Jak vyčistit klávesnici?

Počítačovou klávesnici, kterou velká část populace používá na denní bázi, je potřeba pravidelně čistit. Mezi klávesami se usazuje mnoho nečistot, jako je prach, drobky z vašeho jídla nebo bakterie, kterých máte na dlaních spoustu. Pokud je o klávesnici dobře postaráno, zaručeně budete mít lepší pocit z vašeho pracovního místa.

Jak vyčistit klávesnici u notebooku?

Jestliže používáte klávesnici na notebooku, máte na půl vyhráno. Čištění tohoto typu klávesnice je výrazně jednodušší než čištění externí klávesnice.

 • Nejprve vypněte počítač. Poté celou klávesnici utřete čisticími ubrousky na plastové povrchy – pokud takové doma zrovna nemáte, měl by vám postačit jakýkoliv navlhčený hadřík. Dávejte pozor, aby hadřík nebyl moc nasáklý vodou, protože jak víme, voda se s elektronikou moc nemusí.
 • Dále se vám budou hodit vatové tyčinky namočené v alkoholu, kterými můžete vyčistit boční strany jednotlivých kláves.
 • Super vychytávkou je speciální čistící gel, což je lepivý kus suché plastické hmoty podobný „slizům“ pro děti. Není to moc drahá záležitost, dá se použít opakovaně a přilepí se na ni každé zrníčko prachu.

Jak vyčistit externí klávesnici?

Před čištěním vypněte počítač a klávesnici odpojte.

 • Máte odnímatelné klávesy a trochu času navíc? Prima, jako první krok vyndejte každou klávesu. Připravte si hrnec nebo velkou mísu, kde rozmícháte teplou vodu s mycím přípravkem. Všechny klávesy tam nechte nějakou dobu odmočit.
 • Desku klávesnice otočte vzhůru nohama a vytřepte z ní všechny drobky a nečistoty. Šikovným pomocníkem vám může být stlačený vzduch v plechovce. Stojí okolo 150 korun a pomocí tlaku dokážete vyfoukat nečistoty i z těch nejtenčích spár klávesnice. Připravte se ale na to, že stlačený vzduch rozvíří nečistoty všude kolem.
 • Místo komprimovaného vzduchu můžete použít i vysavač, obecně se to ale nedoporučuje, jelikož je to poměrně riskantní a mohli byste omylem vysát nějakou malou součástku.
 • Odmočené klávesy nechte vyschnout. Až budou kompletně suché, můžete klávesnici znovu zkompletovat a zapojit do počítače.

Tipy na závěr

Aby vám klávesnice zůstala nádherně čistá co nejdéle, doporučujeme dodržovat těchto pár tipů, které zabrání jejímu znečištění.

 • Předtím, než začnete psát na klávesnici, důkladně si umyjte ruce. Jestli máte koupelnu daleko, hodí se mít vždy blízko počítače antibakteriální gel.
 • Nikdy u klávesnice nejezte, a když už musíte, odsuňte ji, co nejdále od sebe.
 • Pití u monitoru je doslova největším zabijákem všech klávesnic. Na pití si vyhraňte speciální místo, odkud nemůžete ohrozit vaši klávesnici.
 • Při delším nepoužívání klávesnici otočte vzhůru nohama nebo ji přikryjte čistou utěrkou. Zabráníte tak vrstvení prachu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já nedávno čistila dceři pokoj včetně jejího počítačového koutku, takže jsem se pustila také do klávesnice. Proboha, nikdy bych nevěřila, kolik nečistot se pod jednotlivé klávesy může vlézt, protože když jsem jí otočila, abych jí vyklepala, tak jsem zůstala zírat s otevřenou pusou, co vše padalo ven. Nakonec jsem jí ještě profoukla tím stlačeným vzduchem, co jsem speciálně kvůli tomu koupila a je zase jako nová, ale byl to tedy zážitek.

 2. Zajímavý článek, v podstatě tu klávesnici čistím podobně. Jednoduše jí postříkám octovým roztokem, nechám odmočit a pak důkladně otřu. Vždycky zmizí všechny nečistoty a je jako nová.

 3. Tedy čištění klávesnice je naprostý horor, protože aniž by si to člověk uvědomoval, je to neskutečný lapat prachu i nečistot. Nedávno jsem pořídila takový sprej a čistím klávesnici pomocí stlačeného vzduchu. Musím uznat, že je to naprostá pecka a klávesnice je pak opravdu čistá jako píšťalička.

Přidat komentář

Recenzer
Logo