Jak začít konverzaci?

Zatímco pro někoho je naprosto přirozené navázat rozhovor i s úplně cizím člověkem, jiný aby se dlouhé minuty přemlouval udělat onen první krok. Možná i vy patříte k lidem, pro které je konverzace problém. Nevíte, jak správně začít, jak druhého oslovit.

Chcete se dát s někým do řeči, ale jednoduše nevíte jak. Možná máte dokonce strach, že u toho budete působit vtíravě nebo vlezle. Máte v sobě nějaký blok, který vás v konverzaci brzdí. Už žádné nepříjemné ticho a trapné okamžiky, kdy oba mlčí. Osvojte si tipy, jak začít konverzaci.

Využijte své okolí

Stačí se rozhlédnout kolem sebe, prohlédnout si prostředí, ve kterém se zrovna nacházíte a rázem máte spoustu podnětů, se kterými můžete zahájit konverzaci. Má druhá osoba v ruce knihu, kterou znáte? Využijte toho.

Zkuste to třeba takhle. „Tu knihu znám, moc se mi líbila. Četl jsi i další od stejného autora?“ I zdánlivé maličkosti vám mohou pomoci najít první téma k rozhovoru. A nemusí to být zrovna jen kniha, může daná osoba třeba pít kávu z vaší oblíbené kavárny.

Buďte přítomní danému okamžiku

Chcete navázat rozhovor s nějakou osobou? Pak nedělejte více věcí najednou. Možná ve vás stále bublají emoce vyvolané ranní hádkou s partnerem nebo přemýšlíte nad tím, co uvaříte k večeři. Pokud chcete zahájit konverzaci, buďte přítomní danému okamžiku.

Odložte mobil, klíče od auta nebo cokoliv. Nenechte se rozptylovat maličkostmi. Nemyslete na věci, které s danou konverzací absolutně nesouvisí. Chcete-li vstoupit do konverzace, nemůžete být jednou nohou v ní a druhou v myšlenkách ve své hlavě. Nejenže se nebudete soustředit, ale ani pro druhou osobu to nebude fér.

Vsaďte na otevřené otázky

Jedním ze způsobů, jak poměrně snadno zahájit konverzaci, je používat otevřené otázky. Rozhovor proto můžete začít otázkou kdo, co, kdy, proč nebo jak. Nechte druhé popsat jejich zážitky, pocity, najít vhodnou odpověď. Zkuste se jich zeptat na věci jako třeba:

  • Jaké to bylo?
  • Kdo tam byl?
  • Jaký to byl pocit?

Dopřejete jim tak chvíli zastavit a popřemýšlet o tom, díky čemuž se i vy dočkáte daleko zajímavější odpovědi, která může následně vést k hlubšímu rozhovoru a delší konverzaci. A to je přesně to, čeho chcete dosáhnout.

Projevte zájem o daného člověka

Chcete zahájit konverzaci a hledáte pro to vhodné téma? Máte ho vlastně přímo před sebou. Ideálním tématem k rozhovoru je totiž ten člověk, se kterým chcete konverzaci zahájit. Projevte proto zájem o to, odkud osoba pochází, ať vám vypráví o svém rodném městě, získáte tak další body, o kterých si můžete společně povídat.

Humor jako nástroj konverzace

Jste ten typ člověka, jehož smysl pro humor baví okolí? Pak toho náležitě využijte! Váš smysl pro humor poslouží jako nástroj pro zahájení konverzace. Řekněte něco vtipného a uvidíte, že se konverzace rázem rozvine úplně sama.

Pokud jde právě o vtipy, pak si jen dovolíme upozornit, abyste neřekli nic hloupého nebo něco, co by si mohl druhý člověk špatně vyložit. Jinak je ale smysl pro humor skvělý nástroj konverzace a komunikace mezi lidmi, dokáže totiž dokonale prolomit počáteční ledy.

Využijte aktuální dění

Jak zahájit konverzaci? Co třeba tím, že využijete něco, co se nedávno stalo? Může to být absolutně cokoliv – píseň, která se stará virální, film, který nedávno vstoupil do kin, dobré jídlo, o kterém všichni mluví. Jen si dejte pozor na to, aby to nebylo téma zasahující do politiky. To totiž dokáže vyvolat daleko více sporů a rozepří, nežli dobrou konverzaci.

Nebojte se požádat o pomoc

Dobrým způsobem zahájení konverzace je požádat o malou laskavost nebo o pomoc. Lidé milují, když se mohou cítit důležité a užitečně. Asi nikdo neodmítne, když se před ním objeví příležitost udělat dobrý skutek, i kdyby to byla naprostá maličkost.

Co říci třeba: „Mohu si na chvilku půjčit vaše pero?“. Tím dáte druhé osobě najevo, že je v dominantní pozici, i když to bude trvat jen krátce. Myslete na to, že daný úkol by měl být snadný, nežádejte o nic náročného nebo o něco, co by druhého mohlo obtěžovat.

Jak začít konverzaci na seznamce?

Samostatnou kapitolou je zahájení konverzace na seznamkách, které pro hledání protějšku využívá stále více lidí. Seznamování se v online prostředí totiž probíhá úplně jinak, nežli když k dané osobě stojíte tváří v tvář.

Založili jste si účet na seznamce a do oka vám padl zajímavý protějšek. A co teď? Jak ho oslovit? Jak zahájit konverzaci? Co platí na muže a čím naopak zaujmete ženu? Nečekejte, že vás druhá osoba osloví sama a udělejte ten první krok.

Oslovte jménem

Oslovit druhého člověka jménem je daleko osobnější, zároveň tím nevyvoláte dojem, že píšete hromadné zprávy náhodným lidem. Zejména ženy pak tento zdánlivě drobný fakt určitě ocení. Vzbudí to v nich pocit, že se o ně muž skutečně zajímá.

Pokud má člověk místo pravého jména přezdívku, nebojte se oslovit přezdívkou a klidně přidat i otázku na pravé jméno. Můžete také na jeho přezdívku zareagovat mile nebo třeba nějak vtipně – rozhodně ne urážlivě, jízlivě nebo ho nějak popichovat.

Položte otázku na tělo

Když vás na seznamce někdo zaujme, nejdříve mu pořádně prozkoumejte profil. Na něm se můžete dozvědět spoustu důležitých informací, které lze následně využít pro zahájení konverzace. Položte druhé osobě otázku tzv. na tělo, čímž mu opět dáte najevo, že se o něho zajímáte a že jste jeho profil jen tak letmo nepřelétli očima.

Pokud na profilu například udává, co rád dělá nebo kde pracuje, můžete mu na základě těchto informací položit otázku. Miluje cestování? Napište například: „Ahoj, vidím, že cestování je náš společný koníček. Kam jezdíš nejraději nebo kde se ti nejvíce líbilo?“. Zmiňuje dotyčný na profilu, že má děti? Pak napište třeba: „Ahoj, koukám, že už máš děti, to je fajn. Jak jsou staré?“. U žen tímto způsobem zaručeně získáte plusové body.

Zeptejte se, co na seznamce hledá

Když si člověk založí profil na seznamce, očividně se za to nestydí. Nebojte se mu proto pro zahájení konverzace položit přímou otázku, co dotyčný od seznamky očekává nebo co tu hledá. Hledá vážný vztah? Nebo někoho, s kým bude jezdit na výlety? Chce si jen psát a flirtovat online? Nebo hledá někoho na občasné rande a sex?

Takové otázky vám ušetří spoustu času. Bát by se jich neměly zejména ženy, protože nebudou ztrácet čas s muži, kteří to nemyslí vážně, nebo hledají něco jiného, než ony samotné. Mužům jde na seznamkách často právě jen o nezávazný sex a touto otázkou je tak můžete velmi snadno filtrovat.

Složte kompliment

Jedním z tipů, jak zahájit konverzaci na seznamce, je vyvolat v druhé osobě pozitivní emoce. Nedílnou součástí seznamovacích aplikací jsou fotografie. Nebudeme si nic nalhávat, právě fotky jsou často rozhodujícím faktorem, jestli nás někdo zaujme a rozhodneme se ho oslovit.

Není tedy vůbec na škodu, když konverzaci zahájíte pěkným komplimentem, třeba právě na fotky. Můžete dotyčné osobě pochválit vzhled, což uvítají nejen ženy, ale zalichotí to určitě i mužům. Kdo by si nerad přečetl nějakou pěknou lichotku, navíc kompliment zpravidla nezůstane bez odpovědi.

Závěr

K zahájení konverzace často stačí zdánlivá maličkost, společná drobnost nebo třeba aktuální dění. Ať už se chcete seznámit online nebo v reálném životě, vždy druhému člověku naslouchejte a při rozhovoru se věnujte jen jemu. Nečtěte si zprávy na mobilu, nerozhlížejte se kolem sebe, nenechávejte ho v chatu čekat dlouhé minuty na odpověď.

Udělat onen pověstný první krok může být někdy těžké. Ale čekat, jestli ho udělá druhá strana, může znamenat, že ke konverzaci nikdy nedojde. Budete-li u rozhovoru slušní, pak se zpravidla nikdy nedočkáte odmítnutí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Nikol Kolomazníková

Nikol Kolomazníková

Jsem tak trochu snílek, kterého dělá šťastným psaní, četba a rodina. K psaní mě to táhlo už od dětství. První knihu jsem napsala ve třetí třídě a doposud stále odpočívá v šuplíku mého psacího stolu. Chvíli neposedím s rukama v klíně, proto když mi zrovna prsty netančí po klávesnici, věnuji se kreativní tvorbě, čtení nebo vaření. Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo