Jak vybrat tablet?

Tablety se sice na našem trhu vyskytují po mnoho let, ale stále se těší velké oblibě. Důvodem je to, že v sobě v podstatě kombinují chytrý telefon a počítač, respektive notebook. Perfektně se hodí na cestování, do práce, školy, ale klidně si s ním můžete zalézt do postele a celý víkend nevystrčit nos.

S tabletem máme neomezené možnosti, ať už jde o surfování na internetu, sledování oblíbených videí a filmů, zapisování poznámek, focení atd. Správný tablet je multifunkční a zvládne i více věcí najednou, stačí si jen vybrat ten správný.

K čemu jsou tablety vhodné?

 • pročítání webových stránek
 • sledování videí online
 • běžné aktivity na sociálních sítích
 • práce s emaily (čtení, odepisování atd.)
 • kreslení po displeji
 • přehrávání oblíbené hudby
 • hraní her
 • K čemu se tablety nehodí?
 • tvorba grafiky
 • práce v tabulkovém editoru
 • psaní delších textů

Z obecného hlediska lze říci, že jsou tablety ideálním multifunkčním zařízením, které nám dokáže nahradit běžný počítač, pokud potřebujeme něco malého, co si hravě vezmeme kamkoliv s sebou. Výběr tabletu není rozhodně nic jednoduchého, protože existuje velké množství výrobců a jednotlivých modelů je na trhu nespočet.

Každý je něčím specifický, má charakteristické vlastnosti a liší se podle velikosti, operačního systému, výbavy, výkonu, ale také zaměřením. To znamená, jestli je určen pro dítě, běžného uživatele nebo profesionála.

tablet ke kreslení

Některé tablety jsou vhodné pro tvorbu grafiky a kreslení na displey

zpět k obsahu ↑

Klíčové vlastnosti, na které se zaměřit při výběru tabletu

 • Kvalita displeje – důležitá je technologie výroby i rozlišení displeje.
 • Účel, pro který je nový tablet určen – do školy, práce, pro zábavu atd. (podle toho se pak volí rozlišení i velikost úhlopříčky).
 • Typ operačního systému – iOS je perfektně vyladěný, Android vyniká otevřeností a na tabletech s Windows se zase skvěle pracuje.
 • Velikost úložiště – zásadní je, aby bylo možné v budoucnu navýšit jeho kapacitu prostřednictvím externí microSD karty.
 • Typ připojení internetu – je jen na vás, jestli budete používat Wifi, Bluetooth nebo raději 4G či LTE.
 • Výdrž baterie – čím déle baterie vydrží, tím menší je četnost jejího nabíjení.
 • Fotoaparát – není zásadní, ale pokud chcete dělat hezké fotky, měl by být určitě kvalitní.
 • Cena tabletu – podle toho, jakou výbavu a funkce bude tablet mít, se bude pohybovat i jeho cena. Vždy si stanovte jasnou hranici, kolik jste ochotni za něj utratit.
zpět k obsahu ↑

Operační systém

Pokud jste mysleli, že u tabletů je důležitá jen kapacita baterie nebo třeba rozlišení displeje, pak mějte na paměti, že neméně důležitý je i operační systém. Od něj se totiž posléze odvíjí vše ostatní. Na trhu se nyní vyskytují tři druhy/typy operačních systémů – Android, iOS a Windows.

Systém Android

Android je systém, který snad ani není nutné příliš podrobně představovat, protože jej známe ze smartphonů (chytrých telefonů). Pro tablety se využívají tzv. modifikované verze, jež jsou nejběžněji využívaným systémem. To, co je na něm nejvýhodnější, je obrovská škála dostupných aplikací, které si můžeme hravě stáhnout a navíc ve většině případů zcela zdarma.

Další, co na systému Android uživatele milují, je jeho otevřenost, protože není problém si vše nastavit přesně podle svých potřeb, navíc si bez problémů stáhneme potřebné aplikace i z jiných zdrojů. K tzv. otevřenosti se počítá i fakt, že je možné pořídit paměťové karty a rozšířit tak paměť tabletu o další kapacitu.

Nutno podotknout, že ve chvíli, kdy se rozhodnete čerpat (stahovat) aplikace z alternativních zdrojů, vystavujete svůj tablet riziku, že do něj může vniknout nežádoucí škodlivý software (program). Dá se říci, že Android je univerzální a snadno dostupný na zařízeních napříč jednotlivými cenovými kategoriemi. Samozřejmě, že má i své negativní stránky, protože občas se stává, že si tzv. postaví hlavu a přestane komunikovat s hardwarem tak, jak by bylo potřeba, tím se celý systém zpomaluje a můžete se i zasekávat.

Proč tablet s Androidem?

 • Nepřeberné množství nastavení.
 • Provázanost se službami Google.
 • Nespočet aplikací v rámci Google play.
 • Možnost jakéhokoliv nastavení.
 • K dispozici na levných i drahých modelech.

Systém iOS

Operační systém iOS je perfektně vyladěný do toho nejmenšího detailu a je instalován na všech zařízeních od Applu. Všechny tablety s iOS jsou nazývány iPad. Jeho výhodou je, že zajišťuje plynulý chod všech aplikací bez zasekávání, intuitivní prostředí a maximální spolehlivost.

Operační systém iOS je ideální pro ty uživatele, kteří nevyžadují neustálé nastavování jakékoliv maličkosti či spíš zbytečnosti, ale požadují stoprocentní funkčnost. Hodí se pro každodenní použití, bez ohledu na to, jestli si na tabletu s iOS chcete hrát, číst nebo se věnovat běžné práci v rámci nejoblíbenějších aplikací.

Jediné, co některé uživatele od tabletů s tímto operačním systémem odrazuje je vyšší pořizovací cena. Pokud již vlastníte jakékoliv jiné zařízení, které pochází od Applu, jako například iPhone, není nic jednoduššího, než je propojit a synchronizovat spolu s vaším novým tabletem.

Dá se říci, že tento operační systém je určen pro ty nejkvalitnější a nejšpičkovější zařízení, tudíž nenarazíte na žádný produkt, který by byl nekvalitní. Tablety disponující operačním systémem iOS jsou dokonalé a pracují velmi rychle.

tablety

Tablety s operačním systémem iOS

S ohledem na vyšší cenu pořizovaného zařízení, je iOS vhodný pro všechny, kteří neřeší, kolik tablet stojí, ale jestli dělá co má a je skvěle sladěn s hardwarem. Přestože tablety s iOS mají oproti Androidu skromnější nabídku aplikací, vynahrazují to jejich vysokou kvalitou a dostatečným komfortem během jejich používání.

Proč tablet s operačním systémem iOS?

 • mají vysoce kvalitní konstrukci
 • baterie má na jedno nabití velmi dlouhou výdrž
 • operační systém iOS je rychlý a svižný
 • OS perfektně ladí s hardwarem
 • tablet je možné propojit s ostatními zařízeními Apple
 • aplikace jsou ve špičkové kvalitě

Windows

Tablety, na kterých běží systém Windows, svým způsobem připomínají klasické stolní počítače či notebooky, neboť na nich běží v podstatě ve stejné formě. Výhodou je, že se tak na nich dá spustit a využívat jakákoliv desktopová aplikace, navíc se na něm dají provádět totožné činnosti jako u počítače, díky čemuž je můžeme naplno využívat v pracovním procesu, ostatně to tvrdí i sám Microsoft.

Není problém připojit k většině těchto tabletů i myš nebo klávesnici, takže pak mohou bez problémů fungovat jako zmenšená alternativa počítače a nahradit jej na 100 %. To může být dobré ve chvíli, kdy třeba váš notebook či stolní počítač doslouží a nemáte momentálně finanční prostředky na pořízení nového.

Uživatelé považují za jednu z nevýhod tabletů s Windows jejich pořizovací cenu, která podobně jako u těch s iOS není zrovna zanedbatelná, ale také se jim nelíbí rozhraní, jež bývá dost nepřehledné. Musíme si uvědomit, že když se tablet spustí, dokáže operační systém Windows a jeho další součásti zabrat velkou část interní paměti, proto je nutné zohlednit při výběru tabletu i tuto stránku.

Paměť by měla mít minimálně 32 GB, jinak nebudete mít dostatečnou kapacitu ani na tak běžnou činnost jako je ukládání souborů. Nevýhodou u tabletů s tímto systémem je i to, že ovládání jednotlivých aplikací je na dotykovém displeji o něco složitější, než když pracujete s myší.

Jestliže jste na systém Windows zvyklí a běžně jej používáte na počítači, je tablet s tímto systémem ideální volbou. Aplikace jsou plnohodnotné, ale jestli se chcete na svém tabletu dívat na filmy nebo si na něm poslouchat hudbu, je rozhodně lepší zvolit tablet, který používá systém Android.

Proč tablet se systémem Windows?

 • nejznámější operační systém
 • bezproblémová práce s desktopovými aplikacemi
 • dokovací stanice s klávesnicí
 • snadné připojení externích zařízení jako je myč či klávesnice
 • tablet s Windows je plnohodnotnou náhradou běžného počítače či notebooku
zpět k obsahu ↑

Displej

Pokud jde o displej, ten je dobré vybírat tak, aby se nám s ním pracovalo co nejlépe a dokonce i v případě, že jej používáme v prostředí, kde nejsou ideální světelné podmínky. Ostatně, když na něm chceme sledovat nějaký film, určitě nám bude záležet, jestli ho pořádně uvidíme nebo na něj budeme brejlit a veškerý filmový zážitek bude nulový.

Kvalita filmů závisí na zobrazení barev, na což je dobré při výběru klást důraz. Nezáleží na tom, jestli máte tablet do práce, na hraní nebo jen sledování videí, v každém případě je nutné dbát na co nejlepší pozorovací úhly.

Když se to vezme z obecného hlediska, tak se velikost displeje (uváděno v palcích) odvíjí od velikosti samotného tabletu. Ovšem v souvislosti s displejem je nutné myslet i na další faktory, které přímo souvisí s displejem a jsou důležité při rozhodování, jaký tablet koupit.

Velikost displeje/obrazovky

Pokud jde o velikost displeje, ta se udává v palcích (značeno „). Jedná se o tzv. diagonální vzdálenost, která se měří mezi dvěma rohovými body displeje. Než vůbec zvolíte, jak velký displej chceme, musíte si rozmyslet, k jakému účelu vlastně nový tablet bude sloužit. Jestliže ho hodláte používat na studium nebo v práci, budete jej mít zřejmě velmi často položený na stole nebo postavený v držáku.

V takovém případě je vhodnější spíš tablet s větším displejem, ke kterému snadno připojíte i klávesnici. Dokonce už dnes pořídíte i pouzdro, v němž je vestavěná klávesnice, takže se s tabletem pracuje naprosto bez problémů.

Když víte, že budete tablet velmi často přenášet, brát si ho s sebou i na cesty, případně do školy, tak je lepší menší displej, protože se vám bude lépe držet, vejde se do každé tašky a ještě se nemusíte bát, že vás z něj rozbolí ruce.

Z obecného hlediska je ideální úhlopříčka kolem 9″ a výše u tabletů určených pro použití v pracovním procesu. Jejich nevýhodou je, že se sice hůř přenáší, protože jsou velké, ale zase k nim napojíte klávesnici, a můžete je použít místo klasického stolního počítače či notebooku.

Tablety, jejichž úhlopříčka je maximálně do 9“ se hodí pro ty uživatele, kteří hledají toto zařízení čistě pro zábavu, ať už v rámci multimediální činnosti nebo pro připojení k internetu, aby mohli být online třeba na dovolené, škole v přírodě a podobně. Díky jejich skladnosti je můžete zasunout prakticky kamkoliv. Pamatujte si, že 1 palec je roven 2,54 centimetrů.

Tablety s úhlopříčkou nad 9″

Jak jsem již zmiňovala, větší displej tabletu umožňuje pohodlné používání při práci nebo v rámci studia. U těchto činností máte většinou tablet někde položený, takže velká velikost není nijak na překážku.

Pracuje se na něm maximálně pohodlně a poskytuje dostatečný komfort při jakékoliv činnosti. Samozřejmě, že jej můžete využívat i pro zábavu, ostatně sledování filmů na velké úhlopříčce není na škodu a vaše děti, pokud je máte, budou přímo nadšené.

Na své si s displejem nad 9″ přijdou i fanoušci her, kteří si na takto moderním tabletu, který ve většině případů disponuje i silným výkonem může bez problémů zahrát i ty nejnovější hry. Pohodlnější bude i používání běžných aplikací, dále hledání v mapách, či sledování sociálních sítí, můžete spustit i takové programy jako je třeba Skype atd., v podstatě umí to, co klasický smartphone.

Tablety s úhlopříčkou do 9″

Jestli pravidelně vyrážíte na pracovní cesty nebo si berete tablet na cesty, bude se hodit menší úhlopříčka, která nepřesáhne zmíněných 9″. Vejdou se kamkoliv a dokonce jsou vhodné i pro nenechavé dětské ručičky, naopak se s takovým tabletem zabaví a vy získáte trochu času pro sebe.

Tyto tablety jsou lehčí a menší, ale relativně na nich můžete dělat to samé, co na těch velkých, jen jsou skladnější. Přesto je výhoda v tom, že si je zabalíte na cestu a jste tak kdekoliv podle potřeby online a zasurfujete si na internetu, přečtete si nějaký zajímavý e-book, poslechnete hudbu, vytvoříte selfíčko, zachatujete s přáteli atd. Na hraní her se sice až tak moc nehodí, ale zase jsou perfektní náhradou za poznámkový blok.

Technologie displejů

Když už se jednou odhodláme k tomu, abychom vybrali ideální tablet a hlavně vhodný displej, měli bychom myslet na to, aby se s ním pracovalo co nejlépe, a to i za zhoršených světelných podmínek. Důraz je dobré klást i na zobrazení barev, pozorovací úhly, ale ze všeho nejvíc technologie displeje. Nejlepší podmínky zobrazování nabízí technologie AMOLED, Super AMOLED, TN, IPS LCD a Retina.

Pokud jde o AMOLED i Super AMOLED, ty vynikají tím, že nabízí perfektní kontrasty a výstižné barvy, což nejlépe poznáte v podobě černé barvy, která není ani světle černá či skoro černá, ale opravdu na 100 % černá tak, jak má správně být. Potěší i rychlá odezva, skvělé pozorovací úhly a to i tehdy, když si chcete číst na přímém slunci.

Super AMOLED je ještě lepší než AMOLED v tom, že má mnohem lepší odezvu, vyšší jas, zobrazení jemnějšími přechody a dotykové senzory přímo v displeji. Oproti tomu technologie AMOLED je známá tím, že u ní barvy mnohem rychleji vybledávají.

IPS LCD nabízí věrohodné vykreslení barev i vynikající pozorovací úhly. To umožňuje používání tabletu z ostrých úhlů nebo na přímém slunci. Tato technologie maximálně šetří spotřebu energie v baterii a mezi technologiemi jen svým způsobem nejlepším poměrem cena/výkon.

No a konečně technologie Retina, což je v podstatě IPS LCD na který narazíte u zařízení od Applu. Podobá se mu kvalitou a vyniká vysokým rozlišením, ale využívá se jen na tabletech Apple. Nakonec tu máme technologii TN, ta má mnohem slabší vykreslení barev, horší pozorovací úhly, ale i kontrast či jas. Někteří výrobci po ní sahají kvůli její nízké ceně.

Rozlišení displeje

Při pořizování tabletu se nesmí zapomenout ani na jeho rozlišovací schopnosti, na tom totiž závisí ostrost obrazu. Z obecného hlediska lze říci, že čím má displej více pixelů (zobrazovacích bodů), tím je větší rozlišení i lepší ostrost obrazu.

Nejnižší rozlišení se pohybuje kolem 480 x 800 bodů, zatímco horní hranice je někde na 2560 x 1600 bodů. Dokonce už můžete narazit i na tablety s ultravysokým rozlišením, které má neuvěřitelných 2732 x 2048 bodů. To už je pořádně ostrý obraz na sledování vašich oblíbených filmů co říkáte?

Co se týká rozlišení, rozhodně si dejte s výběrem záležet a v první řadě myslete na své oči, které si chcete určitě udržet co nejdéle zdravé. Jednoznačně nejvhodnější je Full HD zobrazení, kterého dosáhnete s tím správným rozlišením.

S rozlišením minimálně 1024 x 720 bodů si vystačíte u malých tabletů, zatímco u větších displejů, které mají kolem 9″, by to mělo být nejméně 1920 x 1080 bodů. Zlatá střední cesta jsou tablety s úhlopříčkou cca 8″, kde je doporučování zobrazení (rozlišení) minimálně 1280 x 800 bodů.

zpět k obsahu ↑

Procesor

Jestliže má tablet šlapat bez problémů, musí mít pořádný procesor, což je vlastně základní kámen celého přístroje. Čím více má GHz, tím větší má výkon. Frekvence procesoru je pro správné fungování tabletu velmi důležitá, podobně jako počet jader, kterými procesor disponuje. Zjednodušeně řečeno, záleží i na tom, co na tabletu vše děláte a jaké komponenty obsahuje.

Třeba malý tablet s menším displejem, který využíváte na otvírání jen základních aplikací, co nejsou moc náročné, stačí procesor s jedním jádrem, jehož frekvence se pohybuje kolem 1 GHz. U tabletů s větším displejem, určeným pro běžné pracovní aplikace, s tím, že si sem tam zahrajete i nějakou tu hru je lepší dvoujádrový procesor s frekvencí nejméně 2 GHz.

Ovšem u tabletu, který má být plnohodnotnou náhradou počítače, zvolte procesor, jež má aspoň 4 jádra a frekvence přesahuje 2 GHz. Používají se procesory značek jako Samsung, Intel, Nvidia atd. Lepší je vždy zvolit procesory osvědčených značek, protože ty levnější varianty od méně známých výrobců často s velkou námahou zvládají i ty nejběžnější funkce a nejsou schopné zajistit plynulý chod přístroje (tabletu).

zpět k obsahu ↑

Operační paměť RAM

Aplikace i soubory potřebují dostatečnou kapacitu paměti RAM, podobně jako procesor. Mnozí si pletou uživatelskou paměť, která znamená velikost uživatelského úložiště s operační pamětí, ta značí kapacitu, jež bude mít tablet k dispozici, aby mohl bez problémů spouštět a pracovat s různými aplikacemi i soubory.

Paměť RAM je přímo ovlivňována také softwarem a hardwarem. To nejdůležitější co si musíme uvědomit je velikost displeje, tedy hardwaru, jež může ovlivnit paměť RAM. Samozřejmě, že malý tablet bude fungovat ze zcela jinou pamětí, než tablet s displejem třeba 10″.

Když to vezmeme podle náročnosti tabletu, tak ty nejobyčejnější si hravě vystačí s minimální pamětí RAM 2 GB, ovšem u tabletu, jež má fungovat na jedničku a nahradit vám například porouchané PC už by to chtělo nejméně 4 GB. Samozřejmě, že tablet od Apple je tak dokonalý a perfektně vyladěný, že se vám nestane, abyste si koupili byť jen jeden jediný model, jež by neměl dostatečnou operační paměť.

Pokud jde o typ paměti, tak z těch nejstarších se nejmenším výkonem známe typ DDR2, ovšem u nových tabletů už je to DDR3 či DDR4. V podstatě všechna zařízení, která se prodávají ve vyšších cenových relacích, by měla mít tuto paměť.

zpět k obsahu ↑

Uživatelská paměť

Kapacita úložiště, kterým tablet disponuje je v základu 8 GB, což není špatné, ale upřímně, není to žádná sláva. Uvědomte si, že část této paměti spolkne instalace OS systému a pokud nemá tablet možnost rozšířit kapacitu o externí paměťové karty (microSD), nebudete mít moc místa pro své soubory a ostatní.

Jestliže si budete vybírat tablet a zalíbí se vám takový typ, jež nemá funkci rozšíření prostřednictvím paměťových karet, tak by v základu mela uživatelská paměť být aspoň 32 GB a u tabletů co mají nahradit PC je ideální 64 GB a více. Čím větší tím samozřejmě lepší. U nejnovějších zařízení je v základu kapacita úžasných 512 GB, což je pecka.

zpět k obsahu ↑

Baterie

Kvalitní baterie s dostatečnou kapacitou se postará o výdrž tabletu, tedy o počet hodin, během kterých jej můžeme používat. U baterie je kapacita vyjádřena v miliampérhodinách (mAh). Nutno podotknout, že na výdrž má vliv výkon procesoru, spotřeba tabletu, velikost displeje a mnoho dalších faktorů.

Výrobce většinou výdrž označí pouze odhadem, případně zadají takové hodnoty, jež odpovídají výdrži při minimálním chodu tabletu. Jako již tradičně je to Apple, kdo udává téměř 100 % údaje, kdy výdrž jednoznačně odpovídá i tehdy, když je tablet v běžné (standardní) zátěži.

Baterie s minimálním výkonem mají kapacitu kolem 2000 mAh, takže baterie s výdrží do 6 hodin má kapacitu do 3000 mAh, u střední třídy tabletů se výdrž pohybuje v rozmezí 6 – 12 hodin, takže zhruba 4000 – 5000 mAh, jakmile má ale baterie výdrž více než 12 hodin, pak se kapacita pohybuje na hodnotě 5000 mAh.

 • Výdrž do 6 hodin – ta je běžná u tabletů nejnižší třídy. Lákají nízkou cenou, ale s ohledem na to, že nevydrží moc dlouho, tak rozhodně nejsou vhodné na multimediální použití a na cestách vám taky moc platné nebudou.
 • Výdrž 6 – 10 hodin – standardní délka, kterou mají tablety střední třídy. Bez problémů je možné provádět běžnou činnost, aniž bychom museli být zapojení do elektrické sítě. Hravě si je můžeme vzít třeba do práce, školy a podobně. Jestli s nimi ale chceme cestovat, tak pokud nebudeme mít možnost pravidelného napájení, je to pasé.
 • Výdrž nad 10 hodin – tato výdrž je na tom nejlépe. Tyto tablety jsou ideální tehdy, když se chystáte na delší cestu, kde nebudete mít možnost dobíjet baterie pravidelně. Ty nejkvalitnější mají často výdrž až 20 hodin.

Tip: V případě, že vám nestačí výdrž baterie tabletu a potřebujete cestovat nebo jste omezeni přístupem k napájení, tak můžete využít powerbanku.

zpět k obsahu ↑

Fotoaparát/GPS

Dá se říci, že tablety nejsou pořizovány proto, abychom si jejich prostřednictvím pořizovali fotky či videa, ale přesto není na škodu věnovat pozornost i fotoaparátu, kterým tablet disponuje. Z obecného hlediska rozhodně nedosahují takové kvality, jakou bychom chtěli, také nečekejte, že byste měli stejný fotoaparát jako ve svém chytrém telefonu, přesto se dají najít některé modely, u kterých se najde slušný kousek.

Zásadní jsou samozřejmě megapixely, čím víc jich bude, tím lepší budou výsledné fotografie. Pokud nepotřebujete pořizovat nijak super snímky, ale hodláte fotit příležitostně, třeba v rámci pracovního procesu, stačí, když bude mít 5 Mpx, jestli patříte k náročnějším uživatelům, sáhněte raději po 10 Mpx.

Pozor si dejte i na objektiv a ohniskovou vzdálenost, je-li menší, objektiv je širokoúhlejší. Optimální je ohnisková vzdálenost 25 mm, jestli chcete na tabletu fotit. Chybět by neměl ani blesk, aby byly snímky co nejkvalitnější. Zkuste si klidně na google.cz najít fotky, které byly pořízeny prostřednictvím tabletu, jež jste si zvolili.

zpět k obsahu ↑

Konstrukce

Co se týká konstrukce, tam jde v podstatě o tři druhy materiálu, přičemž každý má svá pro a proti. Tou nejrozšířenější konstrukcí je jednoznačně plastová, ostatně patří zároveň i k nejlevnějším. V současnosti jsou velkým hitem kovové konstrukce, za nimiž jsou v těsném závěsu ty skleněné. Rozhodně není pravdou, že tablet s plastovou konstrukcí nemůže být kvalitní, záleží jen na tom, co se líbí zákazníkovi.

manažer s tabletem

Plastové konstrukce

Přestože se to možná nezdá, tak i když mají nízkou pořizovací cenu, vyznačují se velmi vysokou odolností při pádu. Navíc jsou příjemné do ruky a dobře se drží. Někomu sice nesedí, že vzhledově vypadají příliš levně, takže svému majiteli nedodají takovou prestiž, jakou by chtěl. To ovšem zase není až tak negativní, jako fakt, že se plast jednoduše za nějaký čas opotřebí a také začne vrzat.

Skleněná konstrukce

Nejsou sice tak rozšířené, ale i tak je možné sehnat tablet, který má skleněnou konstrukci. Vyskytují se ve většině případů na dražších modelech. Mnozí si je sice chválí, že jsou dokonale elegantní, ale zase upřímně, nic tak úžasného na nich není. Tablet má být praktický, což ten se skleněnou konstrukcí není. Kdekoliv se ho dotknete, tam zůstane otisk prstu, navíc je tak křehký, že stačí i jediný pád na zem a můžete si začít shánět nový tablet, případně aspoň nejbližší servisní středisko.

Kovové konstrukce

Oproti skleněným konstrukcím jsou velmi pevné a hlavně odolné, i když vám upadnou. Co nepotěší je fakt, že stejně jako to mají skleněné tablety, i tady uvidíte každý otisk prstu. Navíc, pokud nemá tablet tu správnou úpravu povrchu, bude vám z ruky klouzat a příjemné nebude ani jeho držení. Jestli chcete tablet s kovovou konstrukcí, pak rozhodně vyberte ten, co má povrchovou úpravu.

Konstrukce splňující normu IP68

Tato konstrukce si získala mnoho příznivců, je totiž vysoce odolná proti vniknutí nežádoucích těles, zejména vody a prachu, ovšem jen za určitých podmínek. Nutno podotknout, že něco takového určitě nenajdete jen u nejdražších tabletů, naopak je seženete třeba i do 5 000 korun. Díky čemuž si je mohou dovolit i uživatelé s omezeným rozpočtem.

zpět k obsahu ↑

Typ mobilní sítě/Přístup k internetu

Jednou z výhod tabletů, je jejich multifunkčnost, takže se hodí nejen jako náhrada počítače, ale klidně je můžete připojit k běžné mobilní síti a použít jako chytrý telefon. Samozřejmě, že nejvíce se využívá možnost připojení k internetu, což můžete udělat více způsoby.

Ostatně, už když si pořizujete tablet, tak je dobré dopředu promyslet, jaký druh připojení vám bude nejvíce vyhovovat a také jaké je vlastně ze strany tabletu podporováno. Vybírat je možné celkem ze 4 různých mobilních sítí, i když každé zařízení podporuje jen určitý druh sítě.

2G

Pro začátek tu máme síť 2G, ta se ale na použití v tabletech moc nehodí. Ve většině případů totiž spíš potřebujeme síť v rámci připojení k internetu, abyste mohli na tabletu procházet emaily, číst si zprávy, koukat na videa atd., na telefonování využíváme tablety jen minimálně a vzhledem k tomu, že síť 2G neposkytuje datové připojení k internetu, protože by byl přenos dat moc pomalý, tak je vám vlastně na tabletu k ničemu, neboť se s ním dá jen volat nebo posílat SMS.

3G

Oproti tomu 3G už jede poměrně slušně a dokáže hravě zvládnout vcelku slušnou rychlost při přenosu dat a hlavně bez problémů umí zajistit i stabilní internetové připojení. Rozhodně byste měli na tabletu mít aspoň tuhle síť, když už něco.

LTE

Rychlé internetové připojení se slušným přenosem dat, o hodně rychlejším než má 3G. Chcete-li být na internetu opravdu hodně online, vybírejte tablet, který podporuje LTE připojení.

4G

Naprostá pecka pro internetové nadšence, co touží po nadupaném tabletu s parádně rychlým datovým připojením, aby mohli surfovat bez sebemenších problémů, stejně jako sledovat oblíbené filmy či videa online atd. Jedinou vadou na kráse je, že si musí dát uživatel pozor, jestli jeho operátor vůbec nabízí pokrytí v rámci této sítě.

zpět k obsahu ↑

Cenové kategorie

Není nic divného na tom, že se pořízení tabletu řídí i jeho cenou. Ne každý si může dovolit dražší modely, protože na to zkrátka nemá vyčleněný tak bohatý rozpočet. Pro začátek si stanovte, kolik finančních prostředků jste ochotni investovat, případně kolik jste schopni dát dohromady. Od toho se pak bude odvíjet výběr té správné cenové kategorie i model samotného tabletu. Z obecného pohledu máme tři cenové kategorie.

Cena do 5 000 Kč

Pokud neočekáváte nic převratného, ale chcete jen obyčejný tablet, na kterém si uděláte to základní, pak je tato kategorie přesně pro vás. Zvlášť když nejste nijak nároční nebo s tímto zařízením teprve začínáte.

O tabletech v této cenový výši se říká, že pořídíte hodně muziky za málo peněz a také mají slušný poměr cena/výkon. Množství funkcí je dostatečné a díky nízkým pořizovacím nákladům si jej může dovolit v podstatě kdokoliv. Často se stává, že si hardware trochu nerozumí s operačním systémem, takže je pak zpomalený a padá.

Levnější tablety se dříve opotřebí a co je ještě horší, kolikrát stačí, když vám tablet nechtěně vyklouzne z ruky a je po něm. Jestliže vám pro vaše účely tato cenová relace vyhovuje, vyberte si takový, který bude mít minimálně 1 GB operační paměti, procesor 1 GHz a úložiště cca 8 GB.

Cena od 5 000 do 10 000 Kč

Tohle je taková zlatá střední cesta, která představuje vcelku výkonné a dostatečně vybavené tablety, jež jsou schopné zastat vše, co od nich v běžném uživatelském režimu chceme. Je to ideální kategorie pro všechny, kteří od svého zařízení chtějí co nejlepší poměr cena/výkon. Dobré je zvolit tablet s procesorem, který bude mít dvě a více jader a frekvencí nejméně 2 GHz.

Co se týká operační paměti, menší než 2 GB nemá v tomto případě žádnou cenu. Jestli chcete i fotit, tak si hlídejte, aby měl minimálně 5 Mpx. No a nakonec ještě úložiště, to by mělo mít aspoň 16 GB.

Cena nad 10 000 Kč

Chcete to nejlepší a absolutně neřešíte, kolik za to utratíte? Pak je tahle kategorie nejlepší volbou. Tady už není svým způsobem co řešit. Najdete tu tablety, které mohou na 100 % fungovat jako náhrada za počítač. Procesory mají několik jader, frekvence se pohybuje nad 2 GHz a operační paměť bývá 4 GB a více.

Fotoaparát už není žádná herka, ale má minimálně 10 Mpx, no a úložiště je úplná báseň, protože jeho kapacita přesahuje 32 GB. Konstrukce jsou vyráběny tak, aby vydržely pád a také odolávaly opotřebení. Většinou se na výrobu takových konstrukcí používají dražší druhy materiálů, které jsou odolnější.

Porovnat ceny tabletů

zpět k obsahu ↑

Funkce/Technologie/Příslušenství

Jakmile si vyberete ideální tablet, je čas začít přemýšlet o tom, jaké funkce či technologie můžete potřebovat a které příslušenství využijete. Spousta vychytávek vám ještě více usnadní používání tabletu.

muž s tabletem

Bluetooth

Tato technologie není žádnou novinkou, známe ji už z mobilních telefonů. Jejím principem je bezdrátové propojení či spíše spárování dvou zařízení. Přestože se svého času využívala pro přenos (odesílání/přeposílání) souborů, na tabletu se využívá k jeho propojení s různým příslušenstvím, jako je bezdrátová klávesnice a podobně. Pokud jde o verzi, měla by být minimálně 4.0, což je standard.

NFC

V podstatě je to podobné jako Bluetooth, jen je nutné, aby obě zařízení byla těsně vedle sebe. Tato technologie totiž umožňuje rychlý a hlavně zabezpečený přenos dat, ovšem pouze na vzdálenost do 4 cm.

Připojení je automatické a extrémně rychlé. Pro příklad je dobré zmínit, že NFC si vystačí s méně než 100 ms, zatímco třeba Bluetooth 4 potřebuje pro připojení mnohem delší čas. NFC pracuje na bázi krátkých rádiových vln, díky čemuž má minimální spotřebu a nezatěžuje baterii.

Wi-Fi

Myslím, že tuto technologii ani není nutné představovat, protože ta je základem už téměř u všech současných zařízení a v tabletu by tak rozhodně neměla chybět. Kdyby se však objevil nějaký model, který Wi-Fi nepodporuje, z daleka se mu vyhněte.

Je to hojně využívaná bezdrátová síť umožňující levné spojení většího množství zařízení, ať už tabletů, počítačů atd. Výhodou je, že nepotřebuje žádné kabely a dá se využít zcela zdarma, neboť díky plošnému pokrytí používá bezplatná pásma. K příjmu signálu stačí přijímač nebo vysílač a není nutné platit nic dalšího.

GPS

Není to sice běžná technologie na všech tabletech, ale přesto jí řada tabletů disponuje, což může být velmi užitečné, když se chystáte někam na cesty. Tablety už ve většině případů mají kvalitní reproduktory, což je spolu s velkým displejem velkou výhodou. Hravě tak mohou nahradit klasickou navigaci. Co potěší je, že už střední cenová kategorie (5 000 až 10 000 korun) mívá tuto technologii ve výbavě, takže si jí může dovolit v podstatě každý. Budete mít vlastně 2v1, tablet i navigaci.

Fólie na tablety

Speciální ochranné folie mohou ochránit tablet proti mechanickému poškození. Zejména poškrábání displeje může být velmi nepříjemnou záležitostí. Fólie jsou průhledné a bez problémů propustné, takže obraz není nijak zkreslování a zároveň ovládání tabletu je zcela bezproblémové.

Kryty a pouzdra pro tablety

Pouzdra na tablety jsou ideální ochranou proti prachu a dalším nežádoucím nečistotám, stejně jako chrání před poškrábáním. To samé platí u krytů, které svým tvarem dokonale kopírují tvar tabletu a chrání ho proti poškození i opotřebení.

Klávesnice pro tablety

Bluetooth klávesnice jsou perfektním příslušenstvím, které rozšíří možnosti vašeho tabletu. Můžete tak pohodlně psát a dělat vše, co potřebujete.

zpět k obsahu ↑

Další příslušenství pro tablety

 • držáky
 • stojánky
 • powerbanky
 • rukavice pro dotykové displeje tabletů
 • paměťové karty
 • Hama – pero pro dotykové displeje
Když už víte, na jaké věci si dát při výběru pozor, tak se můžete podívat na náš test tabletů.

Další zajímavé zdroje:


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

Jak vybrat tablet?
Průměrné hodnocení 4.8 z 114 hlasů

 

26 komentářů
 1. Reagovat
  Luky 29.10.2018 v 22:40

  Jaký je prosím rozdíl mezi těmito modely, kromě ceny – Samsung Galaxy Tab S2 9.7 WiFi a Samsung Galaxy Tab S2 9,7 LTE?

  • Reagovat moje foto 96x96 - Jak vybrat tablet?
   Adam 30.10.2018 v 11:31

   Zdravím Luky, do verze s označením LTE můžete vložit SIM kartu operátora a využívat i mobilní internet, když nejste v dosahu Wi-Fi.

 2. Reagovat
  Kolářová 30.10.2018 v 8:54

  Dobrý den, chtěla bych koupit dceři do auta tablet na sledování pohádek, ale nemůžu se rozhodnout. Mohli byste mi poradit? Děkuji

  • Reagovat moje foto 96x96 - Jak vybrat tablet?
   Adam 30.10.2018 v 10:58

   Dobrý den, paní Kolářová, k tomuto účelu (sledování pohádek/filmů) bych volil např. tento model – Samsung Galaxy Tab E 9.6.

 3. Reagovat
  emanuela stofferová 5.11.2018 v 13:36

  Dobrý den, chceme koupit tablet naší babičce (89 let) na prohlížení rodinných fotografií, Budeme jí je tam posílat prostřednictvím aplikace whatsup. Nic jiného nepotřebujeme a nechceme, aby se nám v tom babička neztratila.4 ikonkyy: Tři skupiny whats up a jeden archiv fotek. Nic víc. Co mi doporučíte?
  Ema Stofferová

  • Reagovat moje foto 96x96 - Jak vybrat tablet?
   Adam 5.11.2018 v 14:10

   Dobrý den Emanuelo, pro starší lidi bych volil tento typ tabletu – Lenovo Yoga, který má na jedné straně držadlo a pohodlně se bude držet. K tomu bych doporučil tuto aplikaci, která je přímo určená pro komunikaci se seniory. Určitě bych se rozhodoval i podle toho, zda Vy máte telefony/tablety s Androidem, abyste mohli babičce vše nastavit a kdykoliv jí poradit. Další rozhodující kritérium bude určitě i cena.

 4. Reagovat
  Karel 6.12.2018 v 20:41

  Dobrý den,moc hezky napsané.

 5. Reagovat
  Helena 7.12.2018 v 17:56

  Dobrý večer, ráda bych pořídila tablet s telefonem do cca 6.000Kč, uhlopříčka nejlépe 10. Poradíte prosím konkrétní tablety? Moc děkuji.

  • Reagovat moje foto 96x96 - Jak vybrat tablet?
   Adam 7.12.2018 v 20:13

   Dobrý den, Heleno, pokud máte maximální rozpočet okolo 6000 Kč, tak bych vybíral mezi těmito 10 palcovými modely. Seřazeno od toho, co bych nejvíce doporučil po horší, ale přesto dobré:

   1) Lenovo Yoga Tab 3 10″ LTE 16GB ZA0K0036CZ (Android, 16 GB paměť, 8 Mpx fotoaparát, 665 g váha, 2 GB RAM, 1280 x 800 px displej), model z roku 2016, díky tvaru konstrukce by se Vám mohl dobře držet. Jde o nejlepší tablet střední třídy. Ale vyšší cena – od 6500 Kč (více informací zde).

   2) Samsung Galaxy Tab SM-T585NZKEXEZ (Android, 32 GB paměť, 8 Mpx fotoaparát, 525 g váha, 2 GB RAM, 1920 x 1200 px displej) jde o nový model. Cena od 5800 Kč (více informací zde).

   3) Lenovo Tab 4 10 ZA2K0108CZ (Android, 32 GB paměť, 5 Mpx fotoaparát, 503 g váha, 2 GB RAM, 1280 x 800 px displej). Model z roku 2017, dobrý poměr cena/kvalita. Cena od 5500 Kč (více informací zde).

 6. Reagovat
  Libuše 10.12.2018 v 7:01

  Dobrý den, Potřebovala bych tablet 7″ max8″ , ale hlavně na dát.sim. Aspoň 2G. Poradíte mi? Děkuji

 7. Reagovat
  Vláďa 13.12.2018 v 21:04

  Dobrý den, jaký tablet byste mi doporučil k online sledování filmů a seriálů (Netflix). Dále aby byl vhodný i pro delší cesty letadlem. Přemýšlím o Lenovo tab 4 10, Samsung Galaxy tab a, Lenovo yoga. Doporučíte některý z nich,případně jiný? Děkuji

  • Reagovat moje foto 96x96 - Jak vybrat tablet?
   Adam 14.12.2018 v 13:23

   Dobrý den, Vláďo, pokud nepotřebujete LTE, tak bych volil spíše Lenovo Tab 4 10, který je lehčí, levnější, ale má lehce horší fotoaparát. Pokud pro vás je priorita LTE, tak určitě Samsung Galaxy Tab A, který tuto podporu má. Nabízí dobré rozlišení displeje i kapacita baterie je v pořádku.

   • Reagovat
    Marek nosek 28.4.2019 v 19:58

    Prosím vás mám tab Lenovo 4 10 a po nějaký době co sem tab nenabijel nejde spustit nabíjení jen červené bliká kontrolka která má svítit při nabijenim může te mi poradit?

    • moje foto 96x96 - Jak vybrat tablet?
     Adam 29.4.2019 v 13:14

     Dobrý den, Marku, rozumím otázce, ale bohužel vám nebudu schopen odpovědět. Obrátil bych se z dotazem na výrobce (Lenovo) nebo podporu u prodejce, od kterého jste tablet koupil.

 8. Reagovat
  Míša 13.12.2018 v 21:31

  Dobrý den, chceme koupit mamce (60 let) tablet v cenové relaci +-5000,-. Má to na běžné brouzdání po internetu, whatsup, využívat bude WIFI, občas nějaké foto. Jaký by jste doporučil? Děkuji Míša

  • Reagovat moje foto 96x96 - Jak vybrat tablet?
   Adam 14.12.2018 v 13:32

   Dobrý den, Míšo, pro starší lidi bych doporučil Lenovo Yoga Tab 3 10″, který je cenově lehce nad 5 tisíc. Výraznou výhodu má však jeho konstrukce, kdy se velice dobře díky zaoblené hraně drží. Fotoaparát je dostatečný a dobrá výdrž baterie – až 18 hodin.

 9. Reagovat
  Vláďa 13.12.2018 v 22:38

  Pro běžné kreslení a grafiku chci koupit iPad Pro 10.5″ 64GB nebo grafický tablet cintiq Pro 13. Zajímá mě co je vhodnější. Druhá věc je jak bych si obrázky z ipodu, kde je systém iOS přetáhl do svého PC, kde mám systém Windows. Díky za zprávu

  • Reagovat moje foto 96x96 - Jak vybrat tablet?
   Adam 14.12.2018 v 13:18

   Dobrý den, Vláďo, pro vás budou důležitá tato rozhodnutí – velikost displeje a aplikace se kterými budete pracovat. Cena pro vás asi nebude hrát tak zásadní roli. Máte i další zařízení od Apple? Pokud ano, tak byste mohl využívat další funkce v kooperaci s více zařízeními. iPad nabízí vyšší rozlišení a celkově je systém velice intuitivní a rychle funguje. Citiq Pro jsem zatím neměl možnost vyzkoušet.. Co se týče druhé otázky na synchronizaci, tak to v dnešní době už není problém. Je verze aplikace iTunes pro Windows, kde můžete vše ze zářízení synchronizovat.

 10. Reagovat
  Jana Hrnčířová 10.6.2019 v 9:15

  Dobrý den, který tablet byste doporučil prosím pro děti: videa, Minecraft a jiné hry, filmy, wi-fi. Cena cca 5000,-. Děkuji za skvělý článek a hezký den přeji, Jana Hr.

 11. Reagovat
  Mika 27.9.2019 v 0:31

  Dobrý den,
  jaký tablet byste mi dnes doporučil pro přehrávání všemožných videí, která si na něj uložím? Videa budou např. i ve velkém rozlišení 1080p, jeden soubor může mít i 3GB a být v kontejneru MKV. Ale samozřejmě jiný zase může být i malý AVI, většina bude 720p mp4.. Avšak formát a kodek videa může být roztodivný, proto chci mít tablet, na kterém – i třeba pomocí přehrávačů typu VLC – přehraji pokud možno všechno. Dále přehrávání mp3. Nic než přehrávání médií mě v podstatě nezajímá, také by tabletu nemělo vadit každodenní připojování ke klasickému PC za účelem vložení nových videí, pro která se rozhodnu až např. večer, pro sledování druhého dne při jízdě práce a z práce. Nezajímá mě internet, aplikace, fotoaparát, GPS ani nic jiného. Cena není až tak rozhodující, nepotřebuji ani přesně doporučit značku a model (i když samozřejmě můžete:), spíše coby člověk, který dodnes nevlastní chytrý telefon, potřebuji základní představu o tom, jaké parametry hledat. Jaký operační systém, paměť, kolik palců (chci s tím sedět v metru, kde občas něco vidím u spolucestujících: chci takové to co je větší než čtečka knih, ale menší než notebook), na tyto potřeby? Vím, že potřebuji kvalitní rozlišení displeje, a aby vše zvládl přehrát. Kvalitní konektory na kabel do počítače a na sluchátka, nebo jich povícero, protože se to bude denně „ošoupávat“. Taky aby mu nevadilo, když by občas spadl. Existuje něco takového?

 12. Reagovat
  Petr 29.9.2019 v 11:47

  Dobrý den,
  chci si koupit tablet na hraní her. Zvažuji Samsung Galaxy Tab S5e, Apple iPad 9.7 2018 128GB nebo Apple iPad Air 10,5 Wi-Fi 64GB. Stačí mně Wi-Fi, LTE nepotřebuji. Vím, jakou mají kapacitu baterií, kolik GB paměti, rozlišení displeje, ale nevím, jak budou snášet dlouhodobě náročný provoz, čili, jestli jsou pro hraní her vhodné. Líbí se mi Samsung, ale někde jsem se dočetl, že iPady jsou celkově svižnější. Můžete mně prosím poradit, který je nejvhodnější?

  • Reagovat
   david 23.1.2020 v 21:51

   Urcite ipad.Ted mam doma samsung s5e z alzy a jdu ho okamzite vratit.
   Ipad 2018 ho suverenne prevalcoval v rychlosti nacitani stranek,celkova sviznost se u samsungu nevidi.Je videt urcite sekani a to jsem chtel prave vymenit ten ipad za samsunga.No ani omylem.
   Skoda no,od samsungu jedine s6tab.

 13. Reagovat
  Mirek 23.12.2019 v 20:22

  Dobrý den
  Jaký tablet by jste doporučil na texty písniček jako seznam písní asi 500
  děkuji

 14. Reagovat
  Kristýna 3.1.2020 v 16:02

  Dobrý den, prosím o radu, vybírám tablet + stylus pro práci v terénu, tzn. potřebuji pomocí tabletu podepsat smlouvy online, kde musí stylus snímat tlak a tah klienta. V tomto ohledu co jsem našla funguje iPad a Samsung Galaxy, ani jedno nechci,proto bych se též chtěla zeptat zda je možno použití např Lenovo + univerzální stylus nebo musí být pro grafické kreslení ? bohužel se v tom nevyznám a nemám se na koho obrátit. předem moc děkuji za odpověď

 15. Reagovat
  Štěpánka 5.2.2020 v 11:41

  Štěpánka
  Lze k tabletu Samsung Galaxy připojit flesh disk ? Děkuji

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. (Tématické odkazy schvalujeme.)


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz