Jak vybrat esenciální olej?

Esenciální, někdy také označované jako éterické, oleje jsou určeny především k aromaterapii, kde mají podíl na zlepšení psychického stavu i pročištění celkového prostoru. Kromě toho je lze využít i při masážích, na přímou inhalaci (například při dýchacích obtížích či jako rychlý způsob zklidnění), do vany nebo kosmetiky. Existuje mnoho druhů, ze kterých můžete vybírat, nicméně důležité je, abyste vybrali opravdový, ne jeho náhražku, která se jako esenciální olej pouze tváří. Jak poznat rozdíly a podle čeho jej vybírat?

Prohlédnout oleje

Typy

Esenciální oleje můžeme rozdělit podle kategorie jejich vůně na 4 druhy – citrusové, květinové, bylinné, kořenové a dřevité. Každá z kategorií se používá k odlišným účelům, stejně tak se liší aroma z olejů. Při výběru by nemělo hrát roli jen to, co vám voní, ale také to, k čemu je konkrétní produkt určen.

Citrusové oleje

Používají se pro povzbuzení a osvěžení, podporují detoxikaci těla. Bývají extrahovány z kůry citrusových plodů, často pomocí lisování za studena.

Citronový olej

Povzbuzuje, osvěžuje, zlepšuje náladu a zvyšuje koncentraci. Podporuje trávení a může pomoci při nevolnosti, v kosmetických produktech se používá pro rozjasnění pleti. Dejte si ovšem pozor, po jeho aplikaci na kůži je třeba se vyhnout slunečnímu záření.

Pomerančový olej

Pokud máte raději sladkou vůni, vyzkoušejte pomeranč. Zmírňuje stres a úzkost, zlepšuje náladu a celkově uklidňuje. Hodí se na masáže i jako aroma do koupele. Může pomoci s trávicími potížemi.

Grapefruitový olej

Více hořká vůně grapefruitu vám pomůže při únavě a stresu, podpoří hubnutí a detoxikaci. Opět se hodí na masáže. Stejně jako u citronu je třeba se po jeho aplikaci na kůži vyhnout slunečnímu záření, je fototoxický.

Limetkový olej

Sladkoostré aroma limetky povzbuzuje, osvěžuje, zlepšuje koncentraci, má antiseptické a antivirové vlastnosti. Kromě aromaterapie se objevuje také v produktech pro péči o pleť, zejména pro mastnou a aknózní pleť. Opět byste se po aplikaci oleje na kůži neměli vyskytovat na slunci.

Mandarinkový olej

Povzbuzuje lymfatický systém, pomáhá při nevolnosti a celulitidě, uklidňuje. Jeho vůně je jemná a sladká, hodí se proto před spaním, dokonce i pro děti. Používá se v rámci aromaterapie, ale také jako prevence proti striím, k péči o citlivou a dětskou pleť, při masáži pro uvolnění stresu.

Bergamotový olej

Podporuje emoční rovnováhu, snižuje stres a úzkosti, čistí a napomáhá zdraví pokožky. Použijte na provonění interiéru, masáž nebo do vany. Opět může pomoci při trávicích potížích. Fototoxický, je třeba se vyhnout slunečnímu záření po použití na kůži.

Květinové oleje

Pro zklidnění se budou skvěle hodit květinové oleje, které mají jemnou vůni, proto se také často používají v kosmetice a parfumerii.

Levandulový olej

Sladká bylinná vůně s lehkým dřevitým podtónem působí relaxačně, pomáhá při nespavosti, má antiseptické a hojivé vlastnosti. Používá se při aromaterapii, masážích nebo do koupele. Kromě toho jej lze použít na hojení drobných popálenin, řezných ran a kousnutí hmyzem. Vyhovovat bude také citlivé i dětské pokožce.

Růžový olej

Získává se destilací par z květů rostliny Rosa damascena. Jeho vůně je opojná a kořeněná, přitom sladká a bohatá. Patří mezi nejvzácnější esenciální oleje na světě. Působí jako afrodiziakum, zlepšuje náladu, zmírňuje stres a deprese, podporuje sebevědomí, má hydratační a regenerační účinky. Často na něj narazíte v kosmetice, kde se doporučuje pro suchou či zralou pleť.

Jasmínový olej

Exotická vůně s jemnými ovocnými a kořeněnými tóny vás povzbudí, zlepší náladu, zmírní úzkosti a deprese, působí jako afrodiziakum, má antioxidační a hydratační účinky na pleť.  Kromě aromaterapie využijete také  v luxusních parfémech, pleťových či tělových olejích. Opět vhodný na suchou a citlivou pokožku.

Ylang-ylang olej

Uvolňuje emoce, zlepšuje náladu, podporuje kreativitu, stejně jako předchozí oleje je afrodiziakem. Potřebujete-li pomoct s psychickou pohodou, jsou dobrou volbou. Hodí se na inhalaci, do koupele či při masáži. Narazíte na něj také při péči o vlasy i pleť (dobře redukuje maz). Své místo má i v parfémech.

Heřmánkový olej

Další zklidňující a relaxační olej, který kromě toho hojí rány, popáleniny a ulevuje od svalových bolestí. Ideální pro zklidnění podrážděné pleti nebo redukci zarudnutí. Vhodný také pro děti.

Gerániový olej

Geranium harmonizuje celé tělo, má pozitivní vliv na psychickou pohodu a podporuje hormonální rovnováhu. Budete-li jej používat jako produkt na péči o pleť, bude mít regenerační účinky. Skvěle se hodí pro mastnou, aknózní a zralou pleť. V aromaterapii se využívá pro vyrovnání emocí.

Neroliový olej

Lehce kořeněná vůně s citrusovým nádechem zmírní stres, úzkost a napětí, na pokožku má antioxidační a regenerační účinky. V aromaterapii se využívá hlavně pro uvolnění, v kosmetice jej ocení citlivá, suchá a zralá pleť.

Růžový geranium olej

Pyšní se silně protizánětlivými a antiseptickými vlastnostmi, působí dokonce jako analgetikum, jelikož potlačuje svalové a kloubní bolesti, stejně tak bolesti nervového původu. Podporuje hormonální rovnováhu, zmírňuje stres a deprese, přidává na zdraví pleti i vlasům.

Bylinné oleje

Jejich zdrojem jsou listy, stonky a květy bylin, jež mají různé terapeutické účely. Podporují fyzickou i duševní pohodu, používají se v aromaterapii, kosmetice i medicíně.

Máta peprná

Máta je typická svou silnou svěží mentolovou vůní, která povzbuzuje, ulevuje při bolestech hlavy, zlepšuje koncentraci a má chladivé účinky. Využívá se zejména při inhalaci (pomáhá s dýchacími obtížemi), ve vaně, ale také na masáže (může trochu pálit), nebo jako přírodní repelent proti hmyzu.

Rozmarýn

Další svěží bylinnou, mírně dřevitou vůni nabízí rozmarýn, který stimuluje mysl, podporuje paměť a koncentraci. Také stimuluje cirkulaci krve, čímž pomáhá při bolestech svalů a kloubů. Hodí se na aromaterapii, pokud jste duševně unavení, skvělý je také na péči o vlasy, podporuje jejich zdraví i růst.

Tymián

Máte-li rádi mírně sladké aroma, vyzkoušejte tymián, který je antimikrobiální, antiseptický, podporuje imunitu a pomůže vám i s respiračními potížemi. Využijete při nachlazení nebo pro posílení imunity, stejně tak při masáži na svalové bolesti a revma.

Bazalka

Nejlepší přírodní nervové tonikum se sladkou vůní je dobrým pomocníkem při astmatu, bronchitidě nebo kousnutí hmyzem. Má antibakteriální, tonizující a stimulační účinky. Ulevuje od stresu, bolesti hlavy, podporuje koncentraci a povzbuzuje, jestliže se cítíte unavení. Stejně jako tymián se dá využít při svalových křečích či problémech s dýchacími cestami, navíc je vhodný i při zažívacích obtížích.

Meduňka

Je známá svými relaxačními účinky, které zbavují stresu i úzkosti. Kromě toho podporuje spánek, snižuje krevní tlak, zpomaluje dýchání, podporuje pocení a trávení. V péči o pleť se hodí na čištění mastné a aknózní pleti. Její vůně se popisuje jako sladká, svěží, citrusová, s bylinným nádechem. Pomáhá zmírnit příznaky nachlazení a chřipky.

Šalvěj muškátová

Dalším uklidňující olejem je ten ze šalvěje, která podporuje hormonální rovnováhu, zmírňuje stres, působí proti křečím, včetně těch menstruačních. V rámci aromaterapie uvolňuje napětí, zlepšuje náladu a harmonizuje psychiku při menstruaci či menopauze. Kromě přímé inhalace se hodí jí provonět prostory, očišťuje vzduch a dokáže zatočit s kašlem či onemocněním dýchacích cest.

Oregano

Přírodní antibiotikum se silným kořeněným aroma působí protizánětlivě, podporuje imunitu, je silně antimikrobiální a protiplísňové. Doporučuje se při nachlazení, infekcích a respiračních potížích. Využijete jej také na vyčištění vzduchu či dezinfekci povrchů. Ulevuje od bolesti svalů a kloubů.

Pelyněk

Tato silná bylinná kořenitá vůně ulevuje při chřipce, trávicích potížích a nachlazení. Zmírňuje břišní křeče a nadýmání, nervové napětí a bojuje proti nespavosti. Může být použit v nízkých koncentracích kvůli své síle. Nedoporučuje se jej používat dlouhodobě. Využijete k inhalaci, v rámci aromaterapie nebo na masáže.

Majoránka

Sladké, lehce kořeněné aroma majoránky vám uleví od stresu, podpoří spánek, má zklidňující, antispazmodické, analgetické a protizánětlivé vlastnosti. Vhodný při nachlazení, astmatu a dýchacích potížích, na zmírnění bolesti hlavy. V kombinaci s levandulí má ještě větší antiseptické účinky.

Kořenové a dřevité oleje

Jejich zdrojem jsou kořeny, kůry nebo dřeva stromů, často mají uzemňující a stabilizační účinky. Kromě aromaterapie si je lidé oblíbili také v parfémech.

Santalové dřevo

Působí relaxačně, afrodiziakálně, podporuje meditaci a celkovou práci s duševním zdravím. Stimuluje trávení, zlepšuje chronické záněty močového a pohlavního ústrojí, zabírá na nachlazení a kašel, pomáhá s regenerací pokožky. Můžete ho nalézt také v kosmetice, konkrétně v péči pro suchou a zralou pleť. Nepoužívejte, máte-li akutní ledvinové potíže. Má hustší konzistenci.

Cedrové dřevo

Používá se při dýchacích obtížích a stresu či úzkostech. Hodí se na rýmu, bronchitidu nebo na posílení dýchání. Zároveň funguje jako repelent proti hmyzu. Podporuje růst vlasů a zdraví pokožky hlavy. V kosmetice bývá ve složení přípravků pro mastnou pleť.

Zázvor

Mírný citrusový nádech, který vás povzbudí, podpoří trávení, zmírní nevolnost a záněty, uvolní napětí, uleví od bolestí hlavy, podpoří pocení, zlepší průběh nachlazení. Používá se ke zmírnění stresu, při revmatismu a bolestech svalů, jako prevence proti vzniku jizev.

Pačuli

Máte-li rádi pižmové vůně, mohlo by být pačuli přímo pro vás. Zlepší vaši soustředěnost, náladu, pročistí vzduch, podpoří meditaci, hojení ran a zánětů, funguje jako repelent proti hmyzu, stejně tak je účinné proti molům. Dá se použít i jako afrodiziakum. V kosmetice napomáhá mastné a zralé pleti, oblíbené v orientálních parfémech.

Vetiver

Říká se mu také „vousatka”, pochází z Indie a jeho aroma se popisuje jako citrusovo-kořeněné (přidává se do kolínské vody). Pozitivně působí na bolesti, stres a únavu (i nespavost zároveň). Funguje jako mírný repelent proti hmyzu. Hojí drobné jizvičky a strie. V kosmetice je ideální pro suchou a podrážděnou pokožku.

Způsob extrakce

Esenciální oleje se extrahují několika způsoby. Je důležité znát toto rozdělení, abychom odvodili, zda se jedná o pravý esenciální olej, nebo jen nějakou náhražku.

Destilace párou a lisování za studena

Esenciální/éterické oleje se extrahují z rostlin, především parní destilací nebo lisováním za studena (typické pro citrusové oleje). Destilace funguje tak, že se rostlinný materiál s vodou smíchají, zahřejí a výpary vytváří právě esenciální olej. Aby se dal zachytit, následuje kondenzace.

Ve většině případů stačí provést destilaci jednou, výjimečně víckrát za sebou (ylang-ylang olej). Na lisování se používají slupky, proto jsou tyto druhy olejů levnější než parní destilace.

Extrahování pomocí rozpouštědel

Pokud nemohou být suroviny destilovány, získávají se rozpouštěním. Typickým příkladem jsou jasmín a růže. Vytváří se dvoufázovým procesem, kdy se jako první rozpustí vonné látky za pomocí rozpouštědla, následně se extrahují. Takovémuto produktu se říká absolute nebo absolue. Obsahují z rostlin silice, pigmenty, vosky a další složky (jednoduše vše, co se dokázalo rozpustit ve vybraném rozpouštědle). Dejte si však pozor na to, že mohou absolue obsahovat zbytky rozpouštědel včetně alkoholu.

CO2 extrakce

Novější a také dražší způsob je extrakce za pomocí oxidu uhličitého, který v závislosti na tlaku vyprodukuje buďto extrakt podobný esenciálním olejům, nebo komplexnější směs látek. Esenciální oleje je tak možné sehnat v čistější formě, využít se mohou dokonce i v potravinářství či parfémech, kde je jejich vůně komplexní.

Složení

Kromě aroma, které jsme vypsali výše, se esenciální oleje skládají ještě z dalších látek, které určují jeho vlastnosti, vůni a terapeutické účinky. Kombinace různých složek v oleji může mít silnější účinek než jednotlivé složky samostatně. Patří mezi ně:

Terpeny

Řadí se mezi hlavní složky esenciálních olejů, mají na starosti základní vůni a terapeutické vlastnosti. Spadají sem například limonen, pinen nebo myrcen – každý z nich se svým aroma liší, stejně tak svými účinky.

Sesquiterpeny

Jejich struktura je o něco složitější než u terpenů a ve většině případů mívají protizánětlivé a sedativní účinky. Jde třeba o bisabolol a farnesen.

Alkoholy

Mívají antimikrobiální a antiseptické účinky, řadíme mezi ně linalool, menthol nebo geraniol.

Fenoly

Jsou silně antimikrobiální a antioxidantní, typickými příklady jsou thymol a eugenol.

Ketony

Využívají se pro jejich hojivé a regenerační vlastnosti, nesmí se ovšem používat ve vysokých koncentracích, jinak by mohly být toxické. Patří sem menton a thujon.

Aldehydy

Jejich aroma bývá citrusové, mohou proto působit relaxačně a antisepticky. Jde například o citral či citronellal.

Estery

Mají sladké ovocné vůně a působí relaxačně. Typickými příklady jsou linalyl acetate a geranyl acetate.

Oxidy

Protože mají silné účinky na dýchací cesty, často je najdete v olejích, které podporují respirační zdraví. Mezi oxidy patří 1,8-Cineole, jinak také zvaný eukalyptol.

Laktony

Mívají protizánětlivé a fotosenzibilizující účinky, způsobují tedy zvýšenou citlivost na sluneční zařízení. Jde například o bergapten.

Použití

Jak už jsme u jednotlivých druhů esenciálních olejů zmínili, použití existuje několik. Můžete je různě kombinovat, nebo si vybrat pouze jedno z nich. U určitých způsobů použití bude však potřeba olej ředit, proto při výběru myslete i na tento aspekt.

Aromaterapie

Dá se praktikovat pomocí aromalampy, difuzéru nebo zvlhčovače vzduchu. Inhalace může mít pozitivní vliv na náladu, stres, relaxaci i koncentraci. Kromě toho lze olej přidat do misky s horkou vodou a inhalovat jej. Tato metoda je účinná zejména při respiračních problémech, jako jsou nachlazení, kašel nebo ucpaný nos.

Masáže

Dalším oblíbeným způsobem použití jsou masáže, u kterých by mělo dojít k již zmíněnému ředění, jelikož samotné esenciální oleje jsou velmi koncentrované. Další důležitou informací je, že zejména citrusové oleje jsou fototoxické, a proto byste se po jejich použití na kůži neměli vystavovat slunečnímu záření.

Na zředění esenciálního oleje vám postačí 2–3 kapky společně s 1 polévkovou lžíci nosného oleje (kokosový, jojobový, mandlový). Ideálně použijte takový esenciální olej, který poskytuje účinek, jež požadujete – například na úlevu od bolavých kloubů se hodí oregano, na zbavení se stresu zase mandarinka.

Péče o pleť a vlasy

Některé esenciální oleje poskytují dobrou službu i v pleťové kosmetice, v jejímž složení je můžete nalézt. Pokud se zde ale nenacházejí, můžete si je tam přidat. Například levandule nebo tea tree olej jsou ideální pro problematickou pleť, růžový olej zase pro zralou pleť.

Pár kapek můžete také použít do šamponu nebo kondicionéru pro podporu růstu vlasů a jejich zdraví. Vyzkoušejte třeba rozmarýn nebo mátu.

Esenciální oleje se dají použít také do koupele, kde působí relaxačně. Skvěle funguje levandule a ylang-ylang.

Domácnost

Vzhledem k antibakteriálním vlastnostem olejů se dají použít také v domácnosti, například v čisticích prostředcích, osvěžovačích vzduchu nebo na praní prádla. Na čištění stačí spojit vodu, ocet a například citron, tea tree nebo eukalyptus. Jako osvěžovač vzduchu budou perfektní citrusy, levandule či máta. Na provonění prádla vyberte vámi preferovanou vůni.

Zdraví

Posledním způsobem použití je podpora zdraví, kromě stresu totiž esenciální oleje dokáží ulevit i od dalších neduhů. Pokud budete aplikovat na kůži, nezapomeňte oleje naředit.

Na bolest hlavy využijete mátu či levanduli, které aplikujete na spánky a šíji. Na stres a úzkost inhalujte, naneste na pulzní body nebo přidejte do koupele levanduli, kadidlo či bergamot. Na podporu imunity stačí inhalovat tea tree olej, eukalyptus nebo oregano pomocí difuzéru či párou. Máta peprná nebo zázvor zase dokáží pomoct při trávicích potížích. Lze je aplikovat přímo na břicho (zředěné) nebo inhalovat.

Funkce

Esenciální oleje mají široké spektrum využití, proto se nikomu doma rozhodně neztratí. Dají se použít k aromaterapii, na péči o pleť a vlasy, při masážích, do koupele, na podporu fyzického i duševního zdraví a také v domácnosti. Každý z druhů má odlišné nejen aroma, ale také účinky, proto byste si před výběrem měli zjistit, na co se jaký olej používat, a vybrat ten, který k vašim účelům bude nejlépe sedět.

Značka

Mezi oblíbené značky esenciálních olejů patří Saloos, Tierra Verde, Nobilis Tilia nebo Allnature.

Cena

Esenciální oleje, pokud se nejedná jen o napodobeninu, stojí od 60 Kč výše. Jestliže natrefíte na levnější, pravděpodobně je jejich kvalita nízká, možná se ani přímo o esenciální oleje nejedná.

Nejlevněji je seženete do 100 Kč, přičemž mezi ně spadají hlavně citrusové druhy, jelikož se lisují za studena, a jejich výroba je tudíž nejlevnější.

Od 100 Kč do 200 Kč seženete ostatní druhy olejů, které se vyrábí destilací či pomocí CO2 extrakce. Jde především o květinové a bylinné vůně.

Nad 200 Kč zakoupíte absolue, které se vyrábí extrahováním pomocí rozpouštědel, a má tak nejvyšší možný vonný účinek. Jeho hustota je vyšší, může v lahvičce mírně zatuhnout, proto jej před použitím mírně zahřejte.

Prohlédnout oleje

Otázky a odpovědi

Pro koho jsou esenciální oleje určeny?

Esenciální oleje jsou určeny těm, kteří chtějí mít provoněný domov, trápí je nějaké zdravotní problémy nebo by se rádi zrelaxovali. Kromě svého aroma totiž poskytují i další účinky, jež pozitivně působí na tělo i duši.

Například uvolňují stres, bojují s nespavostí, úzkostmi a depresemi, zlepšují náladu, pomáhají od bolavých svalů a kloubů, nebo urychlují proces hojení a uzdravení. Dají se navíc využít i v domácnosti, například na voňavé prádlo či do čisticích prostředků.

Jak poznat, že se jedná o pravý esenciální olej?

Pravý esenciální olej stojí více než 60 Kč a na obalu má napsáno esenciální či éterický olej. Pokud vidíte, že je na něm například „aroma” nebo „vonný olej”, nejedná se o esenciální olej, nemůže se použít pro ty samé účely.

Může esenciální olej vyčichnout?

Ano, ale ne úplně. Po určité době po otevření se může stát, že ztratí na intenzitě, proto se doporučuje kupovat jen takové množství, které doopravdy využijete.

Závěr

Z esenciálních olejů si vybere každý, existuje totiž spousta druhů. Skvělé je, že jeden využijete hned pro několik účelů, a tak se nestane, že by vám jen tak ležel doma. Při kontaktu s kůží si dejte pozor a vždy je zřeďte, zároveň myslete na to, že byste se po jejich aplikaci neměli vystavovat slunečnímu záření.

Vybírejte na základě účelů jednotlivých druhů, ale také podle toho, co vám přirozeně voní, aby bylo jejich užívání příjemné. Ujistěte se, že pořizujete kvalitní značku, které můžete věřit, kontrolujte složení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.goodie.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (116 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo