Žetony na poker

Poker je oblíbená karetní hra, co se hraje v kasinech a hernách. Abyste si ji mohli zahrát doma, musíte mít k dispozici set, ve kterém se nachází karty a žetony. Ty slouží k tomu, abyste mohli sázet a ostatní hráči viděli, kolik přesně. Následně buďto vyhrajete nebo prohrajete a žetony si berete k sobě nebo jsou vám odebrány. Existuje několik druhů a parametrů, na které se budete při jejich výběru soustředit.

Porovnat ceny žetonů

Počet žetonů v sadě

Počet žetonů se odvíjí od toho, kolik hráčů bude poker hrát. Nejlepší sady pokerových žetonů se skládají z 300 žetonů. Většina žetonů v sadě je bílá (obvykle kolem 100 žetonů), zatímco od každé z ostatních barev je obvykle 50 žetonů. To vám umožní bez problémů sestavit domácí pokerovou hru s 5-6 hráči.

Pro větší pokerové hry budete muset investovat do lepší sady žetonů. Například pro 6-7 hráčů kupte kufřík s 500 žetony, pro 8 a více hráčů se dá sehnat kufřík s 1 000 žetony.

Hodnoty žetonů

Každý pokerový žeton má hodnotu, která je předem určena na začátku hry, pokud není označena. Většina domácností ale kupuje žetony, které označeny jsou, a tak jejich hodnotu vidíte natištěnou či vyrytou přímo na nich. Bývají barevně rozlišeny – bílá (1 USD), červená (5 USD), modrá (10 USD), zelená (25 USD) a černá (100 USD).

Zatímco prázdné pokerové žetony vám dávají větší svobodu přiřazovat jim různé hodnoty pokerových žetonů podle libosti, žetony s hodnotou jsou lepší volba, zvláště pro cash game (žetony symbolizují skutečné peníze – například v hernách či kasinech).

V kufříku ale naleznete i další druhy žetonů, které neslouží k sázení. Jsou to:

  • Dealer žeton – určuje aktuálního dealera, tedy toho, kdo míchá a rozdává karty. Před první hrou se určí tak, že si všichni hráči vytáhnou jednu kartu, a hráč s nejvyšší kartou se stává dealerem. Každou hru se pozice dealera mění po směru hodinových ručiček.
  • Small blind – nachází se vždy po levé straně dealera a také se jeho pozice každou hrou mění. Hráč, na kterého připadá small blind, vkládá peníze do hry ještě před rozdáním karet. Hodnotu small blindu je třeba určit před začátkem hry. Navíc se pravidelně ve hře mění, často po předem určeném intervalu.
  • Big blind – jde o dvojnásobek small blindu. Stejně jako small blind, i big blind vkládá peníze do hry ještě před rozdáním karet. Big blind sedí vždy na levé straně od small blinda.

Materiál

Pro zkušeného hráče je velký rozdíl mezi plastovými, kaolinovými a keramickými pokerovými žetony – keramické pokerové žetony jsou nejdražší, ale investice se určitě vyplatí, protože jsou odolnější, přece jen se používají právě mezi profesionály v kasinech a hernách. Jejich hmotnost se pohybuje okolo 10 g. Plastové žetony na poker jsou levnější, ale také lehčí, váží okolo 7 g, což bude stačit pro domácí hraní, na profesionální úroveň ale budete potřebovat víc – standardní váha žetonů na poker je 11,5 gramu.

Kaolinové žetony jsou nejběžnější variantou a vyrábějí se ze směsi jílu a plastu (jílového kompozitu), která dodává potřebnou stabilitu. Výrobní proces je složitější než u plastových žetonů a vede k mnohem barevnějším výsledkům. Hmotnost se obvykle pohybuje kolem 11 g-14 g.

Kvalita

Kvalitu pokerového žetonu určuje právě hmotnost materiálu, ze kterého je vyroben. Čím těžší, tím lepší. Co se stability týče, není mezi nimi velký rozdíl, jsou stejně odolné. Cenové rozdíly tedy v zásadě vyplývají z příslušných nákladů ve výrobním procesu a nákladů na materiál. Ty dražší jsou vyrobeny z kvalitnějšího materiálu, který působí příjemnějším dojmem a výrazně tak ovlivňuje zážitek ze hry.

Tvar hrany

Většinou se neliší a žetony se vyrábí ve tvaru válce, protože je tak jednoduché s nimi manipulovat. Existují ale i takové modely, které se vyrábějí se zkosenými hranami, a dají se tak využít k provádění různých triků.

Potisk či polep

Žetony bývají nějak designově zdobeny, například speciální fólií, hodnotami a různými grafickými prvky. Až na hodnoty nemá tento parametr žádný speciální účel, jde jen o příjemný pocit při hře – estetika je součástí života každého z nás a lidé milují hezké věci. Vybírejte tedy podle toho, co se vám jednoduše líbí. Narazit můžete třeba na laserové provedení či pozlacenou verzi.

Funkce

Žetony slouží k tomu, aby pokeroví hráči mohli sázet. Hraje se buď o peníze (cash game), kde jednotlivé žetony symbolizují částky, nebo jde jen o přátelskou hru, kde jde o to, kdo vyhraje vše, ale nemusí ke konci hry spoluhráče vyplácet. Žetony mají kromě praktické funkce také funkci estetickou, kdy podporují zážitek při hře a zároveň mohou být užitečné při blafování – někteří hráči si totiž s žetony hrají, aby tak odvedli pozornost od toho, co mají v plánu. Řadíme sem tření žetonů o sebe, pohazování s komínem či jeho skládání.

Značka

Mezi oblíbené značky žetonů na poker patří Garthen, Tuin, Matser nebo MAN. Liší se mezi sebou materiálem, který používají k výrobě i designem.

Cena

Cena se počítá za jeden kus žetonu – pokud kupujete celý set v kufříku, je v něm cena započítána za všechny žetony. Nejlevněji vás vyjdou plastové varianty, které seženete za 3 Kč/kus. Kvalitnější materiály stojí 5 až 6 Kč/kus. Nejdražší jsou speciální žetony určující dealera, ty koupíte za cca 45 Kč/kus. Pokud máte zájem o doplněk v podobě sběratelských žetonů, ty vás vyjdou klidně na téměř 90 Kč/kus.

Porovnat ceny žetonů

Otázky a odpovědi

Kolik žetonů by se v sadě mělo nacházet?

Počet žetonů se liší podle toho, kolik hráčů se hry účastní. Většinou sady obsahují 300 pokerových žetonů (5-6 hráčů), pro větší počet hráčů poté 500 (6-7 hráčů) nebo 1 000 (více jak 8 hráčů).

Z jakého materiálu mohu pokerové žetony zakoupit?

Žetony se vyrábějí ze tří druhů materiálu – plastu, kaolínu a keramiky. Plastové jsou nejlevnější, ale také nejlehčí (okolo 7 g), což znamená, že nepůsobí profesionálně. Využijete je například při domácím hraní. Kaolínové žetony jsou o něco dražší a váží 11 g-14 g, používají se nejčastěji.

Keramické žetony mají hmotnost okolo 10 g. Obecně platí, že čím těžší, tím lepší. Jde o zážitek, který z hraní máte, proto se soustřeďte hlavně na to, jaký design se vám líbí a s jakým materiálem se vám bude nejlépe hrát.

Jaké hodnoty žetony mají?

Žetony mohou být buďto prázdné nebo je na nich vyryta hodnota, kterou představují. Pokud se hraje cash game, tedy jednotlivé žetony symbolizují danou částku peněz, je lepší verze s hodnotou, abyste se lépe orientovali v tom, kolik už jste prohráli či vyhráli. Bývají barevně rozlišeny – bílá (1 USD), červená (5 USD), modrá (10 USD), zelená (25 USD) a černá (100 USD).

U prázdných žetonů si hodnotu stanovují sami hráči ještě před rozdáním karet, a proto mají větší svobodu. Kromě těchto žetonů se v setu objevují i dealer žeton, small blind a big blind, které mají odlišnou úlohu ve hře.

Závěr

Zahrát si poker s kvalitními žetony je zážitek, proto buďte při výběru pečliví a volte podle toho, co se vám líbí a jakou formu hry zvolíte – domácí či profesionální. V některých případech se vyplatí koupit rovnou celý set, kde už za vás výrobce vybral materiály. Designového provedení je na trhu spousta, nemusíte se omezovat pouze na klasiku, kterou vidíte ve filmech – experimentujte a užijte si hru, ať už zvolíte jakýkoliv druh pokeru.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dostal jsem od přítelkyně Garthen žetony 200ks a jsou fajn. Byl to parádní dárek, udělal mi radost. Jsou kvalitní.

  2. Já tedy nevím, kdo má jakou zkušenost s žetony, ale na poker s kamarády kupuji jedině ty od značky Garthen, protože mají fakt suprové zpracování. Zatím jsem ani jinou značku nezkoušel, protože s touto jsem maximálně spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo