Klávesnice

Nejoblíbenější typy klávesnic

Klávesnice je nedílnou součástí každého počítače. Mohlo by se zdát, že není třeba trápit se příliš s výběrem nové klávesnice. Stačí jít do toho správného obchodu, porozhlédnout se po modelu, který vás osloví svým vzhledem a zaujme cenou a je hotovo.

Tak jednoduché to ale není. Ať už vybíráte klávesnici vhodnou pro kancelářskou činnost nebo herní typ, měli byste znát alespoň několik základních parametrů, které vám usnadní její používání.

Porovnat ceny klávesnic

Nejlepší klávesnice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus 90 % 975 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Genius GX Gaming Scorpion 84 % 364 Kč Zobrazit Oaza.cz
3. Yenkee Ambush YKB 3100 82 % 249 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typ

To jak se vám bude na jednotlivých klávesnicích pracovat, určuje jejich výrobní provedení. K dostání jsou dva hlavní typy, a to klávesnice s gumovou membránou a mechanická klávesnice. Oba typy jsou velmi kvalitní a vyznačují se dlouhou životností. To, která bude vhodná pro vás, záleží především na způsobu využití.

Klávesnice s gumovou membránou

Tyto klávesnice jsou nejjednodušší a patří k nejlevnějším. Tyto klávesnice postačí všem, kdo nepotřebují žádný speciální design nebo funkce. Patří také k nejoblíbenějším, pracují velmi spolehlivě a mají dlouhou životnost. Pokud se uvnitř přece jenom něco pokazí, můžete koupit za několik stokorun klávesnici novou.

Pod klávesami se nachází gumová membrána s výstupky pro každou klávesu. Na spodní straně výstupku jsou uhlíkové kontakty. Membrána je položena na fólii s kontakty. Ve chvíli, kdy stisknete klávesu, dojde k prohnutí membrány, dojde ke kontaktu s tištěným spojem a k vyslání signálu do počítače.

Mechanické klávesnice

Na těchto klávesnicích se o zdvih jednotlivých kláves stará mechanismus, který je často doplněný pružinou. Výhodou je v tomto případě vysoká výdrž, dobrý odpor klávesy při stisku a také nižší hlučnost. Nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena a složitější údržba.

Nízkoprofilové klávesnice

Tyto klávesnice byly vytvořeny speciálně pro mobilní zařízení, ale lze je připojit také ke stolnímu počítači. Pracují na principu kombinace membránového a mechanického řešení.

Díky nízkému profilu kláves není schopná pružná membrána vyvinout dostatečnou sílu pro zdvih klávesy. Z tohoto důvodu je pod každou klávesou umístěn tzv. lůžkový mechanismus, který zdvih dokončí.

Výhodou je v tomto případě úspora prostoru, nízká hlučnost i pořizovací cena. Nevýhodou bývá náchylnost na špatnou kvalitu výrobu. Tyto klávesnice patří k poruchovějším.

Podle způsobu využití

Podle způsobu použití můžete vybírat herní nebo kancelářskou klávesnici. Herní klávesnice se vyznačují především stylovým a výraznějším designem. Jsou vyrobené z odolnějších materiálů. Herní klávesnice disponují mnoha funkcemi, které u kancelářských nevyužijete, a patří tedy k těm dražším.

Herní klávesnice

Herní klávesnice naleznete nejčastěji v mechanickém provedení. U těchto klávesnic jsou nejdůležitější jednotlivé spínače. Z pohledu spínačů je možné herní klávesnice rozdělit do několika skupin.

  • Lineární spínač – mačká se pouze od shora dolů a neklade při stisknutí žádný odpor.
  • Taktilní spínač – zde již narazíte na určitý odpor.
  • S proklikem – u těchto spínačů je největší odpor uprostřed a vyznačuje se specifickým hlasitým klikem.

U herních klávesnic by vás možná mohla zajímat také aktivační síla, aktivační vzdálenost a celková vzdálenost jednotlivých kláves. Tyto parametry nejsou nijak podstatné pro běžné hráče, důležité mohou být pro opravdové nadšence. Dá se říct, že tyto parametry udávají, jak rychle se bude spínač pohybovat, jaký má odpor atd.

Aktivační síla se udává v centinewtonech, ve své podstatě se jedná o hmotnost, kterou se musí spínač zatížit, aby došlo k pohybu. Aktivační vzdálenost je vzdálenost mezi výchozí polohou spínače a bodem, ve kterém sepne. Celková vzdálenost je vzdálenost mezi výchozí a koncovou polohou spínače.

Co se týká velikosti, můžete koupit klávesnici standardních rozměrů, která obsahuje všechny klávesy. Druhou možností je klávesnice bez numerického bloku. Nejmenším klávesnicím chybí numerický blok, šipky i funkční klávesy.

Kancelářská klávesnice

Kancelářskou klávesnici můžete vybírat s ohledem na typ kláves. Nejběžnějším typem jsou vysoké klávesy. Oblíbenost těchto klávesnic však pozvolna klesá, zejména kvůli nevyhovující tuhosti kláves. Vysoké klávesy tak pozvolna nahrazují nízkoprofilové klávesnice, které jsou vhodnější pro časté psaní.

Kancelářské klávesnice jsou určené především na psaní, proto není vhodné podcenit lokalizaci kláves, tedy jejich uspořádání. Důležitý je také jazyk. Pouze u českého typu klávesnice naleznete v horní numerické části písmena s diakritikou.

Ergonomie

Kromě klasické podoby můžete narazit na různě tvarované klávesnice. Ergonomii však u klávesnice příliš řešit nemusíte. Pokud vám nejde primárně o vzhled, bude se vám pracovat dobře na jakémkoliv provedení.

Spíše se však vyhněte atypickým umístěným klávesám a prapodivným tvarům klávesnic. Těm je lepší se spíše vyhnout.

Způsob propojení

Klávesnici můžete s počítačem propojit drátově i bezdrátově. To jestli budete volit drátové nebo bezdrátové připojení záleží spíše na vašem vkusu. Co se však týká různých diskuzí, převládají spíše názory, že klávesnice je lepší drátová.

Oproti tomu si uživatelé pochvalují bezdrátová sluchátka nebo myš. Obecně se dá říci, že nevýhodou drátového připojení je další kabel a k u bezdrátové klávesnice vás možná odradí vyšší pořizovací cena a nutnost dokupovat nové baterii nebo ji opakovaně nabíjet. Bezdrátovou klávesnici můžete připojit pomocí Bluetooth nebo USB transceiveru, který jednoduše vložíte do počítače.

Funkce

Koupit můžete obyčejnou klávesnici nebo takovou, která je vybavena přídavnými funkcemi.

Podsvícení

Podsvícené klávesnice jsou praktické zejména při nočním používání.

Ovládací prvky

Na těchto klávesnicích nenajdete pouze standardní klávesy. Klávesnice s ovládacími prvky je doplněná o programovatelné klávesy, které lze nastavit pro určitou funkci. Tyto klávesnice mohou disponovat také klávesami pro ovládání multimédií.

Zobrazovací zařízení

Zobrazovací zařízení najdete u dražších klávesnic, jedná se nějakou podobu displeje.

Odolné klávesnice

K dostání jsou také klávesnice se zvýšenou odolností. Patří k nim vodě i prachu odolné zařízení, nebo typ klávesnice vyrobené ze silikonu, nebo gumy, které můžete jednoduše srolovat. Najdou se jistě tací, kteří mají i pro tyto typy využití, přesto se spíše doporučuje koupit si běžnou klávesnici, která vám vydrží rozhodně déle.

Programovatelné klávesy

Programovatelné klávesy těmto klávesám je možné přidělit nějakou funkci

Touchpad

Slouží pro určování polohy, může nahradit klasickou myš. Je ideální zejména v případech, kdy používáte počítač na cestách

Multimediální funkce

Jedná se o speciální klávesy s označením například PLAY, PAUSE, nebo hlasitost, které využijete při poslechu hudby

Značka

Výrobců klávesnic je velké množství. Jednotliví výrobci se od sebe odlišují zejména provedením spínačů. Každá značka preferuje jiný systém, který nemusí vyhovovat úplně každému.

Je tedy vhodné před zakoupením určitého modelu několik klávesnic vyzkoušet. Mezi přední výrobce klávesnic patří Logitech, Genius, Razer, Kailh, Kingston, Apple, Hama a další.

Cena

Pořízení klávesnice není nijak náročné. Pokud nevyžadujete nadstandardní funkce, koupíte kvalitní klávesnici za cca 200 Kč. Nejvíce jsou však na trhu zastoupeny klávesnice v cenovém rozmezí 800 – 1 500 Kč. Za tuto cenu koupíte kvalitní modely s různými funkcemi.

Nejdražší klávesnice využijí zejména vášnivý hráči počítačových her. Pro běžného uživatele je investice do takto drahých modelů naprosto zbytečná.

Porovnat ceny klávesnic

Údržba

Klávesnice nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Budete ji tak čistit pouze od prachu a jiných nečistot. Jde tedy o běžné otírání nebo oprašování pomocí kartáčku. Vhodné je klávesnici čas od času vysát.

Otázky a odpovědi

Je lepší mechanická nebo membránová klávesnice?

Oba typy klávesnic jsou velmi odolné a kvalitní. Hráči počítačových her by však měli upřednostnit mechanický typ klávesnice, v kanceláří si vystačíte s membránovou klávesnicí. Membránová klávesnice se vyznačuje tužším stiskem, což nemusí počítačovým hráčům vyhovovat.

Je možné koupit jiný typ než herní a kancelářský?

Největší skupinu tvoří právě kancelářské a herní klávesnici. Je však možné zakoupit také klávesnici k tabletu, kterou koupíte společně s pouzdrem. Propojit je můžete pomocí Bluetooth nebo micro USB. K dostání jsou také klávesnice, s jejichž pomocí můžete ovládat chytrou televizi.

Závěr

Správně zvolená klávesnice mám, může usnadnit práci na počítači. Hráčům pak přinese větší požitek ze hry. U těchto výrobků je vhodné vybírat ji zejména pocitově a vhodné je ji nejdříve vyzkoušet.

Při výběru se zaměřte na způsob používání jednotlivých kláves a zohlednit byste měli také jejich uspořádání. Soustřeďte se na důležitá tlačítka, mezi která patří enter a backspace.

Klávesnice můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (27 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupila jsem si bezdrátovou klávesnici a je to úžasné. Nikde netrčí žádný kabel, nemusím řešit, že mi to nedosáhne, kam potřebuji.

  2. Dříve jsem používal klávesnice Genius, ale nedávno jsem zkusil Logitech, a také Kingston. Všechny tři značky mají svá pro i proti.

  3. Klávesnice mi odešla v tu nejmíň vhodnou dobu, a to uprostřed online hry. No okamžitě jsem musel pořídit novou a vybral jsem CZC Nightblade GK600.

  4. Super článek :))

Přidat komentář

Recenzer
Logo