Čistící poleno je méně známou, ale velmi praktickou pomůckou, která vám pomůže s čištěním spalinových cest, kamen, krbů či pecí. Při spalování uhlí i dřeva se uvolňuje dehet i saze. Tím dochází k vytváření kotelního kamene, který snižuje průchodnost komína i trubek. Tato skutečnost následně ovlivňuje účinnost krbu, kamen či jiného zdroje tepla.
Čistící poleno funguje na jednoduchém principu, vše podstatné souvisí s jeho složením. Hlavní složkou je aktivní látka obsažená v jádru. Tato látka je schopná změkčit a uvolnit saze i dehet usazené v kouřovodu. V následujících dnech po použití čistícího polena dojde k odstranění většiny usazenin.
Čistící poleno je schopné vyčistit všechny druhy komínů a připravit je na topnou sezónu. Čistící poleno dokáže zlepšit hospodárnost provozu krbů, kotlů i kamen, zvýší účinnost vytápění a sníží spotřebu paliva. Čistící poleno působí i jako preventivní prostředek, který může zabránit vzniku požáru, které jsou způsobeny samovznícením sazí v kouřovodu.
Složení
Čistící poleno je ve své podstatě hořlavá briketa s velmi specifickým složením. To se mírně liší v závislosti na konkrétním výrobci. Ve složení najdete například uhelný vosk, sodnou sůl, oxid křemičitý, síran amonný, piliny a jiné.
Nejdůležitější částí čistícího polena je jádro obsahující aktivní složku. Aktivní složka se uvolňuje při spalování polena, nutné však je, aby teplota dosáhla hodnot 550°C. Při této teplotě dochází k pohlcování dehtů i sazí, které se při hoření nahřívají, vysychají, křehnou a praskají. Po ztrátě vlhkosti se usazeniny uvolňují a opadávají. Čistící poleno zároveň obsahuje žádné pojivo, které by snižovalo jeho účinnost.
Samotné poleno bude hořet cca 2,5 hodiny, přičemž odstraňování usazenin probíhá ve dvou fázích. První fáze probíhá ihned při spalování, další pak probíhá při dalším zatopení. Při pravidelném používání krbu může proces trvat cca 14 dní. Během této doby se snižuje množství nebezpečných látek v komíně a tím klesá i riziko hoření komína.
Frekvence použití
Klíčem k co největší účinnosti je pravidelné používání čistících polen. Čistící poleno je schopno vyčistit spalinové cesty pouze na určitou dobu. Aby byla vaše domácnost v pořádku, je nutné ho používat pravidelně. Naopak se nemusí vyplatit čekat do doby, než se objeví první potíže. Pravidelným používáním můžete výrazně snížit riziko vzniku dehtu a sazí.
Pokud topíte v krbu nebo kamnech každý den, měli byste poleno používat každých 60 dnů.
Topíte-li příležitostně, doporučuje se proces vypalování provádět každých 90 dnů.
Značka
Čistící poleno na trh dodává více různých výrobců. V závislosti na výrobci se mění složení aktivních složek obsažených v jádru. Pokud nemáte s používáním čistícího polena žádné zkušenosti, doporučuje se zaměřit se na uživatelské recenze. Ty mohou odhalit některé výhody i nevýhody jednotlivých produktů. V hodnotících žebříčcích si velmi dobře vedou čistící polena SOLO a PE-PO. Čistící polena na trh dodává i značka Mr. FIRE nebo Lienbacher.
Cena
Čistící poleno koupíte za cenu v rozmezí 150 – 370 Kč. Cena nesouvisí s počtem polen v balení ani s hmotností jednoho polena. Jak již bylo řečeno, na cenový rozdíl má největší vliv jeho složení.
Otázky a odpovědi
Nahradí čistící poleno mechanické čištění komína?
Čistící poleno nemůže nahradit mechanické čištění. Mechanické čištění by mělo ze zákona probíhat v přesně daných intervalech, tedy 1x ročně. Čistící poleno se doporučuje používat i pravidelných intervalech mezi mechanický čištěním.
Jak se čistící poleno používá?
Čistící poleno se používá velmi jednoduše, stačí ho vytáhnout z kartonu. Vybalovat se však nesmí z papírového obalu. I s ním ho jednoduše přiložíte do ohniště, ve kterém již dobře hoří palivo. Pomocí samotného čistícího polena oheň nerozděláte, proto je nutné, aby již v krbu oheň dobře hořel.
Proč je důležité pravidelně odstraňovat dehet?
Dehet a saze, které se při spalování v kouřovodech hromadí, mají negativní dopad na účinnost, ale snižují i bezpečnost. Dehet vzniká nekvalitním spalováním, například při spalování mokrého paliva. Mokré palivo pořádně nehoří, spíš pouze tlí a energie, která je z něho uvolňována se neproměňuje na teplo, ale pouze na kouř s obsahem dehtu. Uvolněný kouř stoupá vzhůru po stěnách komína. Zde kondenzuje a mění se v saze. Z tohoto důvodu je velmi důležité provádět pravidelnou údržbu, protože v opačném případě může dojít k jeho zapálení. Teplota hoření může dosáhnout až k 1 000°C a vám budou muset s ochranou vašeho majetku pomoci hasiči.
Závěr
Při běžném používání krbu se do komína kouřovodů a komína uvolňuje dehet a saze. Trubky následně ucpává kotelní kámen, který tímto způsobem vzniká a který snižuje účinnost krbů a kamen. Saze a dehet usazené v komíně se mohou velmi snadno vznítit. Čištění komína je proto velmi důležité a mělo by být prováděno pravidelně. Jednoduchou pomůckou, která vám s čištěním komína pomůže, je právě čistící poleno.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Podpalovače
- Nejlepší elektrické krby
- Jak vybrat krbová kamna?
- Jak vybrat kanadské kamna?
- Jak vybrat vysavač na popel?
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?