Knihy

Kniha je pro někoho koníček, pro jiného vášeň a pro mnohé zlo. Knihu držel v ruce každý, knihy milují děti i dospělí. Podle definice je kniha sešitý nebo slepený svazek mnoha papírů, což však v dnešní době není úplně přesné. Knihy jsou dostupné také v elektronické nebo audio podobě. Díky tomu si může knihu přečíst nebo poslechnout každý.

Knihy můžete koupit v kamenných prodejnách i na internetu, stačí jen vědět, jaký žánr pro vás bude tím pravým. Studenti často musí s větším či menším nadšením zakoupit knihy, které je pomohou připravit k maturitě nebo příjímacím zkouškám.

Porovnat ceny knih

Nejlepší knihy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Čtyři tisíce týdnů – Oliver Burkeman 100 % 299 Kč Zobrazit Knihydobrovsky
2. Můj otec byl MIB – Jason Mason 98 % 519 Kč Zobrazit Knihy.abz.cz
3. Bárta Miroslav: Na rozhraní 97 % 439 Kč Zobrazit Martinus.cz
4. Bílá voda – Kateřina Tučková 95 % 449 Kč Zobrazit Dobre-knihy.cz
5. Grilování – Roman Vaněk, Jana Vaňková 94 % 288 Kč Zobrazit Knihydobrovsky

Typy

Knihy lze rozdělit podle jejich vzhledu. Ve velkém jsou již v dnešní době zastoupeny klasické papírové knihy, elektronické i audio knihy. Ačkoliv můžete patřit mezi milovníky klasických knih, můžete i vy vyzkoušet E – knihu nebo si poslechnout knihu během cesty autem nebo při běžné domácí činnosti. Tuto možnost ocení zejména ti, kdo nemají čas si knihu v klidu přečíst.

Klasické knihy

Tyto knihy jsou stále nejběžnější, oblíbené jsou u všech věkových generací. Dětem jsou určeny knihy s tvrdými nebo i plastovými listy, starší šáhnou po klasické knize. Klasickou knihu můžete koupit prakticky v jakémkoli jazyce, při učení cizích jazyků jsou dostupné knihy dvojjazyčné. Tyto knihy lze koupit i malým dětem.

Papírové knihy jsou dostupné každému, zničenou papírovou knihu můžete poměrně snadno opravit. Vzácné knihy se často v rodinách dědí z generace na generaci. Nevýhodou klasických knih je vyšší hmotnost a větší náročnost na prostor. Jestliže patříte mezi vášnivé čtenáře, budete potřebovat dostatečně velkou knihovnu.

E-knihy

Moderní doba si žádá své, pokrok se nevyhnul ani knihám. Díky tomu můžete knihy koupit i v elektronické podobě. Abyste si mohli tuto knihu přečíst, budete si muset nejprve pořídit elektronickou čtečku knih.

E-knihu můžete čas od času přečíst na tabletu nebo mobilním telefonu, avšak čtečky jsou pro tuto činnost speciálně vyvinuty a během čtení se starají i o komfort vašich očí. Nevýhodou čtečky je vyšší počáteční investice, na druhou stranu elektronickou knihu koupíte levněji než knihu papírovou. Tyto knihy můžete koupit na internetových obchodech, po zaplacení ji jednoduše stáhnete do počítače či jiného zařízení. Mnoho knih lze však stáhnout také zdarma.

Audio knihy

Tyto knihy můžete znát už z dětství. Mnoho knih je možné i teď přehrát na vinylových deskách, CD discích nebo poslechnout pomocí MP3 přehrávačů. Dostupné jsou knihy určené dětem i dospělým. Zakoupit můžete i nejnovější bestsellery.

Cena audio knih je srovnatelná s cenou klasických knih, na rozdíl od nich však můžete knihu poslouchat v autě, na zahradě či kdekoliv jinde. Tyto knihy nemají ani tak velké prostorové nároky. K dostání jsou i knihy v cizím jazyce. Možnost cizí jazyk naposlouchat, vám pomůže výrazně urychlit studium cizích jazyků.

Rozsah

Knihy můžete kupovat i podle tloušťky. Na trhu jsou zastoupeny tenké knihy v podobě povídek nebo brožur. Pro vášnivé čtenáře jsou k dostání romány nebo encyklopedie.

Tloušťka knihy však vždy nemá spojitost pouze s počtem stránek. Méně rozsáhlá kniha může mít větší tloušťku díky objemnějšímu papíru. Proto je vhodné přihlédnout i k počtu stran. Zejména v případě knih pro malé děti mohou mít objemnější knihy opravdu malé množství stran.

Vazba

Podle vazby se papírové knihy dělí na knihy s tvrdou, polotvrdou a měkkou vazbou. To, jakou vazbu kniha má závisí s části na jejím určení, ale vazba ovlivňuje i pořizovací cenu nebo odolnost knihy.

  • Tvrdá vazba – knihy mají desky z tvrdého papíru a narazit můžete i na knihy s plastovými deskami. Díky pevným deskám jsou knihy odolnější, ale také těžší a dražší. Potah knižní desky může být pro větší ochranu papíru laminovaný. Tato fólie bývá matná, lesklá i strukturovaná.
  • Polotvrdá vazba – u běžných knih ji prakticky nenajdete. Na polotvrdou vazbu však můžete narazit při pořizování dětského leporela.
  • Měkká vazba – knihy s měkkou vazbou mohou být lepené nebo jsou sešity drátěnou sponou. Výhodou měkké vazby je nižší pořizovací cena i méně nároků na prostor. Nevýhodou je nižší životnost.

Ilustrace

Ilustrace by vás měli zajímat zejména v případě dětských knih. Zatímco některé knihy obsahují překrásné obrázky, jiné vás mohou naopak zklamat. Děti jsou pak ještě náročnější a knihu, která je nezaujme na první pohled, pro ně nebude nijak atraktivní.

Různé ilustrace nebo fotografie mohou být také součástí knih určené starším čtenářům. Více než kvalita ilustrací je důležitá kvalita fotografií. U nich si ověřte jejich ostrost a tedy kvalitu.

Žánr

Ti, kdo kupují knihu sami pro sebe, vědí dobře, po jaké knize mají sáhnout. Problém může nastat, jestliže kupujete knihu pro členy rodiny nebo přátele. Před tím, než se do výběru pustíte, ujasněte si, jaký žánr je pro ně atraktivní.

Beletrie

Pravděpodobně nejrozšířenějším žánrem je tzv. krásná literatura. V této kategorii se nachází romány klasické, pro ženy i historické. Beletrie jsou rovněž povídky, horory, thrillery, sci-fi nebo poezie. V tomto žánru si vybere drtivá většina čtenářů, podstatné je, zda čtenář miluje duchařinu, napínavou četbu nebo tíhne k milostným příběhům.

Dětské knihy

V tomto žánru jsou knihy určené již velmi malým dětem, batolatům můžete koupit plastové, pískací knihy. Pro starší děti je možné koupit knihy v podobě leporela nebo odolných tlustých knih, které jsou doplněny o různé funkce. Dětské knihy jsou pro větší přehlednost rozděleny podle věku i pohlaví.

Literatura faktu

Zde nečekejte žádné oddechové čtení, knihy jsou nabité vědeckými i historickými fakty a popisují události, které se v minulosti staly. Do tohoto žánru spadají cestopisy, biografie, zvyky a tradice.

Naučná literatura

Žánr vhodný pro ty, kteří mají touhu po poznání. Mezi naučnou literaturu patří mimo jiné učebnice, encyklopedie, knihy o různých vědách, atlasy nebo slovníky. Z knih se dozvíte mnoho informací a nechybí ani velké množství dat.

Populárně naučná – pokud budete chtít naučnou knihu darovat, bude vhodnější zaměřit se na kategorii populárně naučné literatury, kdy jsou veškeré informace podány přece jenom odlehčenější formou. V knihách si přečtete i různé kuriozity či zajímavosti. Tyto knihy zaujmou i děti, mnoho z nich obsahuje mnoho krásných ilustrací.

Kuchařky

Samostatnou kapitolou jsou kuchařky, díky různým televizním pořadům a soutěžím je i o tento žánr velký zájem. Kromě universálních kuchařek, které obsahují recepty, ze kterých sestavíte celé munu, je možné koupit kuchařky zaměřené na polévky, omáčky, dezerty i maso. Oblíbené jsou i kuchařky, které vám pomohou se zdravím životním stylem.

Nakladatelství

Nejznámějším nakladatelstvím u nás je pravděpodobně Albatros. Dalšími velkými nakladatelstvími jsou Argo, JOTA, Paseka, Kosmas, Grada, Melvil a u dětí je oblíbené nakladatelství Svojtka.

Cena

Cena knih je velmi individuální, papírovou knihu můžete koupit za 150 Kč, ale i za 1 000 Kč. Záleží na tom, jakou knihu kupujete. Obecně je možné říct, že běžná cena knihy je od 200 – 400 Kč. Prakticky za stejnou cenu koupíte audio knihy nebo komiks. Cena E – knih je o něco nižší, běžně se pohybuje do 300 Kč a mnoho titulů je možné stáhnout zcela zdarma.

Porovnat ceny knih

Doplňky

Knihu můžete číst ihned, pro větší uživatelský komfort však můžete dokoupit i nějaké další praktické doplňky. Mezi to nejzákladnější patří záložka, která je zastoupena v klasické, magnetické i 3D podobě.

Životnost knihy prodloužíte zakoupením ochranného obalu. Ten ocení rodiče malých čtenářů, ale praktický je i během cestování či venkovním čtení.

Abyste si nekazili oči, můžete si pořídit také praktickou LED lampičku, kterou můžete připnout přímo na knihu nebo zavěsit na krk. LED lampičky jsou velmi oblíbené a zastoupeny v mnoha podobách.

Otázky a odpovědi

Co je komiks?

Jedná se o speciální typ knih, který je označen jako deváté umění. Komiksové knihy jsou plné obrázky, přičemž každému obrázku je přidělena část textu. Komiksy nejsou určeny pouze dětem, v současné době jsou velmi oblíbené japonské manga komiksy, které se čtou neobvykle zleva doprava. Jako námět pro komiks mohou být počítačové hry nebo známí filmový hrdinové. Lze však koupit komiks naučný, historický nebo humorný.

V jakém jazyce je možné knihu koupit?

V největším zastoupení jsou na trhu knihy v anglickém jazyce. Kromě nich je možné běžně koupit knihy psané německy, slovensky, francouzsky, italsky, španělsky a rusky. Na specializovaných webech je však možné zakoupit knihu psanou v prakticky v jakémkoliv jazyce. Velmi oblíbené jsou knihy dvojjazyčné, i zde jsou v největším zastoupení knihy Česko – anglické.

Jak zjistit, že je kniha opravdu dobrá?

Mnoho knih vás může k nákupu nalákat již samotný název a obal. Vždy je však vhodné zjistit z krátkého souhrnného obsahu, o čem přesně kniha pojednává. Anotace je by měla být na každém obalu knihu, v internetových obchodech byste popisek měli rovněž najít u každého výrobku.

Závěr

Knihy patří k člověku od nepaměti, a jejich obliba prakticky neklesá i díky tomu, že mezi knihy patří i audio nahrávky nebo oblíbené E-knihy. Koupit knihu není nijak těžké, pokud víte, jaký žánr vybrat. Kvalitu knihy určuje i známý a oblíbený autor. A na dobrou knihu vás navedou i různé reklamy nebo uživatelské recenze. V některých internetových obchodech máte možnost na několik stránek nahlédnout. To, zda vás kniha skutečně zaujme tak zjistíte opravdu snadno.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.datafi.czwww.firstclass.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (42 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já si nedávno objednala pár detektivek a cestopisů, protože to jsou snad nejzajímavější knihy. I když nepohrdnu ani kuchařkou či nějakým historickým románem.

  2. Koupila jsem si nedávno tuhle knihu: Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi a musím vám říct, že u této knihy jsem musela pořád brečet. Příběh je opravdu emotivní a v něčem krásný. Doporučuji si jí přečíst.

    • Já ráda čtu knihy na téma: Válka apod. A hodně se mi líbila kniha: Na západní frontě klid a Petr a Lucie a taky jsem brečela. :D

Přidat komentář

Recenzer
Logo