Křesadla

Křesadlo je předmět, kterým budete moci rozdělat oheň. Křesadla se k tomuto účelu používají od nepaměti. První křesadla byla složena z pazourku neboli křesacího kamene. Druhou částí byl kus uhlíkaté oceli, později se používala ocílka. Aby bylo možné oheň rozdělat, nesmí vám chybět ani dostatečně suchý materiál. Nad ním se se křesalo kamenem o železo tak dlouho, dokud nevznikla jiskra, která troud zapálila.

Moderní křesadla vznikla ve Švédsku, tento alternativní zapalovač byl vynalezen panem Fahltem. Úkolem křesadla bylo obstát v nepříznivých severských podmínkách. Křesadla se běžně používala v armádě, v dnešní době je tato pomůcka běžně dostupná a koupit si je může prakticky kdokoli. Nejoblíbenější jsou u prepperů a zálesáků.

V dnešní době má křesadlo podobu tenké tyčinky, známé je i jako fire steel, fire striker nebo ferocerium. Křesadlo je složeno z několika částí, tou hlavní je feritová tyčinka různé délky. Dále je to kratší úchopová část, která však nemusí být součástí každého křesadla. Další částí může být křesací plíšek, pomocí kterého budete moci oheň rozdělat. Pravý zálesáci mohou oheň rozdělat i za pomoci nože. Poslední částí křesadla je provázek nebo nějaká podoba šňůrky, díky které ho budete moci nosit bezpečně na krku.

Porovnat ceny křesadel

Nejlepší křesadla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Gerber Bear Grylls Fire Starter 90 % 431 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Mil-Tec Firesteel velké 87 % 149 Kč Zobrazit Armed.eu
3. Pinguin Firestarter Box zelené 87 % 174 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Fosco Fire Steel 87 % 190 Kč Zobrazit Armik.cz
5. Pinguin Firestarter zelené 84 % 269 Kč Zobrazit Denalisport.cz
6. Cattara 13605 oranžové 69 % 116 Kč Zobrazit Alza.cz

Výhody

Oheň lze rozdělat velmi jednoduše mnoha jinými předměty. Těmi nejznámějšími jsou sirky a zapalovače. Před tím, než si křesadlo pořídíte, musíte vědět, zda ho skutečně využijete. Jestliže si budete chtít v létě opéct na zahradě špekáčky, nebude křesadlo potřebovat. Tyto předměty mají své využití především pro ty, kteří se často pohybují v náročném terénu a oheň budou muset rozdělat v jakýchkoliv podmínkách.

Křesadlo je schopné vykřesat obrovské množství jisker, které mohou dosáhnout teplot až 3000 °C. Díky tomu bude křesadlo funkční v extrémních podmínkách a počítat můžete i s jeho dlouhou životností. Jediné, co se budete muset naučit, je správná technika křesání. Pak ho budete moci použít při kempování, na táborech či na kurzech přežití.

Materiál

Na výrobu křesadel se používají různé materiály. Nejčastěji se jedná o hořčíkové slitiny nebo vysoce uhlíkatá ocel. Každé křesadlo obsahuje cca 30% železa. Hlavní složkou je cerium, pro tuto složku je typická nízká zápalná teplota v rozmezí 150 – 180 °Ć. Právě díky složce hořčíku, bude křesadlo funkční i ve vlhkém prostředí.

  • Ochranná vrstva – pro křesadlo je typická černá barva. Ta plní funkci ochranné vrstvy a křesadla chrání před korozí. Tuto vrstvu je dříve či později možné seškrábat. U méně kvalitních křesadel je možné tuto vrstvu seškrábat již po několika málo použití.

Životnost

Životnost křesadla se odvíjí od tvrdosti křesací části. Jednoduše řečeno, měkčí křesadlo bude mít jinou životnost než křesadlo tvrdé. To, zda má křesadlo tvrdou nebo měkkou křesací část, však výrobci zpravidla neuvádí. Někdy se o kvalitě křesadla dočtete v uživatelských recenzích, znalci těchto výrobků rozdíl poznají ještě před použitím křesadla.

  • Měkká část – v případě, kdy má křesadlo měkkou křesací část, bude jednoduší vykřesat jiskry. Nevýhodou je však jeho rychlejší opotřebení.
  • Tvrdá část – u křesadla s tvrdou částí platí pravý opak. Vykřesání jisker bude složitější, ale počítat můžete s jeho delší životností.

Křesací plíšek

O feritovou tyčinku budete škrtat škrtacím plíškem. V případě, kdy je plíšek součástí křesadla, je považován za tu nejdůležitější část. Pozor si musíte dát na kvalitu plíšku. Mnohdy jsou tyto plíšky velmi nekvalitní a s rozděláváním ohně vám zase tolik nepomohou. Proto se zaměřte i na uživatelské recenze, které o daném výrobku mnohé napoví. Křesací plíšek lze koupit i samostatně. Tímto způsobem si můžete svoje křesadlo sestavit přesně podle vašich požadavků.

Značka

Křesadla můžete koupit na internetu i dalších prodejnách. Jednotlivá křesadla se liší svojí velikostí i tvarem. Další odlišností je tvrdost. Každý výrobce používá na výrobu trochu odlišné složení materiálů. Obecně se doporučuje zaměřit se na kvalitní výrobky známých značek. Ty doporučují i uživatelé, kteří mají s křesadlem nějaké zkušenosti. Naopak se doporučuje vyhnout se podezřele levným, i když designově lépe provedeným výrobkům. Za kvalitní se považují křesadla Mil-Tec, Kupilka, APT, Yate, BCB, EXOTAC, Web-tex atd.

Cena

Pořizovací cena křesadel není vysoká, přesto se určitým způsobem liší. Rozdíl v ceně je z velké části určen kvalitou křesací části. Levnější křesadla mají méně kvalitní křesací část. Proto se doporučuje sáhnout raději po dražších výrobcích. Obecně se cena pohybuje v rozmezí 170 – 500 Kč.

Porovnat ceny křesadel

Otázky a odpovědi

Je lepší křesadlo s úchopovou částí nebo bez ní?

Úchopová část není součástí každého křesadla, proto mnozí řeší dilema, zda koupit křesadlo s nebo bez úchopové části. Křesadla s úchopovou částí mají pro někoho atraktivnější vzhled a budou se vám i dobře držet. Na druhou stranu se však nemůžete za každé situace spolehnout na kvalitu konstrukce. Při rozdělávání ohně se vám může jednoduše stát, že se úchopová část oddělí od feritové tyčinky. Mnozí zkušení zálesáci tak preferují křesadla bez úchopové části.

Jaké křesadlo vybrat?

Abyste mohli svoje křesadlo v praxi efektivně využívat, nehraje důležitou roli tvar, velikost, tvrdost ani značka křesadla. Více záleží na technice rozdělávání ohně. Ti, kteří zvolí správnou techniku, rozdělají oheň jakýmkoliv křesadlem. Jestliže však zvolíte špatnou techniku, nepovede se vám to ani s tím nejdražším křesadlem.

Vyplatí se nákup nouzového křesadla?

Nouzové křesadlo není nic jiného, než opravdu malá feritová tyčinka. Najít jí můžete v krabičce zápalek, ale nouzové křesadlo může být součástí levnější výbavy pro přežití. Kvalita těchto výrobků je opravdu mizivá a s jejich pomocí dokáže rozdělat oheň snad jen opravdový profesionál.

Závěr

Křesadlo je pro zálesáky nepostradatelná záležitost. Křesadlo můžete mít, díky jeho malé velikosti a nízké hmotnosti, neustále u sebe. Pomocí křesadla lze oheň rozdělat za vlhka i mokra. K rozdělávání ohně můžete dokonce použít mokré křesadlo. To, co při práci nesmíte podcenit, jsou vaše vlastní dovednosti a zkušenosti. Při dlouhodobém používání křesadla budete svoji techniku stále zdokonalovat. Při výběru křesadla stačí zvolit provedení s dostatečně dlouhou feritovou tyčinkou a kvalitním křesacím plíškem. Ti, kteří se budou pohybovat v náročném terénu, mohou zakoupit křesadlo s píšťalkou.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.militaryrange.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem si pořídil křesadlo Jubö Bushcraft Firesteel a je perfektní. Opravdu funguje perfektně a jsem s ním velmi spokojený.

  2. Objednával jsem křesadlo od značky Mil-Tec, protože jsem chtěl, aby měl člověk na cestu do přírody nějakou pojistku. Je to parádní pomocník, když vyrazíte třeba tábořit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo