Laserová ukazovátka

Laserové ukazovátko je malé zařízení podobné psacímu peru, které se využívá ve školství i v mnohých pracovních oblastech. Laserové ukazovátko je praktické zejména při firemních prezentacích, ale běžně se používá i v astronomii. Zde s jeho pomocí ukážete oblohu či souhvězdí, které se zobrazuje výrazným světelným paprskem v různých barvách. Pomocí laserových ukazovátek je možné ovládat počítač na dálku a součástí některých ukazovátek je i klasické pero.

Laserové ukazovátko může být velmi jednoduché, ale nabídnout vám může i různé praktické funkce. Ty využijete zejména při profesním používání. Proto před výběrem zauvažujete, kde všude budete tuto praktickou pomůcku využívat, a co od ní očekáváte.

Tím hlavním, co vás bude při výběru laserového ukazovátka zajímat je dosah. Méně důležité je pak barva laseru, vzhled a ergonomie. Zvolit můžete také způsob napájení a ovládání. U profesionálních prezentérů se zaměřte i na jednotlivé funkce.

Porovnat ceny laserových ukazovátek

Typy

Na trhu se objevují dva trochu odlišné typy ukazovátek. Pro méně náročné jsou na trhu jednodušší laserová ukazovátka. Profesionálové pak spíše využijí složitější prezentéry. Oba typy využijete při výkladu nové látky nebo různých prezentacích. Pomocí ukazovátka můžete mimo jiné přepínat snímky na počítači a využijete je k ovládání projektorů.

Laserové ukazovátko

Je jednoduchá pomůcka malých rozměrů, kterou můžete mít stále u sebe. Součástí ukazovátka je pochopitelně laser, kterým můžete ukazovat na různě vzdálené objekty nebo texty na promítacím plátně. I laserové ukazovátko vám umožní bezdrátově ovládat počítač a tím si usnadnit průběh prezentace nebo přednášky. Nevýhodou ukazovátek je minimum funkcí, k dispozici máte pouze tlačítko, které vám umožní posouvat prezentaci.

Prezentér

Prezenter má trochu odlišnou podobu a především větší množství funkcí. K jejich přepínání využijete různá tlačítka, která jsou součástí prezentéru. Součástí drtivé většiny prezentérů je i laserové ukazovátko.

Dosah

U laserových ukazovátek je důležitý dosah laserového paprsku. Dosah se zpravidla pohybuje v rozmezí 15 – 30 metrů, ale pochopitelně můžete narazit i na výjimky s menším nebo naopak větším dosahem. Dražší ukazovátka mohou mít dosah až 100 metrů.

Pokud budete s ukazovátkem pracovat v běžně velkých místnostech, vystačíte si s ukazovátkem s dosahem 15 metrů. Náročnější pak zvolí ukazovátko s dosahem 30 metrů. Jestliže budete ukazovátko používat za tmy, bude viditelnost světelného paprsku výrazně delší.

Propojení

Jak již bylo řečeno, laserové ukazovátko můžete využít i k ovládání počítače. Aby to však bylo možné je nutné ukazovátko s tímto zařízením propojit. Připojení umožňuje Bluetooth nebo USB.

 • USB – připojení je kvalitnější a stabilnější. Výhodou je i větší dosah.
 • Bluetooth – oblíbené je i bezdrátové připojení, které nemusí vždy správně fungovat.

Barva

Laserový paprsek může mít červenou, zelenou, modrou nebo třeba fialovou barvu. Nejčastěji je ukazovátko vybaveno červených laserovým paprskem. Tato barva je dobře vidět za každé situace. Zelený paprsek pak působí uklidňujícím dojmem a posluchače v místnosti uvede do opravdové pohody.

Dražší ukazovátka jdou duální, což znamená, že produkují dva různě barevné paprsky. Běžná je kombinace červeného a zeleného paprsku, méně častý pak kombinace paprsku zeleného a fialového.

Výkon

Viditelnost světelného paprsku však ovlivňuje výkon ukazovátka. Mezi nejméně výkonné patří ukazovátka s výkonem nižším než 10 mW. Zlatou střední cestou jsou ukazovátka s výkonem do 150 mW. Ty nejvýkonnější ukazovátka mají výkon až 4 000 mW. Takto výkonným ukazovátkem můžete zapálit na krátkou vzdálenost papír.

Napájení

Laserové ukazovátko i prezentér bývá zpravidla napájen klasickými tužkovými bateriemi nebo je lze opakovaně nabíjet přes USB nabíjení. Způsob napájení není až tak důležitý a na životnost baterie vás zpravidla upozorní indikátor.

Funkce

Laserové ukazovátko toho příliš nenabídne, mnohem více funkcí můžete využívat u dražších prezentérů.

 • Hlasové ovládání – levné přístroje můžete ovládat pomocí tlačítek. Ty dražší lze ovládat hlasem. Při přednášení vás tak nebude nic příliš rozptylovat.
 • Displej – zobrazuje různé důležité informace.
 • Indikátor baterie – díky indikátoru stavu baterie budete vědět, kdy je potřeba ukazovátko nabít.
 • Gyroskop – díky němu bude ovládání prezentéru plynulejší.
 • Odnímatelný hrot – ukazovátka s odnímatelným hrotem můžete použít i jako propisku.
 • Teleskopické ukazovátko – ukazovátko je možné vysunout až do několikanásobné velikosti.

Značka

Výrobců laserových ukazovátek je poměrně velké množství. Laserové ukazovátko je bezesporu praktické, ale může být i nebezpečné. Proto při výběru preferujte známého a kvalitního výrobce. Těm opravdu kvalitním modelům nechybí ani patřičná certifikace. Opravdu kvalitní jsou ukazovátka značky Legamaster, Logitech, KENSINGTON, Baseus, Yenkee nebo XGIMI.

Cena

Cena laserových ukazovátek není nijak vysoká. Ty nejzákladnější typy lze koupit za méně než 200 Kč. Za výkonnější ukazovátko zaplatíte cca 500 Kč. Levnější ukazovátka jsou vyrobena z plastu. Luxusnější a dražší ukazovátka se vyrábí z kovu. Tyto výrobky vyjdou na 800 – 1 500 Kč. Laserové ukazovátko můžete i darovat. V tomto případě můžete koupit ukazovátko zabalené ve stylovém pouzdře.

Porovnat ceny laserových ukazovátek

Otázky a odpovědi

Co při výběru ještě zohlednit?

Pozornost věnujte i samotnému tvaru ukazovátku. Zejména ti, kdo budou mít ukazovátko v ruce dlouhou dobu, více ocení modely s ergonomickým tvarem. Praktické je ukazovátko oblých tvarů s širší úchopovou částí.

Může být laserové ukazovátko nebezpečné?

Pokud budete s ukazovátkem zacházet dle doporučení výrobce, bude jeho používání naprosto bezpečné. S ukazovátkem byste však nikdy neměli nikomu svítit do očí. Intenzivní laserový paprsek může trvale poškodit zrak. Laserové ukazovátko by nemělo být nikdy používáno malými dětmi jako hračka.

Jak ještě laserové ukazovátko poslouží?

Laserové ukazovátko by nemělo být používáno malými dětmi, světelným paprskem však můžete potěšit své zvířecí miláčky. Ani zvířatům není možné ukazovátkem svítit do očí, laserový paprsek na zdi nebo nábytku ho však jistě potěší.

Závěr

Laserové ukazovátko se používá jako praktický pomůcka při přednáškách, školní výuce nebo na konferencích, schůzích či prezentacích. Pomocí laserového paprsku budete moci ukázat vše důležité, co by nemělo posluchačům během výkladu uniknout. Mezi oblíbené patří ukazovátka s červeným světelným paprsek. Viditelnost paprsku je závislá od výkonu. Při volbě výkonu je nutné vědět, že čím je ukazovátko výkonnější, tím může být i nebezpečnější. Tato pomůcka by rozhodně neměla přijít do rukou dětem.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (42 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já používám laserové ukazovátko při přednáškách a je to velmi dobrá pomůcka. Koupil jsem si GHLasers SL-101R a maximální spokojenost.

 2. Mám ve firmě na starosti školení stálých i externích pracovníků a s laserovým ukazovátkem je to hračka. Funguje skvěle a nezabírá místo v kabelce.

 3. Tohle je tak parádní vychytávka a já o ní neměl ani páru, dokud jsem přes strýčka Googla nenarazil na váš článek. Hned jsem si jedno ukazovátko objednal a je super.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo