Karty na poker

Poker je oblíbenou karetní hrou, která se hraje v kasinech, hernách, ale i při domácích akcích. Pokud si jí chcete zahrát i vy s vašimi blízkými, budete potřebovat žetony, pokerovou podložku či stolek, a samozřejmě karty. Aby byla jejich kvalita co nejlepší, je třeba, abyste se soustředili na konkrétní parametry, které si v dnešním článku představíme.

Porovnat ceny karet

Počet karet v balíčku

Počet karet se liší podle toho, jaký způsob pokeru hrajete. U No Limit Holdem je potřeba 52 karet – standardní balíček obsahuje další 2 nebo 3 žolíky (liší se dle výrobce). Někdy lze během hry použít všech 54 karet, v tom případě hrajete variantu French. V posledních letech je populární short-deck poker, kde se používá pouze 36 karet – nepoužívají se karty 2, 3, 4, 5, začíná se tedy od 6. Někdy existují také vzácnější druhy her se 32 kartami.

Typy indexu

Jde o velikost čísel a barev v rohu každé karty, podle kterých jsou rozděleny na jednotlivé druhy. Podle barvy se indexy dělí na:

  • dvoubarevné
  • čtyřbarevné

Klasicky jsou indexy vydávány ve dvou barvách – červené a černé, zároveň se červené navzájem liší v odstínech. Další důležitou vlastností je velikost indexů na vnitřní straně karet. Nejčastěji se v balíčcích nacházejí následující možnosti:

Jumbo

Karty s větším indexem ocení zejména hráči s horším zrakem či začátečníci. Dá se dobře číst i tehdy, kdy se nacházíte v tmavší místnosti.

Regular

Využívá se v kasinech a hernách, kde hráči nemají tolik soukromí a své karty si musí bedlivě hlídat – stačí totiž pouze nadzdvihnout růžek karty pro přečtení její hodnoty, což je pro hráče bezpečnější.

Magnum

Zvláštní druh indexu vyznačující se obrovskými velikostmi a čísly. Navrženo speciálně pro hráče se slabým zrakem.

Peek index

Opak předchozí verze – zde jsou označení nejmenší. Balíčky s takovým indexem jsou vhodným řešením pro hraní pokeru u stolu s 9-10 soupeři. Vzhledem k malé velikosti čísel se můžete snadno podívat na svou ruku, aniž by kdokoliv zahlédl, jakou kartu máte.

Materiál

Jedním z nejdůležitějších kritérií při nákupu balíčku je materiál, ze kterého jsou karty vyrobeny. Zatímco z dětství vám jsou známy spíše papírové karty, profesionálové využívají 100 % plastové, které jsou odolné a dokonce je nezničí ani voda.

Papír

Papírové karty jsou oproti plastovým levnější a jsou dostupné všude. Rychle se ale opotřebovávají a nepůsobí moc esteticky. Pokud tedy chcete hrát poker alespoň částečně na profesionální úrovni, pořiďte si raději plastové karty.

Plast

Jsou to právě plastové pokerové karty, které vidíme ve všech filmech či seriálech, kde postavy hrají poker. Mají dlouhou životnost, pěkný vzhled, na druhou stranu jsou dražší. Protože vám ale vydrží několik let, investice se dlouhodobě vyplatí.

Velikost karet

Není to nejdůležitější kritérium, ale i tak si o něm pojďme povědět něco blíže. Předpokládá se, že velikost hrací karty ovlivňuje pohodlí při míchání celého balíčku – čím menší je, tím lépe se míchá.

Velikost naprosté většiny pokerových karet je 63 x 88 mm, ale najdete také rozměry 57 x 88 mm. Jak vidíte, liší se pouze šířka. Pokud mají karty 57 x 88 mm, dá se s nimi hrát také karetní hra bridž. Pro účely pokeru budou stačit pouze karty 63 x 88 mm.

Design zadní strany (rub)

I když se tento parametr nemusí zdát jako něco důležitého, výběr designu zadní strany, neboli rubu, je ale ve skutečnosti potřebný jako prevence vůči podvodu. Čím složitější design je, tím snadněji na něm lze udělat nenápadnou (pro ostatní hráče) značku.

Přítomnost bílého odsazení 3-4 mm od okraje karty je základním prvkem dobrého pokerového balíčku. Klasickými barvami jsou červená a modrá. Někdy můžete najít kombinaci oranžové a zelené, existují ale i možnosti se zlatým a černým provedením.

Příležitost

Karty na poker budete určitě také volit podle toho, do jaké společnosti se s nimi chystáte. Chcete-li si zahrát přátelskou hru doma, budou vám bohatě stačit papírové karty. Jestli plánujete hrát na trochu profi úrovni, pak bude potřeba pořídit plastovou verzi, která je odolnější i lépe vypadá.

Funkce

Bez karet by se poker hrát nedal. Patří mezi základní vybavení, společně s kufříkem, klasickými žetony, žetony pro dealera a kostkami – to všechno byste měli najít v balení pokeru. Díky kartám můžete hrát různé druhy pokeru, rozpoznávat kombinace a vítězit.

Značka

Mezi nejvýznamnější značky karet na poker patří Piatnik, Modiano, Bicycle a Copag. Protože se jedná o kvalitní značky, vyrábějí karty pouze ze 100 % plastu, přičemž značka Piatnik má k dostání i různé designové edice, například “Počátky letectví”, “TANKY” nebo “Titanic”.

Cena

Cenově se karty moc neliší, jelikož jsou vyrobené ze stejného materiálu. Pokud se jedná o papírovou variantu, ta bývá levnější, jak už jsme si ostatně řekli. Co se ale týče té plastové, seženete ji i do 100 Kč.

Od 100 Kč do 200 Kč se objevují Jumbo indexy, červený i modrý rub. Nad 200 Kč zakoupíte karty výjimečně, bývají levnější. Pokud ale takovou cenu zahlédnete, jedná se o balíček určený pro více her.

Porovnat ceny karet

Údržba

Aby vám karty vydržely, doporučujeme zakoupit plastovou variantu, která je voděodolná, a nepoškodí jí tedy ani vylité pití. Přesto se kontaktu s vodou vyhýbejte, karty uchovávejte v kufříku a buďte při manipulaci s nimi opatrní.

Otázky a odpovědi

Z jakého materiálu jsou karty na poker vyrobeny?

Karty jsou vyrobeny buďto z plastu nebo z papíru – pro amatérské hraní postačí papírové, které se rychleji opotřebují, pro profesionální bude třeba pořídit plastové, ty se také používají ve všech kasinech. Právě proto je také jejich cena vyšší, z dlouhodobého hlediska se ale vyplatí.

Jaké jsou typy indexu u karet na poker?

Index je velikost čísel a barev v rohu každé karty, které se barevně dělí na dvoubarevné a čtyřbarevné. Klasicky jsou indexy vydávány ve dvou barvách – červené a černé. Velikost indexů se dělí na jumbo, regular, magnum a peek index. Jumbo má větší číslice, hodí se tudíž pro starší hráče, hráče s poruchou zraku nebo do místnosti, kde je přítmí.

Regular index je klasický, využívá se v kasinech a hernách, protože je bezpečnější a protihráči nemohou jen tak přečíst, co má daná osoba na ruce za karty. Magnum má obrovský index, je tak ideální pro zrakově postižené. Peek index funguje naopak, čísla jsou malinká, což využijete při hraní pokeru u stolu s 9-10 soupeři, kde bude zapotřebí větší opatrnosti.

Jak vybrat karty na poker pro danou příležitost?

Pokud se jedná o přátelskou hru, postačí obyčejné papírové karty. Chcete-li hraní pokeru posunout na vyšší úroveň, pořiďte profesionální karty ze 100 % plastu, které dlouho vydrží a mají líbivý design.

Závěr

Poker je skvělá hra, ať už jste dva nebo deset hráčů. Zahrajte si ji s profesionálním balíčkem v kufříku nebo zakupte jednoduché papírové karty a započněte přátelskou hru s vašimi blízkými. Důležité je užít si zábavu, při pokeru si ale také procvičíte strategické myšlenky, poker face (kamennou tvář) a blafování.

Vyberte takové karty, se kterými se vám bude hrát nejlépe a které budou odpovídat příležitosti, pro kterou je chystáte vytáhnout. Je jen na vás, jakou formu pokeru budete hrát, hlavní je, abyste se bavili.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.aaapoker.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo