Krbová kamna s výměníkem

Krbová kamna si k vytápění domovů, chat a chalup volí velká část populace. Kamna vám a vašim blízkým zajistí teplotní pohodu a plápolající oheň v krbu má mnohé relaxační a uklidňující schopnosti. A nakonec kamna mohou tvořit i stylový dekorativní prvek. Krbová kamna s výměníkem jsou určena těm, kteří chtějí pomoci kamen vytápět celý objekt a využít je můžete i k ohřevu teplé vody. Stačí je pouze napojit na rozvod vzduchu nebo vody.

Při výběru krbových kamen s výměníkem vás bude pravděpodobně nejvíce zajímat finanční stránka věci. Krbová kamna jsou prvkem, který je nejčastěji umístěn v hlavní místnosti a velmi důležitý je tedy i jejich vzhled. Aby svoji funkci plnily správně, je velmi důležité správně určit jejich potřebný výkon.

Porovnat ceny kamen

Typy

Krbová kamna můžete doplnit dvěma typy výměníku. Volit budete mezi teplovodním a teplovzdušným výměníkem, přičemž každý nabídne něco trochu jiného.

Teplovzdušný výměník

Teplovzdušný výměník tvoří systém komor a průchodů, které obepínají topeniště. Teplovzdušný výměník teplo přijme a předá ho vzduchu, který se nachází v komorách. Ohřátý vzduch je následně skrze průduchy vháněn do místností, nebo ho můžete rozvést do systému teplovzdušného vytápění. Studený vzduch z místnosti se do prostoru krbu dostane spodními průduchy a tento koloběh se neustále opakuje.

Tento způsob vytápění je vhodnější při občasném vytápění. Největší předností je rychlé vyhřátí místností. Teplovzdušné rozvody jsou rovněž levnější než rozvody teplovodní. Nevýhodou tohoto způsobu vytápění je skutečnost, že dochází k vysušování vzduchu a víření prachu.

Teplovodní výměník

V tomto případě neohřívá výměník vzduch nýbrž vodu, která se nachází v okolí topeniště. Výměník je dále vybaven výtokovým a vtokovým otvorem, který je následně napojený na teplovodní okruh. Voda je nejprve ohřívána ve výměníku a následně je rozváděna do celého domu.

Teplovodní výměník nevysušuje vzduch a ve srovnání s teplovzdušným výměníkem je úspornější. Nevýhodou jsou však vyšší pořizovací náklady a složitější instalace. Na teplo si budete muset počkat delší dobu.

Kouřovod

Nedílnou součástí krbových kamen je i kouřovod, který odvádí zplodiny ke komínu. Zaměřit byste se měli na jeho průměr a délku. Kouřovod může být umístěn v zadní nebo horní části kamen.

Výkon

Při výběru vhodných kamen je nejdůležitější správně vypočítat potřebný výkon. K tomu budete potřebovat znát rozlohu vytápěných prostor a velmi přesně musíte určit i tepelné ztráty budovy. Výkon si můžete spočítat sami, ale velmi často zákazníci využívají pomoci kvalifikované osoby. Potřebný výkon vám mohou spočítat leckdy přímo na prodejně. Možnost nechat výkon spočítat zodpovědnou osobou doporučují samotní výrobci. Málo výkonná kamna nevytopí vaše obydlí na potřebnou teplotu, kamna s příliš velkým výkonem budou místnosti naopak přetápět.

Při určování správného výkonu velmi záleží i na tom, jak přesně budete chtít kamna využívat. S menším výkonem si vystačíte, pokud budou kamna plnit spíše funkci dekorativního prvku a budou určeny pouze k občasnému vytápění. Kamna mohou být také doplňkovým nebo hlavním topením.

Obecně se uvádí, že pro vytopení staršího a ne příliš dokonale zatepleného domu, bude třeba výkon 1 kW na každých 20 m3 prostoru. V případě nových a lépe zateplených domů je to 1 kW na 40 m3 prostoru.

Materiál

Životnost krbových kamen se odvíjí od výrobního materiálů. Největší životnost nabídnou kachlový krbová kamna, velmi oblíbená jsou litinový kamna. Nejkratší životnost můžete očekávat od plechových kamen. Kvalita však souvisí i s pořizovací cenou. Levnější litinová kamna mohou být méně kvalitní než dražší kamna plechová. Proto při výběru volte vždy kamna osvědčených výrobců.

Životnost kamen pak zvýšíte jejich správným používáním. Například se nedoporučuje přikládat čerstvé dřevo, které často obsahuje látky, které mohou způsobit vnitřní korodování. Ideální není ani kamna zbytečně přetápět.

Možnosti krbových kamen

Krbová kamna s výměníkem musí být nejen funkční, ale i bezpečná. Z hlediska bezpečnosti je nutné, aby byla zabezpečena proti možného přetopení. Ve chvíli, kdy například dojde k výpadku proudu, může velmi rychle dojít k přehřátí vody, což může způsobit různě vážné potíže. Po výpadku proudu dojde k zastavení čerpadla, které nebude pohybovat vodou a ta se může ohřát až na bod varu. Proto je vhodné kamna doplnit o tzv. vychlazovací smyčku, která může tomuto problému zabránit.

Moderní kamna mohou nabídnout automatickou regulaci přívodu vzduchu. Ve chvíli, kdy dojde k výpadku proudu a voda dosáhne 95°C, uzavře termostatická klapka přívod vzduchu do spalovací komory. Hoření se tímto způsobem přeruší a voda se tak nebude moci ohřát na kritickou hodnotu.

Největší jistotu však budete mít díky záložnímu zdroji, který můžete ke kamnům nebo krbům dokoupit. Záložní zdroj je schopen zastoupit elektřinu a může dál nějakou dobu pohánět oběhové čerpadlo. Podle situace tak můžete pokračovat v topení, nebo naopak necháte kamna raději vyhasnout. O instalaci záložního zdroje by se měla postarat kvalifikovaná firma.

Značka

Krbová kamna s výměníkem nakupujte vždy u renomovaného výrobce. V jeho případě máte jistotu vysoké kvality, bezproblémového chodu a dlouhé životnosti. Ověření výrobci na trh dodávají kamna, která splňují veškeré potřebné bezpečností normy a prochází přísným testováním.

U každého výrobce se dopředu informujte na záruční i pozáruční servis. Mezi jedny z nejkvalitnějších bezesporu patří krbová kamna Hass+Sohn, Jotul, HS Flamingo, Jotul, Hein, Romotop, ABX nebo třeba Kalor.

Cena

Pořizovací cena je v případě krbových kamen s výměníkem velmi důležitým faktorem. Při výběru byste se neměli nechat zlákat podezřele nízkou cenou a raději volit dražší, ale značková kamna. Pořízení krbových kamen je pouze počáteční investicí, při instalaci se neobejdete bez potřebného příslušenství. Cena krbových kamen s výměníkem se nejčastěji pohybuje v rozmezí 20 – 120 000 Kč.

Porovnat ceny kamen

Otázky a odpovědi

Jak výměník funguje?

Výměník je zařízení, které zajistí přenos tepla do více místností pomocí radiátoru, podlahového vytápění nebo teplovodního systému. Jedná se o další část kamen nebo krbu, kterou můžete využít i k ohřevu vody. Výměník tedy může teplem zásobovat akumulační nádobu nebo bojler. Výměník je vyroben z žáruvzdorného ocelového plechu.

Jakým dřevem lze v krbových kamnech topit?

V krbových kamnech můžete pálit tvrdé, středně tvrdé i měkké dřevo. Do skupiny tvrdých dřevin patří buk, dub, javor, jasan, jabloň nebo hrušeň. Mezi měkké dřeviny patří například jedle, smrk, bříza, modřín nebo topol. A středně tvrdé dřeviny zastupuje líska, jilm nebo kaštan. V kamnech pak můžete spalovat i pelety nebo dřevěné brikety.

Co může způsobit nesprávně zvolený výkon?

Jednoznačně nejdůležitější je vybrat správný výkon. Málo výkonná kamna nebudou schopna v chladných zimních dnech adekvátně vytopit prostor. Pokud byste se přeci jenom pokoušeli výkon kamen zvýšit a docházelo by k jejich přetápění, může dojít k popraskání či jiné deformaci, která souvisí s výrobním materiálem.

Naopak u výkonnějších kamen budou místnosti stále přehřáté a to i v případě, kdy budete topit zlehka. V takovém případě může navíc docházet k dehtování, které způsobí nízká teplota spalin. Díky dehtu se sníží účinnost kamen. Výkon kamen si z tohoto důvodu raději nechte spočítat odborníky.

Závěr

Krbová kamna s výměníkem vytopí celou domácnost a využít je můžete i k ohřevu vody z bojleru. Složité instalace se nemusíte obávat ani ve starších domech, kamna lze napojit na stávající rozvod a vše se tak obejde bez složitých stavebních úprav.

Krbová kamna s výměníkem lze pořídit v mnoha podobách. Při jejich výběru by vás měla kromě vzhledu zajímat i hmotnost, která souvisí s nosností podlahy. Kamna by měla stát na nehořlavém místě a v jejich okolí by neměli být umístěny žádné hořlavé předměty.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.krbykunc.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Máme tato kamna od značky HS Flamingo a zatím velká spokojenost. Dokonce i cena byla přijatelná, jen design by mohl být trochu lepší, ale zase nemůže mít člověk všechno.

Přidat komentář

Recenzer
Logo