Nůžky na větve

Údržba zahrady vyžaduje kromě jiného také patřičnou péči o stromy, keře, popínavé rostliny nebo velké užitkové plodiny. Právě k tomuto účelu využijete nůžky na větve. Jak už to tak bývá, současný trh nabízí opravdu velké množství různých výrobků a zvolit první nůžky, které se vám namanou, nemusí být ideální řešení.

Při výběru těchto nůžek hraje důležitou roli způsob využití, množství a velikost stromů a dalších rostlin, o které můžete pomocí nůžek pečovat. Nůžky na větve mají několik podob, kromě malých jednoručních, můžete využít nůžky obouruční, teleskopické, pákové nebo akumulátorové. Důležitými parametry při výběru těchto nůžek je dále počet čepelí, průměr střihu nebo převodový mechanismus.

Porovnat ceny nůžek na větvě

Nejlepší nůžky na větve

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. EXTOL PREMIUM SUPER SK5 99 % 749 Kč Zobrazit Kamody.cz
2. FISKARS 1023631 98 % 1 179 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Fiskars 112590 94 % 1 198 Kč Zobrazit Baushop.cz
4. Fieldmann FZNR 1022 91 % 549 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Gardena 500 BL Comfort 85 % 603 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Různé dřeviny můžete stříhat pomocí různých typů zahradnických nůžek. To, jaký typ vyberete, by se mělo odvíjet i od počtu dřevin, které budete pravidelně udržovat.

Jednoruční

Nejoblíbenější jsou pravděpodobně jednoruční nůžky, které využijete v každé zahradě mnoha způsoby. Tyto nůžky ustřihnou větve do průměru cca 26 mm, jsou ideální ke stříhání keřů, květin, stříhat s nimi můžete zeleninu například papriky, využijete je právě k ošetřování rostlin, jako jsou papriky, rajčata, okurky atd. Jednoruční nůžky by neměly chybět v žádné domácnosti, koupit můžete nůžky jednoruční, dvouruční. I zde najdete nůžky s převodovým mechanismem.

Pákové

Pomocí pákových nůžek můžete ustřihnout i silnější větve, a to až do průměru 55 mm. Pákové nůžky mají větší rozměry, patří tedy mezi dvouruční nůžky. Tyto nůžky jsou často doplněny o převodový mechanismus, což je praktická funkce, která vám stříhání velmi usnadní. Pákové nůžky jsou k dostání v jednočepelové nebo dvoučepelové podobě.

Teleskopické

Teleskopické nůžky vám umožní stříhat větve ve větších výškách. Díky nim nebude muset po zahradě běhat se žebříkem, což bude vyhovovat nejen starším majitelům zahrad. Teleskopickým nůžkám se běžně říká také housenice. Jedná se často o nůžky s pilkou a ovládají se jednoduše pomocí zatáhnutí za táhlo.

Akumulátorové

Nejmodernější jsou nůžky akumulátorové, které pro svůj chod využívají elektrickou energii. Díky tomu bude práce opravdu jednoduchá, což oceníte zejména při péči o větší množství stromů.

Při výběru nůžek se zaměřte zejména na kapacitu baterie, která určuje, jak dlouho bude možné nůžky na jedno použití používat. Pokud budete uvažovat o pořízení akumulátorových nůžek, budete muset počítat i s vyšší pořizovací cenou.

Nůžky na bonsaje

Speciální péči vyžadují bonsaje a jiné malé dřeviny. Ty budete muset zastřihovat speciálními malými nůžkami, které vám umožní zastřihovat větvičky. Jiný typ nůžek je určen k stříhání listů. Tyto malé nůžky jsou vhodné také ke stříhání různých bylinek.

Konstrukce

Zvolit můžete i typ konstrukce, nůžky mohou mít klasickou nebo převodovou konstrukci.

 • Klasické – levnější nůžky vhodné spíše na větve menšího průměru. Práce s nimi je namáhavější, vhodné jsou k údržbě menšího počtu dřevin
 • Převodové – dražší nůžky, díky převodu se navyšuje střižná síla. Nůžky s převodem jsou tak ideální i na stříhání větví s větším průměrem. Práce není v tomto případě tolik namáhavá a zvládnete zastřihnout i větší množství větví.

Čepele

Aby bylo stříhání rychlé, snadné a bezpečné, musí mít nůžky kvalitní a velmi ostré čepele. Na výrobu čepelí se používá nerezová, uhlíková nebo karbonová ocel. Kromě výrobního materiálu můžete vybírat také mezi jednočepeovými nebo dvoučepelovými nůžkami.

Jednočepelové

Jednočepelové nebo také kovadlinkové nůžky jsou určené zejména ke stříhání tvrdých, suchých větví. Nůžky mají jednu stříhací čepel, na protilehlé straně se nachází doraz, kterým jsou větve pouze přidržovány. Jednočepelové nůžky mají delší životnost, používat je můžete také na zastřihování kořenů, nejsou tolik náchylné, kvalita střihu však není tak velká.

Dvoučepelové

Nůžky jsou ideální na stříhání čerstvých větví. Tyto nůžky se vyznačují větší kvalitou řezu, využijete je tedy a na úpravu okrasných keřů, stříhání růží atd. Tyto nůžky vám umožní stříhat v blízkosti kmene, počítat však musíte s častějším broušením čepelí.

Průměr střihu

Tento parametr je velmi podstatný, určuje, jak velké větve budete moci pomocí nůžek stříhat. Průměr střihu je z velké části dám i typem a velikostí nůžek.

 • Jednoruční – tyto nůžky jsou vhodné pro stříhání tenčích větví do průměru 26 mm.
 • Obouruční – nůžky se vyznačují delší rukojetí a ustříhnete s nimi větvě s průměrem cca 40 – 50 mm.

Vlastnosti

U nůžek na větve si všímejte i dalších vlastností, které ovlivňují způsob používání a mají vliv i na uživatelský komfort.

 • Hmotnost – v případě jakéhokoliv nářadí platí pravidlo čím méně tím lépe. Nůžky s menší hmotností budete moci používat delší dobu, práce nebude tolik namáhavá. Hmotnosti si všímejte především u dvouručních a teleskopických nůžek. Které mohou mít hmotnost až 2 kg. Jednoruční nůžky váží zpravidla do 0,5 kg.
 • Ergonomie – ergonomické rukojeti se budou lépe držet a při práci vás nebudou tolik bolet ruce.
 • Protiskluzová úprava – i tuto vlastnost najdete spíše u dražších nůžek. Díky protiskluzové úpravě vám nebudou nůžky klouzat ve zpocených dlaních.
 • Tlumení nárazů – nůžky na větve mohou být vyrobené z měkčených materiálů, které jsou schopné tlumit nárazy. Předejdete tak zbytečnému namáhání zápěstí.
 • Zámek – postará se o bezpečné uzamknutí, čímž ochráníte nejen čepele, ale zabráníte i možnému úrazu, pokud se nůžky dostanou do rukou dětí.

Značka

K nejoblíbenějším výrobcům nůžek na větve patří Fiskars, což se v současné době nejlépe hodnocený výrobce různého zahradnického nářadí. Vysoká hodnocení mají také výrobky značek Gardena, Exol, Bosch, Fieldmann, Graphite nebo HECHT.

Cena

Cena nůžek na větve bývá v rozmezí 200 – 1 500 Kč. Nejlevnější jsou malé jednoruční nůžky, jejichž cena je cca 200 – 500 Kč, ale narazit můžete i na dražší vysoce kvalitní nůžky. Teleskopické a dvouruční nůžky koupíte od 300 – 1 000 a více Kč. K nejdražším patří akumulátorové nůžky a ořezávače větví, za které můžete zaplatit okolo 2 000 Kč.

Údržba

O nůžky na větve je nutné správně pečovat. Údržba se týká zejména čepelí, které přichází do styku s mízou i nečistotami. Z tohoto důvodu je nutné nůžky po každém použití očistit a doporučuje se čepele čas od času ošetřit vhodným olejem. Případnou rez lze odstranit smirkovým papírem nebo za pomoci chemického odrezovače. Nevyhnete se ani pravidelnému broušení. K tomuto účelu můžete použít klasický brousek nebo brusný kámen.

Porovnat ceny nůžek na větvě

Otázky a odpovědi

Z čeho jsou nůžky na větve vyrobeny?

Kvalitní nůžky musí mít zejména kvalitní ostří. Ostří je u levnějších nůžek vyrobeno z nerezové oceli, ty nejkvalitnější nůžky mají čepele karbonové. Rukojeti levných nůžek mohou být plastové, nejdražší nůžky mají povrch rukojeti vyrobený z měkkých materiálů, které dobře tlumí nárazy.

Kdy se vyplatí nákup akumulátorových nůžek?

Akumulátorové nůžky mají své využití zejména tam, kde je třeba pravidelně zastřihovat větší množství stromů. Jestliže nůžky využíváte pouze na jaře, kdy potřebujete zkrátit větve na menším počtu stromů, jejich nákup se vám spíše nevyplatí. Zde si vystačíte s klasickými nůžkami, které využijete i při dalších příležitostech.

Co je ořezávač větví?

Jako ořezávače jsou označovány malé motorové pily, které pracují díky elektrickému pohonu, nebo využívají akumulátor. Ořezávače bývají často umístěny na delší násadě a můžete je použít stejně jako teleskopické nůžky. Malé ořezávače mají podobu nůžkové pily, i tyto výrobky jsou poháněny elektrickou energií.

Závěr

Pokud budete stříhat větve menších průměrů, budou vám stačit malé jednoruční nůžky. Ke stříhání větví většího průměru bude třeba zakoupit nůžky dvouruční. S údržbou větví ve větších výškách vám pomohou teleskopické nůžky nebo speciální pilové ořezávače.

Pokud jste majitelem sadu nebo vinice zvažte nákup akumulátorových nůžek. Suché a tvrdé větve ustříhnete pomocí jednočepelových nůžek, s čerstvými větvemi se lépe poradí nůžky dvoučepelové.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.gardentech.cz, www.az-hobby.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (51 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Koupila jsem si nůžky na větve od Parkside a není to tedy žádná hitparáda. Myslel jsem si, že to bude daleko lepší kvalita, ale nestojí za nic. Ostříhal jsem několik větví a měl jsem obavu, že se ty nůžky snad přelomí na dvě části.

 2. Když nůžky na větve, tak jedině od značky Fiskars. Vždy potěší dobrá kvalita a špičkové zpracování.

 3. Potřebovala jsem pořádné nůžky na větve, abych ostříhala ovocné stromky a růže. Díky vašemu článku sem si vybrala jedny moc šikovné, na které teď nedám dopustit.

 4. Máte moc pěkný článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo