Bezdrátové klávesnice

Bezdrátové klávesnice jsou skvělou vychytávkou, která je praktická a pohodlná. Umožňují řídit počítač, notebook nebo televizi z delší vzdálenosti bez nutnosti kabelu, který často překáží. Jejich hlavní nevýhodou je nutnost vyměňovat baterii a také vyšší pořizovací cena, jinak se ale určitě vyplatí, pokud pracujete na svém zařízení často nebo si chcete zjednodušit život, když se například díváte na televizi. Jak takovou klávesnici vybrat a jaké jsou její druhy?

Porovnat ceny klávesnic

Nejlepší bezdrátové klávesnice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Logitech MX Keys Wireless Illuminated Keyboard 920-009415CZ 95 % 2 399 Kč Zobrazit czc.cz
2. Yenkee Trim YKB 2000 CSBK 92 % 823 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus CZ 920-007151 90 % 849 Kč Zobrazit czc.cz
4. C-Tech WLTK-01 80 % 449 Kč Zobrazit Smarty.cz
5. Evolveo WK29B 79 % 479 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Typů bezdrátových klávesnic je hned několik. Z hlediska připojení rozdělujeme tři druhy, a to Bluetooth, Wi-Fi a USB. Dále budete vybírat podle toho, k čemu klávesnici použijete – k počítači, televizi, na hry či do kanceláře? A v poslední řadě potom podle provedení kláves. Zvažte každý z druhů a najděte v něm to, co pro vás bude nejlepší volbou. Velmi záleží na tom, k čemu máte v plánu klávesnici využívat.

Typy podle připojení

Ne všechna zařízení podporují Bluetooth připojení, proto musely vzniknout i další způsoby. Je jen na vás, co vám bude nejvíce vyhovovat, nicméně mezi uživateli stále vítězí Bluetooth.

Bluetooth

Pokud má zařízení, ke kterému se klávesnici chystáte připojit, Bluetooth podporu, pak je to ideální volba. Tento typ je ale dražší, protože je o něco praktičtější – nemusíte k němu používat USB port. Avšak některé bezdrátové Bluetooth klávesnice jsou dodávány i s USB přijímačem. Ke stolnímu počítači, který nepodporuje technologii Bluetooth ho tak využijete.

Wi-Fi

Nejrozšířenějším a zároveň nejlevnějším typem jsou Wi-Fi bezdrátové klávesnice, které fungují na bázi instalace drobného přijímače do USB portu počítače. Jejich signál je stabilní.

USB připojení

Pokud se nečekaně vybije baterie, máte u některých bezdrátových klávesnic možnost použít USB.

Typy podle účelu

Další dělení je odvozeno od účelu, ke kterému bezdrátové klávesnice kupujete. Podle toho se bude lišit jejich provedení a funkce.

K televizi

Abyste se už příště nemuseli zdlouhavě snažit napsat název filmu, který si chcete pustit, nebo hledat váš oblíbený kanál, bezdrátová klávesnice to za vás zařídí. Kromě kláves je její součástí i touchpad, který funguje jako myš. Jednoduše tak najdete přesně to, co hledáte. Kromě televize můžete toto zařízení použít i k počítači, notebooku nebo herním konzolím. Mezi další funkce, kterými taková klávesnice disponuje, je podsvícení kláves, LCD displej a multimediální klávesy.

K tabletu a mobilu

Pokud na tabletu nebo mobilu pracujete, ne vždy je komfortní vše spravovat prsty. A od toho je tu bezdrátová klávesnice, která je menších rozměrů, a můžete si ji tak s sebou vzít i na cesty.

Herní

Herní bezdrátové klávesnice bývají mechanické, podsvícené, rychlejší, robustnější a přizpůsobené pro herní účely. Co se týče ceny, raději kupujte dražší modely s lepší kvalitou, pokud jste vášnivými hráči. V opačném případě vás totiž čeká nízká kapacita baterie.

Kancelářské

Posledním typem podle účelu jsou kancelářské klávesnice, které mají klasickou ergonomii i rozložení kláves. Jsou vhodné na práci u počítače.

Typy podle provedení kláves

To, jak rychle bude klávesnice reagovat, má na starosti provedení kláves. Zatímco membránové jsou levnější, jejich odezva je pomalejší. Pro vášnivé hráče a náročnější uživatele je tak lepší pořídit mechanické klávesy, které jsou typické svým výrazným zvukem.

Membránové

Tento typ kláves je levnější, jeho reakční doba je ale delší. Klávesy jsou vyrobeny z gelového materiálu, tudíž je při používání není příliš slyšet. K „propsání“ stisknuté klávesy na plošné obvody se používají plastové fólie, tedy membrány. Při stisku klávesy se membrána prohne a dotkne se kontaktní plochy. Klávesnice v tomto písně zaznamená jakýsi spojený obvod a dojde k napsání znaku.

Mechanické

Pro náročnější uživatele se určitě vyplatí mechanické klávesy, které sice vydávají hluk, za to ale reagují rychleji a jsou při psaní komfortnější. Nemají membrány, ale mechanické části, které přijdou do hry při stisknutí klávesy, klávesu nemusíte stlačit „až nadoraz“. Mechanické klávesnice mají také řádově vyšší odolnost, než ty membránové, připravte se ale na vyšší pořizovací cenu.

Funkce

Bezdrátová klávesnice se dá využít k několika účelům i zařízením, a je tak vhodná pro každého. Vzhledem k neustále se vyvíjející době je to navíc praktické řešení, Bluetooth podporu má dnes téměř každé zařízení.

Mezi funkce, které u bezdrátové klávesnice můžete čekat, patří:

 • Rozložení (Layout) klávesnice – česká klávesnice, diakritika
 • Profil kláves (zdvih) – nízký, standardní, notebookový zdvih, chiclet
 • Odolnost proti polití
 • Detekce přiblížení rukou – automaticky zapne podsvícení klávesnice
 • Ovládání více připojených zařízení – současné připojení k až 3 zařízením
 • Programovatelnost kláves – přiřazení funkcí jednotlivým klávesám
 • Podsvícení – ideální na práci v noci
 • Touchpad – slouží stejně jako myš, je součástí klávesnice
 • Odhlučněné klávesy – u membránových klávesnic, úplné potlačení hluku
 • Anti-ghosting – při stisknutí dvou kláves najednou se vzájemně neruší

Značka

Jednotlivé značky se liší provedením svých klávesnic i jejich cenou. Vybírat můžete u společností jako je Logitech, Eternico, A4tech, pro náročnější poté Apple, který samozřejmě nabízí dražší produkty, za to ale s přidanými funkcemi. Upřednostněte značkové klávesnice před těmi „no name”, abyste si tak zajistili kvalitu a modely, které opravdu vydrží.

Cena

Jak už jsme si před chvílí řekli, každá klávesnice se liší svým provedením – některé využívají mechanické klávesy, jiné membránové. Od těchto vlastností se poté odvíjí cena, která může být klidně i do 750 Kč. V takové cenové kategorii naleznete Bluetooth i Wi-Fi modely s membránovými klávesami, které nebudou vydávat moc hluku. Je ale možné, že se občas bude signál rušit.

Nad 750 Kč zakoupíte kvalitní klávesnice na hraní her nebo ergonomické modely pro dlouho trávený čas na počítači. Od 1 250 Kč vybíráte v té nejdražší kategorii, kde máte k dispozici to nejlepší – ergonomii, nejrůznější funkce, které vám zjednoduší využívání klávesnice a dlouhou životnost baterií.

Porovnat ceny klávesnic

Údržba

Bezdrátové klávesnice mají kromě vyšší ceny ještě jednu nevýhodu, a to, že vyžadují vlastní napájení ve formě AA nebo AAA baterií. Je třeba tedy tento náklad započítat do celkové ceny klávesnice. Výměna baterie závisí na tom, jaký model klávesnice pořídíte a jak často ji využíváte.

Obvykle je ale třeba výměnu provádět zhruba 2x ročně. Využití akumulátoru místo baterie raději nezvažujte, nižší napětí dobíjecích baterií způsobí nedostatečné fungování periferie.

Otázky a odpovědi

Je lepší mechanická nebo membránová klávesnice?

Obecně je lepší kupovat mechanickou klávesnici, která je sice o něco hlučnější, její reakce jsou ale rychlejší a lépe se na ni píše. Nemá membrány, ale mechanické části, které přijdou do hry při stisknutí klávesy, klávesu nemusíte stlačit „až nadoraz“. Mechanická klávesnice má také řádově vyšší odolnost, připravte se ale na vyšší pořizovací cenu.

V čem se liší Bluetooth připojení klávesnice oproti Wi-Fi modelu?

K Bluetooth připojení budete potřebovat pouze klávesnici a dané zařízení, které podporuje Bluetooth. V takovém případě pouze najdete klávesnici ve vyhledávání a připojíte ji. U Wi-Fi je třeba nainstalovat do počítače drobný přijímač do USB portu. Signál je ale oproti Bluetooth stabilnější. Opět platí, že je to levnější varianta, nicméně uživatelé upřednostňují spíše Bluetooth připojení.

Jaké funkce se mi budou skutečně hodit?

Pokud pracujete v noci nebo za horších světelných podmínek, podsvětlení bude potřeba. Také možná zvážíte úplné odhlučnění kláves, které by jinak mohli v pozdních hodinách rušit ostatní obyvatele domu či bytu. Jestliže plánujete hrát na klávesnici hry, bude se vám hodit programovatelnost kláves, u kterých nastavíte vlastní funkce, a nebudete se tak muset zdržovat.

Při zakoupení klávesnice k televize se neobejdete bez touchpadu, který funguje stejně jako myš. Díky tomu nemusíte zběsile mačkat klávesy, ale jednoduše najedete na místo, na které chcete kliknout.

Závěr

Jestli zvažujete pořízení vlastní bezdrátové klávesnice, ať už bude sloužit k jakýmkoliv účelům, nyní víte, jak na to. Je důležité si nejprve určit, co od klávesnice očekáváte a k čemu ji budete využívat. Pak stačí jen rozhodovat mezi jednotlivými druhy podle toho, co k vašemu cíli více sedí. Nešetřete na jejím pořízení, mohlo by se vám to vymstít v podobě horší funkčnosti a krátké životnosti. Nezapomeňte pravidelně vyměňovat baterii, aby vám klávesnice nepřestala fungovat v nesprávnou chvíli.

Bezdrátové klávesnice můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (115 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já teď objednal bezdrátovou klávesnici Logitech MX Keys Wireless Illuminated Keyboard 920-009415CZ a je parádní, fakt super kvalita. Dobře se s ní pracuje, má skvělou odezvu, neseká se a celkově jsem s ní moc spokojený.

 2. Bezdrátovou klávesnici jedině od značky Logitech, ty jsou naprosto super a nemají konkurenci. Ještě se mi nestalo, že by některá neměla signál a nekomunikovala s počítačem, takže za sebe mohu jedině doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo