Jak vyčistit klávesnici?

Počítačovou klávesnici, kterou velká část populace používá na denní bázi, je potřeba pravidelně čistit. Mezi klávesami se usazuje mnoho nečistot, jako je prach, drobky z vašeho jídla nebo bakterie, kterých máte na dlaních spoustu. Pokud je o klávesnici dobře postaráno, zaručeně budete mít lepší pocit z vašeho pracovního místa.

Jak vyčistit klávesnici u notebooku?

Jestliže používáte klávesnici na notebooku, máte na půl vyhráno. Čištění tohoto typu klávesnice je výrazně jednodušší než čištění externí klávesnice.

 • Nejprve vypněte počítač. Poté celou klávesnici utřete čisticími ubrousky na plastové povrchy – pokud takové doma zrovna nemáte, měl by vám postačit jakýkoliv navlhčený hadřík. Dávejte pozor, aby hadřík nebyl moc nasáklý vodou, protože jak víme, voda se s elektronikou moc nemusí.
 • Dále se vám budou hodit vatové tyčinky namočené v alkoholu, kterými můžete vyčistit boční strany jednotlivých kláves.
 • Super vychytávkou je speciální čistící gel, což je lepivý kus suché plastické hmoty podobný „slizům“ pro děti. Není to moc drahá záležitost, dá se použít opakovaně a přilepí se na ni každé zrníčko prachu.

Jak vyčistit externí klávesnici?

Před čištěním vypněte počítač a klávesnici odpojte.

 • Máte odnímatelné klávesy a trochu času navíc? Prima, jako první krok vyndejte každou klávesu. Připravte si hrnec nebo velkou mísu, kde rozmícháte teplou vodu s mycím přípravkem. Všechny klávesy tam nechte nějakou dobu odmočit.
 • Desku klávesnice otočte vzhůru nohama a vytřepte z ní všechny drobky a nečistoty. Šikovným pomocníkem vám může být stlačený vzduch v plechovce. Stojí okolo 150 korun a pomocí tlaku dokážete vyfoukat nečistoty i z těch nejtenčích spár klávesnice. Připravte se ale na to, že stlačený vzduch rozvíří nečistoty všude kolem.
 • Místo komprimovaného vzduchu můžete použít i vysavač, obecně se to ale nedoporučuje, jelikož je to poměrně riskantní a mohli byste omylem vysát nějakou malou součástku.
 • Odmočené klávesy nechte vyschnout. Až budou kompletně suché, můžete klávesnici znovu zkompletovat a zapojit do počítače.

Tipy na závěr

Aby vám klávesnice zůstala nádherně čistá co nejdéle, doporučujeme dodržovat těchto pár tipů, které zabrání jejímu znečištění.

 • Předtím, než začnete psát na klávesnici, důkladně si umyjte ruce. Jestli máte koupelnu daleko, hodí se mít vždy blízko počítače antibakteriální gel.
 • Nikdy u klávesnice nejezte, a když už musíte, odsuňte ji, co nejdále od sebe.
 • Pití u monitoru je doslova největším zabijákem všech klávesnic. Na pití si vyhraňte speciální místo, odkud nemůžete ohrozit vaši klávesnici.
 • Při delším nepoužívání klávesnici otočte vzhůru nohama nebo ji přikryjte čistou utěrkou. Zabráníte tak vrstvení prachu.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.datart.cz, www.okay.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo