Stříkací pistole

V každé domácnosti je nutné čas od času něco natřít či nalakovat. Nátěr menší plochy zvládnete snadno i rychle pomocí štětce nebo válečku. Pokud se však chystáte natírat dřevěné zahradní stavby, ploty či jakékoliv jiné velké plochy, může se vám hodit stříkací pistole. Díky stříkací pistoli bude vaše práce hotova až 4x rychleji, než kdybyste používali váleček nebo štětec.

Používání stříkací pistole však není pouze o rychlosti, ale také o efektivitě a kvalitě práce. Stříkací pistole dokáže nátěrovou hmotu rozprašovat rovnoměrně, což se na kvalitě pochopitelně pozitivně podepíše. Stříkací pistole není vhodná pouze pro nástřik velkých ploch, díky různým nástavcům, které můžete přikoupit, se dostanete i do méně přístupných míst. Pohodlně tak můžete natřít celý radiátor, úzká místa nebo třeba podvozek u auta.

Stříkací pistole je na trhu zastoupena několika typy. Setkat se tak můžete s výrazy jako vysokotlaká, nízkotlaká, bezvzduchová či pneumatická pistole. To, jakou pistoli nakonec zvolíte, souvisí s tím, jak ji hodláte používat. Poté je třeba zvolit druh pohonu, vybírat budete mezi pneumatickou, elektrickou nebo akumulátorovou pistolí. K dalším důležitým parametrům patří příkon, průměr trysky nebo velikost a umístění nádoby na barvu.

Porovnat ceny pistolí

Nejlepší stříkací pistole

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Wagner W 590 Flexio 98 % 4 704 Kč Zobrazit Alza.cz
2. EXTOL PREMIUM GG 600-14 HVLP 600ml 8865052 96 % 774 Kč Zobrazit Expert.cz
3. PowerPlus POWX354 – Stříkací pistole 500 W 96 % 1 423 Kč Zobrazit Expert.cz
4. BOSCH PFS 3000-2 0.603.207.100 89 % 3 007 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Fieldmann FDSP 200651-E 80 % 681 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Stříkací pistole lze rozdělit do několika skupin podle tlaku. Při výběru narazíte na vysokotlaké a nízkotlaké pistole. Vysokotlaké pistole pracují na stejném principu jako pistole bezvzduchové. Stejné jsou i pistole označované jako nízkotlaké či pneumatické. Každý výrobce však používá trochu jiné označení, což může být pro laika velmi matoucí.

Vysokotlaká stříkací pistole

Tyto pistole mohou stříkat při tlaku 120 – 180 barů a jejich součástí je výkonné čerpadlo. Vysokotlaké pistole jsou v domácnostech běžnější a jsou vhodné především pro nástřik velkých ploch, vyznačují se totiž vysokou prašností na výstupu. S vysokotlakou pistolí natřete plot, dřevostavbu, vrata a mnoho dalšího.

Vysokotlaké pistole bývají bezvzuchové a bývají označovány airless. Součástí pistole nebývá nádobka na barvu, pistole je schopna barvu nasávat z externího zdroje, což práci ještě více urychlí. Nevýhodou těchto pistolí je velký rozptyl barvy. Před prací s pistolí je nutné nejprve přikrýt vše, co má zůstat čisté.

Bezvzduchová stříkací pistole

Pistole s označením airless vytlačují barvu z nádoby pomocí pístu. Součástí pistole je pístové čerpadlo, které pohání elektromotor. Bezvzduchové pistole pracují při velkém tlaku a spadají do kategorie vysokotlakých. Tyto pistole jsou díky velkému tlaku schopné pracovat s barvou s vysokou viskozitou, vyznačují se vysokou rychlostí, ale menší kvalitou nátěru.

Nízkotlaká stříkací pistole

Pistole pracují s tlakem 0,1 – 0,25 barů. Vzduch tak obklopuje pouze menší paprsek barvy, která vystřikuje z trysky. Navíc máte možnost množství barvy regulovat. Nízkotlaké stříkací pistole jsou tedy určeny pro velmi jemnou a přesnou práci, kdy záleží i na nejmenším detailu. Mezi nízkotlaké spadají i stříkací pistole HVLP, které pracují s nejnižším tlakem při vysokém výkonu.

Výhodou nízkotlakých pistolí je menší spotřeba barvy a vysoká přesnost. Při práci není barva rozstřikována po okolí, což vám usnadní úklid. Nevýhodou je pak pomalejší práce.

Pneumatická stříkací pistole

Nebo též vzduchové pistole pracují na principu stlačeného vzduchu, tento způsob využívají zejména nízkotlaké pistole. Součástí pneumatické pistole musí být vždy vzduchový kompresor.

Pneumatické pistole pracují při konstantním vzduchu, množství barvy můžete regulovat. Výhodou těchto pistolí je rovnoměrný nástřik.

Pohon

Stříkací pistole lze rozdělit do 3 skupin také podle pohonu.

  • Ruční – jedná se o jednoduchý rozprašovač, který poháníte ručně. Jeho výhodou je právě nízká cena, ale vystačit si musíte s menší efektivitou práce.
  • Aku – lepší výsledky budete mít s akumulátorovou pistolí, která je v současné době velmi oblíbená, protože vám poskytne neomezenou volnost pohybu. Nevýhodou je však omezená kapacita baterie, kterou budete muset pravidelně dobíjet. Počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou a hmotností.
  • Elektrická – stejně dobré výsledky budete mít s elektrickou pistolí. Ta je ve srovnání s akumulátorovou pistolí levnější, lehčí a je vždy připravena k provozu. Nevýhodou je nutnost připojit pistoli do zásuvky, při práci vás bude rovněž limitovat přívodní kabel.

Příkon

Příkon je parametr, který by vás měl zajímat při nákupu elektrické i akumulátorové pistole. Příkon ovlivňuje sílu čerpadla nebo kompresoru.

  • Do 500 W – pistole s nižším příkonem využijete v domácnostech. Tyto pistole patří do kategorie hobby nástrojů.
  • Nad 500 W – vyšší výkon mívají dražší profesionální stříkací pistole. Jejich nevýhodou je vyšší cena, pokud tedy budete s pistolí pracovat pouze občas, je investice do výkonné pistole spíše zbytečná.

Průtoková rychlost

Také průtokový rychlost souvisí s výkonem stříkací pistole, tento parametr udává, jaké množství barvy dokáže pistole za daný časový úsek spotřebovat. Průtoková rychlost bývá v rozmezí 100 – 900 ml/min. Levnější hobby pistole mívají zpravidla průtok v rozmezí 140 – 350 ml/min, profesionální pistole mívají průtok mnohem větší. Vyšší průtok se podepíše na větší rychlosti, malý pak souvisí s přesností.

Velké množství pistolí je vybaveno funkcí regulace průtoku. Díky tomu můžete průtokovou rychlost přizpůsobit vašim potřebám. Intenzitu nástřiku lze regulovat mírou stlačení spouště.

Průměr trysky

Průměr trysky určuje, jaké barvy budete moci používat. Proto není dobré tento parametr podceňovat. Ve standardní výbavě byste měli najít několik trysek s různými průměry, jiné si můžete dokoupit samostatně. Kromě klasických trysek lze pořídit tryskové jehly, kruhové trysky pro nástřik dutin či ohebné nástavce. Největší výběr máte v případě plochých trysek, které jsou vhodné na vertikální i horizontální nástřik. Obecně se průměr trysek pohybuje v rozmezí 0,6 – 2,6 mm. S širší tryskou nastříkáte poměrně rychle velkou plochu. Užší trysky jsou vhodné pro přesnější nástřik.

  • Základní nátěry – potřebovat budete trysku s průměrem 1,2 – 1,3 mm. Trysky s malým průměrem jsou vhodné pro podkladové či vodou ředitelné barvy.
  • Základní nátěry s akrylátovým typem 2K nebo velkým zrnem – tryska s průměrem 1,5 – 1,7 mm
  • Používání akrylátových barev, laků a pro dokončovací práce – zde jsou vhodné trysky s průměrem 1,4 – 1,5 mm
  • Nástřik barev s vysokou viskozitou, tekuté tmely – tyto materiály nastříkáte pomocí trysky s průměrem 2,5 – 3 mm.

Umístění nádoby

Stříkací pistole mohou mít nádrž umístěnou nahoře nebo dole. Pistole s nádobou dole se označují jako sací pistole. Pistole s nádobou nahoře nesou označení gravitační pistole.

  • Sací pistole – jsou vhodné ke stříkání velkých ploch, protože bývají vybaveny většími nádobami na materiál. Tyto pistole jsou vhodné spíše ke stříkání stěn, nastříkat strop nebo podlahu může být velmi problematické. Nevýhodou je, že nebudete moci vystříkat celý obsah nádoby, což vede k plýtvání s materiálem.
  • Gravitační pistole – materiál je k trysce přiváděn pomocí gravitace. Tyto pistole jsou vhodné při stříkaní malých a středně velkých ploch, protože mívají nádoby menších objemů. Výhodou je, že barva je zcela vypotřebovaná a pistole jsou, co se týká spotřeby materiálu, velmi šetrné. Pistolí s horní nádobou lze natírat nejen stěny, ale i podlahu nebo strop.

Objem nádrže

Posledním parametrem, kterému je vhodné věnovat pozornost, bude objem nádrže na barvu. Velikost nádrže určuje, jak často budete muset doplňovat barvu. Obvyklá velikost nádrže je od 100 – 1 800 ml. Pro běžné použití se vyplatí pořídit pistoli s objemem okolo 500 ml. Pistole s velkou nádrží bývá větších rozměrů a její nevýhodou je i vyšší hmotnost. Práce s ní tak může být poměrně náročná.

Materiál

Na výrobu stříkacích pistolí se používá plast, nerez nebo kombinace obou materiálů.

  • Plast – plastové pistole uspokojí nároky nenáročných uživatelů, kteří budou s pistolí pracovat příležitostně. Výhodou plastu je nižší pořizovací cena i hmotnost.
  • Nerez – nerezové provedení je vhodné zejména k profesionálnímu používání. Výhodou těchto pistolí bývají různé funkce, jako například možnost elektronicky regulovat množství barvy a vzduchu.

Značka

Stříkací pistole jsou na trhu zastoupeny velkým množstvím výrobců. Rozhodně tak máte z čeho vybírat. Pokud chcete opravdu kvalitní pistoli, měli byste při výběru upřednostnit známé výrobce, mezi které patří například Geko, Wagner, Extol, Aircraft, Festa, MAR-POL, Metabo či Powerplus.

Cena

Cenové rozpětí stříkacích pistolí je poměrně velké. Nejlevnější pistole stojí méně než 500 Kč, za ty nejdražší naopak zaplatíte více než 5 000 Kč. Záleží na způsobu používání a velikosti pistole. V domácnosti si vystačíte s pistolí s cenou od 700 – 1 500 Kč. V této cenové kategorii jsou k mání dostatečně kvalitní pistole s větší nádobou a možností regulace průtoku.

Porovnat ceny pistolí

Údržba

Stříkací pistole nejsou nijak náročné na údržbu. Po skončení nástřiku postačí pistoli prostříknout vodou nebo můžete použít rozpouštědlo. Přesný postup údržby je podrobně uveden v manuálu každé pistole. Kromě pistole je třeba řádně vyčistit trysky. K tomuto účelu slouží speciální jehla. Po propláchnutí je nutné nechat pistoli řádně vyschnout a poté ji můžete uskladnit na bezpečném místě.

Otázky a odpovědi

Jak pracovat se stříkací pistolí?

Používání vysokotlaké i nízkotlaké pistole je snadné. Součástí obou typů je nádobka, do které se lije barva. Jediné, o co se musíte postarat, je namíchat barvu správné konzistence. K tomuto účelu bývá součástí stříkací pistole nádoba na měření viskozity. Do nádobky nalijete barvu a poté změříte čas, který barva potřebuje k opětovnému vytečení z nádoby. Podle času a přiložené tabulky pak určíte správnou viskozitu barvy.

Jsou stříkací pistole vhodné k nanášení jakékoliv barvy?

Pomocí stříkacích pistolí můžete nanášet vodou ředitelné i syntetické (rozpouštědlové) barvy, laky i impregnace. Stříkací pistole však nejsou vhodné k nástřiku lazury. Stříkací pistoli byste neměli nikdy používat v kombinaci s latexovými či disperzními barvami. Rovněž nejsou vhodné ke kontaktu s louhy nebo směsí, která obsahuje kyseliny.

Jaké příslušenství lze ke stříkací pistoli přikoupit?

Kromě různých trysek a nástavců můžete přikoupit přídavné nádoby nebo prodloužení k nasávání.

Závěr

Stříkací pistole vám usnadní nanášení barev, impregnací i laků. Vše můžete nanášet na různý povrch, obecně jsou stříkací pistole vhodné k nástřiku rovných, souvislých ploch. Jednotlivé modely se liší technologií, kterou je barva nanášena. Odlišný je i průtok barvy nebo průměr trysky. To, jaká pistole pro vás bude tou nejvhodnější, souvisí především se způsobem použití.

Stříkací pistole můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.pmcolours.eu, www.kompresory-vzduchotechnika.cz, www.aplikacebarev.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Potřeboval jsem nějakou kvalitní stříkací pistoli, která neodejde hned po prvním použití. Vybral jsem si Wagner W 590 Flexio a jsem spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo