Nejoblíbenější značky čističek vzduchu
Čističku vzduchu využijí hlavně alergici, astmatici a také všichni, kdo chtějí doma dýchat čistý vzduch. S pomocí čističky vzduchu vyčistíte polétavé částice a prach, plísně i pyly. Díky ní se zbavíte nepříjemného pachu a také alergenů i chlupů, které za sebou zanechávají vaši zvířecí mazlíčci. Díky různým filtrům a technologiím se zbavíte pachu cigaret i kouře při topné sezóně.
Čistička vzduchu má vliv i na celkovou prašnost v místnosti. Dokáže viditelně snížit množství prachu, čehož si zaručeně všimnete při běžném úklidu. Při výběru čističky vzduchu se zaměřte na typ filtrace, další možné technologie a filtry.
Vybírejte ji také podle způsobu údržby, některé čističky jsou zcela bezúdržbové, jiné umožňují filtry omývat a k dostání jsou i takové, které vyžadují občasnou výměnu filtru. U čističky si pohlídejte také vzduchový výkon, který udává, jak velkou místnost dokáže čistička vyčistit.
Porovnat ceny čističek vzduchu
Nejlepší čističky vzduchu
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Winix ZERO Compact | ⭐ 98 % | 4 290 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
2. | Winix ZERO | ⭐ 96 % | 6 490 Kč | Zobrazit | Nanospace.cz |
3. | Ionic-CARE Triton X6 perleťová | ⭐ 93 % | 3 590 Kč | Zobrazit | Datart.cz |
4. | Ionic-CARE Triton X6 černá | ⭐ 91 % | 3 590 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
5. | Concept CA1030 | ⭐ 82 % | 2 948 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
Typ filtrace
Každá čistička vzduchu je vybavena hlavním typem filtrů a několika podpůrnými filtry. Hlavní filtry je možné rozdělit do čtyř skupin. Liší se především, v tom, co vše dokáží vyčistit, mechanikou a způsobem údržby.
Hepa filtr
Hepa filtr patří mezi základní a nejpoužívanější typ filtrace. Tyto filtry jsou schopné zachytit polétavé pevné částice, bakterie, plísně, viry i alergeny. Hepa filtr dosahuje účinnosti téměř 100 %. Tyto filtry se skládají z několika vrstev speciální tkaniny. Filtr vyvinula společnost NASA, která ho poté užívala pro zkoumání mikrobů v raketoplánech.
Hepa filtry se vyznačují bezproblémovým chodem, za který často ručí přímo výrobci čističek. Často se používají v kombinaci s uhlíkovým filtrem, který je schopen zachytit různé pachy.
Elektrostatické filtry
Tyto filtry podobně jako hepa filtry zachytávají polétavé částice a další nežádoucí složky vzduchu. Elektrostatické filtry nasáté částice vzduchu nabijí elektřinou, posléze je přitáhne opačně nabitá sběrná plocha. Elektrostatické filtry však nedokáží zachytit pachy.
Účinnost zachycení prachu je až 99 %. Výhodou elektrostatických filtrů je tichý provoz a možnost omývání. Díky tomu nemusíte kupovat žádné nové filtry a čistička vzduchu tak nebude vyžadovat žádnou další investici. Při čištění však může dojít k opětovnému vypuštění nežádoucích částic do vzduchu.
Systém TSS
TSS je zkratka pro termodynamickou sterilizaci. Jedná se o speciální metodu, která dokáže nasátý vzduch zahřát až na teplotu 200°C. Tím dojde ke spálení všech mikroorganismů.
Poté je vzduch opětovně ochlazen a vypuštěn zpět do místnosti. Jedná se o vysoce účinné zařízení, které nevyžaduje žádnou výměnu ani čištění filtrů. Tyto typy poznáte podle označení AIRFREE.
Vodní filtr
Filtry zachytávají prach a roztoče, které se následně usazují v nádobce s vodou. Vodní filtry zároveň plní funkci zvlhčovače vzduchu. Nevýhodou vodních filtrů je malá účinnost asi jen 50 – 70 %, díky malé účinnosti se tedy nedoporučují osobám trpící alergií.
Jsou také náročnější na údržbu, kvůli přítomnosti vody se musí pravidelně čistit, aby nedocházelo k usazování vodního kamene. Díky přítomnosti vody plní funkci zvlhčovače vzduchu.
Přídavné filtry a technologie
Základem čističky je hlavní filtry a několik dalších přídavných filtrů a podpůrných technologií. Mnoho čističek vzduchu je vybaveno ionizací nebo UV lampou. K dalším možným filtrům patří předfiltr, uhlíkový, antibakteriální, formaldehydový nebo třeba katalytický filtr. K dostání jsou typy, které mohou mít i 7 filtrů.
Ionizace vzduchu
Ionizaci nabízí velké množství čističek vzduchu. Jedná se o funkci, která pomocí elektrického výboje ionizuje vzduch. Při ionizaci se ze vzduchu odstraňují škodlivé kladné ionty a naopak zůstávají zdraví prospěšné záporné ionty. Větší množství iontů má pozitivní dopad na dýchání i lidskou psychiku.
UV lampa
UV lampa pomáhá ničit viry a bakterie, má schopnost vzduch dezinfikovat.
Předfiltr
Je schopen zachytit větší prachové částice, vlasy a chlupy. Předfiltr slouží také jako ochrana dalších filtrů. Díky němu se zvyšuje životnost ostatních filtrů. Předfiltr je ve většině případů omyvatelný.
Uhlíkový filtr
Uhlíkový filtr pohlcuje zápach a toxiny.
Katalytický filtr
Je schopen rozložit čpavek, benzen a další nebezpečné látky. Bývá často v kombinaci s formaldehydovým filtrem, který je schopen rozložit i nejmenší částice toxických látek.
Antibakteriální filtr
Antibakteriální filtr ničí bakterie a má schopnost ničit plísně. Zachytí i velmi malé prachové částice a mikroorganismy.
Vzduchový výkon
Vzduchový výkon určuje, jaký minimální výkon čističky budete potřebovat s ohledem na velikost prostoru, který má zařízení vyčistit. Řídit se můžete velikostí místnosti v m ² popřípadě můžete potřebný výkon vypočítat.
Vzduchový výkon vypočítáte pomocí vzorce, plocha podlahy v m ² x výška stropu. Výsledek je výkon čističky v m³/h. Pokud patříte mezi alergiky, doporučuje se násobit plochu číslem 4. U těchto osob by měla čistička dosahovat většího výkonu.
Senzor kvality vzduchu
Součástí každé čističky je senzor kvality vzduchu. Ten zaznamenává kvalitu vzduchu v okolí a podle toho upravuje svůj výkon. Některé moderní čističky však mají senzor vzduchu samostatně, a můžete ho tak umístit kamkoliv do místnosti. Díky tomu bude vzduch perfektně čistý v celé místnosti, nejen v nejbližším okolí čističky.
Umístění
Čističky vzduchu jsou vybaveny různými držadly nebo kolečky. Je to z důvodu snadnějšího přemísťování. Co se týká umístění, měla by být čistička umístěna alespoň 1 metr od stěny. Díky tomu bude cirkulace vzduchu efektivní. V ideálním případě je vhodné umístit čističku na vyvýšené místo, ať už stolek nebo poličku.
Dále je vhodné, aby čistička mířila do volného prostoru. Důležité je i to, aby čistička fungovala v uzavřeném prostoru. Pokud tedy v místnosti pracuje, zbytečně nevětrejte a ani nenechávejte otevřené dveře. Čistička by neměla stát v blízkosti zdroje tepla.
Hlučnost
Čistička je zařízení, které může být v provozu několik hodin nebo fungovat nepřetržitě. Z tohoto důvodu by se mělo jednat o tichý spotřebič. V případě čističky se však nemusíte hlučnosti obávat, tyto přístroje pracují téměř bezhlučně, pouze v případě, kdy je třeba vyvinout větší výkon, může čistička omezenou dobu slabě hučet.
Spotřeba
Spotřebu je v tomto případě možné přirovnat k běžné žárovce. Jedná se tedy o šetrná zařízení, která příliš neovlivní spotřebu elektrické energie.
Funkce
Jednotlivé modely mohou disponovat omezeným množstvím funkcí.
- Regulace výkonu – vám umožní snížit výkon. Využijete to například v noci, nebo ve chvílích, kdy se v místnosti nenacházíte a prach se tolik nevýří.
- detekce nečistot – pomocí detekce nečistot sleduje čistička kvalitu vzduchu a následně znečištění přizpůsobit svůj výkon.
- Časovač – umožňuje nastavit čas, po který má být čistička v provozu.
- Dálkový ovladač – vám usnadní ovládání.
Značka
Čističku koupíte od mnoha výrobců, vybírejte skutečně kvalitní výrobce, které vám poskytnou možný servis a umožní dokoupit náhradní filtry. Velmi oblíbené jsou zejména čističky značky Ionic-Care. Dále jsou to pak výrobky značky Dyson, Philips, Concept, Xiaomi, Airbi, Sencor, Winix, Boneco, Beurer a mnoho dalších.
Cena
Čistička bude při správném používání sloužit řadu let. Její pořízení není ani nijak zvlášť finančně náročné. Velmi kvalitní čističky je možné koupit již za cca 3 500 Kč.
V cenovém rozpětí 3 500 – 6 000 Kč si vybere vhodnou čističku každý nenáročný uživatel. Cena moderních čističek v kombinaci se zvlhčovačem nebo odvlhčovačem vás může stát i více než 10 000 Kč.
Porovnat ceny čističek vzduchu
Údržba
Některé čističky mají omyvatelné filtry. Samostatná údržba je tak velmi snadná. Přístroj stačí rozebrat, filtr omýt a nechat důkladně oschnout. Poté vše opět sestavíte dohromady a můžete čističku znovu používat.
Pokud tuto možnost čistička nemá, nevyhnete se nákupu nových filtrů. Musíte tedy počítat s nutností filtry opakovaně kupovat. Pokud budete preferovat takový typ zařízení, upřednostněte čističku vybavenou senzorem znečištění filtru.
V takovém případě Vás na nutnost výměny sama upozorní a vy tak nebudete měnit filtr zbytečně brzy nebo naopak pozdě.
Otázky a odpovědi
Jak se od čističky vzduchu liší zvlhčovač?
Zvlhčovače jsou přístroje, které neslouží k čištění vzduchu. Využijete je zejména v zimním období, kdy se tolik nevětrá a v místnosti je tak vysušený vzduch, který dráždí sliznici i oči. K dostání jsou však také čističky vzduchu se zvlhčovačem.
Disponují senzory prachu, teploty i vlhkosti. Využít ji můžete pouze pro čištění vzduchu nebo v kombinaci se zvlhčovačem. Stejně tak jsou k dostání čističky vzduchu s odvlhčovač.
Proč je vhodné koupit čističku s ionizátorem?
Molekuly vzduchu obsahují kladné i záporné ionty. Pro lidské zdraví jsou škodlivé kladné ionty, mohou způsobit potíže s dýcháním, navozují pocit únavy, způsobují bolest hlavy, mají vliv na zhoršené soustředění nebo potíže se spaním.
Záporné ionty jsou naopak lidskému zdraví prospěšné. Mají vliv na snadné dýchání, zlepšují okysličení krve, zvyšují výkonnost, snižují únavu. Dále pak oddalují proces stárnutí buněk a dostanou vás do celkové fyzické i duševní pohody.
Závěr
Čistička vzduchu se hodí do každé domácnosti, využijete ji celoročně nebo pouze v různých obdobích. Díky ní zkvalitníte život všem členům domácnosti, nepostradatelná je zejména pro alergiky a astmatiky. K dostání je v mnoha různých provedeních a designech.
Díky tomu nebude narušovat vzhled žádné místnosti. Nejčastěji ji najdete v bílé barvě, ale vybírat můžete také různě barevné modely.
Čističky vzduchu můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Generátory ozonu
- Jak zvlhčit vzduch?
- Pohlcovače vlhkosti
- Zvlhčovače vzduchu
- Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde HP09
Zdroje: www.biano.cz, www.philips.cz, www.nanospace.cz, www.alza.cz, www.datart.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Když už čističku vzduchu, tak jedině Ionic-CARE. Zatím se nám osvědčily tyto produkty nejlépe.
Já sem na radu kamarádky pořídila Eltrinex AirCompact i100 a jsem nadšená. Funguje naprosto perfektně.
Zlobí mě alergie a lékařka mi doporučila čističku vzduchu, že se to s ní zlepší a měla pravdu. Pořídila jsem Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier a jsem velmi spokojená.
Tata čistička vzduchu Ionic-CARE Triton X6 černá je výborná. Je tichá, jednoduchá obsluha, funguje dobře a lépe se spí.
Taky mám tento typ čističky doma a jsem naprosto spokojená.