Kouřovody

Kouřovody budou potřebovat ti, kteří svoje domovy vytápí pomocí krbů nebo krbových kamen. Kouřovod je tím nejdůležitějším příslušenstvím, které se postará o bezpečný a správný odvod spalin.

Kvalitní kouřovod musí být vyroben z odolných materiálů. U tohoto výrobku je kladen velký důraz na těsnění, důležité je i správné napojování jednotlivých kusů. K dostání jsou kouřovody, které se liší průměrem. Správnou velikost budete vybírat podle průměru komína. Kromě průměru komína vás bude zajímat také tah komína a účinná výška. Správné informace o těchto parametrech vám řekne kominík nebo osoba, která bude krbová kamna instalovat.

Porovnat ceny kouřovodů

Průměr

Jedná se o nejdůležitější parametr, který vás bude při výběru kouřovodu zajímat. Pravidlem je, že musíte vždy vybrat kouřovod s menším průměrem než je průměr komína. Abyste průměr vybrali skutečně dobře, je vhodné výběr konzultovat s kominíkem. Kominík vám zároveň vypočítá účinnou výšku komína.

 • Komín s průměrem 180 mm – použít můžete kouřovod s průměrem 120, 125, 130, 150, 160 a 180 mm
 • Komín s průměrem 200 mm – kouřovod může mít průměr maximálně 200 mm
 • Komín s průměrem 220 mm – kouřovod může mít průměr maximálně 220 mm
 • Účinná výška komína – jedná se o úsek měřený od sopouchu po komínovou hlavu. Dle normy by měla být minimální účinná výška komínu 5 metrů. Tato výška vám zaručí bezpečné a efektivní topení.

Materiál

Roury ke kamnům se vyrábí z nerezy nebo oceli. Za kvalitnější jsou považovány nerezové kouřovody. Mezi největší výhody nerezových kouřovodů patří dlouhá životnost, kvalitnější zpracování a dobré tepelné vlastnosti. Nevýhodou je jejich vyšší cena a obtížnější instalace.

Ocelové kouřovody se doporučuje používat tam, kde jsou krbové roury vidět. Tento materiál nemění barvu ani vlivem velké teploty. Nerezové kouřovody vydrží teplotu až 1 000 °C, avšak měly by být obestavěny.

Vývod

Krbová kamna nebo krby je možné zapojit horním nebo zadním vývodem. V některých případech výrobce specifikuje, jakým způsobem je možné kouřovody napojit. Jestliže žádné doporučení od výrobce nenajdete, budete moci vybrat způsob, který vám vyhovuje více. Velké množství kamen má dva vývody, jeden můžete použít a druhý naopak zaslepit.

Napojení

Kouřovod má jednu stranu zúženou a napojit ho můžete dvěma způsoby. Kouřovody můžete napojit oběma způsoby, je však nutné zohlednit i kvalitu komína i kamen.

 • Po kouři – širší strana kouřovodu se napojuje na přírubu krbu. Stejně budete pokračovat až k sopouchu. Napojení po kouři je častější způsob, který se používá zejména v kamen. A mají širší přírubě a zúženou část tak napojit nebudete moci.
 • Po vodě – v tomto případě budete napojovat k přírubě krbu zúženou stranu. Tento způsob je doporučován normou.

Značka

Kouřovod a veškeré další příslušenství byste měli kupovat od jediného výrobce. Díky tomu do sebe jednotlivé částí dokonale zapadnou. Zcela opomenout byste neměli ani vzhled kouřovodu a to zejména v případě, kdy budou komínové roury vidět. Všechny částí budou dokonale barevně sladěné a nebudete mít potíže ani s jejich propojením. Na trhu jsou kouřovody zastoupeny značkou Bokra, Komin, Prodmax, Dalap, Almeva, Kovo Kraus, Regulus a dalšími.

Cena

Cena se odvíjí od výrobního materiálu a průměru kouřovody. Cena roury se zpravidla pohybuje v rozmezí 600 – 1 500 Kč, zastoupeny jsou oba materiály. Komínovou klapku pak koupíte za cca 200 Kč.

Porovnat ceny kouřovodů

Údržba

Během používání se bude kouřovod zanášet spalinami. Z tohoto důvodu je nutné kouřovody pravidelně čistit. Doporučuje se o kouřovod pečovat několikrát za rok, v závislosti na četnosti topení. Snadnější čištění umožňují kouřovody s čistícími otvory. Samotný komín by měl prohlédnout 1x do roka kominík, který vám udělí potřebnou revizi.

Otázky a odpovědi

Co je sopouch?

Jedná se o část komína, která propojuje kamna nebo krb s komínovým tělesem. Právě do sopouchu se kouřovod napojuje. Sopouch by měl bát ideálně přímý a co možná nejkratší. Sopouch s délkou 250 mm může být vodorovný, v případě, kdy je délka vyšší než 250 mm, musí mít sopouch alespoň 10% stoupání. Pravoúhlý 90° sopouch se používá v kombinaci s kotlem nebo krbem. Šikmý 45° sopouch se používá u vložek do krbu.

K čemu je komínová klapka?

Také klapka je část kouřovodu, která se umísťuje co nejblíž k odtahovému hrdlu. Jedná se o místo u krbu nebo kamen, na které se kouřovod napojí. Úkolem klapky je zvětšovat nebo naopak zmenšovat průřez kouřovodu. Tím se reguluje tah komína a zároveň i hoření.

V případě otevřené klapky je hoření rychlejší, jeli klapka zavřená, je hoření pomalejší. V současné době se klapka používá spíše sporadicky, doporučuje se však v případech, kdy je účinná délka komína více než 10 metrů.

Lze napojit kouřovody svépomocí?

Kouřovody by vám měl vždy napojovat odborník. Kvalifikovaná osoba napojí komínové roury bezpečně a dodrží veškeré protipožární i bezpečnostní normy. Zároveň budete moci kamna vyzkoušet a ubezpečit se, že vše je napojeno tak, jak aby nebylo ohroženo vaše zdraví ani majetek. Díky odbornému napojení budete mít i revizní zprávu, která je velmi důležitá v případě různých potíží nebo poruch.

Závěr

Kouřovod je roura, která se postará o bezpečný odvod spalin z krbu nebo kamen. Aby byl kouřovod naprosto funkční, musí být vyroben z kvalitního materiálů. Velmi důležité je i správné těsnění a řádné napojení. Pro to, aby vše fungovalo tak, jak má, je nutné znát i účinnou výšku komínu. Součástí kouřovodu je sopouch a komínová klapka.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (42 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Kouřovod jsme museli řešit ve chvíli, kdy jsme měnili starý kotel za nový a současný nebyl vyhovující. Rozhodně to člověka moc nepotěší, že když hne s jedním, musí se k tomu udělat ještě další neplánované kroky. Marně jsme totiž doufali, že bude ten původní stačit, nestačil, takže byla nutná investice.

 2. Kouřovod máme od značky Bokra a splňuje svůj účel. Za ty peníze to funguje jak má a to je zásadní. Tuto značku mohu vřele doporučit.

 3. Rozhodli jsme se pořídit krbová kamna, takže to znamenalo nechat si instalovat také kouřovod. Nakonec to nebyla až taková hrůza, jak jsem si myslel a bylo to rychle hotové.

 4. Předělávali jsme starý způsob vytápění na modernější verzi a neobešlo se to samozřejmě bez kouřovodu. Kupodivu jsem z toho měla obavy, ale nakonec to nevyšlo tak draho.

 5. Kouřovod jsme řešili nedávno kvůli instalaci nového krbu. Dá se pořídit ve velmi dobré kvalitě a za přijatelnou cenu. Rozhodně to není věc, co by člověka zruinovala.

 6. Informace byl pro mě velmi přínosné.

Přidat komentář

Recenzer
Logo