Kadeřnické nůžky

Pravidelnému stříhání vlasů se nevyhne nikdo. Vlasy si můžete nechat upravit v různých salonech nebo kadeřnictvích, mnozí vlasy stříhají doma. A nezbytným vybavením jsou pro ty, kdo se chtějí stříhání vlasů věnovat na profesionální úrovni.

Vlasy byste neměli stříhat běžnými nůžkami, které běžně používáte v domácnosti. Tuto metodu i přes velký výběr kadeřnických nůžek volí většina amatérů. Vlasy sice ostříháte, ale výsledek nebude úplně ideální. Ti, kteří chtějí poznat hřejivý pocit z dobře odvedené práce, by si měli domů pořídit alespoň základní verzi nůžek na vlasy.

Výběr správných kadeřnických nůžek není úplně jednoduchý, je až s podivem, kolik různých typů je na trhu k sehnání. Je tedy dobré vědět, co od kterých nůžek můžete čekávat. Při výběru velmi záleží na tom, z jakého důvodu nůžky na vlasy pořizujete. Ti, kteří pomocí nůžek několikrát do roka ostříhají sebe nebo členy rodiny, vystačí se základním typem.

Pokud se chcete stříhání vlasů věnovat na plno, budete potřebovat více různých provedení. Velice důležité je vybrat správnou velikost. Kadeřnické nůžky se měří v palcích a prodávají se ve velikostech 4,5“ – 8“. Profesionální úroveň ovlivní i hmotnost nůžek. Ti, kteří se budou stříhání vlasů věnovat po několik hodin každý den, budou potřebovat lehké nůžky s ergonomickou rukojetí. U tohoto výrobku je velmi důležité vybrat nůžky kvalitního výrobce, na výběr máte hned několik předních značek.

Porovnat ceny kadeřnických nůžek

Typy

Kadeřnické nůžky se rozdělují podle tvaru a způsobu používání na několik různých typů. Základem jsou 3 typy nůžek na vlasy a to klasické nůžky, nůžky s mikrozoubky a nůžky efilační. Svoje nůžky pak mají praváci i leváci.

Klasické nůžky

Tyto nůžky jsou základem a využívat je budete při klouzavé technice střihu. Tato technika je známá jako sliding. Klasické nůžky mají oboustranné hladké ostří.

Jaguar nůžky 45255-26 JaguART Golden Blossom 5,5

Ukázka klasických nůžek: Jaguar nůžky 45255-26 JaguART Golden Blossom 5,5

Nůžky na vlasy s mikrozoubky

Nůžky mají speciálně upravené ostří a jsou ideální pro začátečníky. Ti s jejich pomocí provedou rovný střih. Nůžky s mikrozoubky však nelze používat na techniku sliding.

Kiepe Professional Sonic Ergo 2115 6´ Plastic Handle 16 cm

Ukázka nůžek s mikrozoubkami: Kiepe Professional Sonic Ergo 2115 6´ Plastic Handle 16 cm

Efilační nůžky

Prostřihovací nůžky, bez kterých se neobejdou zejména profesionální kadeřníci. Jedna čepel efilačních nůžek je hladká, na druhé jsou pak drobné zoubky. Efilační nůžky vlasy odlehčí a zvětší jejich objem.

Witte Rose Line Chiro 6,0´ 82551

Ukázka efilačních nůžek: Witte Rose Line Chiro 6,0´ 82551

Délka čepele

Důležité je vybrat délku čepele. Kadeřnické nůžky se vyrábí ve velikostech od 4 – 8´´. Správnou délku zjistíte tak, že změříte čepel proti prostředníčku. Celková délka nůžek by měla být obdobná jako velikost natažené dlaně.

  • Ženy – ženy obecně volí kratší nůžky, nejoblíbenější je velikost 5 – 6“.
  • Muži – u mužů vedou delší nůžky s velikostí od 6 – 7“.

Velikost nůžek ovlivňuje i technika stříhání. Nejoblíbenější jsou nůžky s velikostí 5,5 a 6“, kterými lze zvládnout až 80% různých technik. Pro přesné zastřihování se hodí více krátké nůžky s čepelí od 4,5 – 5“. Delší nůžky od 6´´ jsou vhodné pro provádění složitějších střihů.

Rukojeť

Neméně důležitou částí je rukojeť. Tu budete držet po celou dobu v ruce a je tedy důležité, aby byla pohodlná a netlačila. Nůžky při práci nesmí ani sklouzávat. Kadeřnické nůžky mají různé typy rukojetí, žádné doporučení, jak vybrat u správnou pro vás však neexistuje. To zda vám vyhovují nůžky s odsazenou, rovnou nebo ergonomicky jeřábovou rukojetí budete muset vyzkoušet.

  • Odsazená rukojeť (offset angle) – ergonomická rukojeť, která pomáhá snížit únavu během stříhání.
  • Rovná rukojeť (straight line) – napomůže dosáhnout větší přesnost. Držení nůžek je přirozené a pohodlné.
  • Ergonomická jeřábová (downwards crane angle) – snižuje únavu zápěstí a poskytne dobrou kontrolu. Tuto rukojeť preferují profesionálové.

Materiál

Kvalita střihu je závislá na materiálu ostří. Kadeřnické nůžky jsou oproti těm běžným mnohonásobně dražší, protože ostří je vyrobeno z velmi kvalitní oceli. Méně zdatní si vystačí s teflonovou úpravou, která zaručuje velmi hladký povrch a mnohem snadnější stříhání. Na výrobu kadeřnických nůžek se dále používá titan a kobalt.

  • Nerez – nerezové nůžky jsou stále nejoblíbenější. Materiál je velmi odolný a pevný. Nerezové nůžky jsou vhodné pro amatéry i profesionály.
  • Titan – tento materiál je velmi kvalitní a nejpevnější vůbec. Nevýhodou je však jeho vysoká pořizovací cena.
  • Kobalt – jedná se o novější materiál, který se stává velmi populárním. Nůžky vyrobené z kobaltu jsou pevnější než nůžky nerezové.

Značka

U kadeřnických nůžek ve velmi důležitá kvalita nástroje. Nůžky na vlasy jsou pro kadeřníky tím nejdůležitějším nástrojem a při jejich výběru se tak nevyplatí šetřit.

O kvalitě nůžek rozhoduje především výrobní materiál, za nejvhodnější jsou považovány nůžky vyrobené z prvotřídní nerezové oceli. Výrobci se zaměřují i na komfortní používání, proto mají jejich nůžky zpravidla ergonomickou rukojeť. Ta se postará o to, aby nůžky během práce neklouzaly ani netlačily.

Za vysoce kvalitní jsou považovány nůžky značky Jaguar což je pravděpodobně nejoblíbenější značka profesionálů. Další velmi kvalitní nůžky koupíte od japonských výrobců Yasaka a Juntecu. Mezi další ceněné výrobce patří Matsuzaki, FOX, KASHO, Ultron, Olivia Garden nebo Sibel.

Cena

Nevýhodou kadeřnických nůžek je poměrně vysoká cena, která může od nákupu odradit zejména amatéry. Z hlediska ceny se nůžky dělí na několik skupin. Studenti tak při výběru zabrousí do kategorie studentských nůžek, v domácnosti si vystačíte se základní řadou, nebo můžete pořídit levnější sadu. Do dalších skupin patří nůžky pro mírně pokročilé, pokročilé a profesionály.

V základní a studentské řadě najdete nůžky s cenou v rozmezí 600 – 2 000 Kč. Největší výběr nabízí cena okolo 1 000 Kč. Cena sady, která zpravidla obsahuje dvě různá provedení, bývá v rozmezí 1 200 – 3 000 Kč. Mírně pokročilí koupí nůžky za 2 – 4 000 Kč, středně pokročilý mohou za kvalitní nůžky zaplatit i 10 000 Kč. Cena profesionálních nůžek vyšplhá až ke 2 000 Kč.

Porovnat ceny kadeřnických nůžek

Otázky a odpovědi

Co by měly umožňovat kvalitní nůžky?

U nůžek na vlasy je důležitý také středový šroub, který by měl umožnit plynulou regulaci síly přítlaku. Nůžky tak můžete přizpůsobit vaším aktuálním potřebám. Tuto možnost nabízí spíše dražší profesionální nůžky. Aby tato funkce fungovala správně, je nutné středový šroub pomocí speciálního minerálního oleje. Ten bývá často součástí balení. Některé nůžky jsou dodávány i se seřizovacím šroubovákem.

Jak se o nůžky na vlasy starat?

Údržba nůžek na vlasy je velmi důležitá a zajistí jim dlouhou životnost. Nůžky byste měli pravidelně čistit hadříkem a čas od času je naolejovat. Pečovat je třeba o ostří. Profesionální nůžky se doporučuje ostřit cca 1 x ročně. Kadeřnické nůžky jsou určeny výhradně ke stříhání vlasů, nikdy byste je tak neměli používat ke stříhání čehokoliv jiného.

Jaké příslušenství se může hodit?

Nůžky je třeba někam odložit. Mezi příslušenstvím tak dominují různé stojánky a pouzdra, který využijete k přenášení i uložení nůžek. Nůžky, sponky a další pomůcky můžete uložit i do speciální brašny, kterou budete mít při práci upevněnou na těle. Profesionálové mohou vyměnit centrální šroub.

Závěr

Výběr kadeřnických nůžek není jednoduchý a je třeba ho provést opravdu důkladně. Tím nejdůležitějším je zvolit správnou velikost a typ čepele. Důležitý je i materiál ostří, provedení rukojetí a samotná hmotnost nůžek. Nůžky na vlasy jsou rozděleny i podle úrovně, k dostání je studentské provedení, nůžky v základní a profesionální verzi. Začátečníkům bude vyhovovat i kadeřnická sada, která zpravidla obsahuje 2 typy nůžek ukrytých v praktickém pouzdře.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.puls.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Já si objednala profesionální sadu kadeřnických nůžek Pronett a je skvělá. Dobře se s ní pracuje, nedělají se na vlasech zuby a hned je člověk ostříhaný.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo