrobek.

Hlavním parametrem by měl být rozsah teplot. Zvažte i způsob regulace teploty, přesnější jsou v tomto případě pistole, které umožní teplotu regulovat digitálně. O bezpečnou a příjemnou práci se postará ergonomická rukojeť. U dlouhodobě používaných pistolí oceníte také nižší hmotnost. A velmi důležité je i dodávané příslušenství.

Porovnat ceny horkovzdušných pistolí

Typy

Horkovzdušné pistole jsou zastoupeny zejména elektrickými a akumulátorovými typy.

Elektrická

Patří mezi nejoblíbenější. Zaručí vám nepřetržitý chod, potřebný výkon i uživatelský komfort. Vyznačuje se nižší cenou, je označována jako univerzální a dobře poslouží hobby i profi uživatelům.

Akumulátorová

Při práci na různých místech využijete lépe akumulátorovou pistoli. Při práci s ní vás nebude limitovat přívodní kabel, zvážit však budete muset kapacitu baterie.

V případě, kdy budete vědět, že vám kapacita nestačí, můžete tento problém snadno vyřešit náhradním akumulátorem. S funkčního hlediska jsou akumulátorové pistole srovnatelné s těmi elektrickými, počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.

Příkon

U elektrických horkovzdušných pistolí je důležitým parametrem příkon. Abyste koupili opravdu výkonnou pistoli, neměl by být příkon menší, než 1 500 W. Velké množství značkových pistolí má však příkon okolo 2 000 W. Ty nejlepší pistole mají příkon až 2 400 W, takto vysoký příkon se však podepíše i na vyšší spotřebě.

Teplota

Při výběru pistole dobře zvažte, k čemu přesně ji budete využívat. Horkovzdušná pistole je všestranný pomocník, aby však mohla svoji funkci plnit svědomitě, měla by vám umožnit regulovat teplotu. Jednodušší pistole jsou k tomuto účelu vybaveny zpravidla otočným knoflíkem. U dražších pistolí můžete využít LCD displej s dotykovým ovládáním.

Ve většině případů můžete volit mezi 2 stupni teploty:

 • Minimální – u dražších přístrojů může být minimální teplota nižší než 100°C, v případě levnějších modelů to však může být 300 a více stupňů.
 • Maximální – nejvyšší možná teplota bývá zpravidla v rozmezí 500 – 650°C.

Každá činnost vyžaduje odlišnou teplotu, v rozhodování, jak velký rozsah teploty využijete, vám může pomoci následující.

 • Teplota cca 150°C – je vhodná pro vysoušení laků i dřeva
 • Teplota cca 200°C – využijete při sušení zdí a ohřívání zamrzlého potrubí.
 • Teplota cca 250 – 300°C – při této teplotě je možné odstranit staré nátěry i lak. Tuto teplotu budete potřebovat i při práci s bužírkami.
 • Teplota cca 300 – 400°C – dovolí vám svařovat umělou hmotu, ale i tavit lepidla či odolné materiály.
 • Teplota cca 500 – 600°C – je ideální pro zapálení grilu, využít ji můžete i k odstranění odolných barev a různých nátěrů.

Průtok vzduchu

Průtok vzduchu je parametr, který velmi úzce souvisí s regulací teploty. V případě nejlevnějších pistolí tento parametr nijak neovlivníte, protože je stanoven pevně.

Střední cenová kategorie umožňuje průtok regulovat nejčastěji ve 2 stupních a nejdražší modely mají rychlostí hned několik. Nejčastěji se průtok pohybuje od 250 – 500 litrů/minutu. V případě výkonnějších pistolí to však může být i 750 litrů/minutu.

Ergonomie

K tomuto parametru by měli přihlédnout zejména ti, kdo budou pistoli používat pravidelně. Při méně častém a krátkodobém používání se dá trochu nepohodlí vydržet a nevyplatí se vám připlácet za pistoli s ergonomickou rukojetí.

Na druhou stranu však již drtivá většina výrobků považuje ergonomickou rukojeť za standard. Z důvodu uživatelského komfortu má drtivá většina pistolí rukojeť různými způsoby vyztuženou. Samotné ovládání je pak často možné zvládnout jednou rukou.

Příslušenství

Horkovzdušnou pistoli koupíte zpravidla s praktickým kufříkem, kde najdete i různé koncovky a trysky. V případě, že pro vás bude toto příslušenství nedostatečné, můžete k některým modelům další trysky dokoupit.

Součástí výrobku zpravidla bývá:

 • Kuželový nástavec
 • Plochý nástavec – využijete ho při opalování laku
 • Redukční tryska – horký vzduch soustředí do úzkého místa¨
 • Reflektorová tryska – vhodná na ohýbání i svařování plastových trubek
 • Škrabka – je vhodná k odstranění laků a nátěrů
 • Nástavec na ochranu skla – je doplněn clonou, která ochrání sklo před praskáním

Značka

Horkovzdušné pistole jsou zastoupeny poměrně velkým množstvím výrobců. Oblíbené jsou značky jako Makita, Einhell, Hecht, Extol, Bosch, Black & Decker, DWT a jiní. Profesionální pistole koupíte od Hazet, Milwaukee, Metabo nebo třeba Steinel. Před tím, než pistoli vyberete, si ověřte, jaké příslušenství či náhradní díly můžete k pistoli dokoupit.

Cena

Pořizovací cena hobby pistole není nijak vysoká. Ty nejlevnější přístroje je možné koupit za méně než 1 000 Kč. Zpravidla se jedná o oblíbené elektrické typy, počítat však musíte s menším rozsahem teplot a jen omezenou možností regulovat teplý vzduch. Na nízkou cenu má vliv i méně kvalitní výrobní materiál, který vám umožní pistoli používat kratší dobu.

Pro častější používání budou vhodnější pistole s cenou od 1 500 – 3 000 Kč. Pro domácí použití jsou naprosto dostačující, k dostání jsou v elektrické i akumulátorové verzi. Rozsah teplot je vyšší, často se setkáte s digitálním ovládáním. Pistole jsou vyrobeny z kvalitnějších a odolnějších materiálů a k dispozici máte i více příslušenství.

Profesionální pistole se liší vzhledem, dosahují největších výkonů. Pistole umožňují plynule regulovat teplotu i množství vzduchu. Jejich cena se pohybuje okolo 10 000 Kč.

Porovnat ceny horkovzdušných pistolí

Otázky a odpovědi

Na co si dát při výběru horkovzdušné pistole pozor?

Dobrá pistole by měla umožňovat nastavit teplotu. U více používaných pistolí vám bude pravděpodobně více vyhovovat přesnější digitální ovládání. O kvalitě výrobků hodně vypoví i kvalita kufříku a dodávaného příslušenství.

Jak těžká by měla pistole být?

Hmotnost horkovzdušných pistolí bývá nejčastěji v rozmezí 0,5 – 2 kg. Čím lehčí pistole bude, tím lépe a jednodušeji se vám s ní bude pracovat. Ani tento parametr byste tak neměli při výběru přehlížet.

Jsou horkovzdušné pistole bezpečné?

Značkové pistole jsou vybavené pojistkou proti přehřívání. Díky ní jsou pistole bezpečné. Pracovat však budete s horkým vzduchem, což vyžaduje dodržovat bezpečnostní postup a vhodné je při práci používat i termorukavice, které vás ochrání před spálením. Součástí balení může být v některých případech i výukové CD, kde se dozvíte vše podstatné.

Závěr

Horkovzdušná pistole je poměrně levný avšak velmi užitečný nástroj, který oceníte v každé domácnosti. Pomocí pistole renovujete starý nábytek, okna, použít ji můžete ke svařování i pájení. Horkovzdušná pistole by měla být snadno ovladatelná, vybírat byste ji měli také podle nástavců, které hrají v případě tohoto výrobku zásadní roli.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (45 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Do dílny jsem si pořídil horkovzdušnou pistoli Makita HG5030K a pracuje se s ní opravdu parádně. Měl jsem předtím Parkside a nebyla to taková sláva, tohle je opravdu pomocník na jedničku.

 2. Vyrábím různé dekorace a tomu podobné ruční výrobky, k čemuž občas potřebuji také horkovzdušnou pistoli. Hledala jsem dost dlouho nějakou vhodnou a tak akorát padnoucí do ruky, až jsem zvolila značku Makita, se kterou jsem velmi spokojená.

 3. Potřebovala jsem kvalitní horkovzdušnou pistoli, protože si předělávám nábytek a na oloupání staré barvy je to ideální. Vzala jsem od značky Parkside a super.

 4. Článek mi hodně pomohl se zaměřit na nejdůležitější věci a díky tomu jsem si vybral kvalitní horkovzdušnou pistoli.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo