Krasobruslařské brusle

Krasobrusle jsou dámské lední brusle, které poznáte podle vysoké botičky a typických zoubků. Ty jsou umístěny v přední části nože brusle. Ačkoliv jsou známé jako krasobruslařské brusle, nejsou určeny pouze k provádění siluet nebo jiných triků. Na krasobruslařských bruslích si mohou velmi dobře zabruslit i méně náročné bruslařky.

Dámské krasobrusle byste měli vybírat podle několika parametrů. Nejdůležitější je zvolit správnou velikost boty. Kvalitu brusle určuje výrobní materiál. Důležitou částí brusle je i polstrování, to bývá především součástí dražších bruslí. S úrovní bruslaře souvisí také tuhost brusle. Teprve po tomto výběru by vás měl zajímat vzhled a cena bruslí.

Porovnat ceny bruslí

Typy

Krasobruslařské brusle se dělí do několika skupin podle úrovně bruslařky. Každá brusle je složena z boty a nože, avšak v případě rekreačních bruslí je nůž vždy součástí brusle. Naopak výkonnostní a soutěžní bruslařky budou brusli a nůž kupovat spíše samostatně. Výběr je v tomto případě složitější, protože budete muset správně vybrat obě části, tedy botu i nůž. V případě opotřebení však bude možné nůž velmi jednoduše vyměnit.

  • Začátečnice – nejlevnější brusle pro začátečnice jsou vyrobeny z různých syntetických materiálů. Takovéto brusle jsou dostačující pro občasné a méně náročné bruslení. Koupit můžete jednoduché brusle, ale i brusle se praktickým i stylovým kožíškem.
  • Pokročilé a profesionální bruslařky – na výrobu bruslí se používají pevnější a odolnější materiály. Díky tomu jsou brusle schopné ustát velmi náročné skoky nebo piruety.

Velikost

Krasobruslařské brusle jsou k dostání v několika velikostech. Bota brusle vás nesmí tlačit, ale ani být volná. V těsné botě bude bruslení nepohodlné a ve volné budete ztrácet potřebnou stabilitu i jistotu pohybu. Bota může být mírně volná pouze v přední části v oblasti prstů. Soutěžní boty profesionálů jsou zpravidla zhotoveny přímo na míru.

Dle velikosti se krasobrusle vybírají různými způsoby. V tomto ohledu zpravidla uslyšíte hned několik zaručených rad. Často budete slyšet, že brusle by měla být o cca číslo větší, aby bylo možné bruslit se silnější ponožkou. Jindy uslyšíte názor, že brusle by měla nohu obepínat těsněji a přípustná není jakákoliv vůle. Tu správnou velikost byste tak měla vybírat spíše pocitově a zohlednit byste měla svoje zvyklosti. Velmi důležité je brusli vyzkoušet a s výběrem vám mohou pomoci i kvalifikovaní pracovníci ve specializovaných prodejnách.

Více prostoru budete mít při výběru bruslí pro děti. V jejich případě je možné koupit velikostně nastavitelné krasobrusle, které porostou společně s malou bruslařkou. Tato možnost se pochopitelně týká pouze amatérských krasobruslí. Závodní bruslařky budou potřebovat dokonale padnoucí brusle.

Konstrukce

Krasobrusle mají vyšší patu, než tomu bývá u jiného typu bruslí. Na výrobu boty se zpravidla používá speciální umělá hmota. Častá je kombinace umělé hmoty a přírodní kůže. Dražší brusle mohou být vyrobeny za použitím skelných vláken nebo karbonu. Materiál výrazným způsobem ovlivňuje konečnou kvalitu a tím i cenu bruslí.

  • Polstrování – levnější brusle nemají žádné nebo pouze minimální polstrování. S cenou roste i kvalita polstrování. Dražší brusle mívají polstrování tvarovatelné a při bruslení vám poskytnou dokonalý komfort.
  • Jazyk – také jazyk by měl být tvarovaný a vypolstrovaný. Také tuto vlastnost však nabídnou zpravidla pouze dražší brusle.
  • Podpatek – krasobruslařské brusle mají výraznější podpatek. V jeho případě by vás měla zajímat zejména odolnost a tuhost. Profesionální bruslařky zohledňují také tvar, tloušťku či tuhost.

Nůž

Nůž je nedílnou součástí každé lední brusle, v případě krasobrusle má nůž svůj specifický tvar. Od jiných se liší především zuby, které využijete při provádění piruet nebo skoků. Nože bruslí mají rozdílnou délku.

  • Delší nůž – bývá součástí rekreačních, ale i soutěžních bruslí. U soutěžních bruslí se delší nůž používá při bruslení jednotlivců.
  • Kratší nůž – kratší nože mají krasobruslařské brusle, které se používají při bruslení párů. Kratší nůž má zamezit případnému kontaktu mezi bruslaři.

Kromě délky se liší i použitý výrobní materiál. Nůž je nejčastěji vyroben z nerezové oceli. Poloprofesionální a profesionální brusle mohou využívat nože vyrobené z odolnější ušlechtilé oceli.

Zapínání

Krasobruslařské brusle nejčastěji zafixujete pomocí tkaniček. Pro někoho může být tento systém zastaralý, ale pravdou je, že v účinnosti jsou tkaničky doposud nepřekonatelné a na bruslích je najdete nejčastěji.

Dětem se bude lépe manipulovat s bruslemi, které zapnou pomocí přezek a v nejmenším množství jsou k dostání brusle, které je možné utáhnout pomocí Boa systému.

Značka

V minulosti bylo možné koupit pouze bílé krasobruslařské brusle, v současnosti nabízí výrobci brusle v mnoha barvách nebo brusle doplněné o různé vzory. Kromě jednoduchých můžete koupit i brusle zateplené stylovým kožíškem, který velmi dobře zahřeje studené nohy.

Krasobruslařské brusle nabízí mnoho značek, přičemž každý z nich má své unikátní přednosti. Při výběru byste měli vyzkoušet více značek a zvolit tu, která se dokáže nejlépe přizpůsobit tvaru vaší nohy. V obchodech jsou k dostání brusle značek Axelys, Corby Sport, Acra, Worker, Tempish, Rulyt, Spartan Sport nebo Roces.

Cena

Cena bruslí souvisí s výrobním materiálem. Na výrobu rekreačních bruslí se většinou používá PU nebo PVC. Za rekreační brusle zaplatíte 300 – 1 000 Kč. Dražší brusle jsou vyrobeny v kombinaci různých materiálů a jejich cena bývá v rozmezí 1 000 – 2 000 Kč. Nejvíce zaplatíte za brusle vyrobené z pravé kůže. V jejich případě začíná cena zpravidla na 2 000 Kč. Dražší budou i lépe vypolstrované brusle, které se vám odvděčí větším komfortem.

Porovnat ceny bruslí

Otázky a odpovědi

Mohou ženy bruslit v jiných než krasobruslařských bruslích?

Krasobruslařské brusle poznáte podle vysoké botičky a zoubků na přední části nože. Kromě nich mohou ženy koupit universální podobu bruslí. Ty zpravidla mívají nižší botičku a jejich součástí nejsou ani zoubky. Vzhledově se tedy více podobají mužským kanadám. Dámské universální brusle jsou k dostání také v provedení 2v1. To znamená, že bota umožňuje připevnění nože i koleček.

Je důležitá i tuhost brusle?

Krasobruslařské brusle se liší i v tomto parametru. Každá brusle by měla mít nějakou míru výztuhy. Kvalita a pevnost opětovně souvisí s pořizovací cenou. V tužších botách se budete cítit stabilnější a budete je snáze ovládat. Tužší boty ocení i ti, kdo častěji trénují skoky a dopady.

Jaký mohou mít krasobruslařské brusle střih?

Krasobrusle můžete vybírat i podle střihu. K dostání jsou úzké i široké brusle. Některé brusle mohou být vyšší, jiné jsou vykrojenější v oblasti lýtek. Střih souvisí s pocitem i konkrétním zaměřením. Větší nároky na brusle mají sportovní bruslařky.

Závěr

Mnoho bruslařek vybírá krasobrusle podle designu, barvy a pochopitelně i ceny. Mnohé zajímá i to, jaký kožíšek se ukrývá uvnitř brusle. Přestože i tyto parametry jsou pro výběr správné brusle důležité, měly byste se více zaměřit i na mnohem podstatnější parametry.

Nejdůležitější je již několikrát zmíněná velikost a s kvalitou úzce souvisí i výrobní materiál. Na trhu jsou krasobrusle k dostání v mnoha podobách, své brusle mají děti, amatérské i profesionální bruslařky. S výběrem vám pomohou přímo na prodejnách, ale mnohé napoví také uživatelské recenze.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.insportline.czwww.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (92 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo