Kolečkové brusle

Nejoblíbenější typy kolečkových bruslí

Pohyb na čerstvém vzduchu má pozitivní vliv na tělesný i duševní rozvoj. Bruslení na in-line bruslích je sportem, který baví sportovce mnoha generacích. Bruslit mohou malé děti, dospělí jedinci, celé rodiny. Pokud patříte k těm, kteří nemají s bruslením na in-line bruslích žádnou zkušenost, můžete využít různých kurzů, kde vás tuto dovednost naučí. Jediné, co pro tento sport potřebujete je nadšení a kvalitní brusle.

Pří výběru bruslí hraje důležitou roli způsob bruslení, který preferujete. Některé modely jsou určené pro klasické ježdění, jiné brusle vám umožní skákání, rychlostní bruslení, slalom a další aktivity. A koupit můžete i brusle, které je možné použít i na nerovném terénu, bruslit může na méně upravených stezkách nebo lesních cestách.

Porovnat ceny kolečkových bruslí

Nejlepší kolečkové brusle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Bauer RS Senior 99 % 3 190 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Nils NQ 8400 98 % 999 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. K2 Raider Boa 98 % 2 589 Kč Zobrazit Insportline.cz
4. NILS NJ 9128 A 97 % 950 Kč Zobrazit Mastersport.cz
5. NILS NH 18122 83 % 1 199 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Nabídka bruslí je čím dál větší. Je to dáno počtem výrobců i různých typů bruslí. Každý typ má trochu jiné vlastnosti a jsou určeny i různě výkonným bruslařům.

Agresiv

Tyto brusle jsou vhodné na agresivní bruslení. Poznáte je nejen podle malých koleček umístěných na krátkém rámu. Tyto brusle mají také pevný rám i botu. Bruslit můžete ve skateparku, je s nimi možné skákat nebo například sjíždět schody.

Výhodou těchto pevných bruslí je jejich nezničitelnost a velká stabilita. Jestliže nechcete pouze jezdit, ale provozovat i různé skoky nebo jiné triky, bude tento model pro vás tím nejvhodnějším.

Freestyle

Tyto brusle mají opět pevný rám i boty. Od předešlého typu se liší trochu většími kolečky. Jsou vhodné na ježdění po městě, vyzkoušet můžete i slalom. Tyto brusle patří mezi nejvíce prodávané. I tyto brusle jsou velmi stabilní.

Fitness

Tyto brusle mají měkkou prodyšnou botu a opět o něco větší kolečka, která vám umožní rychlejší jízdu. Tyto brusle jsou pravděpodobně nejoblíbenější, jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé bruslaře. Fitness brusle mají několik velikostí koleček, čím jsou kolečka menší, tím je jízda pomalejší.

Sportovní

Model určený k rychlému sportovnímu ježdění, které vám umožní poměrně velká kolečka. Bota je o něco tvrdší, což nemusí každému vyhovovat. Brusle je dobře ovladatelná, využijí zejména ti, pro které není problém najezdit několik desítek kilometrů denně. Tyto brusle se však nehodí na jízdu ve městě.

Závodní

Tyto brusle jsou určeny rychlobruslařům. Na první pohled je poznáte podle nízké karbonové tuhé boty. Dalším typickým prvkem jsou velká kola a dlouhý rám, který brusli dobře vede a je stabilní. Tyto brusle jsou určené opravdovým profesionálům, kteří nemají problém s vedením brusle. Nevýhodou těchto bruslí je velké nepohodlí a to díky opravdu pevné botě.

Nording

Tyto brusle jsou určené na ježdění v přírodě, prašných cestách i hrubém asfaltu. Při jízdě můžete používat i běžecké hole. Oproti předešlým typům jsou součástí bruslí pouze dvě velká krajní nafukovací kola umístěná na dlouhém rámu. Brusle je špatně ovladatelná i z tohoto důvodu se doporučuje při jízdě používat hole.

Nafukovací kola dobře tlumí nárazy, nevýhodou nafukovacích kol je možnost proražení. Brusle umožňují zakoupit nová kola, která v případě defektu jednoduše vyměníte. Součástí brusle je i lýtková brzda, kterou si omotáte kolem lýtka, pohybem nohy je možné při rychlé jízdě brusli trochu přibrzdit.

Dětské

Dětské brusle mají podobu nejprodávanějších fitness bruslí. Liší se však možností nastavení brusle na vhodnou velikost. Výhodou je to, že roste spolu s dítětem, které je tak může využívat delší dobu. Brusle obvykle umožňují nastavit ve 3 – 4 různých velikostech.

Konstrukce boty

Při výběru bruslí hraje důležitou roli kvalita boty. V současnosti můžete vybírat mezi 3 typy:

Soft Boot

Klasické brusle jsou určeny pro běžné, kondiční i fitness bruslení. Bota je vyrobená z měkkého materiálu, který dobře obepne nohu. Boty je následně vložena do skeletu vyrobeného z různých materiálů. Zde platí jednoduché pravidlo, čím jsou dražší brusle, tím pevnější a odolnější je skelet.

Tyto boty jsou velmi pohodlné, snadno je zavážete pomocí tkaniček a na výběr máte mnoho designových a barevných provedeních. Brusle mají dobrou prodyšnost a jsou lehké. Nevýhodou je menší stabilita a menší pevnost v oblasti kotníku. Horší je i přenos síly do jízdy a ovládání.

Hard Boot

V tomto případě je bota pevná, nejčastěji vyrobená z plastu. Vzhledem ji lze přirovnat k lyžařským botám. Tyto boty jsou pevnější, stabilnější a mají dobrý přenos síly. Součástí je i vnitřní bota, její kvalita má zásadní vliv na komfort jízdy.

Brusle jsou vhodné na běžné bruslení, oblíbené jsou pro Freestyle, Freestyle slalom, silové bruslení a oblíbené jsou i u hokejistů. Boty lze použít i pro kombinaci s většími kolečky a jejich přednosti využijí i těžší bruslaři. V kombinaci s kvalitním výrobcem vám tento typ umožní pohodlné ježdění i dobré odvětrávání boty.

Hybrid Boot

Tyto boty jsou častější u dražších sportovnějších bruslí, k dostání jsou často ve specializovaných prodejnách. Tyto boty mají podobné vlastnosti jako Hardt Boots provedení.

V přední a boční části je bota vyrobená z pevného materiálu, horní část je měkká textilní. Díky tomu nabízí boty všechny výhody předešlých typů. Lepší je přenos síly, citlivost ovládání i stabilita. Nevýhodou je vyšší cena. Tyto brusle můžete použít na jakýkoliv způsob bruslení.

Materiál rámu

Jednotlivé typy se liší délkou rámu i jeho posazením. Délka rámu podstatným způsobem ovlivňuje ovladatelnost brusle. Rám je vyrobený nejčastěji z plastu nebo hliníku. Méně často narazíte na velmi pevný karbonový rám. Výrobní rám není v případě bruslí nijak zásadní parametr.

  • Plastový rám – pro plast je typická menší odolnost. V případě bruslí však toto pravidlo prakticky neplatí. Stabilitu rámu vám zajistí opět pouze kvalitní výrobce. Plastový rám dobře tlumí nárazy, ty nejsou v takové míře přenášeny do boty.
  • Hliníkový rám – je srovnatelně stabilní, o něco hůř tlumí nárazy.

Délka rámu

Jednotlivé typy se liší délkou rámu i jeho posazením. Délka rámu podstatným způsobem ovlivňuje ovladatelnost brusle.

  • Krátký rám – u krátkého rámu je přední kolečko mírně předsazená. Tuto brusli je možné snadno ovládat, brusli můžete velmi rychle překlopit na přední kolečko. Krátký rám je typický pro Freestyle brusle.
  • Delší rám – osa předního kolečka je mírně před botou, kolečko je tak posazeno větší částí před špičkou boty. Brusle je díky tomu stabilnější na předo-zadní náklon. S takovou bruslí je však obtížnější jezdit slalom, na překlopení na přední kolečko budete muset vyvinout poměrně velkou sílu. Delší rám je typický pro Fitness brusle.

Kolečka

Pokud budete brusle používat často, budete cca 1 x za sezónu měnit kolečka i ložiska. U tohoto výrobku jsou právě kolečka a ložiska spotřebním materiálem. Kvalitní brusle tuto výměnu nejen umožňuje, ale zakoupit můžete i jinou velikost kol. Důležitější než kvalita kol je tak kvalita boty.

Malá kolečka jsou pomalejší. Velká naopak rychlejší, dobře si poradí i s případnou nerovností. V případě, že přejedete nějakou větvičku nebo kamínek, nedojde k jejich zaseknutí.

Ideální velikost pro běžné ježdění je 84 – 90 mm. Začátečníci si mohou vystačit s velikostí 80 mm. Zdatnější bruslaři mohou vybírat mezi velikostí v rozmezí 90 – 100 mm.

Značka

Ke kvalitním výrobcům patří FILA, K2, Tempish, Powerslide, Rollerblade, Nils, Spokey, Bauer a jiné.

Cena

Cena zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu bruslí. Pokud to s bruslením myslíte opravdu vážně, je vhodné vybírat mezi modely, jejichž cena začíná na 2 000 Kč. Doporučené cenové rozmezí u běžně užívaných bruslí určených na klasické ježdění, se pohybuje v rozmezí 2 – 5 000 Kč.

V případě občasného používání je možné pořídit levnější brusle. Tyto výrobky nemají příliš kvalitní boty. Sportovní brusle koupíte za cca 7 000 Kč. Dražší karbonové brusle koupíte za 10 a více tisíc Kč. Dětské brusle vás budou stát od 800 – 2 500 Kč. Levnější výrobky se nedoporučují vzhledem ke špatné kvalitě boty.

Porovnat ceny kolečkových bruslí

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi dámskou a pánskou bruslí?

U levnějších méně kvalitních bruslí je jediným rozdílem barva. V případě kvalitních výrobců je rozdíl v šířce brusle. Dámské brusle jsou vzhledem ke stavbě ženského těla užší. U dámských bruslí můžete narazit i na nižší lýtkovou část.

Při koupi bruslí však nemusíte vždy volit dámskou nebo pánskou brusli. Důležité je brusle vyzkoušet a vybírat na základě vlastního pocitu z jízdy.

Jsou lepší 3 nebo 4 kolečkové brusle?

Třemi kolečky jsou vybaveny brusle s větším průměrem. Tyto brusle jsou vhodné pro rychlou jízdu, kdy vás 4 menší kolečka brzdí. Díky tomu je brusle lépe ovladatelná. Ostatní bruslaři, pro které není rychlost tím nejdůležitějším, postačí brusle se 4 kolečky.

Jakým způsobem se mění kolečka a ložiska?

Výměna je poměrně jednoduchá, zvládnete ji i doma. K výměně vám postačí imbusový klíč velikosti 4. Poté již budete pokračovat podle návodu výrobce.

Závěr

Brusle je nutné před nákupem vyzkoušet. Zásadní je velikost, pohodlnost a kvalita boty. Kvalitní botu poznáte i podle hmatu. Materiál uvnitř boty musí být na pevno, v žádném případě se nesmí nijak posunovat. Uvnitř boty musí být dostatečné místo na patu i kotník. Noha by se neměla pohybovat ani při náklonu.

Většinu bruslí můžete zavazovat pomocí tkaniček, často je však možné brusli utáhnout i pomocí suchých zipů nebo přezky. Součástí některých bruslí je i kolečko, kterým brusli rovnoměrně stáhnete od špičky po nárt. Tento systém je stále oblíbenější.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.sportobchod.cz, www.sportisimo.cz, www.mastersport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

10 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám doma K2 Alexis 90 Boa a jsou peckovní. Už jsem je letos dokonce několikrát provětral a jsou prostě bombastické.

  2. Už se těším až vytáhnu na ven moje poměrně nové brusle od značky Zealot.

  3. Já s přítelem jezdíme skoro pořád na bruslích, když je venku pěkně a máme tyto brusle: Reven Pulse a jsou fakt dobrý, můžu je doporučit s přítelem.

  4. Velmi děkuji za cenné informace o kolečkových bruslí.

  5. Ráda sportuji, tak jsem si pořídila kolečkové brusle, když je venku, tak krásně.

    • Taky rád sportuji, když je venku, tak krásně. Proto jsem si pořídil tento typ bruslí: Zealot Synergy a nemám co k nim říct, jsou prostě perfektní :D.

  6. Váš článek mi pomohl vybrat kvalitní kolečkové brusle. Děkuji moc.

  7. Reply
    Jitka Schovajsova 8.5.2021 v 18:21

    Dobrý den, chci se zeptat pro koho jsou vhodne dvourade kolečkové brusle? Jsem začátečník.
    Moc děkuji za odpoved

Přidat komentář

Recenzer
Logo