Krbová kamna

Krbová kamna mohou sloužit v obytném domě jako jeden ze zdrojů topení, nebo jako jediný zdroj topení na chatě a chalupě. Právě to, kam chcete kamna umístit, hraje při jejich výběru jednu z nejdůležitějších rolí.

Díky správnému výběru se vyhnete riziku, že si pořídíte kamna s nadměrným nebo naopak nízkým výkonem. Dříve se výběr kamen řídil především vzhledem a velikostí prostoru, aniž by se tolik dbalo na výkon. Dnes se bere především ohled na tepelné ztráty, kterým se nevyhne žádný starší, ale ani nový dům.

Porovnat ceny krbových kamen

Typy

Krbová kamna mohou být pouhým designovým doplňkem a používat je můžete pro vytápění jedné místnost, nebo naopak plní funkci hlavního topení pro celý dům.

V závislosti na způsobu vytápění můžete vybírat mezi několika typy. Nejvíce výrobků umožňuje používat k vytápění tuhá paliva. Menší počet kamen funguje v kombinaci s elektřinou nebo plynem.

S výměníkem

Tyto kamna plní klasickou funkci kotle. Lze je připojit k radiátorům i podlahovému topení a využít na vytápění celého domu. Výměník je dodáván ve 2 typech:

 • Teplovodní – ohřívá vodu, která je poté rozvedena do radiátorů nebo topných těles.
 • Teplovzdušný – kamna ohřívají vzduch, který do místností proudí díky ventilátorům, tento způsob vytápění je rychlejší.

Bez výměníku

Kamna bez výměníku místnost vyhřívají vlastním pláštěm. Tento způsob zajišťuje přirozený a rovnoměrný ohřev. Kamna bez výměníku mají několik podob:

Konvekční

Tato kamna jsou dvouplášťová. Spodní část nasává studený vzduch, který je následně přiveden mezi spalovací komoru a venkovní plášť.

Vzduch se tedy ohřívá mezi plášti, poté ohřátý vstoupá vzhůru. Díky této cirkulaci mohou kamna vytápět větší prostor. Teplota však není tak vysoká, jako u sálavých kamen. Výhodou je schopnost vyhřát i vedlejší místnost.

Sálavá

Tato jednoplášťová kamna cirkulaci vzduchu neumožňují. Teplo vychází z celého povrchu, kamna jsou tedy velmi horká, což může být nebezpečné pro děti i zvířata. Výhodou je rychlý ohřev a vyšší nerovnoměrná teplota vzduchu.

zpět k obsahu ↑

Tepelné ztráty stavby

Při špatném výběru výkonu kamen se můžete dostat do situace, že bude prostor během relativně krátké doby přetápěn. Tuto situaci pak budete muset řešit přiškrcením přívodu vzduchu. Tím ale dojde ke zvýšení zadehtování spalovací komory. Druhým řešením přetopené místnosti je teplo jednoduše vyvětrat.

Tepelné ztráty jsou v případě novostaveb běžně uvedeny již v projektu. V tomto ohledu je tedy pozdější výběr kamen jednodušší. Ti, kdo chtějí krbová kamna do starších domů, by si nejprve měli nechat tepelné ztráty spočítat odborníkem. Někteří prodejci vám v dnešní době umožní tepelné ztráty vypočítat přímo na svých internetových stránkách.

zpět k obsahu ↑

Výkon

Je udávám v kW a měl by být uveden na každém výrobku. Výkon krbových kamen označuje, jaké maximální množství tepla krbová kamna vyrobí. Kromě výkonu vás bude zajímat i výhřevnost kamen. Tento parametr udává, jak velký prostor jsou kamna schopná vytopit.

Ohledně výkonu se uvádí, že v případě novostavby je třeba 1 kW na vytopení 40 m3. U starších domů se počítá s tím, že 1 kW vytopí prostor o velikosti 20m3.

Krbová kamna by měla umožňovat regulaci výkonu a to buď manuální, nebo automatickou.

 • Manuální – provádět ji můžete podle potřeb pomocí páčky nebo otočného kolečka
 • Automatická – tato regulace zajišťuje optimální a čisté spalování. Zajištěn je i správný přívod vzduchu do spalovací komory.
zpět k obsahu ↑

Vzhled

Z hlediska praktičnosti je nutné kamna vybírat na základě výkonu. U tohoto výrobku však hraje velmi důležitou roli také vzhled. Ačkoliv jsou kamna zastoupena ve velkém počtu, v různých tvarech, velikostech i barevných variant, nemusí být výběr úplně jednoduchý.

V současné době vám však výběr může velmi zjednodušit moderní a praktická mobilní aplikace. S její pomocí, podle jednoduchého návodu, můžete i z pohodlí domova vybrat pro vás tu nejlepší podobu krbových kamen.

zpět k obsahu ↑

Materiál

Výrobní materiál má velký podíl právě na vzhledu, pořídit můžete moderní i klasická kamna v retro stylu. Záleží na tom, kde budou kamna umístěna a jakému stylu dáváte přednost.

Moderní kamna jsou vyrobena z oceli nebo litiny. Výhodou těchto materiálů je rychlý ohřev. Nevýhodou ocelových kamen je však nízká akumulační schopnost, díky níž kamna opětovně rychle chladnou. Lepší akumulační schopnost vám poskytnou krbová kamna z litiny.

O retro vzhled se postarají kamna vyrobená z kachlí nebo keramiky. Tato kamna jsou k dostání v několika barvách a velkou výhodou jsou i jejich tepelné vlastnosti a akumulační schopnost.

Často se při výběru setkáte i s kombinací různých materiálů. Díky tomu můžete využívat výhody jednotlivých materiálů.

zpět k obsahu ↑

Značka

Pořízení krbových kamen představuje poměrně velkou investici. Proto by měl být výběr známého výrobce samozřejmostí. Spolehlivý výrobce vám pomohou s výběrem kamen na základě výkonu, pomohou s instalací a postarají se i o případný servis. Mezi oblíbené výrobce patří kamna Prity, ABX, Jotůl, Romotop, Hein, Kratki, Ungaro, Nordica a mnoho dalších.

zpět k obsahu ↑

Cena

Malá krbová kamna je možné koupit za méně než 10 000 Kč. Větší krbová kamna větších rozměrů, ale spíše tradičního vzhledu vyjdou na cca 20 000 Kč. Jedny z nejoblíbenějších modelů vhodné i do moderní novostavby najdete v cenovém rozpětí 30 – 40 000 Kč.

První celokachlová kamna vyjdou na cca 50 000 Kč. K nejdražším patří kachlové pece, která jsou ideální na chalupu. Tyto krásné výrobky stojí od 70 – 90 000 Kč.

Porovnat ceny krbových kamen

zpět k obsahu ↑

Údržba

To jak bude údržba kamen náročná, závisí z velké míry na typu topiva. Krbová kamna umožňují vytápět pomocí dřeva, pelet i briket. V případě pelet a briket by nemělo docházet k žádným potížím se zanášením kamen. Při topení nedostatečně vysušeným dřevem však může docházet k poměrně rychlému zanášení i možnému vykuřování.

Ať už budete používat jakékoliv palivo, nevyhnete se pravidelnému vybírání popela. To můžete provádět za pomocí různého nářadí. Tento způsob je méně praktický než používání vysavače na popel. S jeho pomocí předejdete vylétávání jemného popela, který se může usazovat na všem v místnosti.

Občasnou údržbu vyžaduje i krbové sklo, které je nutné čistit speciálními přípravky. Pravidelně je také třeba čistit vnitřní plášť krbu a dle potřeby samozřejmě také vnější plášť.

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jaká kamna do nízkoenergetického nebo pasivního domu?

U těchto kamen je důležité, aby se teplo vytvořené při hoření primárně ukládalo do akumulační složky a nesálalo do prostoru. V opačném případě by totiž docházelo k přetápění místnosti.

Z tohoto důvodu jsou krbová kamna doplněna o akumulační část, která se obvykle nachází v horní polovině. Spodní polovina kamen má pak klasickou podobu. Taková kamna mohou ukládat více než 2/3 tepla. Po 2 hodinovém topení mohou kamna prostor vytápět i 10 a více hodin.

Jaká kamna do zatepleného nebo zrekonstruovaného domu?

Do těchto domů jsou vhodná kamna s výkonem 4 – 5 kW s regulovatelností cca 2 kW. Vhodná mohou být konvekční krbová kamna, konvekce kamen dopomůže k rovnoměrnému prohřívání prostoru. Výkon je možné regulovat manuálně nebo za pomoci automatické regulace.

Jak vybrat kamna na chalupu?

Do chalupy nebo víkendového domu jsou vhodnější výkonnější kamna. Tyto domy totiž nebývají nijak správně zateplené a kamna často bývají i jediným zdrojem vytápění. Do chalupy se velmi často pořizují kamna, která vám umožní využívat sporák i troubu.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Krbová kamna vám zpříjemní dlouhé zimní večery a jejich teplo si můžete užívat i v chladnějších letních dnech. Pokud preferujete venkovský styl, můžete svoji domácnost vybavit krásnými kachlovými kamny s troubou i vařičem.

Při výběru kamen hraje nejdůležitější roli výkon a tepelné ztráty domácnosti. Dle způsobu využití budete vybírat mezi kamny s výměníkem či bez výměníku.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

   Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


  Komentáře / diskuse / hodnocení

  GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz