Hokejové helmy

Hokejová helma patří mezi základní prvek hokejové výstroje. Bez helmy by se po ledě neměli pohybovat dospělí hráči, ale ani děti. Koupit můžete jakoukoliv helmu, která vám sedne. Jestliže však chcete mít opravdu jistotu, že helma, kterou budete vy nebo váš blízký používat, bude schopna při nárazu zabránit zranění, kupujte vždy kvalitní helmu, opatřenou potřebnou certifikací.

První hráč použil helmu na hokej v roce 1928, jednalo se o hráče Georga Owena. Častěji však byly helmy k vidění v letech 1933, poté, co během hry došlo ke smrtelnému zranění jednoho a k velmi vážnému zranění druhého hráče. Helmu však stále používali pouze někteří hráči, protože stále nepatřila k povinné výstroji. V roce 1986 došlo během zápasu k dalšímu smrtelnému zranění a na tento popud se z používání helmy stala v roce 1988 povinnost. Tuto povinnost měli nejen všichni hráči, ale i rozhodčí.

Hokejová helma je složena z několika částí, hlavní částí je plastová struktura. Pod ní je více vrstev výstužných materiálů. Ty se starají o tlumení nárazů i o to, aby helma na hlavě správně držela. Další chrániče se nachází v oblasti uší, tyto ušní chrániče bývají vyjímatelné a v případě potřeby je můžete odstranit. Na hlavě helma drží díky nastavitelnému pásku a gumovým úchytům. Při výběru by vás tak mimo jiné měly zajímat i jednotlivé materiály, ze kterých se helma vyrábí.

Hokejovou helmu kupujte pouze od kvalitních výrobců. Ti nabízí opravdu kvalitní a hlavně bezpečné výrobky. Hokejovou helmu koupíte pochopitelně i od méně známých výrobců, avšak za málo peněz koupíte méně odvětrávanou helmu, která se díky méně kvalitním výstelkám nedokáže dokonale přizpůsobit tvaru hlavy. To se pochopitelně odrazí na méně komfortním používání. Hokejovou helmu byste měli vždy kupovat ve specializovaných prodejnách, kde budete moci jednotlivé modely vyzkoušet a vybrat tu nejlepší helmu pro vás.

Porovnat ceny hokejových helem

Nejlepší hokejové helmy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hokejová helma CCM Tacks 110 sr 100 % 1 790 Kč Zobrazit Sportega.cz
2. Hokejová helma Bauer IMS 5.0 SR 94 % 1 190 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. Hokejová helma Bauer 5100 SR 90 % 2 299 Kč Zobrazit Sportega.cz

Velikost

Velikost je tím hlavním, co vás bude při výběru helmy zajímat. Abyste zjistili, jak velkou helmu budete potřebovat, je nutné změřit obvod hlavu v místě, kde se nachází spánky. Helmu na hokej koupíte od velikosti XS po velikost XL. Dětem jsou určeny helmy s velikostí XS, někdy se uvádí značení Youth/junior a S. Dospělí hráči budou vybírat mezi velikostí M, L a XL.

Nová helma by neměla být nijak těsná ani volna. Po nasazení by měla hlavu těsně obepínat, avšak její používání nesmí být bolestivé nebo nepříjemné. Myslet musíte i na to, že se helma po cca 4 trénincích dokonale přizpůsobí tvaru hlavy. Helmu by mělo být možné nastavit do délky a některé helmy umožňují měnit i šířku.

  • Velikost XS – JR lze použít pro obvod hlavy od 48 – 53 cm
  • Velikost S lze použít pro obvod hlavy od 53 – 56,5 cm
  • Velikost M lze použít pro obvod hlavy od 55 – 59 cm
  • Velikost L lze použít pro obvod hlavy od 58 – 61,5 cm
  • Velikost XL lze použít pro obvod hlavy od 60,5 – 63 cm

Materiál

Helma na hokej je složena z vnějšího obalu zvaného skořápka a vnitřní výplně.

Vnější obal

Na výrobu hokejových helem se používá kvalitní nárazuvzdorný plast vinylnitrát VN. Tento materiál je schopen rozptýlit sílu v místě nárazu. Dalším materiálem, ze kterého bývají kvalitní helmy vyrobeny je i polypropylen doplněný kompozitem nebo již zmíněným vinylnitrilem. Každá helma by pak měla umožňovat namontovat mřížku nebo plexi a chybět by neměly ani odvětrávací otvory.

Vnitřní obal

Vložka je tvořena nastavitelnou vycpávkou. Na výrobu se používá pěna z expandovaného polypropylenu EPP nebo vinylnitrilu. Oba materiály jsou schopny adekvátně tlumit a rozptýlit nárazovou sílu. Uvnitř helmy najdete i různé gelové vycpávky nebo vložky z měkké pěny. Tyto části bývají zpravidla odnímatelné.

Certifikace

Platná IIHF pravidla určují, že hokejový hráči mohou používat pouze helmy, které splňují mezinárodní normy. Helma musí být dále doplněna o řemínky, kterými ji můžete uchytit pod bradou. Řemínek by měl jít utáhnout tak, aby se mezi bradu a řemínek vešel jeden prst.

Děti a všichni hráči pod 18 let, musí svoji helmu opatřit celoobličejovým krytem. Může se jednat o plexi nebo mřížku. Seniorští hráči mají povinnost používat helmu, které minimálně nechybí chránič očí. I tento chránič musí splňovat platné mezinárodní normy.

Hokejové helmy obsahují certifikáty CSA, CE a HEEC.

Certifikace CE

Helmu s touto certifikací poznáte podle nálepky CE. Helma s certifikací CE nemusí být vyrobena v Evropské unii a není ani značkou kvality. Certifikace CE označuje, že helma prošla před tím, než byla uvedena na Evropský trh, potřebnou kontrolou. Díky tomu splňuje veškeré nároky na ochranu zdraví i bezpečnost.

Certifikace HEEC

Zde se již jedná o hokejovou certifikaci, udělenou neziskovou organizací HEEC. Ta byla založena v roce 1978 na žádost USA hockey. Helmy prošli testováním dle norem USA hockey pod bedlivým dohledem organizace HEEC.

Certifikace CSA

Jedná se o další organizaci Certified Hockey Helmet. CSA Group pracující na globální úrovni. Cílem CSA je postarat se o bezpečnost mnohých sportovních potřeb. Na stránkách této organizace zjistíte, zda je vámi vybraná helma otestovaná a tedy bezpečná.

Značka

Na trhu najdete několik výrobců, kteří se výrobou hokejových helem zabývají. Jedná se například o značku Reebok, Coveted, Hejduk, Mylec, Easton nebo Vaughn. Mezi přední výrobce, od kterých koupíte ty nejkvalitnější helmy, však patří značka CCM, Bauer a Warrior. Tito výrobci nabízí helmy s propracovanou výstelkou, dokonalým odvětráváním a lepším tvarem.

Cena

Hokej patří mezi finančně náročnější sporty, co se pořízení hokejové výstroje týká. Na některých částech hokejové výstroje můžete ušetřit, do této skupiny patří především chrániče holení nebo loktů. Šetřit byste však v žádném případě neměli při pořizování hokejové helmy. Zde před financemi raději upřednostněte bezpečí i pohodlí. Na výrobu dražších helem se používají vysoce kvalitní materiály vnitřní i vnější části. Nechybí ani důkladné odvětrávání.

Základní modely juniorských i seniorských helem lze koupit za méně než 1 500 Kč. V této skupině najdete mimo jiné i ty nejkvalitnější výrobce. Poloprofesionální i profesionální helmy lze koupit od 2 – 3 000 Kč. Hokejovou helmu pro běžné hráče lze koupit do cca 6 000 Kč. Dražší jsou hokejové helmy pro brankáře. Jejich cena začíná na cca 4 000 a může šplhat i k 10 000 Kč.

Porovnat ceny hokejových helem

Otázky a odpovědi

Jak vybrat hokejovou helmu pro dítě?

Dětem mají někteří rodiče tendenci kupovat větší helmu s tím, že do ní jednoduše dorostou. Tento postup však není tím nejlepším a dětem byste tak měli kupovat helmu stejně jako dospělým. I zde hraje největší roli správně zvolená velikost. Helma nesmí z hlavy klouzat, ale měla by pohodlně sedět. Také dítě by mělo helmu před nákupem vyzkoušet a orientačně vám s výběrem pomůže i obvod hlavy měřený v oblasti spánků.

Jaký vybrat obličejový kryt?

Některé helmy se prodávají přímo s obličejovým krytem, jiné musí umožnit tento kryt dodatečně namontovat. Vybírat můžete mezi mřížkou nebo průhledným štítem. Obě varianty jsou naprosto bezpečné, a to, kterou zvolíte je tak čistě otázkou vkusu. Povinnost mít obličejový kryt mají děti do 18 let. Muži musí svoji helmu vybavit alespoň chráničem očí.

Co musí mít kvalitní hokejová helma?

Hokejová helma musí ochránit celou oblast hlavy před všemi údery zvenčí. Abyste si byli jistí, že helmu tuto funkci adekvátně splňuje, měli byste se vždy zaměřit na helmy opatřené platnými atestacemi. Každá kvalitní helma by měla být označena logem IIHF a najít byste měli i jiné značení.

Helma bez atestace neprošla žádným testováním, což značí, že nesplňuje požadavky na bezpečnost. Vnitřní část musí být vystlána kvalitní výstelkou. Helma musí umožnit upravit velikost. Její součástí by měly být i závity, které využijete k přimontování mřížky nebo plexi. A chybět nesmí ani řemínek, kterým helmu přichytíte pod bradou.

Závěr

Hokejovou helmu potřebují při hře děti, muži i ženy. Jedná se o povinnou výbavu, která musí být používaná i během amatérských tréninků. Kvalitní helma musí splňovat platné atestace. Při výběru hokejové helmy je nejdůležitějším parametrem velikost.

K tomu, abyste určili správnou velikost, je třeba změřit obvod hlavy v oblasti spánku a poté můžete helmu vybrat pomocí velikostních tabulek. Mnohem rozumnější je však helmu před nákupem vyzkoušet. Při výběru preferujte kvalitní výrobce, jejichž helmy jsou vyrobeny z odolných materiálů, které se dokonale přizpůsobí velikosti a tvaru vaší hlavy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sportega.cz, www.bauerhockey.cz, www.hokejfloryk.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pořídila jsem synovi hokejovou helmu CCM 50 Combo SR a je s ní velmi spokojený. Potěšila mě dobrá cena i pěkná kvalita. Už mu několikrát upadla a naštěstí se ani jemu ani helmě nic nestalo.

  2. Oba naši kluci hrají hokej, takže jsme jim sháněli helmu. Vzali jsme pro ně Bauer RE-AKT 100 a je fakt dobrá, kvalitní, pěkně zpracovaná, za mě paráda.

Přidat komentář

Recenzer
Logo