Trekové brusle spojují sport a retro styl. Pokud jste si mysleli, že jim dávno odzvonilo, jste na omylu. Hodí se nejen pro rychlostní, ale i taneční nebo rekreační bruslení. Nabídka trekových bruslí je rozmanitá – liší se botou, materiálem, kolečky i použitými ložisky.
Uvažujete-li nad pořízením trekových bruslí, zajímejte se nejen o správnou velikost, ale i typ boty nebo koleček. Záleží také na tom, k čemu je budete využívat, protože každá disciplína, které se na nich můžete věnovat, vyžaduje něco trochu jiného.
Rozhodujícím faktorem jsou i vaše zkušenosti s jízdou na trekových bruslích. Je rozdíl, pokud jste nadšenými začátečníky, nebo už máte pár najetých kilometrů za sebou. Trekové brusle můžete pořídit celé rodině, je to zábava pro malé i velké.
.Typy
Trekové brusle se dělí do několika kategorií podle toho, pro jaký účel jsou vhodné. Jejich rozdělení vám pomůže při výběru – podle aktivity, které se plánujete věnovat, vybírejte v dané kategorii.
Taneční trekové brusle
Máte-li v plánu na bruslích tancovat, volte takové, které mají zvednutou patu. Takové brusle jsou obratnější a dají se na nich daleko snáze provádět různorodé taneční triky.
Trekové brusle do skateparku
U těchto bruslí je důležitá pevnost bot, která zajistí oporu kotníkům a celému chodidlu, což je pro provádění různých triků a dopadů klíčové. Praktickým doplňkem tohoto typu trekových bruslí jsou tzv. CIB bloky umožňující s bruslemi grindovat raily a další překážky.
Trekové brusle na roller derby
Tyto brusle mívají nižší botu a důležitá jsou u nich zejména kolečka. Chcete-lise věnovat roller derby, dbejte na kvalitní podvozek a ideálně boty vyrobené z pravé kůže.
Rekreační trekové brusle
V této kategorii najdete brusle bez konkrétního určení. Nemáte-li specifické nároky, pak si vystačíte s obyčejnějším modelem, ideálně s měkkou botou.
Boty
Trekové brusle si můžeme rozdělit takové podle typu bot. Každá varianta pak přináší určité výhody i nevýhody, proto výběr bory dobře zvažte.
Krasobruslařská bota
Trekové brusle s krasobruslařskou botou jsou typické pro zvednutou patu, díky čemuž jsou brusle mírně nakloněn dopředu a poskytují vám mnohem větší obratnost během jízdy. Vyšší střih boty umožňuje je dotáhnout v oblasti kotníku – opora pro kotníky je zde daleko větší.
Tenisková bota
Na první pohled připomínají tenisky na kolečkách. Teniskové boty na trekových bruslích vám nezaručí takovou oporu kotníku, jako výše zmíněný typ, nicméně díky dvěma řadám koleček opora není až tak nutná. Nízký střih boty a absence podpatku dělá z tohoto typu bruslí ideální kandidáty na rekreační jízdu či běžné bruslení.
Roztahovací bota
Tento typ není až tak rozšířený a obecně se spíše nedoporučuje. U tohoto typu se často kombinuje plastová skořepina s levným typem podvozku nebo krasobruslařská bota mající v zádní části páčku sloužící pro roztažení. Lidé je často volí zejména pro děti, kterým roste noha. Lepší volbou je pořídit dítěti brusle o 1-1,5 čísla větší.
Kolečka
Jedním z klíčových faktorů u trekových bruslí jsou kolečka. I zde narazíte na několik typů a druhů koleček – liší se materiálem i způsobem využití. U koleček platí, že čím jsou širší, tím pomaleji jezdí.
Na jejich jízdní vlastnosti má ale vliv také tvrdost – čím je kolečko tvrdší, tím je rychlejší a hůře se ovládá. Tvrdost je u koleček označena číselným údajem s písmenkem „A“ na konci.
Měkká kolečka (78A až 84A)
Měkká kolečka jsou vhodná pro začátečníky a mírně pokročilé bruslaře, kteří si na bruslích ještě tolik nevěří. Jsou sice pomalejší, ale pohodlnější. Počítejte s tím, že se měkká kolečka rychleji opotřebovávají a to zejména na méně kvalitním povrchu. Hodí se do parků, in-line stezky či na většinu cest.
Tvrdá kolečka (84A a více)
Tvrdá kolečka slibují daleko rychlejší jízdu, jsou ale méně pohodlná. Nehodí se na nerovné povrchy, protože hůře absorbují nerovnosti terénu. Výhodou je, že se pomaleji opotřebovávají. Hodí se na upravené a čisté bruslařské plochy, doporučit je lze zkušeným a pokročilým bruslařům.
Podvozek
Podvozek je důležitou součástí trekových bruslí a při výběru ho rozhodně nepodceňujte. Kombinace podvozku a tracků výrazně ovlivňuje jízdní vlastnosti bruslí. Pamatujte, že čím lehčí rám a tracky, tím menší námaha při bruslení.
Plastový podvozek + trucky z hliníku
Tahle kombinace je nejčastější a můžeme ji označit za nejspolehlivější. Plastový podvozek je příslibem optimálního přenosu energie a dostatečného tlumení otřesů. Podvozek z plastu je u trekových bruslí pro vyšší pevnost často vyztužen pomocí skelných vláken. Trucky vyrobené z hliníku přispívají k pevnosti a odolnosti.
Hliníkový podvozek + trucky z hliníku
I tento typ bruslí je dobrou volbou pro spolehlivou a pohodlnou jízdu, je zde ale nutno počítat s vyšší hmotností – ta by mohla negativně promluvit do komfortu, zejména při delších jízdách. Hliníkový podvozek má ještě o něco lepší přenos energie nežli výše zmíněný typ.
Plastový podvozek + trucky z plastu
Často zastoupená kategorie, kterou ale co do výkonnosti a tuhosti nelze příliš doporučit. Jde o levnější variantu, která může ke koupi lákat právě nízkou cenou, tyto brusle ale nebudou vyhovovat dospělým bruslařům – jsou vhodné spíše pro děti a jen rekreačně.
Brzda
Nedílnou součástí trekových bruslí je brzda. V tomto ohledu se liší od in-line bruslí, protože mají brzdu vepředu. Brzda, jak její název napovídá, slouží především k brždění. Nicméně někteří jezdci, zejména pak začátečníci, se s pomocí brzdy odráží.
Klasická brzda
Ideální volba pro začátečníky. Poskytuje stabilitu během jízdy, a jak bylo zmíněno výše, lze ji využít i k odrážení.
Nastavitelná brzda
Doporučujeme pokročilým bruslařům. Tento typ brzdy vám umožňuje nastavit si ji podle potřeby tak, jak vám bude nejvíce vyhovovat.
Špuntová brzda
Vhodná volba pro Jak skating, tanec na bruslích nebo pro jezdce, kteří na bruslích dělají triky a klasická či nastavitelná brzda jim překáží.
Velikost
U trekových bruslí se doporučuje vybírat botu o půl čísla větší, nežli je vaše běžná velikost. Při bruslení se totiž snadno stane, že noha trochu oteče a bota by vám pak mohla být zbytečně těsná. Až si budete brusle zkoušet, vnímejte, jestli při nazutí bruslí má palec u nohy malou vůli.
Značka
Trekové brusle koupíte od značky Rio Roller, Riedell, Tempish, Impala, Spokey, Oxelo, Rookie a mnohých dalších. Tito výrobci bruslí se řadí mezi kvalitní značky, v jejich sortimentu najdete brusle pro dospělé i děti.
Cena
Nejlevnější jsou dětské trekové brusle. Zde cena začíná od 600 Kč a vyšplhat se může až k ceně 1 500 Kč. Brusle pro dospělé seženete od 1000 Kč více. U ceny hodně záleží na typu bruslí a použitém materiálu.
U bruslí s plastovým podvozkem a plastovými kolečky pořídíte brusle do 1 500 Kč. Chcete-li pro sebe něco kvalitnějšího, volte brusle s hliníkovým podvozkem, kde se cena pohybuje od 1 500 Kč do 3 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jsou trekové brusle vhodné i pro děti?
Ano. Na trekových bruslích může jezdit celá rodina, tento typ sportu neomezuje věkem. Pro děti mohou být trekové brusle dokonce vhodnější nežli klasické in-linové, protože díky dvěma řadám koleček nabízí při jízdě daleko větší stabilitu a jistotu.
Proč je dobré volit o půl čísla větší velikost bruslí?
Při bruslení záleží na pohodlí. Často se stane, že noha během bruslení oteče a prostor v botě se tak zmenší – bota vám začne být těsná, bude tlačit. Proto je dobré zvolit o půl čísla větší velikost boty, aby až si noha tzv. „sedne“, vám stále byla pohodlná.
Jaký materiál boty zvolit?
Nejčastěji se setkáte s botami vyrobenými z pravé nebo umělé kůže. Boty z pravé kůže bývají měkčí, časem se daleko lépe přizpůsobí noze a jsou odolnější vůči opotřebení. Boty z umělé kůže jsou naopak pevnější a zároveň levnější, pozor ale na vyšší náchylnost vůči oděrům.
Závěr
Před nákupem trekových bruslí dobře zvažte, k jakému účelu je budete využívat. Chcete-li je pro rekreační bruslení s nádechem retra, pak nemusíte investovat do kvalitnějších bruslí a bohatě si vystačíte s modelem ze střední třídy. Naopak pokud chcete brusle k provádění triků nebo typickému roller dance, zvažte investici do kvality a pohodlí.
I při jízdě na bruslích je třeba dbát na bezpečnost. Zejména pro děti doporučujeme používat chrániče, jejichž nošení není ostuda ani pro dospělého člověka. Základem je helma, chrániče loktů a kolen.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.honzovy-longboardy.cz, wwww.spineo.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?