Nejoblíbenější značky notebooků
Notebooky patří mezi velmi rozšířená zařízení, která dnes vlastní téměř každý. Jejich velkou výhodou je, že se dají přenášet, a tak na nich můžete pracovat kdekoliv. Vejdou se ve většině případů do batohu a vyrábí se i s nižší hmotností, aby se s nimi jednoduše manipulovalo. Kromě práce na nich můžete sledovat filmy, dají se propojit s dalšími zařízeními a jsou mnohem levnější než počítače. Je ale důležité zvážit několik parametrů předtím, než jeden z nich zakoupíte. O které jde?
Nejlepší notebooky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Apple Macbook Pro 2020 Space Grey MYD82CZ/A | ⭐ 98 % | 29 990 Kč | Zobrazit | isetos.cz |
2. | Apple Macbook Air 2020 Space Grey MGN63CZ/A | ⭐ 96 % | 23 489 Kč | Zobrazit | Smarty.cz |
3. | Lenovo IdeaPad Flex 5 82HT004UCK | ⭐ 94 % | 15 667 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
4. | HP ProBook 455 G9 724A0EA | ⭐ 89 % | 16 737 Kč | Zobrazit | czc.cz |
Typy
Podle toho, na co budete notebooky používat, se dají rozdělit do několika kategorií. Správný výběr vám zjednoduší práci a pomůže trávit čas efektivněji. Ujasněte si proto předem to, co od notebooku očekáváte.
Herní notebooky
Pokud chcete na notebooku hrát hry, důležitým parametrem pro vás bude grafická karta, která by měla být dedikovaná, ne integrovaná. V případě, že máte v plánu hrát hry na CD nebo DVD, vybírejte optickou mechaniku. Nezapomínejte ani na procesor, o kterém si povíme později více.
Pracovní notebooky
Na homeoffice se vám bude hodit pracovní notebook, který se vyznačuje omezeným výkonem a skromným vybavením, vyrábí se ale i v menších velikostech a nižší váze, abyste s ním mohli jednoduše cestovat. Nevhodný je pro grafiky, kteří potřebují vyšší RAM paměť, SSD disk a dedikovanou grafickou kartu.
2v1 konvertibilní notebooky
Pokud hledáte především praktičnost a chcete notebook využívat pro více účelů, konvertibilní verze by pro vás mohla být ta pravá. Funguje zároveň jako notebook s klávesnici, ale také jako tablet s dotykovým displejem. Je tak vhodný jak na práci, tak na sledování filmů. Jeho nevýhodou je nízký výkon.
Dotykové notebooky
Zalíbila se vám představa s dotykovou obrazovkou? Pořiďte si notebook, který ji využívá. Připravte se však na to, že jeho váha bude vyšší a klávesnice nepůjde oddělit. Pokud ale požadujete silnější výkon s větší úhlopříčkou, je to dobrá volba.
Procesor
Srdcem notebooku je procesor, který se stará o chod všech procesů. Určuje, jak moc výkonný notebook bude a co všechno zvládne. Abyste byli s výběrem spokojeni, je třeba si dopředu určit, pro jaké účely budete notebook používat. Hlavními výrobci procesorů jsou Intel a AMD.
AMD procesory se věnují výrobě od méně výkonných modelů až po střední třídu, zatímco Intel pokrývá vše. Důležitý je také počet jader, který ovlivňuje schopnost procesoru počítat více instrukcí najednou. Pokud notebook nevyužíváte nějak často, bude vám stačit dvoujádrový procesor, hráči budou hledat čtyřjádro.
Operační paměť (RAM)
O něco více než procesor, vás bude zajímat operační paměť, která určuje, jak rychle bude notebook pracovat. Oproti interní paměti uložená data po vypnutí smaže. Jedná se například o otevřené záložky a karty v prohlížeči. Čím větší operační paměť je, tím více toho notebook zároveň dokáže vykonávat. Některé modely umožňují paměť v budoucnu rozšířit, není tomu tak ale u všech.
4 GB RAM
Úplné minimum pro základní chod, které si pořídí pouze nenároční uživatelé, kteří například surfují na internetu ve večerních hodinách. Smířit se musíte s menším počtem otevřených záložek.
8 GB RAM
O něco lépe je na tom 8 GB RAM, které se vyznačuje plynulou prací, základním využitím náročnějších aplikací a zvládáním méně náročných her.
16 GB RAM
Pokud máte v plánu na notebooku hlavně hrát, od 16 GB RAM začíná vaše kategorie. Hodí se na výkonné herní sestavy i pro začínající projektanty, grafiky a využití náročnějších aplikací.
32 GB a více RAM
Zde se pohybujeme na profesionální úrovni využití. Můžete pracovat s náročnými programy, které vyžadují větší velikosti RAM.
Pevný disk
Dalším parametrem, který má vliv na rychlost notebooku, je pevný disk, který ukládá veškerá uživatelská data. Dělí se na několik typů, zásadní rozdíl mezi nimi je v rychlosti kopírování souborů, instalacích i načítání systému.
SSD disk
Rychlý disk bez pohyblivých částí ve formátech 2,5″, M.2 a U.2. Notebook by měl vždy disponovat alespoň 120 GB.
HDD disk
Pomalý disk, ve kterém rotuje disková plotna by neměl být ve výbavě sám, vždy by k němu měl být také SSD disk, který jsme si představili před chvílí. Cena je nízká, což je velká výhoda tohoto disku. Oproti tomu nevýhodou se stává relativně vyšší spotřeba energie, hluk a teplo.
eMMC disk
Pomalejší než SSD typu SATA III, výrazně rychlejší než HDD. Navzdory nízké ceně je velikost úložiště malá.
Grafická karta
U grafické karty velmi záleží na tom, na co chcete notebook využívat. Stará se totiž o grafické výpočty a převod dat na obraz.
- Integrovaná grafická karta (na procesoru) – energetická nenáročnost, pro brouzdání po internetu, kancelářskou práci, ale také pro úpravu fotografií v nenáročných aplikacích,
- Dedikovaná grafická karta (samostatná) – hraní her, náročnější aplikace, profesionální využití.
Displej
Typů displejů existuje překvapivě dost. Můžete vybírat z pevných monitorů, sklopných, dotykových obrazovek, s možností oddělit displej od klávesnice či překlopit celý notebook a využívat ho jako tablet (konvertibilní konstrukce). Co se týče úhlopříčky, na trhu najdete následující:
- 10 až 12,5 palců – malé notebooky vhodné na cestování, nízká hmotnost, ale také výkon, delší výdrž baterie, většinou bez klávesnice
- 13,3 až 14,1 palců – malé rozměry, nízká váha, slušný výkon, dobrá cena, zvládá i náročnější aplikace, bez klávesnice
- 15,6 palců – nejrozšířenější, těžší notebooky, nejlepší poměr ceny a výkonu, zvládá i ty nejnáročnější hry
- 17 až 18 palců – velký, těžký notebook, skvělý výkon, herní nebo profesionální modely
Rozlišení
Čím větší rozměry displeje, tím lepší by mělo být rozlišení. Ne vždy tomu tak ale bývá. Vyhněte se ale menšímu rozlišení, než je HD.
- 1366 x 768 (HD) – nejnižší hodnota, pro opravdu nenáročné uživatele
- 1920 x 1080 (Full HD) – ideální pro úhlopříčku do 15,6”, dostatečně kvalitní obraz
- Retina displej – displeje na noteboocích Apple s rozlišením 2560 x 1600 nebo 3200 x 1800, vhodné pro sledování filmů a náročnější grafickou práci
- 2560 x 1440 (QHD) – podobné retina displejům, ideální pro 15,6 palců a více
- 3840 x 2160 (4K/Ultra HD) – pro grafiky a ostatní profesionály, velmi jemný obraz, pro hraní her a práci v náročných aplikacích budete potřebovat výkonnější grafické karty (RTX)
Konektivita
Abyste mohli svůj notebook využívat na 100 %, je třeba, aby se dal připojit k dalším zařízením a ideálně měl více než jeden konektor USB.
- Externí monitor – připojte si k notebooku vlastní monitor, abyste tak na práci lépe viděli, je zapotřebí konektor pro přenos obrazu
- USB – myš, externí klávesnice, webkamera, zařízení by mělo být vybaveno minimálně dvěma konektory
- Internet – při nedostupnosti internetu připojíte internetový kabel, potřebujete konektor pro Ethernet (RJ-45), popřípadě USB síťovou kartu
- Čtečka paměťových karet – na prohlížení fotek či videí z paměťové karty, existuje možnost připojit čtečku pomocí USB
- Zvuk – pro připojení drátových sluchátek musí být k dispozici konektor Jack 3,5 mm, lze dokoupit redukci, pokud notebook disponuje pouze USB-C konektorem
Operační systém
Podle toho, jaké programy se chystáte využívat, volte vhodný operační systém. Ten umožňuje uživateli ovládat zařízení, spouštět programy a další činnosti.
- Windows – stačí každému uživateli, který nepotřebuje nic sám nastavovat a instalovat, nejprodávanější verzí je Windows 10 Home
- Apple Mac OS – intuitivní ovládání, možnost propojení s iPhone, vysoká stabilita, vhodný pro profesionální tvůrce obsahu či grafiky
- Linux – založený na linuxovém jádru, spolehlivost, dokonalá kontrola uživatele nad chováním operačního systému
- Chrome OS – snadný, cloudové aplikace, vhodný stálý přístup k internetu, abyste mohli operační systém využívat naplno
- Bez operačního systému – je třeba se předem informovat, jaké operační systémy je možné na notebook nainstalovat, lze zjistit na stránkách výrobce
Funkce
Funkce, které oceníte při používání notebooku se mohou lišit, bylo by ale dobré, kdyby váš notebook zvládnul následující:
Webkamera
Integrovaná webkamera vám nejen šetří peníze, ale také místo na USB. Hodí se v případě, že si chcete s někým zavolat přes videohovor. Nepřekáží žádné kabely, což jistě oceníte.
Optická mechanika
V případě, že jste stále neopustili od CD a DVD, budete pravděpodobně muset dokoupit externí mechaniku, většina notebooků optickou mechaniku už nevede.
Bluetooth
Tuto funkci určitě využijete, a je proto dobré informovat se o tom, zda je jí notebook vybavený. Díky Bluetooth můžete připojit bezdrátová sluchátka, myš či tiskárnu.
HDMI
Slouží k připojení televize či externího monitoru v případě, že chcete na práci lépe vidět nebo se chcete dívat na film.
Značka
Mezi oblíbené značky notebooků patří Lenovo, Acer, UMAX nebo pro náročnější uživatele Apple.
Cena
Ty nejmenší notebooky, které nemají příliš vysoký výkon lze sehnat již od ceny 5 000 Kč. Jsou ale spíše cestovní a nemají k dispozici ani klávesnici. Pokud chcete uživatelsky přívětivý model, vyberte notebook od 15 000 Kč s displejem 15,6“, který je na tom s výkonem o něco lépe. Co se týče operační paměti RAM, pohybuje se kolem 8 až 16 GB. Od 25 000 Kč potom seženete herní notebooky, nad 40 000 Kč modely pro profesionální práci, například u grafiků.
Údržba
Abyste šetřili baterii, nenechávejte akumulátor vybíjet zcela do nuly, ale připojujte jej už při 10–15 % zbývající kapacity. Nabíjet můžete do 100 %, nicméně ne po celé dny. Sem tam notebook od nabíječky odpojte.
Pravidelně čistěte chladící otvory, aby se v nich netvořilo velké množství prachu, které může mít za následek poškození komponentů notebooku. Jednou za rok notebook odneste profesionálně vyčistit a vyměnit teplovodivou pastu na procesoru. Tato údržba vás vyjde asi na 500 Kč, životnost zařízení ale prodlouží o několik let. Při používání myslete také na to, aby byl zajištěn dostatečný přísun vzduchu k větracím otvorům.
Otázky a odpovědi
Jaké parametry jsou při výběru notebooku zásadní?
Soustředit byste se měli především na pevný disk, poté na druh grafické karty, procesor, displej a s ním související rozlišení, konektivitu a operační systém. Funkce už poté záleží na vašich požadavcích. Cena se bude odrážet od všech zmíněných parametrů.
Chci na notebooku hlavně hrát hry, na jaké parametry se zaměřit?
Důležitá je dedikovaná grafická karta, paměť 16 GB RAM, AMD procesor, displej o velikosti 15,6 palců. Za takových podmínek zvládne váš notebook i náročnější hry.
Jak na údržbu notebooku?
Nenechávejte vybít baterii do úplné nuly, pravidelně čistěte chladící otvory a jednou ročně dejte notebook profesionálně vyčistit a vyměnit teplovodivou pastu na procesoru. Větrací otvory nechte při používání dýchat, aby se nepřehřáli.
Závěr
Ať už jste zastáncem notebooků nebo počítačů, nyní už víte, na co se zaměřit a podle čeho vybírat. Notebook může být vhodnou volbou pro spoustu účelů, stačí jen vědět, co očekáváte, a svým požadavkům přizpůsobit jeho nákup.
Notebooky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.expert.cz, www.mall.cz, www.alza.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Dobrý den,
ráda vás požádám o radu.Chci si koupit nový počítač,měla jsem hp a ten už mi klekl po 11.letech.
Jaký si mám koupit,když ho budu jenom využívat na výpis banky našeho účtu,bankovnictví přez poč.nepoužívám. Budu jenom využívat stahování fotek z mobilu a foťáku na záložny dist.
Mám kolem 70.let a zázraky na něm nebudu dělat.Víc používám chytrý telefon a nechci mladé otravovat o stahování fotek,když ráda fotím.
Děkuji vám za radu,
mějte krásný den :)
Heryánová