Laserové tiskárny

Laserová tiskárna je ideální pomocník pro všechny, kteří tisknou větší množství dokumentů převážně v černobílé podobě. Laserové tiskárny vynikají především v rychlém a levném tisku. Díky svým nízkým nákladům na tisk jsou laserové tiskárny velmi často viděny v kancelářích nebo různých firemních provozech. Laserovou tiskárnu můžete používat pouze k tisku, ale koupit ji můžete i jako multifunkční zařízení, tedy doplněnou o kopírku a scanner.

Laserové tiskárny při tisku využívají dokonale zaostřený laserový paprsek. Ten potupně ozařuje body na obrazovém válci. Paprsek usměrňuje soustava zrcadel.

Při výběru tiskárny tedy zvažte, k čemu přesně ji budete používat a zda oceníte i další funkce, které vám nabízí multifunkční tiskárna. Laserové tiskárny tisknou především černobíle, ale koupit můžete i tiskárnu, která zvládne barevný tisk. Počítat však musíte s horší kvalitou DPI. To znamená, že laserová tiskárna není příliš vhodná pro tisk obrázků.

Porovnat ceny tiskáren

Typy

Laserovou tiskárnu můžete zakoupit ve dvou provedeních.

Laserová tiskárna

Největší výhodou laserové tiskárny je rychlý a méně nákladný tisk. Během minuty dokáže tiskárna vytisknout desítky dokumentů. Proto je vhodná zejména tam, kde se tiskne opravdu ve velkém množství. Tiskárny však mají i svoje nevýhody. Především jsou vhodnější pro černobílý tisk. Další nevýhodou je poměrně nízké DPI.

Laserové tiskárny při tisku využívají dokonale zaostřený laserový paprsek. Ten potupně ozařuje body na obrazovém válci. Paprsek usměrňuje soustava zrcadel.

Multifunkční tiskárna

Multifunkční tiskárny jsou nejoblíbenější podobou domácích tiskáren. Mezi největší předností multifunkčních tiskáren patří kombinace tisku, skeneru a kopírky. Díky tomu ušetříte za 3 různá zařízení. Nevýhodou jsou však větší náklady na servis tiskárny. U těchto tiskáren se zaměřte především na rozlišení skeneru. Zejména u levnějších přístrojů najdete skener velmi nízké kvality. Součástí některých laserových tiskáren může být dokonce i fax.

Multifunkční tiskárnu lze koupit jako inkoustovou, LED nebo laserovou tiskárnu. Každá technologie je vhodná k trochu jinému použití. Proto před nákupem dobře zvažte, k čemu všemu budete tiskárnu používat. Výhodou multifunkčních tiskáren jsou i další funkce, žádané je zejména Wi-Fi připojení.

Rozlišení

Maximální tiskové rozlišení se udává jednotkou DPI. Jedná se o počet pixelů, které dokáže tiskárna vytisknout na nastavenou plochu. Zde platí, čím vyšší DPI, tím je kvalita tisku lepší. A právě slabinou laserových tiskáren je nízké DPI. Laserové tiskárny jsou primárně určeny na tisknutí textu a základní modely tak pracují s rozlišením 600 x 600 dpi. Nejkvalitnější tiskárny nabízí rozlišení 4 800 x 600 dpi. Inkoustové tiskárny mají standardě rozlišení v hodnotách 4 800 x 1 200 dpi.

Rychlost tisku

Další věc, která by vás měla zajímat, je rychlost tisku. Rychlost se udává v počtu stránek, které tiskárna dokáže vytisknout za 1 minutu. Standardní rychlost tisku je u laserových tiskáren v rozmezí 20 – 30 stránek/minutu. Koupit však můžete i rychlejší tiskárnu. Inkoustová tiskárna dokáže standardně vytisknout maximálně 20 stran/minutu.

Funkce

Laserové tiskárny nabízí i několik funkcí, které se vám mohou hodit.

  • AirPrit – je funkce, která vám umožní tiskárnu pomocí WiFi nebo Bluetooth připojit k dalšímu zařízení. Díky tomu nemusíte neustále hledat ten správný kabel.
  • Připojení – tiskárnu můžete připojit pomocí LAN portu nebo USB konektoru.
  • Tankový systém – umožní jednoduše doplnit tonerový zásobník, aniž byste museli měnit celou kazetu.
  • Bezokrajový tisk – funkce vám umožní využívat celou plochu papíru.
  • Oboustranný tisk – využít ji můžete k oboustrannému tisku a snížíte tak náklady na papír.
  • Paměťová karta – tiskárna s touto funkcí vám umožní dokumenty tisknout přímo z paměťové karty.
  • Automatický podavač papíru – další funkce, která vám práci s tiskárnou usnadní. Podavač umí papír také otáčet a využít ho můžete i při oboustranném tisku.
  • Displej – na jednoduchém displeji se zobrazují základní informace o probíhajícím tisku.

Značka

K nejoblíbenějším dlouhodobě patří tiskárny značky Canon, Epson, HP a Brother. Všechny značky nabízí velký výběr laserových, multifunkčních i inkoustových tiskáren.

Cena

Pořizovací cena laserovou tiskáren je velmi příznivá. Základní modely lze koupit již za cenu okolo 1 500 Kč. Jestliže máte na tiskárnu větší požadavky, vyplatí se vám investovat do pokročilejšího zařízení s více funkcemi. Zde cena začíná na cca 2 000 Kč. Tyto tiskárny jsou ideální i pro běžný domácí provoz.

Laserové tiskárny s možností barevného tisku stojí okolo 8 000 Kč. Kvalitní laserová tiskárna však může stát 20 a více tisíc korun. Za tuto cenu pak můžete koupit i multifunkční tiskárnu. Cena multifunkčních tiskáren začíná na cca 4 000 Kč.

Porovnat ceny tiskáren

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi laserovou a LED tiskárnou?

Oba typy tiskáren jsou vhodné k rychlému a levnému tisku. Laserová tiskárna je schopna vytisknout až 60 stran textu či jiných dokumentů za minutu. LED tiskárny mají v tiskové hlavě 1 nebo více řad diod, které mohou osvětlit najednou celý řádek.

LED tiskárny jsou díky tomu kompaktnější a tvoří je menší počet částí, což má vliv na její menší poruchovost. LED tiskárny navíc mohou měnit intenzitu vyzařovaného světla, při tisku tak můžete dosáhnout různých odstínů barev či jemnějších přechodů.

Na jaký formát papíru může laserová tiskárna tisknout?

Laserové tiskárny mohou tisknout nejčastěji na formát A4 a méně. Tento formát využívají domácnosti i firmy nejčastěji. Koupit však můžete tiskárnu, která může tisknout i na formát A3 a více. Počítat však musíte s mnohem menším výběrem.

V čem se liší toner od cartridge?

Toner je součástí laserové tiskárny. V toneru je umístěn prášek, který zajistí tisk. Kvalita prášku se s využíváním tiskárny nijak nemění. I v případě, kdy nebudete tiskárnu delší dob používat, bude prášek stále v dobrém stavu. Kapacita toneru je navíc velmi vysoká a s ohledem na výrobce může vytisknout až 5 000 stran. Standardní kapacita je pak okolo 2 000 stran.

Cartridge je zásobník na inkoust a najdete ho v tiskárnách inkoustových. Nevýhodou této kazety je zasychání inkoustu při méně častém používání tiskárny. Po zaschnutí barvy je nutné kazetu vyměnit nebo inkoust znovu doplnit. Ve srovnání s tonerem je tento způsob nákladnější.

Závěr

Největší předností laserových tiskáren je rychlost a nízké náklady na tisk. Díky tomu se tyto tiskárny v minulosti používaly spíše v kancelářích. Předností laserové tiskárny je však i malý rozměr a nízká pořizovací cena. Díky tomu jsou tiskárny s oblibou používány i v mnoha domácnostech. Laserový tiskárna je dobrou volbou pro ty, kteří se zaměřují spíše na tisk dokumentů. Naopak nevodná je pro tisk obrázků či fotografií. Většina laserových tiskáren zvládne pouze černobílý tisk.

Podobné články co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.datart.cz, www.okay.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. V době koronavirových opatření, jsem začala pracovat na home office a vzhledem k tomu, že jsem OSVČ a většina mé práce je online, vybudovala jsem si z jednoho pokoje útulnou pracovnu. Tam jsem potřebovala samozřejmě veškeré kancelářské vybavení a tím zásadním byla funkční tiskárna, v tomto případě laserová, kdy jsem vybrala Brother HL-L2312D a jsem s ní velmi spokojená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo